Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2006, 03:56   #1
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Brokeback Mountain

Sunt anumite filme pe care le simþi aidoma unui parfum, de care te îmbibi, care-þi intrã în straturile sufletului aºa cum stropii unui parfum se amestecã în textura hainelor, devin una cu ele.
Brokeback Mountain e un astfel de film.

Însã aºa cum pentru un parfum de calitate trebuie sã ai "nãri", o educaþie olfactivã capabilã sã discearnã genuinul de surogat ºi pentru Brokeback Mountain îþi trebuie un "ceva" care sã-i facã decelabil mesajul. Probabil un minimum de educaþie sentimentalã.
De fapt, ca sã-þi placã filmu ãsta trebuie sã þi se fi întâmplat o singurã chestie. Un lucru dezarmant de simplu: sã fi iubit, autentic, barem o datã! Iar persoana aia (dintr-un motiv s-au altul) sã înceteze subit sã mai existe în viaþa ta.
Chestia asta nu þine nici de homosexualitate, nici de lesbianism.
Nu þine de "sex".
Nu trebuie sã fi homosexual ca sã-þi placã Brokeback Mountain. Dupã cum, tot aºa de bine, nu trebuie sã fi heterosexual ca sã-þi displacã.
Trebuie doar sã... fi "trãit" puþin, sã fi iubit o vreme.


Ce mi-a plãcut la Brokeback Mountain a fost , înainte de toate, lentoarea lui. Printre atâtea poveºti care curg cu repeziciune, printre zeci de imagini pestriþe ale unor filme care te ameþesc, Brokeback Mountain pare cã "stã". Cadre leneºe, bucolice, înþepenite pe acelaºi fundal ca de ilustratã: un munte, o pãdure, o apã...ºi ei doi.
Mi-a plãcut mult filmul ãsta in care am "vãzut" just love ºi nu "homosexualitate penibilã".
Ang Lee n-a fãcut altceva decât sã spunã altfel acelaºi lucru :

"Oamenii se îndrãgostesc. Punct. Este o poveste universalã pe care am vrut sã o spun ca pe o poveste de dragoste."

Un film de nota 10.

:" He was a friend of mine...He was a friend of mine"
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 09:41   #2
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Re: Brockeback Mountain

Originally Posted by silver_boy:
De fapt, ca sã-þi placã filmu ãsta trebuie sã þi se fi întâmplat o singurã chestie. Un lucru dezarmant de simplu: sã fi iubit, autentic, barem o datã!

sa ne-ntelegem, 'sa fi iubit, autentic, macar o data, o persoana de acelasi sex'
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 09:58   #3
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Re: Brockeback Mountain

Originally Posted by cherryblossom:
Originally Posted by silver_boy:
De fapt, ca sã-þi placã filmu ãsta trebuie sã þi se fi întâmplat o singurã chestie. Un lucru dezarmant de simplu: sã fi iubit, autentic, barem o datã!

sa ne-ntelegem, 'sa fi iubit, autentic, macar o data, o persoana de acelasi sex'

o data si bine
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 11:19   #4
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Originally Posted by cherryblossom:
Originally Posted by silver_boy:
De fapt, ca sã-þi placã filmu ãsta trebuie sã þi se fi întâmplat o singurã chestie. Un lucru dezarmant de simplu: sã fi iubit, autentic, barem o datã!

sa ne-ntelegem, 'sa fi iubit, autentic, macar o data, o persoana de acelasi sex'

Nu dom'le, sa fi iubit cum zice Airlight: o data si bine. :lol:
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 11:44   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Re: Brockeback Mountain

Originally Posted by silver_boy:

Ang Lee n-a fãcut altceva decât sã spunã altfel acelaºi lucru :

"Oamenii se îndrãgostesc. Punct. Este o poveste universalã pe care am vrut sã o spun ca pe o poveste de dragoste."

si deja are ceva experienta cu Tigru si Dragon
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 11:51   #6
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ce voma e filmu ala... Fie, o sa mai vad BM o data miercuri si topicul il mut la acum pe ecrane.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 15:30   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Comentariul lui silver e singurul de pînã acum care m-a fãcut sã vreau sã vãd filmul.
Descrierea se potriveºte (mai puþin partea cu lentoarea) ºi pentru Happy Together care a fost frumos.

p.s. Titlul parcã era Brokeback, nu Brockeback
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 15:45   #8
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Leonard:
p.s. Titlul parcã era Brokeback, nu Brockeback
I've taken care of that... O eroare de ortografie pe care nu o putem permite, cel putin pana cand filmul nu va disparea in anonimatul productiilor pe aceeasi tema... :?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 17:23   #9
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
eroarea de ortografie a fost reparata (tastasem aiurea un c indeed) , mai ramane eroarea de receptare a filmului, slabe sperante sa gasim acolo un "edit" al "constiintelor".
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 07:57   #10
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Madamme Modrãreasa în "Gându" de azi


Orice s-ar spune, când un film ia premiu dupã premiu, efectul este cã toatã lumea abia aºteaptã sã-l vadã. Ceea ce sporeºte ºi riscul dezamãgirilor, conform proverbului cu pomul lãudat. Recunosc, aºadar, cã m-am dus cu sacul pregãtit la pomul numit „Brokeback Mountain“ (câºtigãtorul unei întregi liste de premii, printre care 4 Globuri de aur în 2005 ºi Premiul Bafta pentru rol secundar decernat duminicã, plus nominalizãri la 8 categorii pentru Oscar) ”, al lui Ang Lee. ªi n-aº zice cã din vina mea am plecat de-acolo cum am venit, ci pentru cã filmul cunoscutului ºi premiatului regizor are o poveste cât se poate de banalã, ºi, dacã nu adormi urmãrind-o, asta se datoreazã puþinelor momente în care protagoniºtii îºi exprimã ardoarea cu îmbrãþiºãri destul de violente. Întreaga relaþie dintre Ennis del Mar ºi Jack Twist este, de altfel, foarte smucitã ºi destul de puþin credibilã, dat fiind cã cei doi se întâlnesc la mari distanþe în timp, iar când o fac nimic nu ne dã de înþeles cã aceste momente rare contribuie la evoluþia lor ca fiinþe umane. Întreaga relaþie e numai o schiþã palidã, un schelet pe care cei doi nu ajung sã aºeze nici un pic de carne, mai ales cã nu se ºtie nici în ce direcþie vrea regizorul sã îndrepte pledoaria sa. Ar fi putut fi un film despre imposibilitatea unei iubiri, dar asta ar fi presupus o tensiune care sã genereze emoþii sfâºietoare, dar n-avem nici tensiune, nici emoþie, ci numai un fel de resemnare plutind neguros asupra filmului. Ar fi putut fi o dezbatere despre dificultatea de a fi tu însuþi într-o lume încã guvernatã de prejudecãþi (acþiunea se petrece în America anilor ’60 -’70), dar numai spre final apare acea apãsãtoare tãcere a celor care ºtiu ceva, dar se feresc sã spunã – mama, tatãl, soþiile celor doi îndrãgostiþi. În sfârºit, ar fi putut fi o aplicatã aruncare în aer a mitului cowboy-ului singuratic, modelul neîngenuncheat încã al masculinitãþii în stare purã, dar nici astfel de accente nu se pun nicãieri.
Nu poþi sã nu te întrebi, aºadar, tot timpul, de ce fac aceºti oameni, cu vieþile lor cât de cât aranjate, cu familiile lor, efortul de a strãbate distanþe mari în spaþiu numai ca sã ajungã împreunã pe muntele unde s-au întâlnit prima datã ca sã pãzeascã oile? Iar întrebarea ar fi aceeaºi ºi dacã ar fi vorba despre un cuplu heterosexual, de unde se naºte o a doua întrebare ºi anume: „cât a cântãrit faptul cã relaþia are un caracter gay în decizia juriilor de specialitate care judecã, cel puþin teoretic, dupã criterii artistice?”. E o întrebare care se pune destul de des în lumea de azi, chiar dacã aceasta pretinde, cel puþin în zonele ei civilizate, cã a depãºit complexele corectitudinii politice în artã.

Cercetând puþin opiniile exprimate de ziariºtii occidentali înþelegi cã nici „Brokeback Mountain“, în ciuda succesului sãu, nu a fost prilejul potrivit pentru deschiderea unei dezbateri mai ample pe tema sumar anunþatã mai sus. Unii spun cã e un film senzaþional, aducând ca argument tocmai neîmplinirile lui – simplitate, modestie etc. – alþii îl numesc „umbra a ceea ce ar fi putut sã fie”, iar unii spun pur ºi simplu cã e un film foarte slab ºi cã au aºteptat degeaba sã se întâmple ceva în el. Dar cu toþii se feresc sã facã un pas mai departe cãtre miezul problemei. Care e, la o adicã, tocmai acela cã drepturile minoritãþilor, care trebuie apãrate cu toate forþele în plan social, nu pot fi aplicate în plan artistic, fiindcã asta înseamnã sã faci un mare rãu celor înscriºi în categorii minoritare. Artiºtii sunt, prin forþa lucrurilor, o minoritate, alcãtuitã, din fericire, din fiinþe extrem de diferite, iar singurul lucru pe care e obligatoriu sã îl aibã în comun ºi dupã care sã fie judecaþi este valoarea.


Cu ultima frazã Madamme Modrãrescu se discrediteazã total.
Miza filmului nu stã în " pretextul" lui (homosexualitatea) ci în "chestia" aia veche de când lumea: the love!
Temã în care nu mai existã minoritate ºi majoritate pt. cã e, vorba aia, un feeling al totalitãþii.
Greu cu Platon la deal Cristinel, greu...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 11:01   #11
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
da, citisem si eu aberatia fetei, dar mi-am consumat stupefactia in tacere. fata asta ma enerveaza si pe alte paliere...
la Gandul cu filmu e doamna Mihailescu, de ce s-a varat toapa asta incotrotzopenita?...
de fapt, sub conducerea lui CTP orice este posibil, iar unele lucruri in deosebi posibile...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 15:07   #12
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
nici eu n-am inteles de ce e asa bine vazut Brokeback Mountain asta, asa ca sint alaturi de 'topa asta incotrotzopenita'
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 16:11   #13
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
de fapt, era vorba de "tzoapa incotrotzopenita".
acum, cand am reparat greseala, poate te razgandesti?
n-as vrea sa inregistrez un nou caz de solidaritate in... tzopism incotrotzopenit
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 16:45   #14
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
hehe, herbert, stii ca ai umor? pai de ce m-as razgindi, daca nu gust genul soap opera? treaba ta daca tie-ti place... si cind mai aud si chestii de genul 'numai cei care au iubit cu adevarat', 'acest film este despre iubirea pura' bla bla bla.. these make me puke :sick:.. daca asta e iubirea pura la voi... no comment (nu zic ca eu as stii ce e aia)!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 17:13   #15
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by cherryblossom:
nici eu n-am inteles de ce e asa bine vazut Brokeback Mountain asta, asa ca sint alaturi de 'topa asta incotrotzopenita'

N-am mai intrat de mult pe forum, dar acum o fac numai pentru ca sa subscriu la parerea 'toapei incotrotzopenite". Relatia dintre cei doi nu are credibilitate si nu trezeste nici un fel de emotie (si asta nu pentru ca cei doi sunt barbati). Filmul este doar o schita a ceea ce ar fi putut fi si asta in ciuda faptului ca timp a fost arhisuficient pentru a dezvolta o poveste credibila si emotionanta. Nu inteleg de ce atatea aprecieri, ca doar nu este primul film cu homosexuali. Au fost altele cu mult mai inainte si cu mult mai bune (Philadelphia - 1993, Kiss Of The Spider Woman - 1985)
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 18:02   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by cherryblossom:
hehe, herbert, stii ca ai umor? pai de ce m-as razgindi, daca nu gust genul soap opera? treaba ta daca tie-ti place... si cind mai aud si chestii de genul 'numai cei care au iubit cu adevarat', 'acest film este despre iubirea pura' bla bla bla.. these make me puke :sick:.. daca asta e iubirea pura la voi... no comment (nu zic ca eu as stii ce e aia)!
da, stiu ca am un umor mai special unii nici nu-l observa, dar mie imi convine...
n-am afirmat ca-mi place... nu m-am topit de emotie si n-am preluat refrenul "iubirii pure" (exista asa ceva?). filmul e doar bine facut si, cred, bine jucat... n-am pus sub lupa autenticitatea sau neautenticitatea relatiei celor doi "mozolitori"... Ang Lee mi-a spus o poveste, una din multele posibile, pe care am reperat-o in peisajul cinematografic 2005. atat. ca va lua Oscarul (cred ca il va lua), ca-l discuta tzopi si tzoape transfigurati de emotie sau oripilati de "insulta adusa bunului-simt si normalitatii gaurilor..." - nu mai e treaba mea... e mai curand o problema a mediului in care traim si a creierului nostru mic, desfundat sau incuiat...
dsp iubirea mea nu-ti vorbesc, ca ma coplesesc emotiile si ma ravasesc amintirile
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 18:25   #17
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by cherryblossom:
si cind mai aud si chestii de genul 'numai cei care au iubit cu adevarat', 'acest film este despre iubirea pura' bla bla bla.. these make me puke .. daca asta e iubirea pura la voi... no comment (nu zic ca eu as stii ce e aia)!

mai, eu cred ca tie ti se pare prea un-cool sa fii sentimental, de unde atata rigiditate in declaratii: nu, filmul acesta nu este despre 'iubire adevarata' etc., ci este pur & simplu despre iubire. dragostea este un sentiment (si inca unul chiar destul de k lumea - chiar asa conteaza daca se manifesta intre doi barbati, un barbat si o femeie sau (favorita mea) intre doua femei ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 21:20   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by theo:
Originally Posted by cherryblossom:
nici eu n-am inteles de ce e asa bine vazut Brokeback Mountain asta, asa ca sint alaturi de 'topa asta incotrotzopenita'

N-am mai intrat de mult pe forum, dar acum o fac numai pentru ca sa subscriu la parerea 'toapei incotrotzopenite". Relatia dintre cei doi nu are credibilitate si nu trezeste nici un fel de emotie (si asta nu pentru ca cei doi sunt barbati). Filmul este doar o schita a ceea ce ar fi putut fi si asta in ciuda faptului ca timp a fost arhisuficient pentru a dezvolta o poveste credibila si emotionanta. Nu inteleg de ce atatea aprecieri, ca doar nu este primul film cu homosexuali. Au fost altele cu mult mai inainte si cu mult mai bune (Philadelphia - 1993, Kiss Of The Spider Woman - 1985)

this is bullshit.
1. 'philadelphia' nu este love story gay, ci (despre) consecintele acestuia in the pre-safe-sex-era. (si nici nu e cine-stie-ce film; 'b.m.'- in any case - is better!)
2. 'kiss of the spider woman' nu este (nici el) love story gay, ci gay prison drama, cu 'iubirea' = just played-out fantasy.
3. cei care nu gasesc emotie in 'bm' se impart in 2 categorii: a) cei care au o probl. in general cu filmele emotionale, mai ales cu melodramele (vezi 'titanic' & 'b.m. ), li se pare totally uncool sa se smiorcaie in sala de cinema, si b) cei care au o probl. reala, nu se prefac pt a se da 'superiori', deasupra turmei etc, ci pur si simplu nu vibreaza (nu, nici macar 'e.t.' nu-i emotioneaza!); acestia nu sint de condamnat, ci de cainat: probl. lor se cheama frigiditate... '
numai k este handicapul lor, nu al filmelor!
so - pick yr camp.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 21:23   #19
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Mai sunt si cei care resping filmul din start cand aud ca e vorba despre un cuplu homosexual.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 22:18   #20
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Dear Cherry,
Ai dreptul sã nu-þi placã domle, ai dreptul s-o spui, nu trebuie acu sã ne substituim sensibilitãþile artistice.
Spre deosebire de madamme C.M. nu m-am dus la filmu ãsta ca la pomul lãudat. M-am bucurat de privilegiul ignorantului, ºi-am îndesat în CDRom nu Brokeback Mountain, ci un film. Nu citisem nici o cronicã, habar n-aveam cã a luat o cãruþã de premii, cã "trateazã homosexualitatea", etc.
L-am vãzut (cum cred cã ar trebui sã vedem anumite filme): cu ochi de barbar.
La secvenþa din cort am vrut chiar sã-l opresc, what a fuck..., da uite cã little by little, povestea m-a prins, ºi mi-a plãcut.
M-am regãsit nu în homosexualitate ci în laºitatea personajelor, în incapacitatea lor funciarã de a comunica ce simt, în iubirea aia stângace, în umorile lor, în spaimele lor. În oferta de Destin pe care au ratat-o amândoi.
Mi-a comunicat un lucru simplu pe care- nu ºtiu ce m-o fi apucat -am vrut sã þi-l comunic ºi dumneata: nu ne regãsim cu adevãrat decât în ceea ce pierdem.
Da' dumneata ºi cu Modrãreasa se pare cã vã regãsiþi constant în ce aveþi.
Fericitelor...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells