Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 May 2004, 14:14   #61
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by zizi:
se fac doua: unul in regia lui oliver stone, altul in regia lui buzz lhurman. (va fi un fel de "clash of the titans"...)

eu stiam doar de tentativa lui oliver stone, de buzz celalalt n-am auzit...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2004, 22:18   #62
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Nah, vazut shi eu finally filmul. Mi-a placut, bineintzeles ca mi-a displacut sa-l vad pe Brad Pitt. Filmul a fost destul de monoton la inceput, dar shi-a revenit pana la sfarshit bine de tot. Super faina faza cand Orlando Bloom se tarashte ca un catzelush batut din fatza adversarului. Oricum joaca bine. Din super-elful din LOTR la papa-lapte in Troy! Shi jucat bine. Mi-a placut...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 11:37   #63
Oloriel
Senior
 
Oloriel
 
Join Date: May 2004
Location: Ithilien
Posts: 130
Send a message via Yahoo to Oloriel
Originally Posted by Demona:
Nah, vazut shi eu finally filmul. Mi-a placut, bineintzeles ca mi-a displacut sa-l vad pe Brad Pitt. Filmul a fost destul de monoton la inceput, dar shi-a revenit pana la sfarshit bine de tot. Super faina faza cand Orlando Bloom se tarashte ca un catzelush batut din fatza adversarului. Oricum joaca bine. Din super-elful din LOTR la papa-lapte in Troy! Shi jucat bine. Mi-a placut...

Demi...m-ai uns pe suflet!!!
__________________
No passion is stronger in the breast of man than the desire to make others believe as he believes. Nothing so cuts at the root of his happiness and fills him with rage as the sense that another rates low what he prizes high.
Oloriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 21:39   #64
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Oloriel:
Demi...m-ai uns pe suflet!!!

Simte-o...simte-o...cu nick nou! Damn Oloriel...I am so freakin` proud of you. You just returned the "favour"...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 18:39   #65
Assistant
Novice
 
Assistant
 
Join Date: Jun 2004
Location: Timisoara
Posts: 1
Pacat ca nu am putut sa citez pe foarte multe persoane de aici pentru a face o sistematizare a comentariilor obiective. Primul lucru care l-as zice despre film e ca este un "film american". Adica se ia o poveste excelenta, se adapteaza pentru a fi cat mai simpla astfel incat sa nu iti storci creierul prea mult pentru a intelege filmul, se introduc cat mai multe efecte speciale, in special lupte cat mai spectaculoase. O amestecatura de povesti astfel incat nu mai sti daca filmul trebuia sa se numeasca Troia sau Ahile, sau daca Ahile e un personaj pozitiv sau negativ. Totul culminand cu faza de la final cand marele razboinic este omorat de "aurolacul" de Paris, cel mai enervant lucru din tot filmul. Macar de folosea arcul fermecat al lui Apolo, sau o sageata speciala. Nu poti sa bati atata toba pe valoarea ca razboinic a lui Ahile si apoi sa fie omorat de cel mai slab si las. Nu poti sa adaptezi povestea astfel incat sa scoti complet influenta zeilor (de fapt se poate si uite ce a iesit). Daca faci abstractie de aceste lucruri (eu unu nu pot) iese un film normal care se evidentiaza prin efecte speciale.
PS. Brad Pitt joaca bine ca de obicei. Mai bine faceau filmul Ahile.
__________________
Nu cauta degeaba ceea ce existi... (A.B.)
Assistant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 02:44   #66
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut si eu Troy...mi-a placut mai mult decat m-as fi asteptat...pana la urma Ambra are dreptate si nu sunt chiar foarte multe abateri de la carte...cred ca cel mai tare m-a deranjat ca Elena ramane cu Paris...

mi-a placut foarte mult cum au fost construite persoanejele...in afara de cateva exceptii care mi s-au parut destul de plate, cam toate au si parti bune si parti rele...Achile nu este super eroul bun si marinimos si inteligent si cu toate calitatile posibile....ii vedem destul de multe aspecte negative...si cu Priam se intampla la fel....Hector pare un pic prea bun din nefericire petnru el e inconjurat de oameni care au grija sa ia si decizii gresite...
mi-a placut si modul in care sunt realizate bataliile si m-a impresionat si cum au reusit sa creeze atmosfera din Troia...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 14:12   #67
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
macar Van Helsing nu are pretentii de film istoric, bla, bla.....e comercial de la o posta!
Probabil ca in eventualele viitoare "adaptari" ale producatorilor Troiei, Decebal moare in timp ce incearca sa opreasca trei insi sa-i fure recent achizitionata Dacie Logan si Hercule il salveaza pe Prometeu care era torturat cu electrosocul.
Deci, si mie mi se pare destul de departe de mitologie, dar in fine, una peste alta, mai ales daca nu stii "Legendele Olimpului", e bunicel filmul!
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 11:43   #68
georgerc
Novice
 
georgerc
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 17
Hai ca ma bag si eu sa comentez, nu despre Troia, ca deja s-au umplut 5 pagini de comentarii despre asta, ci despre posibilele ecranizarii ulterioare. Cunoscatorii ecranizarilor Hallmark stiu ca s-a facut deja o ecranizare destul de buna a Odiseei, cu Armand Assantes in rolul lui Ulise (miniserie) si care urmareste firul epic original foarte aproape.

Troia este un film american comercial. Prefer oricand ecranizarile Hallmark, pentru ca acolo efectele speciale sunt facute sa slujeasca povestea si nu invers.
georgerc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 17:18   #69
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am vazut filmul cu Assante acum vreo trei ani, pe TVR 1. A fost bun, da' nu avea cine stie ce valoare artistica, ci mai mult educativa (adica, daca nu citesti poemul, macar vezi un film si poate te inspiri din el, ca fratii Coen, de altfel)...

In general, nu imi plac filmele de pe Hallmark cu efecte speciale. Sunt de acord ca slujesc povestea, dar nu mi se par a fi de calitate si, de multe ori, cam ostentative. Decat "Troy", totusi, mai merg!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 17:24   #70
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Hai mey! Sincer "Troy" vazut a doua oara e mai bun decat daca il vezi numai o data. Cel putzin atunci vezi clar ca Bana nu e asha bun cum se spunea shi mai bun ca el e O'Toole. Iar Pitt nu e asha respingator cum mi s-a parut prima data. Sau asta o fi fost din cauza ca au bagat shi la cinematografu` din Arad soround sound shi aer conditzionat...uhmmmm... :hmm:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 10:55   #71
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Este a 2 oara cand ma pacalesc.... Lumea imi zice...."vai Troia in sus, Troia in jos. Vai, tre savezi filmu asta neaparat..." Si ieri, am askultat parerile multor prieteni, si m-am dus, (usually - alone) la mall sa-l vad pe marele Pitt in TROY. Kestia ca filmu nu m-a impresionat mai deloc. Cred ca am vazul unul din cele mai proaste distributii intr-un film. Ma refer doar la Brad Pitt si la Orlando (Boom) :lol: . In rest, actorii au fost buni, in special regii si printii...ca altii nu prea mai erau :lol: Anyway, per asamblu, filmu e de duzina. Este parerea mea personala.
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 11:10   #72
georgerc
Novice
 
georgerc
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 17
Originally Posted by MinRep:
Am vazut filmul cu Assante acum vreo trei ani, pe TVR 1. A fost bun, da' nu avea cine stie ce valoare artistica, ci mai mult educativa (adica, daca nu citesti poemul, macar vezi un film si poate te inspiri din el, ca fratii Coen, de altfel)...

In general, nu imi plac filmele de pe Hallmark cu efecte speciale. Sunt de acord ca slujesc povestea, dar nu mi se par a fi de calitate si, de multe ori, cam ostentative. Decat "Troy", totusi, mai merg!

Ok, ca valoarea artistica nu e numarul 1, insa trebuie sa recunostii ca media filmelor bine facute, chiar daca nu au o valoarea astistica la superlativ, e destul de mare la ecranizarile Hallmark.

Despre efectele speciale pot sa zic ca in ultimele ecranizari care le-am vazut ele erau destul de bune (vezi Merlin, 1001 nopti, Odiseea, Jack si vrejul de fasole, In cautarea lanii de aur, Paznicul viselor-Dreamkeeper).
georgerc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 13:24   #73
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Ai dreptate.
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 14:31   #74
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Singurul muvi hallmarkian care mi-a placut a fost Merlin. In rest... cel putin obositoare :shock:
__________________
apocalypse please

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2009 at 18:41.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 15:49   #75
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by georgerc:
trebuie sa recunostii ca media filmelor bine facute, chiar daca nu au o valoarea astistica la superlativ, e destul de mare la ecranizarile Hallmark.

Asta e adevarat. Oricum, bate productiile similare made in Hollywood, pentru ca macar nu sunt pretentioase. Evident, trebuie luat in calcul si faptul ca pe Hallmark sunt filme de televiziune, nu de cinema. Deci si bugetul este mai mic, de unde povestea primeaza in fata efectelor speciale.

"Paznicul viselor" are, intr-adevar, efecte speciale reusite. Am mai vazut Merlin si 1001 de nopti, dar acolo efectele mi s-au parut cam... hmm... facile...

Un film fara efecte care mi-a placut a fost "The Lion In The Winter", cu Patrick Stewart si Glenn Close, daca nu ma insel.

Dar in mod regulat ma uit pe Hallmark la un serial politist englezesc, "Midsomer Murders" si, cat timp le-au dat, ma uitam la "Hercule Poirot"-urile cu David Suchet. Acolo totul functiona, fara efecte speciale...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 22:23   #76
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Daca este sa intram in filmele Hallmark, gasim cateva ce merita vazute. Da, Benny are dreptate, cel mai impresionant si cel mai bun film Hallmark este Merlin cu Sam Neil, cred... Nu este impresionant numai ca film de televiziune, dar putea fi foarte bine si pentru ecrane. Daca putei sa il vedeti, macar odata uitativa la el. O poveste excelenta cu niste acori foarte buni care is joaca rolurile formidabil. Dar cel mai bine joaca actrita care o interpreteaza pe Regina Mab dar nu mai ii stiu numele.

Hallmark mai are Alice In wonderland, care este frumos, nu formidabil, dar frumos. Altele nu-mi vin acum in minte, dar mai sunt cateva... Hallmark has it's moments...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:18   #77
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by ogto:
Daca. Dar cel mai bine joaca actrita care o interpreteaza pe Regina Mab dar nu mai ii stiu numele.



Miranda Richardson ,o joaca shi pe regina de cupa in "Alice in Wonderland" shi a mai jucat in "Orele" rolul sorei Virginiei Woolf ,Vanessa Bell
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:38   #78
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
pe Miranda Richardson am remarcat-o doar in Spider al lui Cronenberg si in Damage al lui Malle
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2004, 14:27   #79
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Ma bucur ca nu m-am dus la cinema la filmul asta amarat. Boooring, booring. Asa film gol, n-am mai vazut demult. Brad Pitt a jucat cum nu se poate de prost. Singurul motiv pentru care as recomanda filmul asta cuiva ar fi Helena, care arata de nu se poate. :w00t:
Ma intreb, cum au reusit grecii sa construiasca calul troian? Probabil au folosit macarale, sau poate au fost ajutati de zei, sau de extraterestri.
Nota pentru filmul asta: :sick:
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 22:03   #80
Misty
Novice
 
Misty
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5
Troy rulez!!!

Este cel mai bun film!!!!Brad pitt joaca neasteptat de bine.In prima zi am fost cu toti colegii la film si toti au ramas placut impresionati.Orlando Bloom a intrat bine in pielea personajului.After all Paris was a lover not a fighter.Eric Bana a jucat foarte bine...defapt a fost o distributie exceptionala.Troy rulez!!!
Misty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells