Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2004, 22:53   #41
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Filmul este destul de bun. Eric Bana este formidabil, credeam ca e doar muschi dar vad ca are si calitati actoricesti. Finalul mi-a placut ca ma asteptam sa vad un happy-end gigant, adica fiecare isi ia muierea si pleaca. Cam atat.
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 12:34   #42
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
mai io am mers in grup organizat de ne-cinefili ca comedia "troy"
nu stiu ce ati vazut voi dar:
1 e atat de plat actoriceste si emotional ca as fi murit de pliktis fara comentarii tendentioase si sexual-obscene
cum sa spun petersen NU ESTE REGIZOR pentru simplul fapt ca e convins ca emotie= muzica lacrimogena a la dead can dance
foarte frumoasa, da nu tine loc de ineterpretare actoriceasca sau personaje sau dialoguri
2 dialogurile sunt jalnice, si al draqu sa fiu daca mai aud vreodata fraza "despre razboiul asta se va vorbii mii de ani a`kuma incolo" URLU
3 patrocle e dezgustator ca figura
4 mult prea multe corabii
5 exista 2 personaje ( jucate bine) hactor si paris
si 2 actori care se prefac ca ar juca o`toole si pitt
6 sa inteleg ca lu domnu petersen nu`i prea plac sfarcurile de femei???
7 o femeie frumoasa, care paradoxal nu este elena( cum dracu e tot timpu macvhiata si arnjata in mijlocul dezastrului nu inteleg) ci sotia lui hector
misto actirta
briseida e ok dar relatia ei cu hector, una din putinele originalitai a ;lui petersen de de plans...
8 scuturile si armurile (in special le lui ahile si ale troienilor) sunt minunate dar nu arata ca si cand ar fi fost vrodata folosite
9 troia e frumoasa dar se vede clar ca e decor... se putea lucra ceva mai mult ca sa crezi ca cineva chiar locuia acolo
10 impecabila lupta lui achile cu hector
11 cred ca ma repet dar nu snmut un om care sa vrea filme lacrimogene dar cand mor hector sau ahile nu e nimka emotinannt
2/5 sau 1/4
12 ma doare degetele sa tastez asta da lotr in toata superficialitatea lui e ten times better
13 la gunoi cu petersen
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 15:57   #43
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
In primul rand mii de multumiri tipei de la cinema Cotroceni. Prietenii stiu de ce. :-)
In al doilea rand, filmul nu prea mi-a placut per ansamblu. Brad Pitt mi se pare o alegere proasta. Peter O'Toole nu mi-a placut nici el in acest film, dar a mers de minune in rolul lui Priam.
Precum s-a zis deja, chiar ma intreb unde au disparut cei 10 ani de razboi; introducerea calului in Troia ar fi trebuit, conform legendei, sa atraga dupa sine si daramarea a unei parti din zid.
Scena lasitatii lui Paris este dupa parerea mea cea mai bine realizata din tot filmul. Acolo Mr. Bloom a jucat perfect.
Si daca tot am auzit vorbindu-se de ceva statuete printre prieteni, doar poate pentru ceva efecte speciale, ca sunet sau imagine sau jocul actorilor in nici un caz. Si regia mi s-a parut a fi cam nepotrivita pentru un film istoric, fiindca folosirea de slow-motion-uri nu cred ca da bine; prefer aici miscari rapide ale camerei decat asa ceva. [7/10]
Oricum, astept cu nerabdare TDAT (The Day After Tomorrow)...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 21:23   #44
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Apropo, ca am uitat sa zic prima data. Subscriu la ideea ca Brad Pitt e modestut in filmul asta. Eu cred ca nu prea il prind rolurile de eroi istorici. Ar trebui sa ramana la filme gen Seven sau Fight Club. Parerea mea !
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 22:58   #45
Oloriel
Senior
 
Oloriel
 
Join Date: May 2004
Location: Ithilien
Posts: 130
Send a message via Yahoo to Oloriel
Originally Posted by snatchro:
Scena lasitatii lui Paris este dupa parerea mea cea mai bine realizata din tot filmul. Acolo Mr. Bloom a jucat perfect.

imi pare bine ca tinand cont de dezamagirea adusa de film cineva mai observa asa ceva.
cand am vazut filmul...la acea scena toata sala a scos un oooo...de dezamagire...(la lasitatea afisata) dovada ca Mr.Bloom a reusit o interpretare buna.
Tinand cont de scena duelului cu sabia, impotriva lui Deep din "Piratii din Caraibe", in Troy, Bloom s-a prefacut de minune ca nu se pricepe sa se bata cu sabia....
__________________
No passion is stronger in the breast of man than the desire to make others believe as he believes. Nothing so cuts at the root of his happiness and fills him with rage as the sense that another rates low what he prizes high.
Oloriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2004, 07:17   #46
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
eu cred ca... Paris a facut un lucru mult mai curajos alegand sa traiasca, decat sa moara.

Cum a zis si Buffy inainte sa moara (a doua oara ):

"The hardest thing in the world, is to live in it. Be brave. Live."
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 15:40   #47
Biggie_mac
Novice
 
Biggie_mac
 
Join Date: May 2004
Location: Aici..pe scaun..in fata calulatorului!
Posts: 1
Cearta sau pareri?

Intr-adevar poate cam toti cei care fac filme dupa mituri si povesti legendare(cam foarte frecvente) schimba subiectul intr-un fel sau altul. Evident, acum ce vreti? Sa stau in scaun sa ma uit la discutia monotona de 1 jumate de ora dintre cutare si cutare ca asha e in poveste? Sa fim putin realisti. Nu asta cauta publicul. Si ca sa raspund si la intrebarea legata de coada la bilete .....Da, chestia cu filmele preluate dupa legende si mituri sau povesti atrage oamenii dupa cum prea bine vezi. Poate coada se datoreaza si faptului ca filmul a avut parte de o masiva publicitate...iar castingul la fel. Se pare ca in ultimul timp trilogiile au o priza mare la public asha ca nu m-ar mira o continuare a povesti....dar nu care continue filmul...ci o poveste care sa o preceada....un film Troia 2 care se bazeaza mai mult pe viata lui Ahile inainte de a deveni el cel mai mare razboinic. Ca un Troia 2 fara Brad pitt ar fi cam un LOTR fara frodo.Oricum au meritat banii dupa parerea mea deoarece filmul a fost super mai ales in partea a doua.
Biggie_mac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 21:24   #48
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
E adevarat ca Brad Pitt a avut dublura pentru picioare ca le are prea subtziri ?
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 21:33   #49
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by Cristache:
E adevarat ca Brad Pitt a avut dublura pentru picioare ca le are prea subtziri ?
Daca e 'tradare' macar s-o stim si noi! 8)
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 21:43   #50
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
In sfarsit vazui si io filmu.
Am citit comentariile voastre si inainte sa vad filmul dar nu le-am dat prea mare importanta. Doar nu o fi draku asa de negru, nu??
Pana la urma ati avut dreptate. Au fost cateva faze la care m-am enervat dar pana la urma s-a sfarsit cu bine (k la carte). Ex.: de ce a plecat Patrocle la razboi? (Ahile i-a dat armura, nu a furat-o). Rezultatul a fost acelasi (Hector l-a ginit).
Ahile nu era chiar asa de dusman cu Agamnemon cu s-a aratat in film, din contra, fiti atenti:
Rege al atrizilor in Mycene, Agamnemon a fost sotul Klytaimnestrei cu care a avut 3 copiii, bla bla bla, Dupa ce Helene a fost rapita de Paris si dusa in Troia Agamnemon a devenit comandantul armatei grecesti bla bla bla, Agamnemon a fost socotit ca unul dintre eroii greci ai razboiului. urmeaza povestea razboiului....si uitati ce scrie Homer (de fapt ce spune Agamnemon dupa moartea lui Ahile, Agamnemon nu a murit in timpul luptei, am uitat sa va spun):
"fruntasii troienilor si a aheilor (grecii) s-au ucis intre ei pentru lesul tau in vreme ce tu intins in volbura de praf ca un brad falnic.....te-am tarat de pe campul de lupta si te-am asezat in fata vaselor pe patul mortii. ti-am spalat trupul cu apa calda si te-am uns cu ulei. Si apoi urmeaza bolboroseala care se aude la orice inmormantare." Deci nu erau dusmani.
Moartea lu Agamnemon:
Dupa caderea Troiei el s-a intors acasa fara sa stie ca Egist, omul lui de incredere, caruia ii incredintase familia sa, il tradase si ca, indragostindu-se de Klytaimnestra, hotarase cu aceasta sa il ucida. Urmeaza un pasaj din Odiseea: "Cum a pus piciorul pe mosia parinteasca, Agamnemon a sarutat pamantul si a varsat lacrimi la vederea tarii sale. Dar din varful unui foisor un strajer il vazu-se. De cum a fost instiintat de venirea sa, Egist i-a regatit capcana. A organizat un mare ospat in cinstea intoarcerii sale si pe cand stateau la masa Egist l-a ucis, cum ai ucide un bou in staul. Nu a scapat nici unul dintre insotitori, nici chiar dintre cei ai lui Egist. Cu totii au pierit in macel." Tragica soarta a lui Agamnemon a fost obiectul piesei omonime a lui Eschil, cuprinsa in trilogia Orestia.
Frate ce am obosit cu scrisul asta.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 19:21   #51
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Re: Cearta sau pareri?

Originally Posted by Biggie_mac:
. Ca un Troia 2 fara Brad pitt ar fi cam un LOTR fara frodo.Oricum au meritat banii dupa parerea mea deoarece filmul a fost super mai ales in partea a doua.
1 lotr fara frodo ar fi fost mult mai ne-enervant si ne-patetico-pliktitor, asa ca spare me...
2 troy ar fi fost ok fara un jeg ka petersen pe post de regizor
3 care parte a doua? a carui film?
4 in nici un caz nu a meritat 80de mii
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 21:49   #52
Cristache
Veteran
 
Cristache
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 166
Send a message via Yahoo to Cristache
Re: Cearta sau pareri?

Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by Biggie_mac:
. Ca un Troia 2 fara Brad pitt ar fi cam un LOTR fara frodo.Oricum au meritat banii dupa parerea mea deoarece filmul a fost super mai ales in partea a doua.
1 lotr fara frodo ar fi fost mult mai ne-enervant si ne-patetico-pliktitor, asa ca spare me...
2 troy ar fi fost ok fara un jeg ka petersen pe post de regizor
3 care parte a doua? a carui film?
4 in nici un caz nu a meritat 80de mii

Merita banii daca mergeam undeva unde biletul e 30.000, dar atunci interveneau si alti factori ( mirosuri neplacute in sala, pelicula proasta, sunet zdrantuit etc. )
Cristache is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2004, 18:06   #53
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Slabut

L-am vazut si eu ieri. Nu m-a impresionat. Misto cateva dueluri si cateva scene de lupta. Impresionante efectele cu dute de corabii si mii de luptatori (nu-ti dai seama ce-i facut pe computer). Brad Pitt e OK. Povestea mi s-a parut extrem de simplista si lipsita de aura de legenda care inconjoara povestea. Ca un film de Hollywood. De altfel, nici unul din filmele facute de Petersen nu mi-au placut.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2004, 11:42   #54
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Film subtire, de vazut duminica dupa-amiaza la mall, cand nu ai altceva mai bun de facut... clar, este un film comercial, facut sa placa ochiului spectatorului care mananca floricele (vezi costumatia actorilor, pe Brad Pitt etc), care in plus nici nu respecta intru totul poemul lui Homer... dupa unii istorici modernisti, Ahile era homosexual, iar relatia lui cu Patrocle nu era chiar ca cea prezentata in film... ipoteza asta pare destul de reala, daca ne gandim ca in Grecia antica homosexualitatea era privita ca ceva obisnuit, nicidecum ca un pacat sau ca o deviatie sexuala atat de importanta incat sa-i includa pe homosexuali intr-o categorie sociala separata. Dar de, filmul trebuie sa placa cat mai multor oameni, asa ca respecta normele si valorile din societatea de azi... Si inca o paranteza, cei care ati fost in Grecia vreodata, poate marcat faptul ca barbatii greci sunt intr-adevar foarte frumosi, mai frumosi in comparatie cu femeile... am ramas uimita de faptul ca marea majoritate a reclamelor de pe strada erau cu barbati, si nu cu femei ca la noi...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 09:39   #55
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
da' si femeile arata grozav in grecia!nu mai stiu care filosof al artei se intreba cum aratau vechii greci,daca astia din zilele noastre(peste care au trecut valurile romano-barbaro-otomane)arata asa bine;pai cred ca aratau ca in filmul asta.(hm,observatia cu reclamele grecesti ar putea sa le dea de gandit celor din advertising;ca-n fond,femeia face cumparaturile!
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 09:54   #56
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Re: Slabut

Originally Posted by Dan Gerose:
De altfel, nici unul din filmele facute de Petersen nu mi-au placut.

nici macar 'das boot'?! :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 10:05   #57
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by cherryblossom:
film comercial, facut sa placa ochiului spectatorului care mananca floricele (vezi costumatia actorilor, pe Brad Pitt etc), care in plus nici nu respecta intru totul poemul lui Homer... dupa unii istorici modernisti, Ahile era homosexual, iar relatia lui cu Patrocle nu era chiar ca cea prezentata in film... ipoteza asta pare destul de reala, daca ne gandim ca in Grecia antica homosexualitatea era privita ca ceva obisnuit, nicidecum ca un pacat sau ca o deviatie sexuala atat de importanta incat sa-i includa pe homosexuali intr-o categorie sociala separata. Dar de, filmul trebuie sa placa cat mai multor oameni, asa ca respecta normele si valorile din societatea de azi...

nu are logica ce spui, pt ca:
1. faptul ca 'nu respecta intru totul poemul lui homer' (dar care film 'respecta intru totul' un txt, ba kiar al unui autor in viata?!) este irelevant, cita vreme nu exista nici o referinta expresa la rel. homo dintre ahile & patrocle in iliada - totul este interpretare! adica - sa fim bine intelesi: e f. probabil ca cei 2 sa fi fost lovers - dar este ceea ce se numeste o 'inference', o ipoteza sugerata de txt...
2. daca 'istoricii modernisti' (poate imi spui si ce inseamna asta, eu nu cunosc decit istorici morti sau contemporani ? :? ) au vazut rel. gay in iliada, asta ar fi trebuit sa dea bice producerilor si/sau scenaristului sa introduca ac. interpretare in film: nu spunea nustiucine pe alt topic ca prezenta lesbienelor & gay-ilor in filme atrage publicul (fructul interzis, etc)?...
realitatea e alta - si e mult mai simpla: cind e vorba de o mare vedeta (in plus, heartthrob pt femele) ca pitt, producerii, scenaristii & adviserii think twice ab. playing it like that ! sint curios ce vor face din alex. macedon...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2004, 02:12   #58
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
"Mi se pare ca "Troia" este un film nociv fiindca invita la lene intelectuala, iar produsul este departe, milenii-lumina, de substanta capodoperei homerice". - nu eu am spus asta..
mai mult la:
http://www.romanialibera.ro/editie/i...29052004&idx=4
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 12:28   #59
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu are logica ce spui, pt ca:
1. faptul ca 'nu respecta intru totul poemul lui homer' (dar care film 'respecta intru totul' un txt, ba kiar al unui autor in viata?!) este irelevant, cita vreme nu exista nici o referinta expresa la rel. homo dintre ahile & patrocle in iliada - totul este interpretare! adica - sa fim bine intelesi: e f. probabil ca cei 2 sa fi fost lovers - dar este ceea ce se numeste o 'inference', o ipoteza sugerata de txt...
2. daca 'istoricii modernisti' (poate imi spui si ce inseamna asta, eu nu cunosc decit istorici morti sau contemporani ? :? ) au vazut rel. gay in iliada, asta ar fi trebuit sa dea bice producerilor si/sau scenaristului sa introduca ac. interpretare in film: nu spunea nustiucine pe alt topic ca prezenta lesbienelor & gay-ilor in filme atrage publicul (fructul interzis, etc)?...
realitatea e alta - si e mult mai simpla: cind e vorba de o mare vedeta (in plus, heartthrob pt femele) ca pitt, producerii, scenaristii & adviserii think twice ab. playing it like that ! sint curios ce vor face din alex. macedon...

Cu sau fara homosexuali, filmul tot prost ramane... si cred ca se adreseaza "femelelor" cum zici tu in aceeasi masura ca si "masculilor"... ma refer la scenele de lupta, la violenta etc... nu mai zic ca atunci cand Ahile il invata pe Patrocle cum sa se lupte aveam un sentiment de deja-vu (sa fi oferit Neo din Matrix ceva consultanta?)... la fel si cu scenele de lupta, daca luai grecii si-i inlocuiai cu niste orci, era cam ca in Lord of the Rings... nu mai zic de costume, care mi s-au parut atat de exagerate, de perfecte, incat le dadeau actorilor un aer si mai penibil... nu cred ca adevaratul Ahile isi scotea din cutiutza hainele din piele neagra, perfect ingrijite, cand se ducea la lupta... iar Elena si Paris sunt gresiti rau de tot, Elena parca e o mironosita care nu are nimic de zis, doar sta, ofteaza si lacrimeaza, iar Paris un baietzel fragil, care naste cel mult sentimente materne (oare in conceptia regizorului asa arata un barbat cu succes la femei?... Hector era cu mult mai atragator)...
Cat despre ipoteza cu Ahile si Patrocle homosexuali, asta nu e sugerata clar in poemul lui Homer, ci in lucrarile altor scriitori antici (daca imi aduc bine aminte, Sofocle - alt homosexual - a scris cate ceva despre iubitii lui Ahile). Si avand in vedere si faptul ca pederastia era aproape legalizata in Grecia antica, ideea asta despre Ahile si altii este acceptata din ce in ce mai mult de catre istoricii din ultima vreme...
Nu sunt intru totul de acord ca prezenta lesbienelor & gay-ilor in filme atrage publicul... in mare masura este adevarat, dar cred ca oamenii cauta in primul rand sa se identifice cu eroii din filme (si nu cred ca toti vor sa se identifice cu niste homosexuali ... si abia in al doilea rand se gandesc la aspectele, sa zicem, mai "intunecate"... gresesc?
Filmul despre Alexandru Macedon se mai face? parca guvernul grec se opunea, s-au gandit ca strica imaginea eroului national :lol:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 13:58   #60
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by cherryblossom:
[
Filmul despre Alexandru Macedon se mai face? parca guvernul grec se opunea, s-au gandit ca strica imaginea eroului national :lol:

se fac doua: unul in regia lui oliver stone, altul in regia lui buzz lhurman. (va fi un fel de "clash of the titans"...)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells