Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2004, 05:48   #21
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by ultras_sportul:
Nota mea pentru acest film este de 7... cu indulgenta ... si tinand cont ca am asteptat cu nerabdare aparitia lui ...

Eu i-as da 3... ( :sick: )

(cel mai probabil e de 4... :?)

Si atunci ce ne facem cu celelalte dezastre care au aparut anul asta? Pentru alea ar cam trebui o scala noua de punctare...
Nu, comparativ cu ce a mai fost anul asta, Troy este un film destul de bun, chiar ok. Dar nu indraznesc sa-l pun in cinci pasi de Gladiatorul, care desi initial mi-a fost antipatic, este oricum mai bun decat Troy.
Si apropo de, a fost o replica misto in film:
"No son of Troy will ever subdue to a foreign ruler"
"Then every son of Troy, shall fall."
Dar nici asta parca nu e tot una cu "My name is Maximus Decimus Moredius...."
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 08:30   #22
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by ultras_sportul:

Scenaristul Benioff a masacrat in ultimul hal Iliada lui Homer din multe puncte de vedere. A eliminat cu nonsalanta personaje din Troia destul de importante cum ar fi Hecuba si Casandra. A eliminat cu desavarsire toti zeii grecilor de parca rolul acestora ar fi fost fara importanta in Iliada, dovada de crasa incultura a acestui parlit de scriitor ales sa faca scenariul filmului. Desi toata lumea stie ca Ahile si Patrocle erau iubiti scenaristul il prezinta in film ca fiind var si discipol al lui Ahile. Ahile este prezentat ca fiind un don Juan care petrecea noptile cu cel putin doua femei... pe schimburi probabil

Scenaristul nu a masacrat Iliada ..acest film se numeshte Troy(Troia)nu Iliada ,shi este o adaptare shi nu o ecranizare a Iliadei lui Homer .iar lucrul asta mie cel putin mi se pare destul de clar.Daca Ahile &Patrocle ar fi fost iubiti ratingul filmului ar fi trebuit schimbat in plus nimeni nu s-ar fi dus sa-l vada pe Brad Pitt shi pe tipul celalant impreuna ...mie mi-a
placut ca au lasat acest amanunt afara ..vechii greci aveau o alta atitudine fata de homosexualitate, atitudine neimpartashita de societatea contemporana.
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 08:36   #23
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Danica:
:shock: sorry..Serghei i am not into that stuff ...but if it does it 4 you ...ok with me!
Nu puteai sa spui din prima ca esti voyeurista?

acum ca shtii ma iubeshti ca pe o fiica, nu?
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 13:27   #24
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Bleah. Parca filmul a fost fact pentru Brad Pitt. In orice pozitie statea, lumia batea perfect, suvita rebele de pe frunte cadea artistic, pielea ii lucea de parca tocmai se daduse cu L'oreal -activ-lapte-de-corp.
Elena frumoasa? Io n-am inteles nimic din femeia aia, avea o privire un pic retarda, o moaca fara expresivitate...dar avea niste ochi albastri...
Restu' au fost conturati in alb/negru, cu putin gri pe la glezne.

Penibil.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 14:08   #25
dream_arizona
Junior
 
dream_arizona
 
Join Date: May 2004
Location: bucuresti
Posts: 29
brad pitt saracu' e proscris, orice ar face nu e niciodata bine. ati uitat probabil de 12 monkeys, fight club si snatch... cred ca brad pitt a fost ok.
iar filmul... dupa atata publicitate eu sincer ma asteptam la ceva mai spectaculos.
__________________
d.a
dream_arizona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 17:36   #26
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by dream_arizona:
brad pitt saracu' e proscris, orice ar face nu e niciodata bine. ati uitat probabil de 12 monkeys, fight club si snatch
si kalifornia,si se7en...dar aici e ceva curios:nu stiu de unde(brusc)o gramada de comentatori de film s-au transformat in teoreticieni literari.mai pe larg:tipul ala din chicago sun trage o granita foarte neta intre epic pe de o parte,(tolstoi,homer,shakespeare etc.)care(nu-i asa?)nu trebuie sa contina analize psihologice,introspectii si alte chestii ci sa fie doar un steak and potatoes artistic,si cartea/filmul modern(ma rog,nu stiu ce inseamna 'modern' ptr.el;probabil proust :lol: )de cealalta parte.pe urma vin altii pe forumul asta,care spun ca ecranizarea nu e suficient de fidela...in fine.eu cred ca povestea lui homer e atat de substantiala,suculenta si plina de resurse,ca oricine pote s-o interpreteze asa cum ii place.asta a facut si w.petersen:a taiat o felie din ea si-a gatit-o cum s-a priceput el mai bine.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2004, 18:49   #27
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Apropo de comparatie lui Troy cu AOE, este evident mai "protivita" cea cu Age of Mythology, facut exact pe aceeasi tema. Mi-a cam trezit pofta...
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 09:56   #28
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by PoliFanAthic:
Si atunci ce ne facem cu celelalte dezastre care au aparut anul asta? Pentru alea ar cam trebui o scala noua de punctare...
Nu, comparativ cu ce a mai fost anul asta, Troy este un film destul de bun, chiar ok.

Cred ca eu notez filmele dupa un alt sistem. Adica, un "21 Grams", de exemplu, ar avea cam 8 si imi vine destul de greu sa dau unui film 9, iar, pana acum, nu cred ca am vazut zece filme carora sa le dau nota maxima... Cat despre celelelate dezastre de anul acesta, pe cele mai multe nu le-am vazut. Si ce am vazut nu are nota mai mica decat 3... Deci... Cam asta este parerea mea despre "Troy".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 17:49   #29
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
din pacate am vazut doar trailerul, shi pare destul de fain (un fel de lotr din alta epoca..)
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 18:22   #30
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
pai si de ce te bagi in seama?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2009 at 18:39.
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 18:27   #31
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by toni:
pai si de ce te bagi in seama?

pai ce...nu are voie omu sa se bage in seama? :huh:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2004, 23:21   #32
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Originally Posted by toni:
pai si de ce te bagi in seama?

pai ce...nu are voie omu sa se bage in seama? :huh:

Sunt de acord cu toni. Daca n-ai vazut filmul atunci nu comenta! Nu mai scrie doar "aa.. pai eu n-am vazut filmul da' am auzit ca e bun". Ne doare pe toti in partea posterioara de ce ai auzit tu sau de cum crezi ca e
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 00:04   #33
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by MinRep:
Cred ca eu notez filmele dupa un alt sistem. Adica, un "21 Grams", de exemplu, ar avea cam 8 si imi vine destul de greu sa dau unui film 9, iar, pana acum, nu cred ca am vazut zece filme carora sa le dau nota maxima... Cat despre celelelate dezastre de anul acesta, pe cele mai multe nu le-am vazut. Si ce am vazut nu are nota mai mica decat 3... Deci... Cam asta este parerea mea despre "Troy".

si eu folosesc scara de la 1 la 10, eu doar la 2 filme am dat nota maxima, la vreo 15 nota 9, dar totusi 21 grams e printre ele. 7-8 dau la filmele foarte bune, de la 8,5 in sus numai la filmele extraordinare.
lu Troy cat sa-i dau... 6,5 deci destul de bine. exista filme mult mai proaste, daca as da 3 lu troy, lu "legally blonde 2" sau "underworld" sau filmelor cu vandamme sau cu seagal cat sa le mai dau?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 00:38   #34
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
troia a cazut - un adevar trist. e un film idiot, pentru... cinefagi. un cinefil, daca suporta maratonul, il noteaza cu 2 stele.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 17:42   #35
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Tocmai l-am vazut. Pt cine nu a citit Iliada poate fi ok, insa nu mi-au placut cateva aspecte:

- Ahile nu avea ce cauta in Troia (adica in cetate) .. el fusese ucis de Paris cu mult inainte, asta fiind si motivul pt care au facut Calul Troian
- din legendarul razboi de 10 ani , l-au redus la 3 saptamani din care 12 zile pauza
- Pitt a jucat groaznic scena mortii.. Boromir a facut-o mult mai bine in LOTR desi era practic acelasi lucru...
- actorul care l-a jucat pe Enea la sfarsitul filmului nu are mai mult de 18 ani, asa ca sper sa-l schimbe daca au de gand sa faca si Eneida
- in Iliada , Paris lupta cot la cot cu arcasii pe zidurile cetatii.. aici apare doar de 2 ori cu arcu in mana.. evident au mizat pe fatpul ca Orlando Bloom l-a jucat pe Legolas in LOTR



Au fost insa cateva lucuri facute bine in filmul asta :
- desi nu au fost prezenti, zeii au fost mentionati mai tot timpul , asa ca daca se hotarasc sa faca Odisseea o sa le fie foarte usor sa-i introduca
- lupta dintre Ahile si Hector a fost excelenta.. la fel si cea dintre Paris si Menelau


Daca vedeti filmul la Mall, va recomand sa o faceti la o ora cand sala este ceva mai goala.. cel putin cand am fost eu s-au facut o groaza de mistouri legate de scenele filmului ceea ce mi-a stricat putin experienta.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 15:35   #36
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Mi-am ridicat nasul din calculator si unde hertziene (prietenii stiu de ce), am scos mopul si m-am apucat de curatenie prin ast' topic. Trebuia sa o fac de mult, dar, ca sa citez din filozoful bulgar, mai bine mai tarziu decat niciodata. Prin urmare, gata cu blow-up-urile si blow-job-urile, ca se supara directiunea si Ambra .

Bagati mare despre Troia...
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 17:04   #37
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by daniel:
Prin urmare, gata cu blow-up-urile si blow-job-urile, ca se supara directiunea si Ambra .


Si asa dispare o pagina de post-uri...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 17:14   #38
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Abia m-am intors de la el si ca orice film are parti bune si parti rele.

Parti rele
1. Macelarirea povestii. Let's be clear, acesta a fost filmul lui Brad Pitt.
2. Orlando Bloom... scumpule, esti superb, dar ia niste lectii de la Bana si O'toole.
3. RAZBOIUL TREBUIA SA TINA 10 ANI!
4. Absenta zeilor.
5. Moartea lui Ahile e destul de jalnica... mai rau mi-a parut de Hector.
6. Orlando a incercat sa se lupte cu sabia si a esuat mizerabil apoi a trecut la arc. Cand l-am vazut prima data cu arcul eu si cele cateva zeci de oameni din sala am zis in acelazi timp: LEGOLAS!
7. Ce-i cu obsesia asta fata de nume??? Mai avea putin Brad Pitt si spunea: LOOK! O sa se scrie o treaba despre mine si toata lumea o sa stie si peste 5000 de ani o sa se faca un film so I HAVE TO KICK ASS!!! Cause my name is Achilles.
8. Stii cum o sa se termine...

Parti bune.
1. Brad Pitt's but, cel putin sper ca era al lui, am auzit ca au folosit cascador. al oricui ar fi, excellent work.
2. Batai interesante, atat intre armate cat si mano a mano
3. Eric Bana... foarte frumos jucat. Imi aduce aminte de Johnny Depp in Pirates. L-a eclipsat pe Brad.
4. Hmm... primul cadru in care apare Ahile... ESTE IN COSTUMUL LUI ADAM... tolanit langa o prostituata. repet: HMMMMMMMMMMMMM!
5. Cadrele cu Troia arzand. Se aude o muzica orientala funebra in timp ce grecii distrug Troia si pe fundal se aud tipete, foarte frumos.
6. O'toole si Cox
7. Orlando Bloom... (doar pentru ca habar n-are sa joace nu inseamna ca nu-i frumos sa-l privesti)
8. De unde pot sa iau o fusta d-aia cum purtau barbatii?
9. In ciuda faptului ca stii cum o sa se termine... filmul reuseste sa te surprinda de mai multe ori chiar.

Acestea fiind spuse, filmul mi-a placut, desi nu mai mult ca Gladiatorul. Sper sa aiba succes pentru a vedea o Iliada sau chiar o Eneida. DE DATA ASTA CU ZEI!!!
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 17:49   #39
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Lady_Skar:
4. Hmm... primul cadru in care apare Ahile... ESTE IN COSTUMUL LUI ADAM... tolanit langa o prostituata

Langa doua (cel putin... :shock: )




P.S.: Asteptam "Odiseea" fara Poseidon, dar cu o succesiune incredibila de anomalii mediteraneene (the ultimate natural-disaster movie).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 20:34   #40
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by MinRep:
Si asa dispare o pagina de post-uri...
:o asa mult am pierdut? (Stiu iar sunt pe langa subiect dar am incercat de cateva sa merg la film si n-am gasit bilete. Presimt totusi ca n-am pierdut mare lucru )
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells