Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Feb 2004, 15:46   #21
Ingerash
Junior
 
Ingerash
 
Join Date: Dec 2003
Location: Pe ici... pe colo...
Posts: 27
Parca s-a mai zis, da' mai bine sa repet: in momentu' de fata nu sunt sanse sa ajunga pe marile ecrane din Romania. Asa cum ai spus, raman alea mici :wink:
http://www.romanialibera.ro/editie/i...1022004&idx=89

Cat despre subtitrare, pai ideea era sa-l lanseze fara nici un fel de subtitrare, sa inteleaga fiecare ce vrea/poate, sa "citeasca" imaginile, da' pana la urma s-a decis sa-i dea o mana de ajutor grabitului spectator american, mare consumator de kestii cat mai controversate.
Ingerash is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 20:31   #22
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Apar, brusc si deodata, precum era de asteptat, primele "review-uri" la Passion. In general, se pare ca filmul prezinta imagini de asa o brutalitate si este atat de violent, incat putini vor fi cei care o sa inghita chiar totul. Per total, insa, se pare ca filmul este destul de reusit.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 20:38   #23
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Oricum ar fi la cate a starnit filmul asta eu vreau sa-l vad...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 21:38   #24
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
In caz ca nu ati vazut primele reactii ale criticilor:

http://www.rottentomatoes.com/m/TheP...hrist-1129941/
http://www.imdb.com/StudioBrief/#1


Mie imi place afirmatia lui Roger Ebert (un tip detestabil de obicei), care inainte de review-ul notat cu maximul de stelute adauga o nota in care spune ca este cel mai violent film pe care l-a vazut... (oare sa-l fi depasit Gibson pe Scorsese?)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 21:41   #25
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
P.S.: E un articol in "Romania Libera" de azi. Daca evreii l-au cam atacat pe Gibson, se pare ca protestantii si catolicii ii admira opera, atat de mult incat biletele la film (premiera) au ajuns sa se vanda in biserici. Premiera mondila!!! In ciuda violentei, Biserica Catolica pare mai mult decat incantata.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 21:52   #26
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pai bineinteles ca sunt incantati ca ei se gandesc "in sfarsit vede si lumea asta prin ce a trebuit sa treaca Iisus" ...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2004, 23:03   #27
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
sincer, incep sa am semne de intrebare asupra aspectului comercial al filmului...
Ati vazut afisul?
James Caviezel si Mel Gibson, pe frontispiciu...
Nu stiu, parca imi suna a blasfemie sa iti pui semnatura atat de "la vedere" pe un asemenea gen de film.
Oricum il astept cu interes...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 11:02   #28
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
In adevarul de azi , se insista pe critici (titlul e "Filmul lui Mel Gibson, desfiintat de teologi si istorici ") .

http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=723 03

In cronica de pe hollywood.com o lauda pe Maia care citez "gives an outstanding performance".
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 12:03   #29
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by ctoma:
In adevarul de azi , se insista pe critici (titlul e "Filmul lui Mel Gibson, desfiintat de teologi si istorici ") .

http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=723 03

In cronica de pe hollywood.com o lauda pe Maia care citez "gives an outstanding performance".

Cele mai multe critici prezentate in "Adevarul" sunt destul de inutile (pana si chestia cu piroanele care ar trebui infipte in brate, nu in palme). Pana la urma, mesajul e tot acolo... Si mesajul nu a fost contestat de nimeni deocamdata... (evreii nu se pun!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 03:15   #30
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
mare pasiune cu Passion ãsta dom'le; chiar o fi pe bune, o avea succes sau e doar circ mediatic!?

eu parca as zice ca dupa o zi-doua, n-o sa se mai prea înghesuie lumea la el.. exista, totusi filme normale, daca vrei sa mergi la cinema;
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 16:22   #31
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
The Passion of the Christ face prima… victima. Intr-un orash (Wichita) din statul Kansas a murit in timpul vizionarii o doamna de 50 de ani. Un atac de cord provocat de violentzele filmului (scenele rastignirii lui Christ in mod special). Este concluzia medicilor, prezentzi in sala, dar shi a celor de la ambulantza. Se pare ca “violentzele” filmului sunt rascolitoare shi… demolatoare. Atentzie cei cu inima slaba shi stomacul delicat!
Altfel, Mel Gibson pare ca shi-a recuperat inca din prima zi de proiectzie banii (25mln$) investitzi in film. Week-end-ul se anuntza shi mai generos... Sper ca fara victime de acum incolo. Comentariile primite din SUA de la prietenii mei sunt- cu mici exceptzii – entuziaste. Shtie cineva ca filmul acesta va putea fi vizionat shi in Romania? Se implica shi patriarhul Theoctist?
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)

Last edited by Pitbull : 10 Aug 2009 at 22:51.
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 18:35   #32
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
ma,eu sunt consumator de film la calculator(n-am mai intrat de mult la cinema),dar la asta o sa merg.pe bune.nu stiu,mi-ar fi cam rusine sa-l downloadez de pe warezuri sau sa-l cumpar de la slinosii aia de pirati.cred ca o sa-l aduca cineva si la noi.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 20:05   #33
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ti-e frica de posibila furie a lui Dumnezeu? :roll:
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 22:09   #34
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
noo,nici vorba(la biserica merg mai rar ca la film),dar...e o chestie de moralitate.stii ce vreau sa spun?ca dincolo de politica,de religie,de estetica(si probabil se poate vorbi o gramada despre tehnica de montaj,de regie a filmului asta)ideea e ca nu poti sa te duci la coltu' strazii,sa schimbi un zambet jegos si complice cu golanoiul ala de contrabandist,sa-i dai 80 de mii si el sa-ti dea un film care se opune la toate astea(si pe urma sa ma duc acasa,fericit ca vad filmul 'pe gratis' si sa ma plang ipocrit de 'jmecheria' romanilor,a oamenilor in general si de vremurile infecte in care mi-e dat sa traiesc.pai sunt infecte ptr.ca si eu sunt asa!)
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2004, 23:19   #35
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
ullrich, pai ce spui tu e valabil pentru orice film, de ce ai face exceptie tocmai la ãsta?

în altã ordine de idei, "warezul", la origini are un scop nobil: acela de a face accesibile celor cu adevãrat interesati lucruri inaccesibile; în cazul pirateriei video, for preview purposes; vezi filmul inainte de a apare la cinema si daca iti place cu adevarat mergi si la multiplex cu gagica si-l mai vezi o datã, în conditii, sau cumperi DVD-ul original si esti cu consiinta împãcatã; daca nu-ti place, n-are rost sa dai banii pe un produs fara valoare; cã la noi se ajunge ca preview-urile sa devina enterteinmentul în sine e din cauza ca suntem prea sãraci si primitivi...;

cu pirateria ca mijloc de a câstiga bani iliciti vânzand munca altora nu sînt de acord, de aceea n-o încurajez, mai fac rost de un CD de la un prieten, mai schimb un CD cu cineva care e interesat si are ceva, dar nu vînd si nici nu cumpar de la "jegosii" de pe strada;
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 19:47   #36
Mihai Ghiduc
Novice
 
Mihai Ghiduc
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2
Send a message via Yahoo to Mihai Ghiduc
Numele corect e "The Passion Of The Christ". A fost o intraga discutie pe tema cuvantului Passion folosit in titlu, dar se pare ca originile latine ale cuvantului justifica folosirea.
Mihai Ghiduc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2004, 20:25   #37
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
wohoooo...

In primele 5 zile de rulare in SUA, "The Passion of the Christ" a strins 117 milioane de dolari! Absolut impresionant!
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2004, 20:50   #38
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Nemo a strans in pirmul weekend vreo 200 de mil cred... Nu stiu exact, dar era o cifra aberant de mare...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2004, 22:30   #39
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Mel Gibson said that his film "The
Passion of the Christ" was unfairly
prejudged for a year before its
release, but he forgives his critics.

Gibson told Jay Leno on NBC's "The
Tonight Show" that he would try to
adopt a loving attitude "even for those
who persecute you." "For a year, it's
been nothing but nasty editorials and
name-calling," he said. The movie,
which grossed $23.6 million on its
opening day, is based on Gospel
accounts of the last hours of Jesus.


Cu alte cuvinte le cam multumeste pentru reclama...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2004, 09:15   #40
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by ogto:
Nemo a strans in pirmul weekend vreo 200 de mil cred... Nu stiu exact, dar era o cifra aberant de mare...

In primul weekend, Nemo a strins 70.2 milioane. In primele 5 zile, aproximativ 100 milioane. Deci "Passion" e peste. Putine filme trec de 100 de milioane in primul weekend.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells