Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jan 2004, 10:37   #1
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
The Passion of the Christ

Se pare ca filmul lui Mel Gibson - The Passion va fi lansat in America pe 25 februarie 2004:
http://edition.cnn.com/2004/SHOWBIZ/...eut/index.html
Pentru Romania l-a luat cineva ?
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2004, 00:38   #2
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
mda,destul de ciudat.m-as fi asteptat sa fie o multime de topicuri si de posturi pe marginea filmului asta,discutii in ziare,la tv si...nimic.am vazut trailerul ala napraznic si...ce sa spun,il astept pe cd.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2004, 18:12   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Se zice ca filmul ar fi foarte brutal. Eh, imi imaginez ca are si de ce. In rest, s-a facut multa polemica in jurul lui, dar intamplator nu la noi.
Nu stiu unde am citit(aici?) ca in momentul in care vedem o mana care plaseaza cuiul pe mana lui Isus, vedem in realitate mana lui Gibson. Acest gest ar vrea sa insemne ca el isi asuma oarecare raspunderi.
Ma intreb ce ne va oferi acest film.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2004, 15:09   #4
Ingerash
Junior
 
Ingerash
 
Join Date: Dec 2003
Location: Pe ici... pe colo...
Posts: 27
Maia da interviuri. Unu' kiar in seara asta.

http://et.tv.yahoo.com/movies/2004/0...rnpassionintv/
Ingerash is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2004, 18:43   #5
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
preasa rom s-s sesizat
adika am vazut la stirile protv ceva dsp the passion
d`abia astept sa`l vizionez
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2004, 20:56   #6
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Am vazut si eu la Pro Tv imagini din film. Whoa, it was harsh!
I have a feeling this movie will make a believer out of me. :o
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2004, 12:03   #7
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
dupa ce l-a vazut,papa cica a zis:'it is as it was'.atat.daca as fi in locul lui gibson as pune vorba asta ca motto,la inceputul filmului.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2004, 12:16   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Dar am citit ca in realitate n-a zis ca "It is as it was". Doar ca e ok si primeste acordul sau, cred.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2004, 12:20   #9
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by ulrich:
dupa ce l-a vazut,papa cica a zis:'it is as it was'.atat.daca as fi in locul lui gibson as pune vorba asta ca motto,la inceputul filmului.

ma indoiesc ca papa a glasuit in engleza!
eventual un :
ELLI....ELLI....ELLI..., LAMA SABAKTANI! :o
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2004, 14:09   #10
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by blitz43:

ma indoiesc ca papa a glasuit in engleza!
probabil o fi vorbit in poloneza,(cardinalul care i-a adus dvd-ul si cu care a vazut filmul era polonez de-al lui)dar mesajul asa a ajuns afara(ca doar nu erau sa-l scrie in poloneza! )
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2004, 14:57   #11
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Domnilor moderatori, poate trecetzi subiectul acesta la Filme in general, cu titlul complet The Passion of Christ. Promite sa declansheze discutzii interesante. Aici, la Vreau sa shtiu, nu prea intra lumea ca, ma rog, cinemagishtii shtiu tot sa... foarte multe. Do it, please... [/b]
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2004, 22:06   #12
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Emanuel, draga moderatorule, s-a greshit putzin cu titlul filmului. Corect, cum am indicat in mesajul meu anterior, se scrie astfel: "The Passion of Christ." Te rog sa corectezi. Vom face noi destule gresheli in comentariile noastre, vom aproxima, vom delira, injura (Doamne, iarta-ne!), dar sa le facem macar sub un titlu corect. Multzumesc!
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 00:36   #13
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
marcu,moderatorul are dreptate,e articulat.serios vorbesc(intra pe site-ul filmului).bine,normal ca n-are prea mare importanta cum ii spunem,din moment ce stim despre ce e vorba. revenind la topic:nu stiu daca-artistic vorbind-o sa fie peste filmul lui scorsese(the last temptation...)dar din ce simt eu,cred ca forta filmului asta o sa stea in duritatea secventelor de reconstituire a torturii,si in incarnarea personajului principal de catre caviezel(cei care aveau un ochi avizat au putut sa vada anvergura lui christica inca din 'the thin red line',unde avea un rol tot cam asa)).
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 01:10   #14
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Sorry. Pe CNN. com e greshit. In putzinele note gasite in presa rom. e greshit. Da' bine ca s-a lamurit. Nu face nimeni de la Cinemagia un interviu cu Maia... noastra?
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 15:51   #15
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by marcu:
Emanuel, draga moderatorule, s-a greshit putzin cu titlul filmului. Corect, cum am indicat in mesajul meu anterior, se scrie astfel: "The Passion of Christ." Te rog sa corectezi.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar acesta este titlul cu care filmul apare pe ecrane la ei.
Asa este si pe afis si in toate comunicatele.
Gresit sau nu, asta este treaba lor.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 16:04   #16
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ce chestie... la cat de controversat este filmul asta macar puteau sa-i scrie numele corect...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 17:54   #17
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
The Passion... a fost finantzat de Mel Gibson, bugetul - 25 mln $. Lanseara e shi ea una neobishnuita pentru un "film independent" - se va face numai in SUA in aprox. 3000 de cinematografe. Cifra "obishnuita" pentru asemenea filme este mult mai mica... Gibson a facut deja cateva taieturi (secventza in care Pilat din Pont spune ca nu el este vinovat de condamnarea lui Christ, ci poporul..., care popor era...). De asemenea, ar fi scos secventza in care o mana (a lui Gibson, spun "cunoscatorii" ) tzine cuiul care e batut in palma, bratzul lui Christ...
Tatal lui Gibson, dupa ce a tacut shi nu s-a implicat in polemica iscata in jurul filmului, a facut nishte declaratzii scandaloase, in care a minimalizat Holocaustul... Nu cred ca i-a facut un bine feciorului. Sa vedem ce urmeaza? Abia ashtept sa vad filmul.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2004, 23:28   #18
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
bine,discutzia are nu stiu cate ramificatii(si cea politica e pe primul loc printre amatori),dar eu cred ca marturisirea lui gibson spune totusi ceva despre felul in care si-a facut filmul;el zice ca(natural)a vazut si a citit tot ce se poate despre tema,si ca l-a impresionat f.tare filmul lui pasolini(a si folosit aceeasi locatie din italia).asta inseamna-probabil-ca filmul o sa mizeze f.tare pe autenticitate si pe crearea senzatiei ca 'esti acolo'. suna banal si tocit chestia asta,dar presimt ca filmul asta,indiferent cat de pregatit si de avertizat ai fi,o sa aiba efect de baros.daca gibson e un tip inteligent(si este)n-are cum sa nu speculeze vizual,sonor si ideatic toate resursele povestii.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 10:01   #19
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Da... vad si eu ca se va vorbi in aramaica, latina si ebraica...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2004, 11:26   #20
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Vad ca a trebuit sa treca mai bine de o luna de cand am postat mesajul si pana cand a inceput sa se discute despre acest film. Banuiesc ca raspunsul la intrebarea pe care am pus-o atunci si la care nu mi s-a raspuns , adica daca va fi adus in Romania , este probail ceva de genul "deocamdata nu l-a luat nimeni" . Asa ca deocamdata sansa de a-l vedea e tot internetul (bine ca s-a razgandit Mel Gibson si va avea subtitrari , ca altfel nu stiu cine-i facea subtitrare ).
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells