Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Dec 2010, 09:44   #421
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Complexitate exista la nivel narativ (ca unii ii zic "imbirligatura" e alta mincare de peste), dar e o complexitate lipsita de substanta. Clar si discutabil. "Discutabil", cu sensul ca se poate bîrfi pe marginea subiectului...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 12:07   #422
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
Complexitate exista la nivel narativ (ca unii ii zic "imbirligatura" e alta mincare de peste), dar e o complexitate lipsita de substanta. Clar si discutabil. "Discutabil", cu sensul ca se poate bîrfi pe marginea subiectului...

Intr-adevar, e foarte clar. E doar un exercitiu de imaginatie si logica dupa cum am spus, fara substanta in el. Daca ar fi substanta ar veni din alta parte a filmului, nu din niste scheme.

Si prea putin ma intereseaza ce face Federico in loc de a analiza "exercitiul de logica". Poti sa te tii de fund si sa sari in sus ca execitiu de logica daca vrei. Simpla existenta a alternativelor nu neaga existenta unui lucru.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 17:22   #423
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:

Simpla existenta a alternativelor nu neaga existenta unui lucru.


Hei, atentie la logica! N-am insinuat asa ceva. Pe larg, ce sugeram eu pleaca de la principiul urmator: eu cand ma duc la cinema caut ceva pe care cinemaul si numai el poate sa mi-l ofere. Prin urmare cand un film se indeparteaza de esenta sa si incearca sa fie altceva decat ce este el la radacini, inseamna ca a derapat… si noi suntem aici ca sa-l taxam. Esenta cinemaului si (a artei in genere) nu este de a-ti oferi tie un masaj logic sau imaginativ. Tu spui ca Inception asta face, deci daca-i asa inseamna ca: 1. Sau filmul lui Nolan nu este cinema (si atunci ne mutam cu discutia pe sectiunea “jocuri logice” a forumului miniclip ) sau 2. Este un cinema ratat – caz in care argum entul meu (daca o experienta artistica are alternativa atunci nu este una autentica, pentru ca incalca legea unicitatii) se dezvaluie ca legitim. Mi se pare la mintea simtului comun silogismul meu.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 19:17   #424
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu o sa aleg in cazul asta ceea ce se ascunde in spatele usii cu nr. 3 - good old fashioned entertainment. Si avem din cind in cind nevoie de asa ceva chiar si noi astia mai "scortosi".
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 13:37   #425
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Originally Posted by E.Floares:
Nici eu nu prea am energie sa comentez prea mult.
Poftim?! Adica asta e cel mai bun "extractor" din lume si nu e in stare sa intre in mintea unui vames prost, care-i verifica actele si sa-l lase sa se intoarca acasa? Are nevoie de interventia nu stiu carui magnat chinez?
Ce nu ai inteles tu la timpul respectiv,este ca nu e nimic magic in extractor.Ca sa intre in mintea respectivului vames trebuia sa il conecteze la un aparat,deci cum putea face acest lucru?...bineinteles decat prin rapire si sechestrare.
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2011, 22:32   #426
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Dupa mine, Inception este de departe cel mai bun film al anului 2010, fie si numai din prisma originalitatii. Cred ca a intrat deja in topul "filme pe care trebuie sa le vezi neaparat intr-o viata".

Last edited by Gebeleizis : 26 May 2011 at 17:20.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells