Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

View Poll Results: Animatia anului 2008?
Madagascar: The Crate Escape 13 14.61%
Wall-E 45 50.56%
Kung Fu Panda 18 20.22%
Horton Hears a Who 4 4.49%
Bolt 9 10.11%
Voters: 89. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2008, 19:30   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Cea mai tare animatie din 2008?

O stire de ieri spunea ca analistii americani considera Madagascar: The Crate Escape drept cea mai probabila "animatie a anului 2008". Alegere destul de surprinzatoare, avand in vedere ca filmul celor de la Dreamworks este in competitie cu Wall-E, Horton Hears a Who (trailerul arata superb!), Bolt (care va fi lansat in preajma lui decembrie in State, si chiar la sfarsitul anului la noi) si Kung Fu Panda. Chiar daca ultimele doua, al caror public tinta sunt in principal copii, este posibil sa iasa din top 3, Wall-E are mari sanse sa-i ia locul lui Madagascar, in ciuda subiectului SF si a faptului ca personajele nu... vorbesc .

Iar poll-ul de pe homepage tot pe Madagascar 2 il arata castigator. Voi ce credeti?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 21:20   #2
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Bolt si Kung Fu Panda mi se par neinteresante, Madagascar 2 de-a dreptul inutil.
Cu Horton Hears a Who, povestea sta un pic altfel. Desi arata foarte reusit and everything (ma refer aici exclusiv la calitati vizuale, nu la altceva), mi-e greu sa ii dau o sansa remake-ului unei alte ecranizari a lui Chuck Jones dupa Dr. Seuss in care din nou joaca Jim Carrey. Chiar si stiind ca Ron Howard n-are nici o legatura cu asta, si chiar si daca este animat, tot am indoieli.
Wall-E mi se pare de departe cel mai admirabil proiect. Motivul e ca (dupa cum ar sugera informatiile de pana acum) renunta la a se baza pe voci celebre si pe dialoguri de calitate variabila si indrazneste sa se bazeze pe animatie si sa fie cu adevarat expresiv doar prin imagine si efecte de sunet. In plus, trebuie sa-l apreciez si fiindca e singurul dintre cele 5 (si de ceva ani incoace) care nu e cu animale vorbitoare.
Din nefericire, s-ar putea ca tocmai faptul ca nu respecta conventiile animatiei hollywoodiene de azi sa ii creeze probleme la box-office. But I'm keeping my fingers crossed si votez clar pentru el, daca nu ca cel mai profitabil film animat de anul asta, macar ca cel mai bun.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 21:33   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
just

si eu sunt tare curios in legatura cu Wall-E, mi se pare aproape imposibil sa duci 70-80 de minute in spate fara dialog. Secretomania in legatura cu subiectul este imensa, iar din nou trailer nu intelegi decat ca Wall-E scapa de pe Terra si incepe o calatorie spre necunoscut. Aici variantele scenariului sunt nenumarate... probabil ajunge pe planeta pe care s-au mutat oamenii si toata lumea se sperie de el, asa mic si murdar cum e...

Cazeemeer, n-ai votat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 01:49   #4
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Nu sunt deosebit de curios sa aflu in ce va consta actiunea lui Wall-E. Ce mi s-a parut mie relevant din trailer e ca au reusit sa creeze un personaj old-school, extrem de expresiv si care n-are nevoie sa fie voiced by Eddie Murphy (sau altii asemenea) ca sa fie simpatic, si asta e un pas destul de mare pentru animatia hollywoodiana contemporana care se bazeaza pe o gramada de alte chestii in afara de animatie adevarata.
Momentan, imi pare genul de personaj cu care chiar sa poata fi umplut cu succes spatiul unui film, chiar si fara o poveste in sensul clasic, doar lasandu-l sa interactioneze "natural" (adica in virtutea "personalitatii" pe care o sugereaza trailerul, precum si a limitarilor sale fizice) cu un mediu inconjurator oarecare (Think Tati, poate Sellers, at their best).
Evident, nu vor lasa filmul fara o poveste, fiindca chiar asemenea riscuri nu vrea nimeni sa-si asume pe acolo, din nefericire, si chestia asta ar putea avea un efect negativ.
Garfield-ul animat si cu vocea lui Bill Murray (ma refer exclusiv la personaj) a surprins aproape perfect atitudinea benzii desenate. Avand insa acel personaj, n-au mai stiut ce sa faca cu el (Garfield nici nu e chiar potrivit pentru ecranizat), si filmul tesut in jurul lui e infiorator de prost si de blocat in formule ieftine,
Sper insa ca Pixar au ceva mai multa experienta si ca vor sti ce sa faca cu robotelul asta.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2008, 18:11   #5
nuny
Guest
 
nuny
 
Join Date: Jan 2008
Location: comanesti
Posts: 3
Send a message via ICQ to nuny Send a message via AIM to nuny Send a message via MSN to nuny Send a message via Yahoo to nuny
doamneee mie mi se par interesante filmul Kung Fu Panda

Originally Posted by StefanDo:
just

si eu sunt tare curios in legatura cu Wall-E, mi se pare aproape imposibil sa duci 70-80 de minute in spate fara dialog. Secretomania in legatura cu subiectul este imensa, iar din nou trailer nu intelegi decat ca Wall-E scapa de pe Terra si incepe o calatorie spre necunoscut. Aici variantele scenariului sunt nenumarate... probabil ajunge pe planeta pe care s-au mutat oamenii si toata lumea se sperie de el, asa mic si murdar cum e...

Cazeemeer, n-ai votat
:lol:
__________________
NUNY_SPIDERMAN
nuny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2008, 21:47   #6
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Fara nicio ezitare votez pentru "Wall-E"...cred ca animatiile Pixar sunt cele mai bune in momentul de fata...baietii astia chiar stiu sa-si faca treaba si au si niste scenarii senzationale, care reusesc sa spuna cu adevarat o poveste de la un capat la celalalt..."Finding Nemo", "Ratatouille", "The Incredibles", "Monsters Inc." :love: Need I say more?
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2008, 03:05   #7
tigerallied
Novice
 
tigerallied
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2
nu stiu cum va fi wall-e dar eu cel putin votez cu kung fu panda caracterele sunt foarte bine realizate, singurul lucru ma enerveaza e ca "kung fu panda" o sa apara o luna mai tarziu decat in alte tari ....

vom vedea
tigerallied is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2008, 10:40   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
nu-mi amintesc sa fi vazut sau auzit de vreun film Pixar care sa nu fie cel putin 'bun'. Asa ca e clar favoritul ...
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2008, 19:40   #9
Gaboi
Novice
 
Gaboi
 
Join Date: Jul 2008
Location: Gotham City
Posts: 10
WALL-E Normal , nimeni nu se pune cu pixar dar nici Kung Fu panda nu e departe ...

AM2 sunt niste animati foarte tari :love:
__________________
http://cache.www.gametracker.com/ser...5/b_560x95.png
Gaboi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 12:48   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
De ce trebuie sa votam,ca nu au aparut toate? Madagascar mai prin toamna....
Am vazut doar trei:
1.Wall.E-mi-a placut,mai ales partea in care nu s-a prea vorbit,dar n-am putut sa lacrimez cand doi roboti se iubeau,tot ii spuneam Evei"fata".Ironie fina,toti supraponderalii aia americani,mesaj ecologic ,subtilitatea ironica ( nu e ceva nou sau imposibil de realizat) a decadentei si renasterii omenirii.Locul 1.
2. Kung Fu Panda,n-are cine stie ce mesaj,dar e foarte amuzant.Am ras ,m-am relaxat.
3.Horton hears a Who,dragut,Jim Carrey n-a facut mare lucru,avea trompa prea mare ca sa se poata stramba,mesaj simpatic,cu omuletii microscopici din praf si lucrurile si oamenii asa-zis neimportante pe care calcam ,din obisnuinta...
Madagascar2 n-a aparut,de Bolton acum caut.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2008, 14:34   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Stef, si Persepolis, animatia anului 2008, unde e in survey-ul asta?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2008, 17:50   #12
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui...impresionanta iubirea dintre 2 robotei ....mesajul mi sa parut clarana si tehnologia poseda iubire :love:
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:14   #13
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by EgOisM:
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui...impresionanta iubirea dintre 2 robotei ....mesajul mi sa parut clarana si tehnologia poseda iubire :love:
Probabil ca mai sunt mai bune in lumea asta dar nu stim noi.Nu stiu cum naiba ar putea niste fiare sa se iubeasca dar...maine poimaine ma violeaza robotul de bucatarie...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:24   #14
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by EgOisM:
Aleg Wall-E mi s-a parut romantic in felul lui...impresionanta iubirea dintre 2 robotei ....mesajul mi sa parut clarana si tehnologia poseda iubire :love:
Probabil ca mai sunt mai bune in lumea asta dar nu stim noi.Nu stiu cum naiba ar putea niste fiare sa se iubeasca dar...maine poimaine ma violeaza robotul de bucatarie...
...))))u're right ...oricum de la Andrew Stanton era de asteptat..sh finding nemo a fost genial:Xmie mi-a placut..sa vedem ce mai aduce nou in domeniul animatiei..chiar sunt curioasa :happy: o sa ne uimeasca iar?
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:27   #15
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
E acelasi regizor? Minunat.Mi-a placut si Nemo dar nu stiu ca si la Wall.E...a inceput perfect,a continuat binisor,dar undeva s-a rupt firul...i-armai fi trebuit ceva.Mai multa pasiune ,implicare spre final

De ce scrii numai la animatie.Don't be shy.Eu bat campii peste tot,dar nu-mi pasa.Sa vina multa lume,sa vb,sa radem,sa aflam.Si nu-mi place scandalu'
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:44   #16
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Originally Posted by Pauline Kael:
E acelasi regizor? Minunat.Mi-a placut si Nemo dar nu stiu ca si la Wall.E...a inceput perfect,a continuat binisor,dar undeva s-a rupt firul...i-armai fi trebuit ceva.Mai multa pasiune ,implicare spre final

De ce scrii numai la animatie.Don't be shy.Eu bat campii peste tot,dar nu-mi pasa.Sa vina multa lume,sa vb,sa radem,sa aflam.Si nu-mi place scandalu'
mai scriu si in horror..sunt addicted si la cafenea cva)in rest citesc toate topicuriledar in unele nu am ce comenta...btw cred k ie off topic...
Il ador pe Andrew Stanton si toate animatiile lui k Monster inc,Toy story si A bug life..intra si la horror sa ne dam cu parerea
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:47   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Monster mi-a placut,original,Bugu nu mai stiu cu ce era ca il confund acum cu Antz..Toy n-am vazut,e fain? Sunt 3,uite p-asta nu il am.Vin si la horror,exact unde mi-e frica dar e misto.
ON: Doar Wall.E ai vazut?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:51   #18
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Wall-e am vazut ..tsi-am spus mi-a plakut pt k a fost cva originald fapt asta aduce mereu regizorul asta toy este o poveste a jucariilor in care acestea prind viata knd nu sunt vazute de oameni...fff funny
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:55   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mersi.
P-ala cu elefantzoiul Horton care aude microbii in praf? P-ala cu panda gras care invata karate Kung Fu Panda/(cu vocile actorilor cutare,etc)
Bolt e cu un catel,crez,si Madacascar2 stim cu ce e.Dar n-au aparut.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:58   #20
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
am vzt putsin din Kung-fu dar nu imi plac astea cu putina actiune ..comedie usor neagra si mai stiu eu ce..adorm...caut ceva cu subiect incitant...si funny..asta in animatsie
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells