Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2013, 14:05   #61
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717

3.6 / 4 ?? Cred ca e cea mai mare medie pe care am vazut-o vreodata la juriul asta.
Clar, daca Blue nu ia Palma (si eu cu varu - masinile) Festivalul de la Cannes ar trebui judecat pentru crime impotriva drepturilor omului.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 14:14   #62
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
daca Blue nu ia Palma (si eu cu varu - masinile)
Daca Blue nu ia Palma, ne-au furat arbitrii ca la balamuc.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 14:20   #63
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Intre timp The Immigrant are si el parte de raves, se striga "masterpiece" chiar. Precedentul lui - Two Lovers (2008) mi-a placut mult (daca mi-ar fi zis cineva ca o sa ajung sa-mi placa un film in care joaca Gwyneth Paltrow ...)
Il astept maxim si pe asta.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 14:47   #64
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
Intre timp The Immigrant are si el parte de raves, se striga "masterpiece" chiar. Precedentul lui - Two Lovers (2008) mi-a placut mult (daca mi-ar fi zis cineva ca o sa ajung sa-mi placa un film in care joaca Gwyneth Paltrow ...)
Il astept maxim si pe asta.

De asta mi-e si mie teama pentru bistarii nostri, cu unul ca Spielberg presedinte de juriu se poate directiona foarte usor Palme d'Or-ul spre un film conventional ca structura si tema si slava Domnului are de unde alege: conationalii lui (The Immigrant, Nebraska, chiar si Coenii s-au prezentat cu un film usurel), Jimmy P, Kohlhaasul etc. Pe de alta parte nici Adele asta nu e chiar un OZN cinematografic ca Holy Motors-ul de anul trecut, marseaza pe o poveste clasica de amor (ok, lesbo-love in cazul de fata), asa ca poate e mai usor de digerat ca un Holy Motors.

Ma gandesc si la scenariul sa le premieze pe fete "best actresses" (vi le mai aduceti aminte pe ale noastre de anul trecut, da?), are si alibiul "domne ne-au impresionat imens actoriceste si regulamentul zice ca nu mai puteam sa dam Palme aceluiasi film, sorry" si premiul cel mare sa-l duca la un coleg de breasla de prin USA.

-----------------------------------------

Eu l-am notat (si vi-l supun atentiei si voua) pe asta:
http://www.screendaily.com/reviews/t...contentID=1479
filmul cel mai lung si cel mai bine cotat din "Un certain regard"

Asta are *doar* 4 ore, dar omul poate mult mai mult, de la 9 ore in sus.
Lav Diaz cica e un fel de Bela Tarr filipinez, adica desi filmul asta e printre primele lui filme color, restul sunt alb negru, exasperant de lungi, slow cinema, drojdia societatii, probleme morale abordate etc.

Problema e ca nu gasesc nimic din filmele lui anterioare sau poate nu caut eu pe unde trebuie.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 16:03   #65
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Lav Diaz is God. vă zice maţ-de-hipster. indiferent că ia, că nu ia premiu, astea-s mizilicuri, Lav ist Liebe şi e mai presus de orice juriu cannes-in.

varu, eu momentan am pe comp century of birthing. dă un semn dacă-ţi trebuie.

Last edited by Malombra : 24 May 2013 at 16:10.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 16:23   #66
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Faza in avantajul bistarilor nostri e ca intai se voteaza Palma, apoi Grand Prix si dupa aia restul.
De ce credeti voi ca Trintignant / Riva n-au luat premiile pentru interpretare anul trecut ? Ca erau fetele noastre si Mads asa nemaipomeniti ? Nu. Ci pentru ca Amour a luat Palma. Punct. Dupa el potopul. Daca ai luat-o e cel mai tare premiu pe care il puteai lua din Cannes si ca actor.
Filmul tau sa ia Palme e o distinctie mai mare pentru tine ca actor decat premiul de interpretare. Filmele castigatoare de Palme si GP nu au voie sa participe in competitia nici unui alt festival ! E un agreement la care aderi in momentul cand iti e acceptat filmul in competitia principala.

Deci juriul nu va gandi:
Oaa, ce tare era fetele alea din Adelaa. Ia sa le cocosam cu un premiu de interpretare si dupa aia mai vedem noi cui dam Palma si ce-o mai fi.

Ci:
Care pana noastra e cel mai bun film pe care l-am vazutara in Competitie ? Pai Adela, ca fetele alea a jucat fenomenal, se pupau, ca mia placut cum pica lumina, nushce. Bun. Pac le dam o Palma in freza ? Da, da' a mai fost buni si Farhadi, Coens, Gray. La care Spielberg o sa intervina: nu le dam la ajtia ca are deja Oscaruri sau o le ia la anul si eu ma oftic k mie nu mea dat ajtia Oscar pt Lincoln. Au Oscar le ajunge, nu le mai dau si Palma, ca dupa aia fac palmares mai tare k al meu. Dam Palma la fetele alea. E film de arta, ce ma-sa. Hai sa votam. Femeile din juriu voteaza toate cu Adela, Mungiu la fel k filmu e genul lui, Auteuil si el ca se gandeste poate prinde un film cu Kechiche ... restu nu mai conteaza ... si Adela ia malaiu.

Intra banu in cont la mine si la varu. Se livreaza masinile. Hop la fereastra la Malombra ... motoarele racnesc ... samd.

That's pretty much the big picture.
__________________
https://twitter.com/Chambordro

Last edited by Chambord : 24 May 2013 at 16:26.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 16:41   #67
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Again ... about history:
http://www.lefilmfrancais.com/cannes...tml#/46/zoomed

Cédric Succivalli ‏@OnTheCroisette 15m

11 Palmes d'or for BLUE IS...in Le Film Français panel. This has just NEVER happened in Cannes history.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 17:18   #68
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
Da, da' a mai fost bun si Farhadi. La care Spielberg o sa intervina...


Sa nu uitam ca Farhadi e iranian, iar Spielberg e evreu. Evreii si iranienii isi dau de obicei altfel de palme. Asa ca "Le passe" o sa ia Palme d'Or doar daca Spielberg are in vizor in viitorul apropiat si premiul Nobel pentru pace.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 19:06   #69
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
varu si Chamb sinteti supersimpatici. Articolele alea pe care le tot puneti n-am timp sa le citesc, filmele sa le vad nici atit dar mi-ajunge sa va citesc pe voi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 19:56   #70
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Malombra:
Lav Diaz is God. vă zice maţ-de-hipster. indiferent că ia, că nu ia premiu, astea-s mizilicuri, Lav ist Liebe şi e mai presus de orice juriu cannes-in..

de acord!
azi am fost la filmul sau in sala Bazin, era in sala impreuna cu actorii din poveste (in clusiv un travestit), nu au vorbit despre film, nu au certat spectatorii care au capotat dupa doua ore de proiectie - din cele patru si ceva ale noului sau film, North, the End of History.
la final mai eram vreo treizeci de oameni in sala, ne-am zimbit in drum spre iesire...
intr-adevar, e intre cei mai buni, daca nu cel mai bun!
e godard, depardon, weerasethakul, toti la un loc!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 20:00   #71
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
''immigrant'' e bullshit conformisto-mare-naratiune-dupa-reteta despre visul american.
daca si asta ii capodopera, pot astia muta linistiti Cannes-ul la Hollywood. un Palais al Festivalului pot face si acolo, prin vreo hala dezafectata. sa nu se mai chinuie capodoperele sa vina pina in franta.

cred ca e in competitie fiindca e marion cotillard in proiect.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2013, 08:47   #72
stalex
Junior
 
stalex
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 66
Originally Posted by gionloc:
''

cred ca e in competitie fiindca e marion cotillard in proiect.

Mai e o parere in acest sens
http://www.hotnews.ro/stiri-film-148...criticilor.htm
stalex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 14:58   #73
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Final predictions

La Vie D'Adele -> Palme D'Or
Inside Llewyn Davis/ The Immigrant -> Regie
Inside Llewyn Davis/ Behind The Candelabra-> Actor
The Past -> Scenariu
The Past/ La Vie D'Adele-> Actriță
Like Father, Like Son -> Grand Prix
Only God Forgives/ Heli/ Borgman -> Jury Prize
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.

Last edited by marcusARCUS : 26 May 2013 at 15:00.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 15:06   #74
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
La ce ora e gala de premiere? Se transmite undeva la TV sau online?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 16:06   #75
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Festivitatea de premiere poate fi urmarita duminica seara, de la ora 20:00 (ora Romaniei), prin live streaming pe site-ul festivalului, www.festival-cannes.fr

(hotnews dixit)

daca nu merge acolo, incercati si aici:
http://www.canalplus.fr/pid3580-c-live-tv-clair.html

Last edited by varu : 26 May 2013 at 18:54.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 19:46   #76
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kechiche - Palme D'Or !!!!
__________________
https://twitter.com/Chambordro

Last edited by Chambord : 26 May 2013 at 19:49.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 19:56   #77
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
N-am prins live decat momentul Palmei, dar a fost epic. In 15 secunde deja boceam. N-am vrut sa ma uit initial (varu stie, inainte de ceremonie transpirase informatia ca a castigat Farhadi, eram sucarit "umpic"). Wow, what a turnabout !
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 20:09   #78
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
A mai aparut vreun update la chart-ul Screen International? Intamplator am dat peste http://www.imdb.com/list/4X0-bdQmsvU/
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 20:16   #79
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
N-am prins live decat momentul Palmei, dar a fost epic. In 15 secunde deja boceam. N-am vrut sa ma uit initial (varu stie, inainte de ceremonie transpirase informatia ca a castigat Farhadi, eram sucarit "umpic"). Wow, what a turnabout !

Cu o mana iti stergeai lacrimile siroindu-ti si cu cealalta tastai grabit site-ul oficial al calutului cabrat, nu?

Acuma nah, e ca si cum mi-as da cu tesla in testicole recunoscand asta public, dar: cu banii castigati la pariul asta abia daca imi permit o scama de pe tapiseria unui Porsche. Asta asa, sa nu-mi sparga hotii degeaba casa. But it was fun
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2013, 09:28   #80
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
varu, inainte de a achizitiona scama aia nu uita ca tre sa dai o bere pentru pontul cu cota betsson.

Okay. So now. Not only am I famous but I'm also rich !
"I've got a golden life. Got the world by the balls. That's right, I'm great... I am amazing. "

Ferrari, come to papaaaaaa !!

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells