Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2010, 02:26   #501
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Pitbull:
Asta inseamna NECREDINTA IN DUMNEZEU!

Un credincios adevarat (crestin, musulman, mozaic, buddhist, shinto, zen... zi-i pe nume) va spune:
"...va aduce mult räu, dar si mai mult bine, fiindcä DUMNEZEU ARE GRIJA DE NOI!"
Gresit! Conceptie falsa! Este o vorba: "Pe cei ce se protejeaza,si Domnul ii ocroteste"!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 02:30   #502
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Si inca ceva,Pit: nu ma mai compara pe mine,crestin ortodox,cu oamenii de alta credinta sau canoanele ortodoxe cu celelate religii !!! Nu ma intereseaza ce scrie in Tora,care ii folozofia daoista sau cind tin post hindusii ?
Ei cu a lor,si noi cu a noastre!
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 04:01   #503
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Bine zici! Eu aș propune să renunțăm în cultul nostru zalmoxo-ortodox creștin și la Vechiul Testament, care reprezintă mitologia popoarelor nomade, iudeo-musulmane, fără legătură cu noi, agricultorii sedentari indo-europeni.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 07:37   #504
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Dimpotrivä: Dumnezeu îi ocroteste pe toti, nu face favoritisme.
2) Ba da, compar credinta crestin-ortodoxä cu celelalte, fiindcä e la fel de valabilä. Dumnezeu nu ne vrea dezbinati (ei cu ale lor, noi cu ale noastre), ci uniti în diversitate. Dacä desconsideräm Torah, daoismul, hinduismul, etc., ne îndepärtäm de El, nu ne apropiem.
...Si ne-am îndepärtat si de subiect - iar. Sä nu uitäm cä mai avem si topicul "Credeti în Dumnezeu?"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 12:31   #505
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Pitbull:
1) Dimpotrivä: Dumnezeu îi ocroteste pe toti, nu face favoritisme.
2) Ba da, compar credinta crestin-ortodoxä cu celelalte, fiindcä e la fel de valabilä. Dumnezeu nu ne vrea dezbinati (ei cu ale lor, noi cu ale noastre), ci uniti în diversitate. Dacä desconsideräm Torah, daoismul, hinduismul, etc., ne îndepärtäm de El, nu ne apropiem.
...Si ne-am îndepärtat si de subiect - iar. Sä nu uitäm cä mai avem si topicul "Credeti în Dumnezeu?"
Ma doare in p*** ce ne spun celelalte religii,si nu ma intereseaza....
Prima porunca ne spune:
Sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine.
Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va ura pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul, si va nesocoti pe celalalt. Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.

Asa ca chestia cu uniti in diversitate nu se aplica aici....
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 12:34   #506
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Ipu:
Bine zici! Eu aș propune să renunțăm în cultul nostru zalmoxo-ortodox creștin și la Vechiul Testament, care reprezintă mitologia popoarelor nomade, iudeo-musulmane, fără legătură cu noi, agricultorii sedentari indo-europeni.
Si eu tot asa ma gindesc....dar inca nu am pregatirea spirituala necesara pentru a avea o opinie competenta din punct de vedere logic...
In general is pentru refenirea la biserica primitiva(sec.I-II),cea inaintea Consiliului de la Niceea.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 15:13   #507
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by RomaniaMare:
Ma doare in p*** ce ne spun celelalte religii,si nu ma intereseaza....
Prima porunca ne spune:
Sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine.
Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va ura pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul, si va nesocoti pe celalalt. Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.

Asa ca chestia cu uniti in diversitate nu se aplica aici....
Si celelalte religii tot Lui i se închinä.
Limbajul trivial pe care-l folosesti la adresa lor dovedeste cât de departe esti de El - sub masca fundamentalismului ortodox.
AICI se aplicä CEL MAI ADEVARAT principiul unitätii în diversitate.
Cäci, desigur, Dumnezeu ne doreste pe toti uniti în iubirea fatä de El, indiferent ce aspecte specifice împrumutä.
Dezbinarea, în schimb, pleacä de la acel Mamona pe care-l mentionezi citând papagaliceste.
Imi amintesc de un fost prieten, de pe alt forum, care-l înjura pe Eliade fiindcä a scris "Istoria religiilor". Despre fratii nostri catolici, spunea ":sunt cu capu' " (Râsul era al lui.) Si multe alte asemenea mizerii. L-am reväzut recent. Nu mai e în toate mintile, bietul om...

Cerusem ca discutia asta sä continue la "Credeti în Dumnezeu?"
Aici e vorba despre CLONARE, nu despre teologie.
Vave sau Windom, dati un split/merge, vä rog, de unde a început off-topicul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 21:27   #508
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Smile

Încă nu; însă am avut un presentiment neplăcut acum 2 zile când mi-am scos crucea de la gât, pentru că nu se încadra în vestimentaţia acelei zile. Azi toată seara am privit ca fascinată banala cruce de aur de pe pieptul ascetic al lui Horaţiu Mălăele. Când în drum spre casă ne-a apărut, brusc, în faţă, un microbuz, tocmai când ieşeam de pe podul de la Poarta Albă, mi-am amintit iar de crucea pe care-o lăsasem acasă. Mâine am să o port din nou, indiferent de cum mă voi îmbrăca.

PS: A fost ca într-un vis, unde io chiar dormitam, nicicând nu mi-a fost dat să trăiesc o frână mai lină şi mai eficientă pe un Logan amărât; despre viteză nici nu vreau să mai aduc aminte. Instinctul de şofer cu peste 10 ani de permis şi doar 500 de km de condus m-a făcut totuşi să întorc capul în spate: nu era nicio maşină-n urmă, probabil că ăsta a fost şi norocul nostru. În timpul ăsta idiotul cu microbuzul şi-a văzut liniştit de depăşirea camionului (sau autocarului). În fracţiunea aia de secundă timpul a îngheţat efectiv, am încetat să respir, inima a încetat să mai bată... a trecut un secol tot aşteptând să aud zgomot de fiare contorsionate, secol în care mi-am reamintit de acel presentiment. Şi totuşi nu a fost suficient timp ca să-mi fie frică, sau să mă gândesc că atunci urma să mor, parcă aş fi trăit filmul altcuiva.

Last edited by Dragomara : 27 Apr 2010 at 21:39.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 21:45   #509
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Până ce ne transferă mesajele, să răspundem aici celor scrise de Fiul Conformismului, cel „fără șanse de a deveni vreodată un Mesia”.

În primul rând, Creștinismul de la Constantinopol, confesiunea non-denominativă și de fapt pre-denominativă, de care râd pragmaticii din Occident, are măcar calitatea că nu urmărește, spre deosebire de celelalte confesiuni creștine, prozelitismul.
În al doilea rând, Creștinismul Ortodox nu are pe conștiință zecile de milioane de victime inocente ale inchizițiilor, războaielor religioase și de jaf colonial inițiate și purtate de „frații” care își zic „universali”.
În al treilea rând, Ortodoxismul este o confesiune descentralizată teritorial și neafiliată politic unui stat străin, spre deosebire de alte confesiuni creștine.

Pe de altă parte, Dumnezeul lui Avraam (Dumnezeul de cort al popoarelor nomade din Orientul Mijlociu) nu numai că nu ne iubește pe noi, europenii, pe noi, sedentarii, dar ne și calomniază în mitul agricultorului fratricid și îi îndeamnă pe abelicii nomazi să se răzbune și să ne domine.
Hristosul nostru, descendent al eroilor noștri arieni - în accepțiune culturală, nu rasială, Mithra, Buddha, Dionysos, Zalmoxis ș.a.m.d. - reprezintă un tezaur cultural valoros numai dacă îl curățăm de tot balastul subversiv al unor interese ne-europene și inumane.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 08:03   #510
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Moartea si viata

Un alt bebeluş ars în incendiul care a avut loc la Maternitatea Giuleşti a decedat în noaptea de miercuri spre joi la Spitalul clinic de urgenţă pentru copii "Grigore Alexandrescu". În acest moment, numărul victimelor se ridică la cinci morţi şi şase răniţi. Ca o ironie, bebeluşul decedat este cel a cărui familie fusese anunţată eronat miercuri de poliţişti că a murit, dar de fapt trăia.

http://www.jurnalul.ro/stire-observa...ti-552377.html


Sunt terminat cu creierii capului.

Ministrul Sanatatii, Prim-MInistru, Presedintele + acolitii lor sunt vinovatii. Eu sper ca moartea sa ii gaseasca arzand si sa ii astepte pana cand asfixierea ii va lasa fara suflare, intr-un spital vreau sa se intample asta.

Acesti bebelusi au murit mai mult timp decat au trait.

Sunt uimit cum se discuta despre orice altceva, de lejeritatea cu care acest subiect a fost ignorat si blocat.

Va rog, sa nu il aduceti pe Dumnezeu in discutie, deloc.
Multumim pompierilor care au scos bebelusii din flacari.

Last edited by danonino : 20 Aug 2010 at 14:27.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 10:31   #511
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
eu am aflat de tragedie abia dupa cateva zile... alaltaieri, seara cand am intrat in casa si am vazut o lumanare pe masa din bucatarie... de obicei pe cei din familia mea nu ii afecteaza chestiile de la televizor asa ca nu stiam despre ce e vorba... crezusem ca a murit cineva asa ca i-am intrebat pe ai mei... cand am auzit, defapt ce s-a intamplat m-am cutremurat... nu imi venea sa cred... si parca vad ca nimeni nu o sa plateasca pentru toata tragedia asta... nu vor plati decat parintii, care nu au nicio vina dar trebuie sa suporte sistemul asta porcos... RUSINE!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 10:42   #512
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
...Excelent interviul C.T.P.-ului.
o opinie sinceră și reprezentativă.

Si încä una:
http://www.pesurse.ro/2010/8/18/ruin...ui-bebelu.html

Dumnezeu e în cer si le vede pe toate...
O asemenea tragedie e în mod clar un semn... De douäzeci de ani ne batem joc de tara asta (ca sä nu vorbim de cei patruzeci si cinci dinainte)... Dumnezeu ne iartä multe - dar si räbdarea Lui are o limitä...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 10:54   #513
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
extrem de emotionanta descrierea acelui pompier care a scos un copil din flacari...."m-a privit cu un ochi albastru, micut, ca o boaba de piper"....
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 16:30   #514
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by keepwalking:
extrem de emotionanta descrierea acelui pompier care a scos un copil din flacari...."m-a privit cu un ochi albastru, micut, ca o boaba de piper"....

lui i-a fost taiat salariul cu 25%. Si-a riscat viata pentru a o salva pe a altora si castiga mai putin decat o femeie de servici.


Mi-a placut ce a zis CTP.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 17:49   #515
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Originally Posted by Pitbull:
Dumnezeu e în cer si le vede pe toate...
O asemenea tragedie e în mod clar un semn... De douäzeci de ani ne batem joc de tara asta (ca sä nu vorbim de cei patruzeci si cinci dinainte)... Dumnezeu ne iartä multe - dar si räbdarea Lui are o limitä...!

O!
Mă întreb... oare cei care sunt de vină pentru acest scandal (tragedie este doar pentru părinții bebelușilor morți) nu au același Dumnezeu la care se roagă să scape nepedepsiți și care tu speri - la fel ca mulți alți - că nu o să ierte vinovații? E cam comic. Răufăcătorii și cei care suferă din cauza lor se roagă la Dumnezeu pentru a duce la bun sfârșit niște interese ce se bat cap în cap. Oricum, nu e un fapt nou.
Quote:
O asemenea tragedie e în mod clar un semn...
Mă întreb dacă același lucru l-ai spus și în cazul celorlalte... tragedii. Pentru că dacă l-ai spus, atunci e un semn clar că va mai urma încă o tragedie, pentru cine anume, nu știu.

Și ce face poporul român? Strigă ”RUȘINE” pe forumuri. Foarte constructiv! Dar stai... am o idee, hai să facem o petiție pentru demisia Ministrului Sănătății.
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 21:04   #516
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
De ce de fiecare data cand are loc o tragedie ne comportam ca niste țațe de la marginea santului?
Chiar vi-L imaginati pe Dumnezeu stand pe-un fotoliu, cu telecomanda in mana, schimband canalele si cand ajunge la Romania TV spune: Ba, romanii astia-s dobitoci. Le-am lasat o gramada de semne, dar ei nu se invata minte: le-am dat inundatii, le-am dat alunecari de teren, L-am pus pe Basescu presedinte. Gata, ultima incercare. II lovesc sub centura. Ia sa le ucid Io cativa nou nascuti...mmm..o sa mai las in viata 2-3, asa, sa inteleaga ca le mai acord o sansa..

Vinovati direct de aceasta tragedie sunt cei care aveau responsabilitatea de a supraveghea acele fiinte 24/24, plus altii, administratorul spitalului, ministrul, etc. Dar sa-i atribui Lui D-zeu apucaturi machiavelice mi se pare de-a dreptul... scandalos.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 21:39   #517
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu te repezi, omule...
Vezi cä-n "Articolul zilei..." (unde subiectul e dezbatut mai pe larg), chestia e argumentata clar. Aici e doar o deviere...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 21:49   #518
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da, am citit si m-am linistit. M-am repezit ca fata la maritat.
Oricum, ce am spus ramane valabil. Sunt, din nefericire, oameni care gandesc asa.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 21:59   #519
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, asa cum a spus Pit, Dumnezeu e sus si le vede pe toate.
sa nu va imaginati ca toate lucrurile sunt intamplatoare.
iudeii au format un popoar ales de catre Dumnezeu dar, cand acesta s-a simtit inselat si batjocorit, nu a pregetat sa-i pedepseasca amarnic.
sunt numeroase textele din Biblie prin care Dumnezeu isi exprima dezamagirea si dezgustul fata de evrei.
Holocaustul n-a fost intamplator.
eu il interpretez ca fiind pedeapsa suprema aplicata evreilor de catre Dumnezeu.
asa ca sa nu ne mire daca Dumnezeu isi intoarce fata de la romani si Romania.
am daramat biserici, am ucis oameni nevinovati, suntem in mijlocul unei desfranari mediatice, negam orice autoritate, ne facem de cap oriunde putem, nu ne respectam valorile umane.
ne meritam pedeapsa.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2010, 22:02   #520
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
cu riscul de a începe lumea să ţipe la mine, spun:

Mai există şi posibilitatea ca Dumnezeu să nu existe!
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells