Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jan 2012, 11:07   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cele mai asteptate filme in 2012

Nu s-a terminat bine 2011 si deja trebuie sa ne gandim la ce ne asteapta in 2012.

http://blogs.indiewire.com/theplayli...-films-of-2012
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 11:12   #2
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
"Only God Forgives"
Synopsis: A gangster (Ryan Gosling) lives in exile in Bangkok where he runs a Thai boxing club as a front for his family's drug smuggling operation. After his brother is killed by a retired Thai police lieutenant, his mother (Kristin Scott Thomas) forces him to track him down and seek revenge.

What You Need To Know: Gosling reteams with his "Drive" director/hetero life partner Nicolas Winding Refn for this existential action film which he called "the strangest thing he's ever read."

varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 11:21   #3
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Sa-l anunte cineva pe Federico
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 12:01   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Spuneti-i vestea mai pe ocolite, bucuria ar putea fi atat de uriasa incat sa induca un soc.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 12:02   #5
CyrilLeRaton
Novice
 
CyrilLeRaton
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Acum: Machine Gun Preacher, care apare zilele astea (daca nu ma insel, chiar astazi) - mi se pare un film care nu trebuie ratat, pentru povestea reala pe care toata lumea ar trebui s-o cunoasca, si pentru actorii de calitate. Din trailer pare foarte bun.
Mai tarziu anul asta: The Hobbit, pe care il astept de ani buni, si The Avengers care probabil va fi cel mai tare film ever pt cei pasionati de supereroi.
CyrilLeRaton is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 12:38   #6
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Moonrise Kingdom - Wes Anderson (Tilda Swinton, Bill Murray, Edward Norton, Harvey Keitel, Frances McDormand)
Amour - Michael Haneke

The Grandmasters - Wong Kar-wai
Nero Fiddled - Woody Allen
Stoker - Park Chan-wook
Gangster Squad - Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn, Josh Brolin
Cloud Atlas - Tom Tykwer (Tom Hanks, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Hugh Grant, Halle Berry, Susan Sarandon)
Life of Pi - Ang Lee
A Late Quartet - Philip Seymour Hoffman, Imogen Poots, Christopher Walken and Catherine Keener
World War Z - Marc Forster
Dark Shadows - Tim Burton
Gravity - Alfonso Cuarón
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 12:59   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Din cele anuntate la noi:

1. Machine Gun Preacher - Marc Forster
2. Carnage - Roman Polanski
3. Man On A Ledge - Asger Leth
4. The Ides Of March - George Clooney
5. Haywire - Steven Soderbergh
6. The Descendants - Alexander Payne
7. War Horse - Steven Spielberg
8. This Means War - McG
9. Safe House - Daniel Espinosa
10. John Carter - Andrew Stanton
11. The Hunger Games - Gary Ross
12. Hugo - Martin Scorsese
13. Battleship - Peter Berg
14. The Avengers - Joss Whedon
15. Anna Karenina - Joe Wright
16. The Bourne Legacy - Tony Gilroy
17. Brave - Brenda Chapman
18. The Dark Knight Rises - Christopher Nolan
19. The Hobbit - Peter Jackson
20. World War Z - Marc Forster
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 14:16   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by varu:
"Only God Forgives"
Synopsis: A gangster (Ryan Gosling) lives in exile in Bangkok where he runs a Thai boxing club as a front for his family's drug smuggling operation. After his brother is killed by a retired Thai police lieutenant, his mother (Kristin Scott Thomas) forces him to track him down and seek revenge.

What You Need To Know: Gosling reteams with his "Drive" director/hetero life partner Nicolas Winding Refn for this existential action film which he called "the strangest thing he's ever read."

Originally Posted by Chambord:
Sa-l anunte cineva pe Federico

__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 14:33   #9
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mno, acuma serios si sincer vorbind, eu nu astept absolut nimic. Am frigideru' si camara doldora de capodopere deja confirmate, de ce-as sta cu ochii pe calendar dupa unele care nici nu si-au luat inca examenul? Nu zic ca nu ma intereseaza, sunt cateva titluri care cred ca o sa-mi placa si la care o sa ma "reped" cu prima ocazie... insa am toata rabdarea din lume. Daca s-ar amana cu vreo 4 ani n-as avea nicio problema. Singurul film din lista aia la care cred ca o sa ma mai gandesc din cand in cand anxios-anticipativ e cel al lui PTA. In afara de asta, I can't help but feel the nabokovian tingle running down between my shoulder blades cand mai trag cu ochiul la proiectele lui Wes Anderson si Alfonso Cuaron. Plus la poza asta:

Desi nu stiu nimic despre filmele respective.
In rest sunt destul de sigur c-o sa ma dea pe spate Refn si Tarantino (si cred ca mai sunt vo doi) dar nu simt nicio farama de entuziasm. Singurul care mi-ar putea tulbura somnul e Charlie Kaufman, dar sunt sanse mici sa se strecoare anul asta.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 07 Jan 2012 at 14:55.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 15:14   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Mai luati d'acia un bax

http://blogs.indiewire.com/theplayli...-films-of-2012
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 15:23   #11
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nici eu nu mai astept nimic .Ma duceam spre munca in urma cu citeva saptamani si chiar ma intebam profund rau in timp ce asteptam tramvaiul :''Ba ce magarii se vor intimpla si astazi ? Cine o sa mai calce azi pe bec ?? etc .
Ajung la munca si aflu ca s-a aruncat Malina Olinescu de pe balcon .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 15:50   #12
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Io e te - Bernardo Bertolucci
Alpeis - Giorgos Lanthimos (Dogtooth)
Cloud Atlas - Tom Tykwer, Andy Wachowski
Gomorra - Paolo Sorrentino
Devil's Knot - Atom Egoyan
As Linhas de Torres - Raoul Ruiz (John Malkovich, Michel Piccoli, Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Mathieu Amalric)
Seven Psychopaths - Martin McDonagh (In Bruges) (Colin Farrell, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Christopher Walken, Abbie Cornish, Olga Kurylenko, Gabourey Sidibe, Tom Waits and Kevin Corrigan)
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2012, 23:14   #13
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
20. The Bourne Legacy (Tony Gilroy) Cast: Jeremy Renner, Rachel Weisz, Edward Norton, Albert Finney, Joan Allen, Oscar Isaac, Scott Glenn

19. Gangster Squad (Ruben Fleischer) Cast: Ryan Gosling, Sean Penn, Emma Stone, Josh Pence, Josh Brolin, Nick Nolte, Giovanni Ribisi, Anthony Mackie, Robert Patrick, Michael Pena, Mireille Enos

18. Cogan's Trade (Andrew Dominik) Cast: Brad Pitt, James Gandolfini, Richard Jenkins, Ray Liotta, Vincent Curatola, Ben Mendelsohn

17. Total Recall (Len Wiseman) Cast: Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bryan Cranston, Bill Nighy, Ethan Hawke

16. Gotti: In the Shadow of My Father (Barry Lenvinson) Cast: John Travolta, Al Pacino, Ben Foster, Chazz Palminteri, Kelly Preston, Ella Bleu Travolta

15. Stoker (Chan-wook Park) Cast: Nicole Kidman, Mia Wasikowska, Matthew Goode, Dermot Mulroney, Jacki Weaver

14. Untitled (Terrence Malick) Cast: Rachel McAdams, Ben Affleck, Jessica Chastain, Rachel Weisz, Michael Sheen, Javier Bardem, Olga Kurylenko, Manda Peet

13. Looper (Rian Johnson) Cast: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt, Paul Dano, Jeff Daniels

12. Cloud Atlas (Andy Wachowski, Lana Wachowski & Tom Tykwer) Cast: Tom Hanks, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Hugh Grant, Halle Berry, Susan Sarandon, Ben Whishaw, Natalie Portman

11. Wettest County (John Hillcoat) Cast: Tom Hardy, Gary Oldman, Jessica Chastain, Shia LaBeouf, Guy Pearce, Mia Wasikowska

10. Skyfall (Sam Mendes) Cast: Daniel Craig, Ralph Fiennes, Javier Bardem, Judi Dench, Naomie Harris, Berenice Marlohe, Ben Whishaw

9. Gravity (Alfonso Cuaron) Cast: George Clooney, Sandra Bullock

8. Dark Shadows (Tim Burton) Cast: Johnny Depp, Eva Green, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Chloe Grace Moretz, Jackie Earle Haley, Jonny Lee Miller

7. The Master (Paul Thomas Anderson) Cast: Amy Adams, Philip Seymour Hoffman, Joaquin Phoenix, Laura Dern

6. Anna Karenina (Joe Wright) Cast: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Johnson, Kelly Macdonald, Emily Watson, Olivia Williams

5. Django Unchained (Quentin Tarantino) Cast: Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson, Sacha Baron Cohen, Christoph Waltz, Kurt Russell, Jamie Foxx, Kerry Washington, RZA, Don Johnson

4. The Hobbit: An Unexpected Journey (Peter Jackson) Cast: Martin Freeman, Luke Evans, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Evangeline Lilly, Ian McKellen, Stephen Fry, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Christopher Lee

3. The Dark Knight Rises (Christopher Nolan) Cast: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway, Gary Oldman, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Juno Temple

2. Lincoln (Steven Spielberg) Cast: Daniel Day-Lewis, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, Jared Harris, Jackie Earle Haley

1. Prometheus (Ridley Scott) Cast: Noomi Rapace, Charlize Theron, Michael Fassbender, Patrick Wilson, Idris Elba, Guy Pearce
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 01:43   #14
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Amour - Michael Haneke
Originally Posted by omudindulap:
omuledindulap, nu vreau sa sune confrontational, dar am si eu o-ntrebare (cu un scop precis, dar nu-l zic acuma, desi s-ar putea sa fie mai transparent decat cred) pe care voiam sa ti-o pun mai devreme dar n-am mai apucat. Tu ai vazut toate filmele lui Haneke? Dar pe ale lui Bertolucci (macar primele 10 ca reputatie)?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 08 Jan 2012 at 01:57.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 03:39   #15
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
De Haneke am vazut 6, dintre care mi-au placut mult 3 ( Der siebente Kontinent, La pianiste si Funny Games U.S.); vreau sa mai vad Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages, Das Schloß si 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls, iar de Bertolucci am vazut cam putine, recunosc ( The Dreamers, Stealing Beauty, The Sheltering Sky, Ultimo tango a Parigi) si mai vreau sa vad Il conformista, Novecento, La luna si The Last Emperor - se pare ca le-am ratat pe cele mai bune ale sale - sa-mi fie rusine!).
Promit ca pana vor aparea cel mentionate in mesajul meu anterior, voi incerca sa le vizionez si pe cele ramase de vazut. Bine?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 14:57   #16
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Promit ca pana vor aparea cel mentionate in mesajul meu anterior, voi incerca sa le vizionez si pe cele ramase de vazut. Bine?
Dude, why are you getting defensive? ti-am zis ca nu pun problema la modul asta. De ce o sa le vezi, c-am spus eu? (sper ca nu erai sarcastic cumva...)
Dar, da, exact la asta ma asteptam si despre asta vreau sa vorbesc. N-ai vazut capodoperele lui Bertolucci care te asteapta, dar in schimb stai tu si astepti un film ale carui sanse de a se apropia de cele din urma sunt infinitezimale (luand in considerare legea probabilitatilor si starea autorului). Nu e aiurea? Si nu vreau sa te judec, atac ideea asta pentru ca mi se aplica (la imperfect) si mie, iar acum ma gandeam s-o probez oarecum, chestionand si pe altii. Eu, relativ recent, asteptam "The Descendants" dar nu vazusem "About Schmidt"; "Biutiful" - dar nu vazusem "Amores Perros" etc. Si asa mi se-ntampla si in alte domenii nu numai cu filmele. Urmaream la un moment dat niste bloguri (non-cinema) rozandu-mi unghiile pana la actualizarea cu noi articole, dar din cele deja publicate nici nu ma gandisem sa ma ating.
Totusi, e posibil sa fie o pozitie legitima asta cu acordatul prioritatii pe criterii cronologice inverse, datorita - in afara aspectului neglijabil ca pot fi vazute la cinema - farmecului prospetimii zeitgeist-ului. Dar io nu prea cred in asta. Ar trebui sa deschidem un mic topic ca sa scrutam oleaca problema...
Anyway, "Das Schloss" nici eu nu l-am vazut (singurul Haneke nebifiat - plus "Funny Games US" de fapt, dar pe care nu vreau sa-l vad nici cu forta... apropo, tu chiar preferi remake-ul?) dar celelalte doua nu-s la cel mai inalt nivel al lui H., au si structura aia fragmentara enervanta de tip web of life (ce bine-mi pare c-a trecut de faza asta H.) dar au niste secvente-pilon de o brtutalitate emotionala rece si amara prin excelenta hanekianista care, din punctul meu de vedere le justifica cu varf si indesat. Sho pe ele!
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 15:21   #17
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Intentionam sa le vad oricum si pe celalalte, dar le-am mentionat pe cele noi nu doar pentru mine, ci si pentru ceilalti, care probabil asteapta ceva noude la cei doi regizori.
Nu am vazut originalul Funny Games, primul meu Haneke fiind chiar remake-ul, iar pe atunci nu stiam eu ce invarte neamtul.
Cat despre problema pusa de tine, sunt de acord, e foarte probabil, daca nu, chiar sigur, ca filmele care vor iesi acum sa fie (mult) sub capodoperele lor. Nu stiu, o fi atractia asta spre nou, curiozitatea (ce nazbatie o mai fi facut maestrul, cu ce vine nou etc.), habar nu am. Aceeasi chestie mi se intampla si cu W. Allen (care-i exemplul perfect pentru ceea ce am spus mai sus), nu i-am vazut inca toate filmele din perioada de glorie, desi pe cele mai importante cred ca le-am bifat, dar ii astept cu nerabdare noile creatii, care, in ultimii multi ani sunt clar sub un Manhattan sau Annie Hall.
Oricum, nu mi se pare chiar ilegitima chestia asta, caci, in fond, e vorba de un singur film care apare peste un an, perioada in care poti lejer urmari 4-5 filme ale unui regizor.
Apropo, ai vazut trilogia Pusher?

Last edited by omudindulap : 08 Jan 2012 at 15:29.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 15:42   #18
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Apropo, ai vazut trilogia Pusher?

Nu.
Si nici n-am de gand.
(cel putin, nu in viitorul apropiat)
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2012, 15:00   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mi-am batut capul cu o lista IMDb, nu cred ca am lasat prea multe pe dinafara . So there you go: http://www.imdb.com/list/1qRNE_QA8RE/ , ca sa nu pun si aici o lista kilometrica. In principiu, looking forward to 3D - The Dark Knight Rises, Dark Shadows si Django Unchained. Pe langa astea trei, care surprinzator sau nu, nu vor fi in 3D, sunt tare curioasa de ce o sa faca Park cu Stoker si Refn cu Only God Forgives. The Avengers - meh, interesul meu e asa si asa, acolo ma intereseaza doar sa il vad pe RDJ in toata splendoarea lui . Nu stiu de ce am impresia ca o sa fie un mess, incercand sa incorporeze prea multe elemente si esuand lamentabil.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 10:09   #20
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Si cateva cu indieni

http://blogs.indiewire.com/theplayli...-films-of-2012
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells