Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Nov 2010, 20:47   #1
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
(De)Generatia noua

121312

Last edited by danonino : 16 Mar 2012 at 09:27.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 21:30   #2
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Ca mare dreptate ai. Momentan la ora de sport in scoala mea vad ca fiecare clasa are 20 de baieti si fetele sunt ca si inexistente, normal de ce ar face sport toate vacile ca doar mai bine trag o pipa in spatele scolii si poate mai sunt si "trase in teapa" de alti drogati.

Cum zice profu' de biologie - Las' ca pe voi va lua dracu'
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 21:32   #3
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Dar tu ce sport practici, draga chuckyfan?
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 21:36   #4
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Omul e vanator.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 21:38   #5
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
A, da.Uitasem.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 22:14   #6
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Eu n-am mai facut la scoala timp de 2 ani. Asta e al 3-lea. 3 profi diferiti, insa toti la fel de ignoranti .

Ce-i drept, nimanui nu-i mai place sa faca sportul la scoala, multi prefera sa-l practice in privat. Eu in vara faceam jogging in jur de 30 min-1 h pe zi, insa acum m-am lasat din cauza lipsei de timp.
Si al naibii de mult astept primavara! Imi voi lua o bicicleta (noua) si cu ea voi merge spre liceu!
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 09:45   #7
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Lasand la o parte orele de sport, care, importante fiind, pentru unii sunt doar ore de pierdut vremea, putem aduce in discutie si educatia alimentara. Majoritatea isi potolesc foamea cu un fast-food si o cola, lucru deloc sanatos - generatia McDonald's/KFC e in floare. Cu certitudine acest lucru ia amploare, populatia Romaniei si nu numai va fi formata din oameni obezi. Chiar daca pe toate canalele media sunt prezentate fel de fel de spoturi anti-fumat, pro-sport etc. acestea nu sunt tratate ca atare.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 10:03   #8
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
sa nu mai vorbesc de degenerarea psihica accelerata... cum auzisem ieri o vorba, era ceva de genul: "inteligenta unui popor este mereu constanta, doar ca numarul de oameni creste"
faptul ca traim intr-o lume vitezomana ne face din ce in ce mai superficiali
spuneti p-aci de sport, dar sa fim seriosi... nici pe restul nu prea se mai dau 2 bani
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 10:14   #9
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Intr-adevar, totul se face cu o superficialitate iesita din comun.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 10:58   #10
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
pentru ca nu mai avem timp sa fim noi insine, sa fim reali, sa fim adevarati. am ajuns sa fim constransi de necesitatea de a ne satisface propriile interese... atat. mai mult nu stim sa facem.

si culmea, ca interesele astea, majoritatea au de a face cu planul financiar... ce ne pasa ca nu suntem sanatosi daca avem contul gras?
ce ne pasa ca cei din jur sufera daca noi am gasit o modalitate de a ne satisface propriile nevoi? (chiar daca nevoile astea ii ranesc pe cei din jur... si nu cat nevoia in sine ci mai mult modalitatea in care ne-o satisfacem.)
fiecare e pe cont propiu... constient ca trebuie sa fii sociabil daca vrei sa supravietuiesti. asa ca, pupi in fund, castigi si dupaia dai picioare in fundul pe care l-ai pupat. mergi mai departe, e secolul vitezei, treci si tu cu o viteza ametitoare la urmatoarea persoana. o seci de energie, pentru ca e slaba. niciodata nu iti vei alege langa tine o persoana mai puternica decat tine. profiti cat poti, pana ramai fara resurse... apoi, ca un salbatic, iti cauti urmatoarea victima. asta ne invata netul, televiziunea si cei din jurul nostru.
totul se dezvolta cu o viteza ametitoare... insa nu in directia care trebuie.

cam asta e protretul omului in general, in anul 2010...
exceptiile....? sunt facute sa intreasca regula.
in scoli nu se mai face sport. de ce? pentru ca ministerul Educatiei si Cercetarii (sau cum so fi numit acum) nu isi da interesul. de ce alte materii sunt importante dar sportul nu?
eh, e si asta o forma de manipulare:
daca elevii nu fac sport, sunt sedentari. daca sunt sedentari se uita numai la tv. daca se uita numai la tv, ii putem manipula mai usor.
simple as that.
si in plus, cum sa se faca educatie fizica in scoli, cand cei de sus cauta o modalitate sa fure, cei din conducerea scolii cauta "finantare", profesorii sunt neinteresati din cauza salariilor, si uite asa, copiii prinsi la mijloc, au cel mai mult de suferit.
sa faca singuri sport? cine sa ii educe cand au ramas singuri? parintii pleaca dincolo ca sa faca bani... tara e obsedata de bani. iar pustanii stau si muncesc pe rupte ca sa aiba ce manca...

deci, nu. cu asemenea mentalitate, nu prea ai cum sa rezolvi situatia.
totul trebuie sa inceapa de cand sunt mici copiii. sa invete inca de la gradinita sa se miste. sa inceapa sa le placa miscarea. sa faca sport, sa se inscrie in cluburi sportive, sa aiba merite si sa simta ca au facut ceva in viata.
scuze sunt destule. nu fac sport pentru ca ma doare piciorul, am astm, etc. sau cea mai tare: nu fac sport pentru ca nu am un viitor. sunt prea mic de inaltime si colegii rad de mine. sunt un/o nepriceput/a. nu reusesc sa fac exercitiile cum le fac ceilalti asa ca mai bine nu mai fac sport.

spun asta pentru ca asa am fost si eu. in generala faceam sport de imi iesea pe nas si pe ochi. imi placea. jucam handbal in curtea scolii cu fetele. fiecare ora de sport era o competitie acerba intre cele doua echipe care se formau. intr-o zi, a venit profu de sport in clasa:
"care sunteti ba, stangace?"
fiind ambidextra, am zis, deh, hai sa incerc.
s-a uitat profu la mine si mi-a spus:
"esti cam mica de inaltime... sigur poti sa arunci cu stanga?"
am zis ca da... si cum nu era ceva profesionist ce faceam acolo, am intrat in echipa... a durat pana am ajuns la liceu. in momentul ala, lucruile s-au dus pe apa sambetei.
era un liceu in care se juca preponderent volei, baschet, fotbal. dar handbal... no way. mai ales ca elevii erau mult mai autaciosi. in generala parca am fost mai uniti. in liceu, pitzipoancele si cocalarii stateau pe margine si comentau. cui ii place sa fie criticat asa? asa ca, am inceput sa urasc orele de sport. in primul an de facultate, stateam mai mult pe banca.
in al doilea an, deja s-a scos educatia fizica... asa ca:


lame din nou...
lameee!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:14   #11
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
in asemenea situatie, cand copilul este bombardat de elemente care ii subrezesc grav personalitatea, ramane ca parintii sa trateze totul mult mai serios, sa-si deschida proprii ochi si apoi sa incerce sa ii deschida si pe cei ai copilului (si sub nicio forma sa nu incerce din rasputeri sa il apere ei de ce e in jur, ci doar sa ii ascuta uneltele necesare)...
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 16 Nov 2010 at 11:16.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:16   #12
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
cam greu in ziua de azi, asa ceva...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:19   #13
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
eh, there there ca nu e totul chiar pierdut, unii au inceput deja sa se mai dea si cu capul de pereti si eu tot cred ca va trece si valul asta la un moment dat si lumea va incepe sa redescopere adevaratele valori. sper doar sa mai fim in viata pana atunci
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 11:22   #14
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
it only remains the hope...!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 01:15   #15
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu m-am scutit in a 10, a 11a si a 12a si asta in primul rand pentru ca mi-era lene/greu sa-mi car echipamentul o ora dus si o ora intors pe troleu. Nu pot sa zic ca regret cine stie ce, iar din clasa mea (de fete) nu erau decat vreo 5 scutiti.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 13:31   #16
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by FreakDoll:
Dar tu ce sport practici, draga chuckyfan?

Aruncatul cu privirea si baschetul
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 15:07   #17
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ioi, da' curios mai esti . In liceu am facut sport pe cat de mult posibil, chiar imi placea, in specialul voleiul si fotbalul (portar de profesie ...si unul chiar destul de bun). Un an cred ca am facut baschet in loc de volei, dar nu prea e de mine, am un joc prea agresiv . Si la noi absentau multi, pe motiv ca nu au chef sa mai stea. De obicei sportul era ultima ora si deh, nu strica sa ajungi acasa cu o ora mai repede. Stiu ca intr-un an am avut prima ora sport si acolo se punea problema sa dormi cu o ora in plus. Nu m-am ferit vreodata de miscare, desi aveam motive intemeiate pentru a-mi face scutire. Mi-am facut insa scutire la facultate, din simplul motiv ca sporturile pe care vreau sa le practic ori se suprapun cu seminariile/cursurile mele, ori sunt puse la ore tarzii cand nu mai am dispozitia necesara si decat sa fac ceva care nu ma atrage deloc, gen aerobic, mai bine nu mai fac nimic.

EDIT: Acu' pe bune, what difference does it make daca fac o ora de sport pe saptamana sau nu? I mean, nu o sa ma ajute sa-mi fac niste pachetele de muschi. Personal, sunt pro Educatie Fizica, fiindca nu strica, dar nici nu-i bai daca lipseste. Mult mai multa miscare fac eu urcand zilnic cate 7 etaje de vreo 4 ori, asa ca in cazul meu, o ora/saptamana de Sport <<<< urcatul/alergatul/coboratul scarilor. Intr-adevar, profii au dreptate in a spune ca materia lor e mai importanta decat sportul, doar nu vrei sa-mi spui ca Ed Fiz > Matematica. Inclusiv la facultate ni s-a spus ca din pacate ne intalnim cu unele materii doar un semestru, ceea ce e strigator la cer pentru ei, avand in vedere faptul ca Ed Fiz facem in fiecare an.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 17 Nov 2010 at 17:47.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 18:54   #18
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
@buticut
La facultate se mai face sport? Nu stiam.La mine, cel putin, nu se face .
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 18:57   #19
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Yup, se face, se face .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 21:27   #20
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
Nu ma intelege gresit, daca faci sport in timpul liber, te poti lipsi de ora scolara daca vrei.

Mersi de lamuriri, asa mai merge. Daca intr-adevar in afara de ora aia de sport nu mai intreprinzi nimic, atunci e necesara. I am always on the run, deci ma pot lipsi .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells