Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2010, 21:33   #1
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
"True Blood"

Daca Spartacus isi permite un thread de doua (rectific, patru!) pagini, True Blood cu ce e mai prejos? Azi am vazut episodul 5 din sezonul 3 si incet incet se pare e ca e o revenire la forma pe care o stiam, dupa ce inceputul de sezon a fost cam lent.
La momentul asta, True Blood mi se pare de la o posta cel mai fun serial on going. Are tot ce ii trebuie unui serial de vara. Se foloseste de mijloace superficiale pentru a aduce in atentie subiecte serioase, dar fara sa neglijeze the entertainment value si calitatea scenariului.
Vampirii de aici, in toata splendoarea lor traditionala si campy, apar complet demitizati. Sunt plasati intr-un mediu cat se poate de pitoresc, Southern Gothic, plin de trailer park rednecksi si mlastini, born-again Christians, traficanti de droguri si alte arome locale. Contrastul da toata savoarea si ne arata de fapt ca scenaristii nu sunt atat de constipati incat sa ia totul in serios. Bineinteles, e pana la urma un cocktail foarte intens de sex & violence, ramane loc si de romance, aventuri detectiviste, iar personajele interactioneaza per total excelent.
Comparatia cu Twatlight nici nu-si are locul. TB e creatia lui Alan Ball, care e in continuare la fel de morbid ca in Six Feet Under, cu diferenta ca acum s-au adaugat elemente supranaturale to spice up the mix. Ma bucur pentru HBO si pentru succesul lor cu True Blood, they're professionals si merita toate laudele.
PS: The cast is damn good lookin'


Last edited by miercuri : 19 Jul 2010 at 21:38.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 23:40   #2
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Thumbs up

Intr-adevar un serial obligatoriu de vazut pentru cei ce au gustat Six Feet Under. Abia astept sa vad si eu episodul 5. Vazusem 3 inainte de a pleca in concediu si se termina super ciudat... maine, promit vad si ultimul episod. Desi eu sunt fan Twilight, filmele, mai putin primul, sunt slabe, nu se compara cu cartea sau cu serialul de fata. True Blood insa face toti banii. Din pacate, prietenii mei care stiu ca sunt Robsessed, nu ma mai cred ca asta chiar merita vazut.... cica mi-am pierdut credibilitatea la filme cu vampiri.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2010, 23:57   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Filmele cu vampiri si-au cam pierdut credibilitatea in ultimii ani. La un moment dat in viitor insa, cand o sa treaca toata isteria asta, True Blood va fi amintit printre reusitele fenomenului, sunt printre putinii din mainstream care au stiut sa exploateze subiectul la un alt nivel.

Last edited by miercuri : 21 Jul 2010 at 13:03.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 07:16   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am vazut primul sezon, chiar cind a aparut si mi-a placut. Urmeaza cit de curind sa trec la sez 2 si 3, sper sa se tina (cel putin) la fel de tare.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 10:50   #5
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Care e personajul vostru preferat? Mie imi place mult Lafayette. Si imi place, la fel ca in Six Feet Under, cum sunt prezentate relatiile homosexuale - nu ca in I love you, Phillip Morris...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 13:41   #6
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Lafayette e unul din cele mai constante personaje din tot showul.. Daca prin absurd s-ar face un spinoff cu el, m-as uita. Jessica mi se pare iarasi un personaj foarte reusit, desi la inceput nu parea ca are cine stie ce potential, a inflorit pe parcursul sezonului 2.
Din sezonul 3 pana acum cel mai mult ma incanta Franklin (care e jucat de nimeni altul decat James Frain aka Cromwell din Tudors). Ar fi ideal sa ramana regular.

Sezonul 1, retrospectiv privind, pare cel mai bine inchegat, dar evolueaza foarte logic si in sezonul 2. Au existat din pacate cateva momente moarte pe parcurs, sunt side plots care nu se ridica intodeauna la inaltimea firului principal si par un pic lungite, dar per total, nu prea i-am gasit multe sa-i reprosez.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 22:03   #7
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
De-acord, si mie imi place de Franklin, chiar sunt foarte curioasa cum va evolua "relatia" lui . De-acord si cu Jessica - are niste faze delicioase. La fel si Jason, de altfel. Ceva ipoteze cu privire la Sookie? What is she?!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2010, 02:35   #8
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by MariaMona:
De-acord, si mie imi place de Franklin, chiar sunt foarte curioasa cum va evolua "relatia" lui . De-acord si cu Jessica - are niste faze delicioase. La fel si Jason, de altfel. Ceva ipoteze cu privire la Sookie? What is she?!
Jason poate sa fie extremely fun, cum a fost la sfarsitul sezonuui 2 in echipa cu Andy Bellefleur, dar mi-e teama ca sezonul asta vor reveni la varianta de Jason 'indragosit', cum a fost spre sfarsitul sezonului 1, cand m-a cam plictisit. Respectivului nu-i prinde bine sa fie intr-o relatie serioasa.
Eu cam stiu care-i povestea cu Sookie din carti (care sunt mult sub nivelul serialului). Din fericire serialul nu urmareste cartile 100%, dar elementele de baza le-au pastrat. Vrei sa te spoiluiesc?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2010, 08:33   #9
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Nuuuuu!!!!!!!!!!!

Am vazut intr-un interviu ca ziceau ca in film, parca in special in sezonul 3, lucrurile nu se vor intampla fix ca in carte. Ciudata comparatia ta, de obicei cartea bate filmul. Dar asa, macar m-ai convins sa nu mai caut cartile pe net.

De Jason mi-a placut mult si cand era luptator religios. Sunt curioasa si de noua lui prietena. Si nu, nu vreau sa imi spui nici de ea .
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2010, 12:20   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by MariaMona:
Ciudata comparatia ta, de obicei cartea bate filmul. Dar asa, macar m-ai convins sa nu mai caut cartile pe net.
Merg citite intr-un concediu mai lung. Pana acuma sunt 10 volume si se pare ca tot mai apar. Dar ma indoiesc tare mult ca serialul o sa ajugna la un numar asa mare de sezoane. Cel mai mult mi-au placut volumele 7 si 6, mi s-au parut de departe cele mai eventful, sunt mai multe personaje si intriga e mai serioasa. Ultimele trei carti in schimb au fost tot si tot mai slabe, chiar nu inteleg de ce nu incheie odata seria.
Marea mea problema cu cartile e ca sunt foarte unidimensionale, Sookie e naratorul si e destul de simpluta actiunea. Nu ai decat perspectiva ei, nu exista the side stories si personajele sunt dezvoltate incomparabil mai putin ca in serial, unele nu exista deloc, sau sunt doar pomenite in treacat. Bill e a bit of a jerk si devine aproape insuportabil pe parcurs, iar Sookie tot si tot mai bitchy. Serialul a luat datele problemei din carti, dar o propus rezolvari mult mai spectaculoase. Cam tot ce-au schimbat in legatura cu plotul si personajele mi s-a parut spre bine, cu o mica exceptie poate.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2010, 12:26   #11
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by miercuri:
[Pana acuma sunt 10 volume si se pare ca tot mai apar. Dar ma indoiesc tare mult ca serialul o sa ajugna la un numar asa mare de sezoane.
Fiecare sezon este echivalentul unei carti? Il vad si pe Cromwell pe acolo, in ce sezon apare?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2010, 12:56   #12
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
N-as putea sa zic exact cum or sa evolueze sezoanele exact. Acum au ajuns la mijlocul sezonului 3 si din cate observ eu, in sezonul 3 imbina volumul 3 cu volumul 5 (in care oricum se intamplau foarte putine, nu prea avea cum sa serveasca ca sursa pentru un sezon intreg). Au confirmat pana la sezonul 4 inclusiv, care banuiesc ca o sa fie bazat pe volumul 4.
Cromwell a aparut acuma in sezonul 3, personajul lui (un vampir isteric, sadic si over-dramatic) e de departe cel mai savuros dintre nou-veniti.

Last edited by miercuri : 21 Jul 2010 at 12:59.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2010, 10:19   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am avut parte de un Monday morning gorefest saptamana asta cred ca a fost cel mai sangeros episod de pana acum. Dar un gorefest estetic, in orice caz.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 08:20   #14
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am fost tentata sa intorc capul, sincera sa fiu... Dar nu pot spune ca nu mi-a placut Can't wait for the next one!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 13:33   #15
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
A citit cineva vreun volum din serie?Sunt curioasa daca sunt atat de bune precum serialul.
Eu sunt inebunita dupa el.
__________________
The walls we build around us to keep out the sorrow also keep out the joy.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 13:58   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Vezi ca scrisesem mai sus.
Originally Posted by miercuri:
Merg citite intr-un concediu mai lung. Pana acuma sunt 10 volume si se pare ca tot mai apar. Dar ma indoiesc tare mult ca serialul o sa ajugna la un numar asa mare de sezoane. Cel mai mult mi-au placut volumele 7 si 6, mi s-au parut de departe cele mai eventful, sunt mai multe personaje si intriga e mai serioasa. Ultimele trei carti in schimb au fost tot si tot mai slabe, chiar nu inteleg de ce nu incheie odata seria.
Marea mea problema cu cartile e ca sunt foarte unidimensionale, Sookie e naratorul si e destul de simpluta actiunea. Nu ai decat perspectiva ei, nu exista the side stories si personajele sunt dezvoltate incomparabil mai putin ca in serial, unele nu exista deloc, sau sunt doar pomenite in treacat. Bill e a bit of a jerk si devine aproape insuportabil pe parcurs, iar Sookie tot si tot mai bitchy. Serialul a luat datele problemei din carti, dar o propus rezolvari mult mai spectaculoase. Cam tot ce-au schimbat in legatura cu plotul si personajele mi s-a parut spre bine, cu o mica exceptie poate.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2010, 10:21   #17
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Scuze.Nu am vazut
Vroiam sa cumpar un pachet intreg de 10 volume dar m-am gandit ca totusi e posibil sa nu-mi placa cartile chiar daca daca serialul imi place.
Acum inteleg de ce multi dintre cei ce urmaresc serialul tin mai mult cu Eric decat cu Bill.In carti Bill e ca sa citez ''a bit of a jerk''
Imi pare rau ca in sezonul asta Pam nu prea a fost inclusa.Imi place Franklin si accentul lui britanic Pe la ce episod al sezonului 3 ati ajuns?Eu sunt la zi cu episoadele.
__________________
The walls we build around us to keep out the sorrow also keep out the joy.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2010, 09:25   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am început Sezonul 2. Sookie continuă să fie cel mai enervant personaj. The new vampire chick is very hot...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 18:15   #19
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
http://www.youtube.com/watch?v=j2vx-fw6OCY
Genial!!!
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 19:22   #20
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Tabara aia de pocaiti e geniala Iar Jason in sezonul asta e glorios!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells