Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

View Poll Results: Cea mai buna interpretare a unui rol pozitiv, inspirat dintr-un comics apartine lui :
Christian Bale - Batman 1 11.11%
Hugh Jackman - Wolverine 2 22.22%
Tobey Maguire - Spider-man 1 11.11%
Robert Downey Junior - Iron Man 2 22.22%
Christopher Revee - Superman 1 11.11%
Ron Perlman - Hellboy 0 0%
Hugo Weaving - V (din V for Vendetta) 1 11.11%
Jackie Earle Haley - Rorschach (din Watcmen) 1 11.11%
Wesley Snipes - Blade 0 0%
Leonidas - Gerard Butler (din 300) 0 0%
Voters: 9. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2010, 21:23   #1
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Fime bazate pe benzi desenate

__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2010, 23:36   #2
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Filme bazate pe benzi desenate

In acest topic, va invit prieteni sa vorbim despre filmele bazate pe benzi desenate fie ca sunt aparute sau in curs de aparitie .
Industria de film de la Hollywood, aflata in pana de inspiratie sau din dorinta de a face mai multi bani, fiind stiut faptul ca exista multi consumatori de comicsuri, manga etc, mai ales in State si-a indreptat atentia de ani buni asupra romanelor grafice create de artistii de la Marvel, DC Comics, Dark Horse etc.
Din Europa merita mentionate pentru inceput Aventurile lui Asterix si Obelix, Lucky Luke etc., personaje care au vazut lumina ecranului pentru inceput sub forma animatiei iar apoi ca filme de lung metraj.
La inceput in Japonia apoi pe plan international Hayao Myazaki a revolutionat animatia prin creatiile sale. Merita amintite Princess Mononoke, Spirited Away, Howl's Moving Castle etc.
De asemenea, manga japoneza a stat la baza unor productii animate ca : Death Note, Ghost in the Shell, Akira, Bleach etc foarte indragite de fani si nu numai.
Desi la inceput filmele inspirate din benzi desenate erau considerate filme de seria B, odata cu aparitia unor productii ca V for Vendetta, Sin City, Dark Knight si Watchmen stacheta a fost ridicata, fanii avand asteptari mari de la astfel de ecranizari.
Care sunt preferintele voastre? Care filme din cele enumerate mai sus si nu numai au reusit sa va cucereasca? Ce asteptari aveti de la noile productii?
Inchei cu speranta ca vom avea multe de dezbatut si cu rugamintea ca in cadrul acestui topic sa ne referim doar la filmele de lung metraj, serialele daca doriti pot face mai tarziu, subiectul unui topic separat. Si ca sa ne simtim ca intre prieteni imi puteti spune Sebi
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 23 Feb 2010 at 21:13.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2010, 09:45   #3
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ca favorit, si momentan ma limitez la atat, ramane de departe Oldboy, dupa manga-ul Old Boy.

Vazusem ca la un moment dat era trecut ca proiect pe IMDB un film dupa Monster (exista atat manga, cat si anime). Acum nu stiu daca sa ma bucur sau nu de disparitia lui. Pe de-o parte as fi vrut sa vad un film dupa anime-ul meu favorit, pe de alta parca e mai bine fara. Cel mai probabil n-ar fi reusit sa scoata o poveste mai mult decat decenta dintr-un anime in care actiunea e prezentata in 74 episoade.

Astept sa vad daca aceeasi soarta o vor avea Akira si Ghost in the shell, dar in aceste cazuri persoanele care detin drepturile de productie nu cred ca vor renunta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2010, 15:03   #4
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Oldboy a fost grozav . In rest momentan nu imi vin in minte alte titluri inspirate din manga care sa fi avut succes . Nu e usor sa aduci un roman grafic fie ca e manga sau comics pe marele ecran deoarece ca sa fie cat ma credibil si apreciat de fani trebuie sa se apropie, sa se identifice cu sursa de creatie, de aceea multe dintre aceste proiecte desi au avut succes la box office, filmele in sine au lasat de dorit.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 22 Feb 2010 at 15:05.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 15:14   #5
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Majoritatea ecranizarilor adaptate dupa benzile desenate au avut un rol mai mult industrial, lasand la o parte creativitatea artistilor de la Marvel, DC Comics, etc. Multe dintre aceste filme au fost box-office-uri datorita benzilor desenate ce au stat la baza acestora. Nu cred ca s-a reusit inca o expunere cinematografica atat cat sa redea aceasi atmosfera cand o ai la citirea uneri reviste de comics-uri. Cu toate acestea, dupa parerea mea, un singur personaj s-a desprins parca dintr-o astfel de revista, acela fiind Joker din The Dark Knight (2008), fiind acelasi "psihopat gentil" prefatat in toate benzile desenate. Iar in categoria " cele mai mari dezamagiri" ar intra filmele: The Incredible Hulk, Elektra, si The Spirit.
Cat despre personajul meu favorit, Wolverine, cel mai bine a fost expus in filmul X-Men 2, deoarece misterul identitatii acestuia a fost foarte bine conturat adaugat si de prestatia actorului Hugh Jackman care practic a realizat simbolistic o infatisare reala a acestui personaj.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 22:37   #6
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Originally Posted by SoX:
in categoria " cele mai mari dezamagiri" ar intra filmele: The Incredible Hulk, Elektra, si The Spirit.
.
Cu titlul The Incredible Hulk, au fost 2 ecranizari, una in 1977 si una recenta in 2008, cred ca la aceasta din urma te-ai referit. Fata de versiunea din 2003 a lui Ang Lee, aceasta e net superioara, practic e cel mai bun Hulk facut pana la ora actuala.
Edward Norton si-a intrat bine in rol, accentul punanadu-se pe trairile interne ale lui Bruce Banner iar aler egoul sau Hulk are parte de un super villain pe masura : Abomination. Ceea ce se poate reprosa acestui film este faptul ca nu respecta povestea originala din comicsuri, lucru care se intampla cu majoritatea productiilor de acest gen.
Am fost placut surprins cand am aflat de pe IMDB ca Lou Ferigno, cel care l-a jucat primul pe Uriasul verde in 1977 si-a imprumutat vocea unui personaj secundar din acest film. Va recomand si Planet Hulk, film de animatie creat de Marvel, acolo o sa vedeti o alta fata a "monstrului".
Despre cele mai reusite ecranizari ale eroilor creati de Marvel, DC, etc cat si despre cele care mi-au lasat un gust amar, o sa revin cu un nou mesaj. Si o sa vorbesc si despre eroul meu preferat
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 22:50   #7
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
The Incredible Hulk din 1978 este serial TV. Cred ca a avut vreo 5 sezoane.
http://www.imdb.com/title/tt0077031/

Cel din 2008 este cu totul alta mancare de peste. I se mai zice Hulk 2 (cu Edward Norton). Dupa The Hulk din 2003 cu Eric Bana.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 22:58   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pare sa fie si film: The Incredible Hulk.

Eu nu am vazut nici o varianta momentan si se pare ca e spre binele meu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 22:59   #9
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Eu m-am referit la FILMUL The Incredible Hulk si nu la serialul tv. Credeam ca e evident lucrul asta...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 23:05   #10
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
draga Sox si draga Liviu-,
completarile nu erau pentru voi, ci pentru black spider care in ultimul timp nu prea se concentreaza.

ca sa fie limpede, exista asa:

serial TV - 1978 - The Incredible Hulk - Lou FeRRigno (nu le mai poci numele, BLACK SPIDER!!!)
film ME - 2003 - The Hulk - Eric Bana
film ME - 2008 - The Incredible Hulk - Edward Norton (am scris ca i se mai zice si Hulk 2)

deci - E OK.

Last edited by pipes : 23 Feb 2010 at 23:09.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 23:58   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Draga Pipes, ar fi bine sa si apesi pe acel link. The Incredible Hulk (1977) e film si despre acela vorbea BLACK-SPIDER.

Originally Posted by pipes:
ca sa fie limpede, exista asa:

serial TV - 1978 - The Incredible Hulk - Lou FeRRigno (nu le mai poci numele, BLACK SPIDER!!!)
film ME - 2003 - The Hulk - Eric Bana
film ME - 2008 - The Incredible Hulk - Edward Norton (am scris ca i se mai zice si Hulk 2)

deci - E OK.

+ The Incredible Hulk (1977) - film
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 00:33   #12
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
corect, greseala mea. scuze.

Asa putem adauga si:
film TV - The Incredible Hulk: Death in the Family - 1977 - Lou FeRRigno
http://www.imdb.com/title/tt0177457/
film TV - The Incredible Hulk returns - 1988 - Lou FeRRigno
http://www.imdb.com/title/tt0095368/
film TV - The Trial of the Incredible Hulk - Lou FeRRigno - 1989
http://www.imdb.com/title/tt0098512/
film TV - The Death of the Incredible Hulk - Lou FeRRigno - 1990
http://www.imdb.com/title/tt0099387/

Last edited by pipes : 24 Feb 2010 at 00:39.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 16:11   #13
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
K Pipes, mersi de complectari, stiam si eu de aceste titluri. Liviu a remarcat bine, m-am referit la filmul din 1977 intrucat a fost prima ecranizare a lui Hulk si la cel din 2008 intrucat e cel mai bun, nu am vrut acum sa scriu toata istoria aparitiilor lui Hulk, ci m-am rezumat la cele mai importante.
Pipes, fara suparare, decat sa faci doar observatii, mai bine ne-ai impartasi si parerea ta cu privire la acest topic
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 11:17   #14
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Ieri am aflat ca se pregatesc filmarile pentru noul film cu Superman. Sper ca scenaristul Goyer, "a furat " meserie de la Christopher Nolan si o sa vedem o alta fata a lui Superman. Desi nu se numara printre eroi mei favoriti, Superman are potential, cu cativa oameni priceputi in spate poate calca pe urmele lui Dark Knight, insa nu ii va fi usor de loc.
Superman Returns a fost liniar, nu a reusit sa surprinda cu nimic, nici macar Kevin Spacey in rolul lui Lex Luthor nu a reusit sa mai "dreaga busuiocul". Brandon Routh s-a zbatut, a incercat sa ii fure din famecul lui Cristopher Reeve, insa prestatia sa per total a fost ''insipida, incolora si inodora''. Inca il mai regret pe Reeve...
Apropo de Superman, ca sa va dati seama cat de mult este iubit acest personaj de catre fani si cat de indragita este industria comicsurilor in Statele Unite, saptamana aceasta, luni mai exact un exemplar al revistei de benzi desenate "Action Comics No 1", din 1938, în care a apărut pentru prima oară personajul Superman, a fost vândut, pentru suma de un milion de dolari, în urma unei licitaţii pe internet, relatează BBC online. Coperta revistei, care la data apariţiei costa doar 10 cenţi, îl înfăţişează pe cunoscutul super-erou în timp ce ridică un automobil deasupra capului. (informatie luata de pe siteul ziarului Gandul)
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 26 Feb 2010 at 11:20.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 18:47   #15
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Care credeti ca este cea mai buna interpretare a unui personaj pozitiv, inspirat dintr-un comics?
Astept voturile voastre Va rog sa si argumentati optiunea facuta
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 19:55   #16
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Hugh Jackman - Wolverine! Am mentionat mai sus de ce.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 22:28   #17
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Desi mi-au placut Hugh Jackman, Robert Downey Junior si Tobey Maguire, votul meu s-a indreptat catre Jackie Earle Haley aka Rorschach din Watchmen . Intreg filmul se bazeaza pe jurnalul acestuia.
Jackie Earle Haley, ii da justitiarului Rorschach o doza de duritate, seriozitate, reuseste sa scoata in evidenta trairile sale interioare, setea lui pentru dreptate dar si dezgustul si sila ce o simtea fata de societatea din New York-eza .
Masca sa este una ciudata, ea isi schimba forma in functie de starea lui sufleteasca.
Caracterul paranoicului Rorscach este oglindit perfect de replica sa favorita : "This city is afraid of me, i've seen its true face''
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2010, 16:04   #18
Radu1711
Banned
 
Radu1711
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 58
radu1711

imi place mult spider-man, un film reusit
Radu1711 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 20:34   #19
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Originally Posted by kanibalo:
The Dark Knight si Watchmen au fost cele mai reusite filme facute dupa o animatie

Probabil ai vrut sa zici, facute dupa un roman grafic de benzi desenate nu dupa o animatie!
Reusite dupa parerea mea au fost : The Dark Knight, Watchmen, V for vendetta, Sin City, Hellboy, Hellboy 2, Iron Man si Incredible Hulk.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 20:48   #20
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Si X-Men 2
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells