Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2010, 08:45   #2241
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Cry of the Owl (2009)
Un thriller misto dupa un roman al Patriciei Highsmith, cu unul dintre actorii mei favoriti, Paddy Considine (destul de subapreciat, dupa parerea mea), in rol titular. Tipul se satura de metropola, isi face bagajele si pleaca in provincie, lasind in urma si o casnicie. Cu ceva probleme psihice la activ, spera sa-si regaseasca cumva linistea interioara in oraselul fara pretentii. Remediul il gaseste in persoana Juliei Stiles, o tipa ce locuieste undeva la marginea orasului, intr-o casuta izolata. Bob (asta e numele tipului) se multumeste sa o priveasca din intuneric in fiecare seara, cum isi vede de treburile casnice, gasind in asta o anumita liniste. Intr-o seara tipa il surprinde dar, in loc sa cheme politia, il invita inauntru. Chestia misto e ca de acum incolo nu prea iti dai seama care-i mai fucked up - el sau ea. Exista un gol in viata amindorura. El pare a nu dori nimic altceva decit sa continue sa o priveasca de la distanta. Ea, presata de fostul/actualul prieten sa se casatoreasca, ar prefera sa se arunce in bratele noului venit. Prietenul tipei il acosteaza pe Bob intr-o noapte pe un drum laturalnic si sare la bataie. Acesta din urma ii alpica un pumn in legitima aparare si-l lasa lesinat la margine de drum. A doua zi, primeste o vizita de la politie, care-l anunta ca tipul a disparut. Devine suspectul principal, iar intreaga-i existenta, si asa cusuta cu ata alba, se duce dracului.
Veriga slaba a povestii o constitutie explicatia disparitiei boyfriend-ului, spre final, banala si derizorie. In rest, numai de bine, tensiune dozata inteligant, acting ok, final de asemenea. Recomandat.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 12:26   #2242
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"cop out" pe o scara de la 1 la 10? minus 9.
"harry brown". de-abia l-am inceput; cel mai sigur simptom al unui film bun e ca incepi sa-l filezi, temandu-te ca se termina prea repede. m-am oprit dupa 1/2 de ora, savurand cresterea graduala, tacuta, a furiei lui caine si anticipand cu delicii momentul cand the hell will be unleashed.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Last edited by ulrich : 18 Apr 2010 at 12:52.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 16:08   #2243
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Clash of the Titans. Bunicel filmul cu efecte speciale bune.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 17:53   #2244
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
fenomenala transmisiune de catre televiziunea poloneza a funeraliilor cuplului prezidential, din Cracovia.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 18:53   #2245
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Made In U.S.A - 6,8/10
Le chinoise - 6,5/10
Pierrot le fou - 7/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 10:10   #2246
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Ipu:
2046 este ultimul an în care Hong Kong-ul va avea statutul de autonomie din prezent (când de pildă românii îl pot vizita fără viză), înainte de a deveni, la 50 de ani de la retrocedare, o provincie chinezească ordinară, sau cel mult metropolitană, precum Shanghai-ul.

Interesanta chestie. Nu stiam de faza asta. Si ma intrebam daca a bagat cifrele alea la vrajeala sau chiar semnifica ceva.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 19:18   #2247
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Masculin Feminin - 7/10
Alphaville - 6,5/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 09:35   #2248
fake_hippie
Novice
 
fake_hippie
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Originally Posted by Ipu:
2046 este ultimul an în care Hong Kong-ul va avea statutul de autonomie din prezent (când de pildă românii îl pot vizita fără viză), înainte de a deveni, la 50 de ani de la retrocedare, o provincie chinezească ordinară, sau cel mult metropolitană, precum Shanghai-ul.
Wong-ul meu preferat rămâne totuși Duo luo tian shi, realizat într-un cu totul alt stil. Dintre celelalte filme, 2046.

Mi-au placut foarte mult si primele lui doua filme, mai ales Days of Being Wild... De fapt, cam toate, mai putin Ashes of Time, poate. Marile epopei istorice nu prea par genul lui. Oricum, dupa ce l-am descoperit pe WKW am inceput sa fumez in dormitor. Mi se pare imposibil sa fii fumator (chiar si unul mai "ocazional") si sa nu fumezi la un film de WKW Aproape la fiecare scena cineva isi aprinde o tigara
fake_hippie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 10:08   #2249
fake_hippie
Novice
 
fake_hippie
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Si on topic:

Man of la Mancha - http://www.imdb.com/title/tt0068909/ , de Arthur Hiller, cu Peter O'Toole si Sophia Loren, dupa un musical de pe Broadway despre Cervantes. Ca si Richard III (http://www.imdb.com/title/tt0049674/ , cu si de Laurence Olivier, dupa Shakespeare), vazut tot zilele trecute, Man of la Mancha e mai putin un film si mai mult o piesa de teatru filmata, folosind mijloace specifice filmului. Nu pot sa spun ca m-au lasat cu gura cascata (parerea mea: daca e teatru sa fie teatru, daca e film sa fie film), insa merita sa vezi la lucru floarea actorimii engleze.

The boat that rocked - http://www.imdb.com/title/tt1131729/ - Proasta inspiratie. M-am asteptat la o comedie draguta si inteligenta, cu muzica buna, despre o perioada frumoasa din istoria recenta si n-am reusit decat sa ma enervez. Facil, cliseic pana la Dumnezeu, prea putine glume faine pentru o comedie de 2 ore.

Venus - http://www.imdb.com/title/tt0489327/ , tot cu Peter O'Toole, de data asta la batranete. Mi-a placut! Subtil, melancolic, insa o melancolie bine gradata, nostim, senzual, vulgar (in sensul bun al cuvantului ). Peter O'Toole este un actor ajuns la batranete, care "prezinta interes teoretic" pentru o fetiscana, nepoata prietenului sau cel mai bun. Un film interesant si sensibil.

Last edited by fake_hippie : 20 Apr 2010 at 10:11.
fake_hippie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 10:25   #2250
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Maurice: For most men, a woman's body is the most beautiful thing they will ever see.
Jessie: What's the most beautiful thing a girl sees? Do you know?
Maurice: Her first child.

Merge si pentru topicul despre misoginism
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 17:57   #2251
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
2 ou 3 choses que je sais d'elle - 6/10
Week End - 8/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2010, 20:46   #2252
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Wait Until Dark (1967)
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 10:36   #2253
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Am revăzut aseară The Wicker man - Un film bun , cu multe faze tensionate și cu un final neașteptat de dramatic.
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 10:57   #2254
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
The Crazies - http://www.imdb.com/title/tt0455407/

bai, isi merita saptele pe imdb !
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 16:32   #2255
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Boy A, Cell 211, Klass si Polytechnique - recomand !
(Death is not near, is here)
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2010, 16:41   #2256
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
A Short Film About Love - 7,5/10
A Short Film About Killing - 8/10
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 00:30   #2257
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
In ultimul timp a vazut trei filme, diferite ca gen :
Secretary , un film controversat care ne arata ca dragostea poate imbraca multe forme, deseori ''iesite din tipare''. Merita vazut pentru cei care prefera filmele care socheaza, care trezesc sentimente contrarii, are o puternica incarcatura sexuala fara a arata insa ''prea mult'', ''o picanterie'' ce se recomanda servita, seara inainte de culcare, sau cu partenera aproape, daca sunteti amatori se ''senzatii tari''. 7/10

Green Street Hooligans , film in care ''Frodo'', proaspat venit din America invata si adopta stilul de viata al ''huliganilor'' englezi. Il recomand oricarui suporter infocat al unei echipe de fotbal 9/10

Walk the line
, fiind un fan al lui Johnny Cash, filmul a fost o desfatare, un regal de muzica country si o ''oglinda'' a societatii anilor '60. Joaquin Pheonix face unul dintre cele mai bune roluri ale sale dar nici Reese Witherspoon in rolul celei care afost June Carter nu se lasa mai prejos. Cireasa de pe tort este prezenta pe scena a lui Elvis, aflat la inceput de cariera. 9/10
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 22 Apr 2010 at 00:48.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 10:47   #2258
rushy
Junior
 
rushy
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
aseara am revazut Stealth
__________________
A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world.
rushy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 12:38   #2259
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
Fallen 1998
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2010, 15:36   #2260
razvan323
Novice
 
razvan323
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
Dark Knight pe bluray, nu ma pot satura de filmul acesta..
razvan323 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells