Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2009, 16:39   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Alaturi de Basarabia!

Ati vazut ce se intampla la Chisinau!

● Fortele de ordine avertizeaza parintii sa-si retraga copii din Piata Marii Adunari Nationale ● Protestatarii au ocupat Presedintia ● Doi politisti decedati in incidente ● Exista zvonuri ca va urma o interventie a armatei ● Politia a blocat drumurile de acces catre Chisinau ● Un mort din randul protestatarilor ● O altă maşină a pompierilor a venit în Piaţa Marii Adunări Naţionale şi a împroşcat protestatarii cu jeturi de apă. Protestatarii au smuls jetul de la pompieri. Poliţia împroaşcă protestatarii cu o substanţă de culoare alb şi verde. ● Uşa de la intrarea în Preşedinţie a fost distrusă de către protestatari ● Politia a recurs la gaze lacrimogene si face pasul inapoi ● Persoane infiltrate printre manifestanti instiga la violente ● Protestatarii şi poliţia sunt in conflict deschis. Zeci de tineri sunt răniţi. ● Sute de pietre zboară spre Preşedinţie şi în poliţie. ● Site-urile din Republica Moldova, blocate de autorităţi ● O maşină de poliţie, distrusă ● Studenţi din Iaşi se îndreaptă cu autocarele spre Chişinău ● Sunt probleme şi cu telefoanele mobile ● În Piaţă se scandează România!, România!

Asta deci din JN:
http://www.jurnalul.ro/stire-externe...ne-503662.html

Si asta am primit pe messenger
Quote:
La 8 la borna de la Teatrul National miting autorizat impotriva fraudarii alegerilor din Basarabia de catre comunisti. Basarabia Pamant Romanesc! da mai departe


Putem comenta aici evenimentele. Oamenii aia ne cer ajutorul. Pe forum putem sa le transmitem un gand bun si sustinerea noastra.
Hai sa fim uniti!
JOS COMUNISMUL!

PS
In jurul pranzului au inceput sa existe probleme cu comunicatiile din si catre Republica Moldova. Domeniul .md inca nu este accesibil.

Last edited by Judex : 07 Apr 2009 at 16:55.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 16:50   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Discutia începuse deja, la "Articolul zilei...", cu o ineptie a boului de Ioan T. Morar, si räspunsul excelent gândit, de mare finete si bun-simt al lui Vasile Gârnet:
Originally Posted by Pitbull:
http://morar.catavencu.ro/2009/04/07...vasile-garnet/
L.E.
Fresh Hot Breaking News:
A INCEPUT!!!
Doamne ajută!
(Ar fi de preferat ca defetiştii şi fataliştii să tacă; stim că-s dăştepţi.)

Iar apropo de articolul din Catavencu, s-a exagerat enorm. Ioan T. Morar are dreptul la opiniile lui. E un personaj simpatic, pitoresc, dar punctul lui forte nu e în nici un caz I.Q.-ul. Omul e un patriot sentimental, dar nu e nici pe departe un gânditor, asa cä am fi nedrepti sä-i cerem socotealä când, inevitabil, dä cu bâta-n baltä. In fond, si ei sunt ai nostri.

(Apropo, mesajul ästa îl postasem la el pe blog, da' papagalu' nu l-a aprobat! )

L.L.E.
Tolomacul s-a luat la ceartä cu mine pe e-mail! :LOL: Can't believe it! Vä dau cu copy-paste, imediat!

L.E.:
Originally Posted by Judex:
In jurul pranzului au inceput sa existe probleme cu comunicatiile din si catre Republica Moldova. Domeniul .md inca nu este accesibil.
Da, s-a anuntat: Voronin a izolat Chisinäul, a täiat legäturile telefonice (inclusiv de mobil) si Internetul.

Last edited by Pitbull : 07 Apr 2009 at 16:52.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 16:54   #3
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Imi cer scuze ca am dublat topicul, n-am vazut ca mai exista discutia, in toata valtoarea evenimentelor, coroborata cu problemele mele tehnice de autentificare aici, m-am grabit. Poate le uniti. Pararea mea e sa le aduceti aici, merita un topic separat.

http://www.curaj.net/
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 16:58   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu nu, e foarte bine ce ai fäcut - chiar as fi vrut sä splitez un topic separat, da' aici n-am jurisdictie.
Discutia am si adus-o aici - deocamdatä, era doar linkul postat de Bogie si räspunsul meu; sunt deasupra.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 17:03   #5
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Dap, acum am citit si la topicul celalalt si pe blogul lui Morar. Cred ca s-a grabit, dezgustat de rezultatul alegerilor. In fine...
Voronin a bagat deja placa cu agenturili destabilizatoare:
Quote:
Partidul comunist a denuntat marti drept "tentativa de lovitura de stat" amplele proteste de la Chisinau, care contesta rezultatul alegerilor parlamentare de duminica, anunta AFP.

"Principalul scop al organizatorilor protestelor in curs de derulare este destabilizarea situatiei din tara", a spus Voronin, citat de Ria Novosti.

Update:
Se trage cu gloante de cauciuc O parte dintre protestatari pleaca... Probabil de frica! Se pregateste o interventie in forta! Se vad oameni cu cagule! ● Corespondentul Jurnalului National la Chisinau, Vitalie Calugareanu: Providerii deconecteaza utilizatorii de la internet. In curand n-o sa mai am acces pentru a va informa


Last edited by Judex : 07 Apr 2009 at 17:16.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:07   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
domnilor, indiferent de urmari (Dumnezeu sa ii ajute pe manifestanti!) momentul realizat e unul istoric.

cladirile de stat (sau unele) din Chisinau au arborat DRAPELUL ROMANIEI....

asta e o lovitura pentru statalitatea artificialului stat numit Republica Moldova. Ne bucuram!
Dumnezeu sa ii ajute pe cei care simt romaneste! Eu eram tentat sa cred ca sunt foarte putini. Ei , m-am inselat, iata ca sunt suficienti ca sa poata incepe o Revolutie.

Ce as face eu in locul dobitocilor de politicieni romani? Ei, ce! As face ce a facut Rusia in Georgia.

1. As cere convocarea de urgenta a consiliului de securitate al ONU.
2. In consiliu as propune mandatarea unei forte de mentinere a pacii
3. Fortele de mentinere a pacii sa fie sub comanda NATO
4. Romania sa asigure grosul trupelor

Ce ziceti, e un plan bun? :w00t:
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:09   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Un plan FOARTE BUN - deci si prin urmare, inacceptabil!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:09   #8
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Din acelasi JN, pozitia Externelor:
Quote:
MAE: Susţinem poziţia UE faţă de situaţia din R.Moldova, cerem părţilor să nu cedeze violenţei
MAE susţine poziţia Uniunii Europene exprimată de Înaltul Reprezentant al UE pentru Politică Externă şi Securitate Comună, Javier Solana, în ceea ce priveşte situaţia de la Chişinău şi face apel la toate părţile implicate în acţiunile din Republica Moldova să nu cedeze violenţei şi provocărilor.

7/04/2009

MAE a transmis, marţi, un comunicat în care atrage atenţia că violenţele împotriva instituţiilor statului nu pot fi acceptate şi subliniază că este foarte importantă respectarea drepturilor inalienabile de întrunire liberă şi de manifestare paşnică a cetăţenilor.

MAE precizează ferm că la fel de importante sunt respectarea principiului statului de drept, în acelaşi timp cu respectarea drepturilor omului.

Înaltul Reprezentant al Uniunii Europene pentru Politică Externă, Javier Solana, s-a declarat, marţi, preocupat de confruntările din Republica Moldova şi a făcut apel la "toate părţile să nu cedeze în faţa violenţei", relatează AFP.
Mediafax
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:17   #9
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
si un gand trist...incredil!

pe site-ul CNN THERE IS NOTHING! NOTHING!

ASTA inseamna ca revolutionarii sunt singuri...ingrozitor de singuri...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:18   #10
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tot JN:
Quote:
Protestatarii au ocupat clădirea preşedinţiei din Chişinău
Protestatarii de la Chişinău au ocupat clădirea preşedinţiei, relatează Deutsche Welle în pagina electronică, afirmând totodată că mai multe salvări au apărut în apropierea manifestanţilor.

Protestatarii au arborat în faţa intrării preşedinţiei din Chişinău un steag al României, iar pe acoperişul clădirii un drapel al Uniunii Europene, relatează corespondentul RIA Novosti, aflat la locul incidentelor.

Potrivit cotidianului moldovean Timpul, care citează martori oculari, protestatarii au distrus mai multe portrete ale preşedintelui Vladimir Voronin, al cărui mandat expiră marţi.

O parte dintre tineri se îndreaptă spre Piaţa Marii Adunări Naţionale din Chişinău, purtând în mâini steagul naţional şi drapelul Uniunii Europene.

"Ole, Ole! Voronin nu mai e", scandează protestatarii, care le cer jandarmilor să se alăture manifestaţiei.

Primul etaj al Parlamentului este devastat, toate obiectele scoase din Parlament fiind incendiate, iar din spatele preşedinţiei se vede fum, potrivit postului de radio Vocea Basarabiei.
Mediafax
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:18   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Morarul a amutit; iatä cum fu:
Originally Posted by Ioan T. Morar:
Hai sa intru si eu la voi pe blog sa vad cit de democrati sinteti daca voi sustine acolo ca esti oligofren. Dar b[iat bun. Vrei?

Originally Posted by Pitbull:
Be my guest! Ripostäm pe fatä, virulent, dar cu argumente - nu bägäm gunoiul
sub pres (cu exceptia spammerilor si a trollilor - ceea ce nu e cazul!)
Mihnea aka Pitbull

Originally Posted by Ioan T. Morar:
Domnule,
Nu tin minte sa ne fi cunoscut. Nu te-am invitat pe blog sa scrii magarii.
Nu-ti vei face trafic la mine. Suferi ca blogurile voastre vi le cititi
intre voi. De aia intri pe alte bloguri.

Originally Posted by Pitbull:
Mult stimate si distinse!
Nu stiam cä e nevoie de "invitatie" ca sä scriu pe blogul lu' matale!
Fii bun si catä de pricepe: ceea ce-am zis eu ("I.Q.-ul nu e punctul lui forte" si "nu e un gânditor") nu e nici "mägärie", nici echivalentul epitetului "oligofren", ci doar o constatare decentä: nu esti inteligent. In schimb, ti-am recunoscut calitätile pe care le-am putut constata: esti simpatic, pitoresc, patriot si sentimental. Ce vrei acum, sä väd la tine NUMAI calitäti???
Pe bune, erai mai simpatic la DIVERTIS - färä ironie!
(Desi lacunele mansardice se simteau încä de la filmele alea asa-zis "comentate", noaptea târziu, când veneau alde Mesaros si Radu Feldman Alexandru pe post de invitati speciali...)
Succesuri îti doresc!
Pupici,
Mihnea aka Pitbull

Originally Posted by Ioan T. Morar:
Acum am vazut cine esti, am dat o cautare. Scuza-ma, trebuia sa vorbesc mai
respectuos cu tine. , mare scenarist si regizor. Esti bun. Tine-o tot asa!

Originally Posted by Pitbull:
Nu sunt nici "mare", nici cine stie ce "bun" - si nici consecvent la modul absurd, s-o "tin tot asa" (vorba aia: "numai boul e consecvent").
Retine o vorbä în care cred:

- Omul inteligent învatä din propriile greseli.
- Inteleptul învatä din greselile altora.

Intelept stiu cä nu sunt.
Inteligent...? Sper, dar niciodatä nu voi conteni a mä îndoi.

Ai grijä sä nu te autoincluzi în categoria a treia - a suficientilor care nu învatä niciodatä, Ioane!
Alles gutte!

M aka P

Originally Posted by Ioan T. Morar:
Face Radu Gabrea un film dupa romanul meu Lindenfeld. Poate vorbesc sa-i duci tu cafele la filmare, ca vad ca asta stii sa faci, ca secund! :-)

PSIn schimb, tu esti inteligent dar nu ai pic de talent, esti mediocru, nu ai simt artistic, esti plat si neinteresant, plicticos. Fara ironie, se intelege

Originally Posted by Pitbull:
Regret, Gabrea e cam terminat... "Der Gekopftke Kahn" e o mediocritate calofil-snoabä, si nici filmele anterioare nu prea i se tin - de aproape 40 de ani încoace. Sorry, n-am timp sä-i dau lectii, si oricum e prea bätrân si rigid ca sä se mai recicleze - deci, cärticicul lu' matale nu si-a gäsit transpozitorul optim pre ecranule...! So sad...
In rest, mä amuzä cä treci la atacuri personale vorbind despre ceea ce nu stii - cum se cheamä asta? Ignorantä, nu?
Greu era sä-ti recunosti greseala! "Da, fratilor, Basarabia mä doare la fel ca pe voi, si m-a luat gura pe dinainte! Imi cer iertare!" Da' nuuu - noi suntem infailibil, nu-i asa...?
Of, of, of, Ionele, of... Ce sä mä fac eu cu tine? Imi dai o idee?
(Da' mai originalä ca aia cu cafelele, bitte schön...)
Pa si pu!
M aka P
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:19   #12
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Un plan FOARTE BUN - deci si prin urmare, inacceptabil!

cred ca daca cineva propune un asemena plan, reprezentantul Rusiei, se va ridica tacticos si va zice..

draghi tavaraschi. iu mei pas uatevar resolution iu want. but i wil be srtrait. if anione tacez Moldavia, iu will al be ded.... nau, i let iu have ior bla bla as maci az iu uant. bye!
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:23   #13
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Din Ziua:
Quote:
Portalul de informatii BBC a fost una din primele agentii internationale de informatii care au transmis comunitatii internationale, in timp real, gratuit si impreuna cu imagini video, amanunte despre protestele anti-comuniste din Chisinau.
Sub titlul "Studentii moldoveni au efectuat raiduri asupra Parlamentului", portalul BBC a oferit imagini de la fata locului, publicand informatiile dezvaluite de surse medicale moldovenesti, care sustin ca in spitale au fost primiti un numar de peste 30 de raniti, atat protestatari cat si reprezentanti ai fortelor de ordine.
BBC a preluat si declaratia primarului Chisinaului, Dorin Chirtoaca, acesta fiind si unul din reprezentantii Opozitiei democratice din Republica Moldova, care a declarat ca protestele sunt justificate "deoarece oamenii nu au votat in numar atat de mare in favoarea comunistilor".
Ulterior, postul european Euronews, dar si alte canale media europene si internationale, au preluat si publicat si ele informatii despre evenimentele din Republica Moldova.
Si articol de pe BBC, actualizat acum 2 ore:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7987608.stm

Last edited by Judex : 07 Apr 2009 at 18:31.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:54   #14
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Sa ne relaxam un pic. Imnul securistilor basarabeni:
http://www.trilulilu.ro/shumilica/69c131d3910bdd

Edit:
Merge un site din Basarabia:
http://garda.com.md/
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:00   #15
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
se pare s-a negociat si convenit renumararea voturilor. daca o sa ii faca iar la buzunare ? :-x

sincer, eu n-as recomanda pentru moment nici o tentativa de unire. viata e complexa si are multe aspecte.

multi rusi au familii si radacini in moldova. a avut grija stalin. nu le poti cere la aia sa se care, si nici nu se vor cara. multi moldoveni sunt deci rusofoni, ca ne place sau nu. or, sa luam sub aripa noastra o minoritate rusa de cateva milioane de oameni, este ceva ce nu ar avantaja nici Romania nici Moldova. potentialul unui razboi civil, nu il dorim adus intre granitele noastre si nici sa il vedem realizat in Moldova nu dorim.

unirea ar putea fi urmarita ca obiectiv, dar pe termen foarte lung si cu pasi foarte mici.

exemplu de pas: sa acordam la cat mai multi moldoveni cetatenie romana, ca sa avem un pretext sa ne bagam in trebuirle lor interne. . sa promovam cultura romana in basarabia, sa tocim placa ;"drepturilor individuale" (alea colective e cah! ca le combatem si noi in ardeal) dreptul la limba romana, la cultura, la bla bla bla...

adica daca romanilor din Basarabia nu le putem oferi o Unire, macar sa ii ajutam sa isi recapete identitatea si sa traiasca confortabil la ei in tara.
si nici asa nu ar fi lipsita de riscuri sau de perspectiva unui esec. nu se pricep insa romanii la asa ceva. ungurii experimenteaza, insa.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 07 Apr 2009 at 19:16.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:08   #16
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Saitul SIS (serviciile secrete din R. Moldova) e picat:
http://www.sis.md/

O sa incerce sigur, dar va fi mult mai greu, toata lumea e cu ochii pe ei.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:27   #17
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Unirea cu Basarabia ne-ar baga la fund din punct de vedere economic, cred ca e exclus.
Mi-e groaza de ce ar putea sa se intample la noapte in Chisinau, sper sa nu fie cazul, desi dupa cum au decurs lucrurile, spre asta se indreapta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:29   #18
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Ioan T Morar e cel care il imita pe Ceausescu? Stiu ca ma stricam de ras la fazele alea....

Noua pe Voronin cine ni-l imita? Ati vazut ce fatza de corcitura intre Milosevici si Eltzin are? Comunistul de comitet tipic....moshuletz cu fonctie in PCUS care picoteste pana se inerveaza isi face autocritica in sedinta (se stie ca daca luai cuvantul in sedintele comuniste si nu incepeai prin a face autocritica, dupa care sa spui ce ai de spus erai mancat a doua zi, ziceu ca vrei locul cuiva) dupa care infiereaza fascistii reactionari din piata orasului...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 07 Apr 2009 at 19:31.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:35   #19
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by miercuri:
Unirea cu Basarabia ne-ar baga la fund din punct de vedere economic, cred ca e exclus.
Mi-e groaza de ce ar putea sa se intample la noapte in Chisinau, sper sa nu fie cazul, desi dupa cum au decurs lucrurile, spre asta se indreapta.

nu cred ca poate fi noaptea mai rau ca ziua. planeta e cu ochii pe ei. nu mai suntem in 89, cand era mai greu sa se afle imediat. efortul de cenzura e penibil. surse sunt multe, sunt in strada, si dau raporturi live pe net. internetul a devenit moartea fizica a cenzurii...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 19:48   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iulia Verdeş, pentru Basarabia:
http://www.cinemagia.ro/stiri/iulia-...hisinau-11938/
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells