Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Dec 2004, 13:16   #1
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Colin Firth

Buna tuturor,
Sunt un vizitator zilnic al acestui forum ( de o buna perioada de timp) dar e prima data cand postez ceva .
Am deschis acest nou subiect dupa ce am vazut ( cu uimire !) ca pe pagina de prezentare a filmului Bridget Jones -The Edge of Reason sunt trecuti doar .... Renee si Hugh Grant ! :o
Este posibil ca prezenta lui Colin Firth sa fie chiar lipsita de importanta ?
Sau poate Colin este complet necunoscut si nu are nici un fan in Romania?
Mi-ar parea tare rau sa fie acesta adevarul si sper din tot sufletul ca raspunsurile voastre sa ma contrazica....

Multumesc.
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2004, 13:34   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Multumesc ca mi-ai atras atentia, ai perfecta dreptate.
Am remediat greseala si la BJ 1 si la BJ 2.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2004, 13:53   #3
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Multumesc foarte mult pentru promtitudine.
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2006, 11:56   #4
fanfirth
Novice
 
fanfirth
 
Join Date: Jan 2006
Location: under the stars
Posts: 14
Nu prea sunt obisnuita sa intru pe forumuri dar mi s-a parut o ocazie deosebita sa intru acum si sa spun ca eu ma numar printre fanii lui Colin Firth.Si cred ca e o mare nedreptate faptul ca in Romania nu e atat de cunoscut pe cat merita.Eu l-am azut prima data in serialul MANDRIE SI PREJUDECATA si de atunci fiecare film in care apare are ceva special. Pentru un timp am cautat informatii despre el in presa romaneasca dar am renuntat dupa ce unii nu stiau diferenta dintre Colin Firth si Colin Farell.
Mi-ar place sa pot cunoaste fanii acestui actor si din Romania.
fanfirth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 11:47   #5
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Originally Posted by fanfirth:
Nu prea sunt obisnuita sa intru pe forumuri dar mi s-a parut o ocazie deosebita sa intru acum si sa spun ca eu ma numar printre fanii lui Colin Firth.Si cred ca e o mare nedreptate faptul ca in Romania nu e atat de cunoscut pe cat merita.Eu l-am azut prima data in serialul MANDRIE SI PREJUDECATA si de atunci fiecare film in care apare are ceva special. Pentru un timp am cautat informatii despre el in presa romaneasca dar am renuntat dupa ce unii nu stiau diferenta dintre Colin Firth si Colin Farell.
Mi-ar place sa pot cunoaste fanii acestui actor si din Romania.

WOW !!! :w00t: Nu pot sa cred ca dupa un an si jumatate am primit in sfarsit un reply la topicul asta :lol: !!! Ma bucur sa vad ca mai exista un fan Colin prin imprejurimi ! :oops:
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2006, 12:39   #6
fanfirth
Novice
 
fanfirth
 
Join Date: Jan 2006
Location: under the stars
Posts: 14
Buna !
Ti-am scris pe adresa ce mi-ai dat-o dar o sa avem si o discutie pe forum sa facem mai activ subiectul.Preferatul nostru va fi prezent pe marile ecrane cu Nanny McPhee, unde va fi un tata chinuit de moartea sotiei si de cei 7 copii. :shock: Dar avem parte de o comedie
Asta e interesant la el .Ca rolurile sale sunt complexe chiar daca joaca in comedii sau drame.Tie de ce iti place COLIN FIRTH?
Sper sa se alature mai multi la subiectul nostru :love:
fanfirth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2006, 09:34   #7
ramony_k
Novice
 
ramony_k
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1
Sunt curioasa daca a vazut cineva la noi filmul lui din 2004, Trauma... este extraordinar de captivant... si dupa cum zicea si un review, daca speri sa gasesti din nou un Mr. Darcy in acest film, u should find something else to do. (sau ceva de genul asta!)
Mi se pare o nedreptate cum este tratat acest film, cam peste tot in Internet, dar mai ales pe IMDB which is the "father of all knowledge". La plot outline se spune ceva de genul: "after being in an accindent and awakening from a coma, Ben finds out that his wife is dead but he can't remember a thing"... sinecera sa fiu, un astfel de rezumat nu ma face sa vreau sa vad filmul.... tema amneziei is "so last Tuesday" (am ceva cu citatele din Dexter si Cow and Chicken :lol: ). Urmarind filmul iti dai seama ca nici macar nu despre asta este vorba, este un film despre complexitatea si controversele psihicului uman, despre linia subtire dintre realitate si inchipuire sau mai bine zis dintre ceea ce noua ni se pare real sau imaginar. Si in sensul asta va si dau o replica de-a lui Ben, din film:

If you can't trust your eyes, what can you trust?

Un alt film absolut fantastic este Where the trust lies. A aparut si la noi? Probabil ca da.... as da orice sa-l vad pe ecranul mare (chiar daca in anumite momente ar fi... mai ciudat). Din nou, rolul pe care il interpreteaza Colin aici este complet diferit de cele cu care ne-a obisnuit... I mean, sa-l vad snopindu-l in bataie pe un tip, la modul cel mai violent si cu o ura care i se citea clar in privire... a fost un soc.

Un film... nu stiu daca sa-l numesc romantic sau nu... dar foarte dragut este Fever Pitch. Tocmai l-am vazut in weekend si desi tema fotbalului (obsesia personajului principal) m-a descurajat la inceput... vizionarea lui a fost foarte placuta. Vi-l recomand... sa-l vedeti acolo pe Colin in "baggy clothes", netuns si nepieptanat... total neingrijit... urland la meciurile lui Arsenal :lol: (dar macar e prof de engleza :lol

Si o ultima chestie inainte sa plec... Nu inteleg de ce mai toti criticii, intr-o recenzie a vreunui film cu Colin care nu este comedie romantica, incep prin a spune: "Daca v-ati saturat de domni Darcy..." SA FIM SERIOSI, OAMENI BUNI! Cine se poate plictisi VREODATA de dl. Darcy? (fie el un Fitzwilliam... fie el un Mark)
__________________
"The English people, a lot of them, would not be able to understand a word of spoken Shakespeare. There are people who do and I'm not denying they exist. But it's a far more philistine country than people think." - Colin Firth
ramony_k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2006, 20:40   #8
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Ai perfecta dreptate, potentialul lui Colin Firth ca actor este imens iar filmografia lui fantastic de bogata si de diversificata ! ( vezi nu doar Trauma si WTTL pe care tocmai le-ai mentionat dar si noul Nanny McPhee sau "The last legion" aflat inca in faza de productie! ) Din pacate in Romania actorul este foarte putin cunoscut, as spune nedrept de putin cunoscut.

PS. Incepand de joia viitoare ( 6 aprilie) TVR reprogrameaza Pride and Prejudice, varianta BBC !!! :oops: :love:
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2006, 10:46   #9
fanfirth
Novice
 
fanfirth
 
Join Date: Jan 2006
Location: under the stars
Posts: 14
Un motiv in plus ca noi, fanii adevarati,sa ne intalnim cu "the perfect MR.DARCY" si o ocazie pentru cei care nu-l cunosc sa il descopere pe COLIN FIRTH. ENJOY !!!
Ct despre filmele amintite mai sus, sunt de acord cu cele spuse. Dar ma intreb daca filmele acestea au ramas nedescoperite acolo cine sa le descopere aici.Nu ati vazut cum a fost promovat NANNY MCPHEE ?
Intotdeauna am spus ca acest actor merita mai mult! Si nu ma refer numai la cat de cunoscut e aici la noi !!!!
fanfirth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2007, 19:01   #10
Vivi
Novice
 
Vivi
 
Join Date: Jan 2007
Location: bucuresti
Posts: 1
Buna tuturor!
Trebuie sa recunosc ca m-am inscris aici numai pentru a putea replica la acest topic, aproape de negasit pe forumurile romanesti
Nu cred ca sunt un fan al vreunui actor, in sensul in care este acest cuvant popularizat, dar atunci cand talentul este evident, nu am cum sa trec indiferenta. Colin este printre putini dupa parerea mea, care poate da complexitate si profunzime unui personaj cu atata naturalete. Cu siguranta ca are ceva ce poate aduce unui film un strop de magie.
Intre timp am descoperit ca in interviuri este si mai captivant. :lol:
Stiu ca e vechi topicul si se pare ca nici Colin nu si-a imbogatit numarul de fani intre timp, sau poate nu stiu eu unde sa caut. M-as bucura sa primesc ceva vesti de la cei mai avizati.
xxx
Vivi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2007, 22:03   #11
mimi
Novice
 
mimi
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 22
Colin Firth

sunt placut surprinsa sa vad ca exista fani Colin Firth in tarisoara noastra. Eu l-am descoperit cand am vazut prima data Mandrie si Prejudecata, a fost magnific. Cu cine vorbeam nimeni nu stia de el, iar acum constat ca totusi sunt persoane care-l plac pe Colin Firth.


:love: :love: :love:
mimi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2007, 10:52   #12
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Wow, ce supriza extraordinara sa vad nume noi pe acest topic!!!! Sincer, imi cam pierdusem speranta!

Da - Colin e magnific! 8)
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 22:15   #13
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
TVR Cultural transmite din nou Mandrie si Prejudecata - ecranizarea BBC din 1995, cu Colin in rolul memorabil care a declansat "Darcy-mania" :happy:
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells