Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Sep 2011, 23:18   #161
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Sunt ei oamenii, dar cainii? Presimt ca in curand vom ajunge si noi sa-i mancam. Wow. Ce idee geniala. Daca i-am manca, ar disparea toti foarte repede
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2011, 19:46   #162
Nekkyosha
Junior
 
Nekkyosha
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 33
Eu sunt pentru adoptie. Sa-i luam de pe strazi, sa-i vaccinam, sa-i deparazitam extern si intern, sa-i ingrijim, sa respectam mediul curatand dupa ei. Altfel, suntem ipocriti! Sa nu pretindem ca-i iubim daca nu vrem sa facem niciun sacrificiu ca sa-i ajutam, intr-un mod responsabil! Ce valoare sociala are iubirea si compasiunea pentru criminali? Ce valoare morala are cinismul in fata suferintei celor inocenti?
Nekkyosha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2011, 00:20   #163
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Originally Posted by Nekkyosha:
La cotet!

Mi-a mai venit o idee! Am putea sa umplem si noi orasul de afise cu fotografii de copii desfigurati de prietenii vagabonzi ai oamenilor insensibili la suferintele aproapelui lor din specia superioara (cum au facut aia care militeaza pentru o dieta vegetariana), ca sa ridicam moralul celor care sunt de partea noastra. Le-am putea atasa mesaje de genul: "Romania, mandria unui continent al iubitorilor de animale" sau "Ador sa ma plimb seara printre blocuri." ori "Ham! 1-0!", "Un caine e cu mult mai inteligent decat un copil" s.a. s.a.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2011, 22:32   #164
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by FreakDoll:
Mi-a povestit un prieten care a fost in China ca sunt locuri in care te poti uita la ei si iti poti alege cainele din care vrei sa mananci. Mie nu-mi vine sa cred asa ceva.

Dar daca-i vorba de pasari, porci, vite, ovine iti vine sa crezi? Cu se sunt mai presus cainii decat celelalte animale?

A raspuns Pitbull la intrebarea "De ce cainii sunt mai presus decat porcii", asa ca o sa ii dau quote, pentru ca nu cred ca o pot face mai bine decat el:

Originally Posted by Pitbull:
Intr-adevär, porcii au o inteligentä potentialä nebänuitä, care nu li s-a dezvoltat pur si simplu fiindcä omul, de-a lungul vremii, i-a folosit exclusiv ca sursä de hranä, färä sä le-o antreneze si sä le-o cultive. Si se pare cä, la un anumit nivel, acelasi lucru e valabil si pentru vite, oi si capre. Acesta nu este decât unul dintre motivele pentru care vegetarienii au exclus complet carnea din regimul lor alimentar.

In rest, statutul câinilor, al cailor si al pisicilor are urmätoarele träsäturi aparte:
- La nivel pragamtic, am constituit cu ei, de-a lungul mileniilor, o relatie nu doar utilitarä, ci chiar socialä - ni i-am fäcut efectiv prieteni. Asta s-a fixat atavic, în subconstientul speciei. Ca rezultat, câinele considerä omul, instinctiv, un "prieten", iar sacrificarea lui nu e doar un abuz de fortä, ca în cazul porcilor si al celorlalte animale "alimentare", ci si de trädare (a prieteniei si încrederii).

- In plus, am putea eventual accepta, cu îngäduintä, folosirea lor alimentarä, de cätre o natiune care o practicä prin traditie, dar nu putem trece peste metodele de sacrificare extrem de crude (bätaia pentru "frägezire", aruncatul de vii în apä clocotitä, jupuirea de vii pentru operativitate si supletea pielii prelucrate, etc.) AICI nu mai încape nici un fel de discutie.

Personal, consider un abuz (inclusiv în obiceiurile noastre, ale europenilor), sacrificarea puilor. Nu consum niciodatä carne de miel sau vitel, si evit carnea de purcel. Nici chiar la carnea de animal adult nu ma reped (nu numai cä tin posturile - care pe lângä valoarea lor spiritualä au si rolul de a ocroti într-o anumitä mäsurä speciile, mai ales în perioadele lor de împerechere; nu degeaba marile posturi se tin primävara si toamna, încä din vremurile pre-crestine), dar si în general cumpär destul de rar carne. Nu sunt vegetarian, considerând cä regimul carnivor cu mäsur are valentele lui, si stä în legea naturii (în fond, le e propriu si animalelor - care, cum bine stim, sunt neprihänite moral) - dar consider cä, pe lângä limitele lui biologice, trebuie sä fie practicat färä cruzimi inutile.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 17:38   #165
Nekkyosha
Junior
 
Nekkyosha
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 33
Eu i-as inculpa pe nesimtitii aia care isi permit sa lipeasca afisele cu animale sacrificate.

Sacrificarea acestor animale e facuta numai de catre profesionisti (sau, ma rog, asa ar trebui sa se procedeze in orice stat civilizat), iar cand cumparam carne pentru consum platim de fapt si spor de pacat acelor profesionisti, dar platim si ca sa mancam in liniste, nebantuiti de imaginea animalelor sacrificate. Profesionistii stiu ca nimeni altii anatomia animalelor si cum sa le curme acestora (care, apropo, nici nu s-ar naste daca n-ar exista cerere economica pentru carnea, laptele, blana lor) viata, astfel incat ele sa sufere cat mai putin si, afara de cazul unor dezaxati, isi fac meseria mai degraba cu cinism decat cu sadism, cel putin la noi.

Oamenii apreciaza carnea unor anumite specii de animale, in functie de particularitatile culturale, dar, ca reguli generale, omul evita carnea provenita de la speciile necrofage (unde intra si genurile canis, felis etc., cainii din crescatorii avand de multe ori o dieta vegetariana), dar si de la animalele considerate de companie (multa lume are bunaoara oroare de carnea de iepure, multi macelari neprofesionisti au suferit atacuri de cord cand au incercat sa sacrifice suide sau alte animale personale de care se atasasera nepermis de mult, altor crescatori fiindu-le imposibil sa manance carnea unor animale tratate in chip imprudent drept animale de companie).
Nekkyosha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 20:52   #166
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
dragutz cutzu de la avatar
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2011, 22:59   #167
Nekkyosha
Junior
 
Nekkyosha
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 33
Nu-i asa?! Imi place cum scoate limba la lume.
Nekkyosha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2011, 19:44   #168
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Uraaaaa!!! In sfarsit s-a votat Legea Eutanasierei Cainilor! Felicitari!!!
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2011, 19:53   #169
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Asta era sustinuta de PDL parca... din acest punct de vedere nu-mi place legea. dar altfel poate, in sfarsit, scapam de unele animale turbate de pe strazi.
dupa ce se face curatenie, devenim si noi civilizati, ne ducem la adapostul de caini si din cei cativa catelusi orfani sustinuti de altfel din banii nostri salvam un suflet minunat luandu-l la noi in curte.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 09:05   #170
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
eu am vazut azi la tv, si era si Pitbull pe acolo, si o tinea pe o tanti in brate.
oricum din punctul meu de vedere este un pas spre normalitate.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 10:57   #171
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, l-am vazut si eu pe pitbull, pe realitatea
simpatica catelusa alba!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 11:15   #172
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Buey, aia e Hera!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 14:55   #173
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Aia care compara cainele cu alt animal bun de sacrificat pentru a fi mancat stau prost cu istoria si cultura civica. Animalele precum gaini porci vaci etc, sunt animale de consum, fiind crescute de sute sau mii de ani special pentru a fi mancate, este cat se poate de firesc. Ca in secolul 21 lucrurile au degenerat si au ajuns sa fie sacrificate inutil sute de milioane de animale ptr lacomia omului de la oras, asta e alta treaba. La tara e un oarecare respect pentru animalul din curte cu greu crescut ca apoi sa fie mancat. Cat despre caini, pana si stramosii nostrii si-au dat seama de utilitatea cainelui si inteligenta lui, asa ca au decis sa-l DOMESTICEASCA, nu sa-l manance. Aia care maninca caini sunt asiaticii ( cu exceptie japonezii ) chinezii de fel si coreeni sunt foarte realmente prosti. Din cauza asta sunt considerati inferiori de catre japonezi.

Asa ca incetati cu aberatii de genul '''daca porcul poate fi omorat atunci dc nu poate fi si cainele'' ca daca v-ati intoarce in trecut cu astfel de afirmatii ati primii palme peste bot de la oamenii mai ''primitivi''
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 15:09   #174
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cristi88:
Cat despre caini, pana si stramosii nostrii si-au dat seama de utilitatea cainelui si inteligenta lui, asa ca au decis sa-l DOMESTICEASCA, nu sa-l manance.

Care ar fi utilitatea lui? (eu nu vad decat o situatie in care cainele e mai util decat alte animale domestice, iar situatia respectiva nu prea exista la oras) Si la ce mai exact te referi cand zici "inteligenta" lui?

PS: Faci multe afirmatii care te depasesc. Ma refer la generalizarile tale legate de chinezi si alte chestii prin celalalt topic.

PS2: Devine plictisitor aerul de superioritate morala al iubitorilor de animale care se cred niste persoane bune si "mai" umane.

Last edited by Liviu- : 23 Nov 2011 at 15:13.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 15:14   #175
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
hai sa va zic si eu una...

daca cumva, ar exista un vot / sondaj sau chiar puteau sa intrebe la recensamant, daca sunt de acord cu maidanezii , si va asigur ca peste 70% din populatia tarii ( mai ales cei de la oras ) ar fi pro eutanasiere.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 15:29   #176
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by cristi88:
Cat despre caini, pana si stramosii nostrii si-au dat seama de utilitatea cainelui si inteligenta lui, asa ca au decis sa-l DOMESTICEASCA, nu sa-l manance.

Care ar fi utilitatea lui? (eu nu vad decat o situatie in care cainele e mai util decat alte animale domestice, iar situatia respectiva nu prea exista la oras) Si la ce mai exact te referi cand zici "inteligenta" lui?

PS: Faci multe afirmatii care te depasesc. Ma refer la generalizarile tale legate de chinezi si alte chestii prin celalalt topic.

PS2: Devine plictisitor aerul de superioritate morala al iubitorilor de animale care se cred niste persoane bune si "mai" umane.

Afirmatii care ma depasesc ? Eu cred ca tu esti depasit de afirmatiile mele. Daca nu ai abilitatea cognitiva de a constata evidentul, inseamna ca tot ce nu iti suna tie bine este generalizare ?

Cat despre utilitatea cainelui, se vede ca nu prea te-ai uitat pe Discovery in copilarie, sa vezi si tu importanta lui pentru om. Era folosit la razboaie, era folosit ca insotitor, paznic, vanator. Cand se ascund criminali prin paduri, cu ce vine politia sa-i caute ? Cand sunt aduse droguri in tara, cu cine vine politia sa verifice masinile ? Daca esti incapabil sa depistezi inteligenta la un simplu caine, atunci cat de capabil esti sa o depistezi la un om ?

Superioritatea morala a oamenilor iubitori de animale este doar falsa ta impresie. Daca ai compasiune pentru oameni implicit ai si pentru animale si vice versa.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 15:36   #177
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Esti amuzant
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 15:43   #178
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Eu iubesc cainii, in momentul de fata am 5, dar maidanezii trebuie eutanasiati pentru ca-s prea multi si prea periculosi. Bine ar fi daca s-ar putea scoate profit din asta si sa se puna la bugetul statului. Nu i-am putea ambala si trimite in China sau Vietnam?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 16:22   #179
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by chuckyfan:
Eu iubesc cainii, in momentul de fata am 5, dar maidanezii trebuie eutanasiati pentru ca-s prea multi si prea periculosi. Bine ar fi daca s-ar putea scoate profit din asta si sa se puna la bugetul statului. Nu i-am putea ambala si trimite in China sau Vietnam?

Asta cu ambalatul si trimis la asiatici e teribilism. Eu cred ca mai repede merg trimisi aia 5 caini ai tai ca sigur sunt mai dolofani si ciolanosi si lasa niste rahati cat pumnul prin parcuri. Esti fals ca falsa mea pudoare daca spui ca ai caini dar restul de pe strada sa fie eutanasiati.

Repet, maidanezii sunt o problema dar nu trebuie rezolvata prin exterminare. Ei s-au inmultit ptr ca primaria si ONG-urile au furat banii ca apoi cainii sa fie omorati cu batele in adaposturi de recidivisti platiti. Solutia este sterilizarea.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 16:31   #180
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cristi, o solutie este si sterilizarea, ai dreptate, dar un caine sterilizat nu poate ataca un om, la fel ca un caine ne sterilizat?
e ca replica din Lord of War, cand lui Nicu Cusca ii zice negrul ala, ca un glont tras dintr-un AK , de un copil de 8 ani, are aceeasi putere ca un glont tras de un om matur.

si faza cu sterilizarea nu rezolva repede problema , in Ro se doreste rezolvarea problemei curand, pentru ca persista de mult timp.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells