Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2009, 21:00   #1
Melankay
Novice
 
Melankay
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
cinefil in devenire cauta suport moral(oarecum:)

Probabil ati mai avut de a face cu copii dornici sa dea la diverse sectii UNATC..momentan ma numar pintre ei
Ultimul meu moft(cum l-ar numi multi..in necunostinta de cauza..cred eu)e sa imi cerc norocul La CAV...din pacate admiterea ma cam sperie..la modul ca nu stiu la ce sa ma astept.
ma prefer la Colocviu in mare parte..este cineva care a dat admitere la CAV in ultimii ani si-mi poate spune..orientativ..ce l-au intrebat..sau..cum s-a documentat..pentru examen..(pe langa vizioanarea filmelor)
asa sper sa aflu daca am o sansa reala(m-am decis cam tarziu ce-i drept..dar micul optimist din mine..spre surprinderea mea nu a murit inca..mi-a zis ca niciodata nu e prea tarziu)
Multumesc anticipat..pentru orice raspuns..si "de bine" si "de rau" :happy:
Melankay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 21:07   #2
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
daca as fi cinic as fii tentat sa zic:

"altul care vrea fie sa fie foarte bun in ceea ce face, intr-un domeniu in care e extrem de greu sa fii foarte bun, fie vrea sa moara de foame"
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 00:05   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dä-mi userul de yahoo într-un mesaj privat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 12:22   #4
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
I-am trimis si eu mesaj de ieri, inca nu l-a citit.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 19:30   #5
Melankay
Novice
 
Melankay
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3
Originally Posted by Floydman:
daca as fi cinic as fii tentat sa zic:

"altul care vrea fie sa fie foarte bun in ceea ce face, intr-un domeniu in care e extrem de greu sa fii foarte bun, fie vrea sa moara de foame"
nu neg ca exista sansele sa mor de foame..este insa un risc asumat
Melankay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 22:33   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Stai prin zona, invarta-te pe langa mine, o sa reusim.
Intra in trupa mea de soldati, daca vrei, sunt cam ticniti...dar..uitasem, deocamdata esti primul..deci nu-ti fa griji, ia loc, bea o limonada, relaxeaza-te. Vom avea un drum lung pe front iar la final s-ar putea sa nu existe supravietuitori.

Sau stii cum facem? Ia stai putin, de ce ai intrat pe forum?!?

Test rapid: ai 48 de ore la dispozitie sa demonstrezi ca esti capabil de ceva, sa postezi o mostra de creativitate cinematografica pe acest forum. Daca in timpul asta nu faci ce ti-am cerut, nu te mai bag in seama, vei fi dat afara din trupa mea de soldati, unde, bineinteles, in momentul asta nu exista niciunul.
Hai, ca e weekend. Spor!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 09:28   #7
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
CINEFÍL, -Ã, cinefili, -e, s.m. ºi f. Persoanã amatoare de filme, care frecventeazã mult spectacolele cinematografice.

asta te chinui sa devii?

mi se pare mie sau in loc de trupa o sa formati un... cuplu? mda, mai degraba asa. atentie la pana de vultur.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 09:52   #8
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by djinjis:
mi se pare mie sau in loc de trupa o sa formati un... cuplu? mda, mai degraba asa. atentie la pana de vultur.
Djinjis, nu mai fi asa de smeker..esti prea smeker dom'le, ce-s mai!
Deh draga, unii au o LIPSA si o frusteaza pe Internet refuland-o.
Recunosc, io duc lipsa de cativa nebuni care sa gandeasca ca mine, cutezatori sa sparga barierele unor sisteme invechite care duhnesc a canalizare. Tie iti lipseste clupul..
PS: fa ceva de 14.02, se apropie. 8)
Fireste ca Melankay nu are motivatia ori entuziasmul sa intre lumea filmului dar ce sa mai vorbim de munca, perseverenta, autodepasire, indarjire..pentru cei care nu au simtit asta in viata lor sunt simple notiuni teoretice. Dar nu-l condamn, eu in ultimul an de liceu nu ma ridicam nici macar la jumatatea "telului" sau. Numai ca s-a intamplat ceva, pe parcurs..si nu stiu daca Melankay-ului i se va intampla acelasi lucru.
Fireste ca am scris doua mesaje inutile, unii se mai plictisesc si se gandesc sa intre pe cinemagia. Daca nu as mai scrie din cand in cand cate o indrazneala de pagina de scenariu, nu as mai pierde vremea pe forumul asta.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 13:16   #9
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Dar ce..fuck! Melankay e fata?
Bah, ia care va mai inregistrati pe forum sa postati poza cu organele genitale langa avatar, sa faca programatorii un spatiu...sa stim si noi cine ce e, eventual sa se treaca si varsta si scopul pe forum.
Bai, sa nu va puna draku' sa faceti una ca asta ca glumesc! Stiu, gluma e tembela rau, probabil asta ar fi cosmarul moderatorilor. :lol:

Okay. Daca esti "fetita", draga Melankay, scuza-mi limbajul brutal..nu, ca nu-mi cer scuze cu adevarat..Prin "mostra de creativitate cinematografica" eu inteleg si ti-am cerut una din urmatoarele:
- o pagina de scenariu, orice gen, pe orice idee, fara nicio ingradire a imaginatiei;
- un scenariu de o pagina, doua, daca exista asa ceva; se mai fac si filme de 1 minut din lipsa de buget, 1 pagina de scenariu e echivalent cu 1 minut de film daca nu stiai, asa zic expertii;
- un synopsis de film, adica o idee de film, e ceea ce citesti tu pe cinemagia atunci cand ajungi pe pagina filmului cautat;
- un decupaj regizoral pe un fragment de text; iei un roman, nuvela, oarecare, preferat, indragit, etc. si scrii apoi pe acel text (cu modificari dar si respectari ale textului) cum ai vede tu ca ar trebui filmat de un regizor de film care vrea sa ecranizeze cartea aia, cu cuvintele tale, fara exprimari tehnice, astea se invata mai tarziu..zic iar expertii;
- o povestioara in proza avand la baza (inspirata) o fotografie/poza/poster/album/calendar/pictorial/imagine absurda, etc. de cate randuri vrei tu dar nu mai putin de 10 si nici mai mult de 3-4 pagini.
- o idee de film plecand de la 3 cuvinte oarecare, diferite intre ele, adica nu ai voie cu sinonime ori cu chestii de genu': bicicleta, sant, politist, ca cica politistul poate merge pe bicicleta si sa cada in sant direct. Deci sa fie greu, adica sa nu-ti fie usor sa le legi, ceva de genu': "nonconformism, zambila, arc", got it?!
- orice altceva creativ cinematografic ce n-am mentionat eu.
Hai, mai ai 34 de ore. Daca te apucai de azi-noapte erai acu' departe.
Pana una alta, arunca un ochi pe ici:
www.imsdb.com
http://editura.liternet.ro/catalog/t.../Scenarii.html
gasesti niste scenarii cam cum ar trebui ele sa arate in forma finala. Nu trebuie sa te infricosezi de cum arata ele, vei invata mai tarziu chestiile tehnice. Pe mine m-au infricosat la inceput dar acum le stapanesc pe cele mai uzitate dintre ele. Incearca sa intelegi continutul, fondul, smekeria.

PS: Nu am nevoie de "fetite" in trupa mea, doar daca oi fi vreun soi de G.I Jane ori Sigourney Weaver in Aliens..ne asteapta batalii crunte, pt asta am nevoie de camarazi indarjiti si nonconformisti, stilul meu de scris nu prea se aseamana cu ce scriu fetele, am studiat cateva cazuri de scriitoare si nu avem prea multe in comun.
Mult succes iti transmit!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 16:43   #10
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@neupto

incredibil cat de mult scrii pe aici!
l-ai speriat pe baiatul ala...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 17:32   #11
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu e fata, asta era poanta.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 17:38   #12
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cu toate ca ma va blagoslovi cu niste chestii,treburi,nu pot sa ma abtin: avatarul- primul al lui Djinjis era original,asta e banal.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 17:48   #13
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
eh, m-am plictisit de alalalt. in rest, parerea ta e parerea ta, trage apa dupe ea.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 17:53   #14
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Esti mic si caraghios.Complexat adica,altfel n-ai fi atat de agresiv.Presupun ca ai o viata naspa.E vina ta.
Acelasi ignore.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:01   #15
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
trebuiau sa inceapa odata si cafturile pe 2009...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:05   #16
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
da-te mai incolo, tzoapo. cica ignore, dupa ce vii sa te milogesti sa te bag in seama.

(decat sa-mi numeri i-urile mai bine mi-ai numara...)
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:10   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
:lol:
S-a enervat specimenul! :lol: Si ce avatar..Muhaha.
djinjis a scris:
Quote:
da-te mai incolo, tzoapo. cica ignore, dupa ce vi sa te milogesti sa te bag in seama.

"Vii" este corect la imperativ,sau indicativ prezent pers a 2a sing.Si mai uita-te si tu la Teleenciclopedia ceva.Daca nu stii romana ,engleza-ioc.De aia ai note proaste si n-ai terminat liceul,etc.
Eu ma iubesc f mult.Esti patetic cu baietelul ala nervos(ai intrat la apa?)din"Wanted" dar nu stii cu ce e
filmul ala sau daca e bun..nu,tu n-ai nici o treaba.Ce m-am distrat cu tine .vb lui jiji.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:18   #18
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
mojicii de astea ma dezgusta, ce crezi ca daca stai parcata in fundul lumii de-ti vine lumina pe o gaura si-ti tarasti zilele de plictiseala pe net, toti sunt ca tine, huh? vezi ca ai uitat sa scoti balegaru'. sa o suga si imperativu'...
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:23   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by djinjis:
mojicii de astea ma dezgusta, ce crezi ca daca stai parcata in fundul lumii de-ti vine lumina pe o gaura si-ti tarasti zilele de plictiseala pe net, toti sunt ca tine, huh? vezi ca ai uitat sa scoti balegaru'. sa o suga si imperativu'...
Splendid,magnific.Mojiciile mele erau niste sfaturi bine intentionate(cu care e pavat iadul).In schimb engleza ta de Yorkchester si limbajul de lord e lux aeterna(cauta in dictionar online latin-roman).
Draga,a sta in provincie nu e totuna cu mahalaua ,suburbiile capitalei.Sraca maica-ta.Ii cheltui banii prin cluburi la varsta ta..cati ani ai,btw? 15? 29 si stai cu mama?Ma plictiseste discutia,deci daca nu-ti raspund e pt ca am alte treburi,distractii,nu ca n-am replica.Si daca esti smecher,hai sa ne certam prin PM,sa-ti explic cum ar sta treaba daca m-ai vedea face to face(nu-i de bine).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 18:52   #20
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
trebuie sa recunosc ca am oarecare dificultati, nu sunt obisnuit sa ma cobor chiar pana la nivelul tau cel de jos. nu mai inventa detalii pe care doar tu le gasesti picante, nu stii absolut nimic despre mine. de fapt, nu stii absolut nimic despre orice. iar daca o sa ne intalnim vreodata, nu o sa fim fata in fata pentru ca tu o sa stai in genunchi. si o sa te descurci fara dictionar. online.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells