Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2013, 18:41   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Nu ma mir deloc tinand cont ca nici Drive n-a avut nimic de zis.
Good point.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 19:11   #42
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
J.C. Chandor o să devină unul dintre cei mai mari cineaști americani ai secolului 21 în vreo 10 ani.

Apropo de Refn. Cea mai nervoasă cronică.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 21:59   #43
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Hait ca a aparut capodopera, vuieste internetul: La vie d'Adele.

Problema cu Adela asta e ca cica filmul contine o scena de vreo 15-20 de minute de dragalasenii explicite intre doua gagici, asa ca va fi greu de aratat in orice sala de cinema. Adela, Nymphomaniac, filme bune anul asta
N-am vazut nimic facut de cineastul asta, acum trebuie sa recuperez. Cica regizorul a fost si la TIFF acum cativa ani (sau doar un alt film al lui?).

Last edited by varu : 22 May 2013 at 22:17.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 22:29   #44
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sper ca nu e vorba de Adela Popescu aia care -l vulcanizeaza pe Radu Vulcan.
Ma gandesc ca in viitorul apropiat sa transmita astia filmele de la la marile festivaluri pe mai multe ecrane in diverse tari.Cel putin filmele in format digital.Sa te duci la mall si in fiecare sala din multiplex sa vezi filme dintro sectiune de la Cannes simultan cu ceea ce se intampla la fata locului .Pe linga problemele tehnice cred ca ar fi mai numeroase problemele legate de drepturile de autor. Asta nu ma impiedica sa visez.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 22:39   #45
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by bremen1980:
Ma gandesc ca in viitorul apropiat sa transmita astia filmele de la la marile festivaluri pe mai multe ecrane in diverse tari.Cel putin filmele in format digital.Sa te duci la mall si in fiecare sala din multiplex sa vezi filme dintro sectiune de la Cannes simultan cu ceea ce se intampla la fata locului .

Pentru o treaba din asta eu as plati oricand pretul biletului de la cinema si sa-mi dea acces sa-l vad pe internet. As astepta si sa se termine festivalul si pe urma la scurt timp sa le dea drumul pe internet pe bani.

Last edited by varu : 22 May 2013 at 22:55.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 08:28   #46
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Kechiche a avut Black Venus la TIFF acum câțiva ani.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 08:40   #47
wildinthecountry
Junior
 
wildinthecountry
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 36
x

Da..se pare ca filmul lui Refn a fost huidut iar recenziile nu sunt de partea lui (33% pe RT??-ma asteptam la peste 80........)
Prea violent,prea slow-motion, gosling are sub 20 replici...o dezamagire....
Oare a presimtit gosling ceva si premeditat nu a aparut la Cannes sau era chiar asa ocupat in Detroit cu regia primului sau film?
Ceea ce e cert..Only God Forgives nu a trecut neobservat si din start va imparti privitorul in 2 categorii: you either like it ( not love it), either hate it....
wildinthecountry is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 09:18   #48
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Notele din Screen Daily:

Only God Forgives: 1.5 / 4 (auch! - singurul film de pana acum cu doua note de zero)
Grisgris: 1.8 / 4 (average)
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 09:19   #49
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Toată lumea e conștientă că un film are 9 pe tabelul Micropsia nu? Din 16 voturi? Și că ăla e La Vie D'Adele?
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 09:23   #50
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by marcusARCUS:
Toată lumea e conștientă că un film are 9 pe tabelul Micropsia nu? Din 16 voturi? Și că ăla e La Vie D'Adele?

La Vie D'Adele, note "larger than life" in tabelul pretentiosilor, ca sa zic asa
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 10:23   #51
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Medie de 9 pe micropsia ???!!! WTF !!! Eu nu cred, tre sa fie un virus ceva, cum, nici o nota de zero ?? Must be an instant classic. N-am apucat sa citesc tweeturile. Persona meets Mulholland Drive, ceva ? Of of of, tre sa astepte omu 12 ani ca sa mai vada 2 gagicutze giugiulindu-se intr-un film bun.

Si apropos de tweet. Nush cum sa va dau vestea asta... Ar fi bine ca in timp ce cititi urmatoarele sa NU: fiti la volan / have sex / aveti o ceasca de cafea in mana ... I'm ay fuckin STAR. Yeah. Deci mi-am facut cont acu 1 saptamana (some of u have been polled in the meantime, most had no clue about cu ce se mananca) ca sa urmaresc pulsul Cannes-ului la cald si deja am schimbat o vorba cu critici celebri precum numitii Wendy Ide (de la prestigiosul cotidian The Times - UK) si Kevin Jagernauth (de la inefabilul, incomensurabilul si inextricabilul ThePlaylist).... Aaa ? Stay back suckerz nu dau autografe nu m-angramaditzi hoo ajutoor

But ... the thing worries me tho. Ar trebui sa existe totusi un gard electrificat ceva, care sa desparta oamenii normali de celebritati. Adica, hello, maine poimanine ma pomenesc ca ma trag de sireturi pe twitter cu Obama si Kim Jong-un
*freakout*
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 14:15   #52
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
But ... the thing worries me tho. Ar trebui sa existe totusi un gard electrificat ceva, care sa desparta oamenii normali de celebritati. Adica, hello, maine poimanine ma pomenesc ca ma trag de sireturi pe twitter cu Obama si Kim Jong-un
*freakout*

Eh, nu vreau sa ma dau mare, dar esti inca incepator. Adica eu iti vreau binele, doar zic, sa nu te ia pe nepregatite momentul cand vei sta comod in fotoliul tau de acasa si vei primi mail: "Charles Bukowski is following you now on twitter"

sau vezi ca exista si God pe twitter, momentan urmareste doar pe un singur utilizator, pe Justin Bieber.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 14:57   #53
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am pariat pe Kechiche - Palme D'Or - cota 17.00 la betsson. Pomana curata if u ask me. Imi iau Ferrari cu banii castigati. Daca tot is star acuma, tre sa ma respect, noblesoblij. Doar nu vreau sa ma prinda rupt in coate ziua cand voi fi followed by Bukowski si Bieber (NOOOOO )

pana la urma poate tot raul spre bine ca n-am reusit sa pariez pe Grisgris. Pana azi nu gasisem cote pe Cannes decat la paddypower dar ei nu accepta card in lei. Mai au si betsafe dar si astia sunt detinuti de betsson din cate am auzit.

Oricum sunt suspiciosi tare bookies cu cannes-ul. Neil Young zicea ca i-au limitat miza la Paddy.
Iar la betsson nu mi-au acceptat pariul din prima ci a trebuit sa fie verificat manual de un operator de-al lor (a durat 1 min tho)
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 16:12   #54
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Lisa Schwarzbaum ‏@lisaschwarzbaum 12m

#FakeCannes #28 Fact: 9 out of 10 male film critics prefer art movies about hot naked lesbian action to art movies about poverty. Kechiche!

__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 16:21   #55
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by Chambord:
9 out of 10 male film critics prefer art movies about hot naked lesbian action to art movies about poverty. Kechiche!
Quekitsch!
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 16:26   #56
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
yeah. be mean.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 17:17   #57
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Ok, la cota aia de 17/1 mi-am pus si eu banii pe Adele. Chambord, sper sa rulam lamborghiniurile impreuna pe Dorobanti.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 17:58   #58
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu zic să-l exilăm pe Chamb în altă galaxie. de la bruce willis încoace, se ştie că pînă şi un pîrlit de asteroid poate pîrjoli o planetă, d'apoi o STIA . în plus, s-ar putea ca succesul nelimitat să i se urce la bord şi să-l deraieze de pe orbită, deci eu zic să fim prevăzători. pretenia pretenie, da eu vreau să trăiesc să-mi văd stră-stră-roboţii .. nu ştiu dacă mă înţelegeţi nu degeaba am renunţat la zahăr.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 10:43   #59
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Adela, singurul film cu medie peste 4 la juriul ioncinema (format din oameni respectabili):

http://www.ioncinema.com/news/film-f...warmest-colour

The cars are on their way, varu !
Tre sa dam o raita, cu motoarele turate, si pe sub fereastra Malombrei, sa moara de ciuda.

Mal, nu te mai chinui cu deportarea mea (urmatorul Stalin va fi femeie ... something to ponder ). O sa plec de bunavoie. Am auzit ca a aparut recent o planeta sau statie spatiala ce-o fi, Elysium ii zice, tre sa iasa si filmu, unde numai celebritati ca mine au voie. Si e ff frumos acolo. Astia de-alde dvs, de care n-a auzit nimeni, o sa stati singuri cuc pe pamant, sa betzi ceiutz din plante macerate, fara zahar, pana o sa va creasca frunzulitze.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 13:07   #60
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Cannes: new leader in Screen jury's scores. Guess who?
http://www.screendaily.com/festivals...contentID=1846
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells