Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 May 2011, 14:55   #601
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
E clar ca e vorba de gemeni acolo. Afirmatia cu blondul se poate pune in aplicare in situatia in care al treilea frate este mai mare decat gemenii, existand si o varianta de varste in care e un cuplu de gemeni mai mare decat al treilea frate. Aici ai nevoie de afirmatia ca cel mare e blond ca sa poti exclude varianta cu gemenii mari care, gemeni fiind, nu sunt unul mai mare decat celalalt.

Last edited by indiferrent : 31 May 2011 at 15:05.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 15:01   #602
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Si raspunsul corect e 229,pentru ca in cazul asta se aplica afirmatia cel mare este blond!De aici stii ca exista unul mai mare decat ceilalti doi ,care sunt evident gemeni si au aceeasi culoare a parului.
P.S tot nu inteleg care e problema lui demostenedotro?Imi explica si mie cineva?As vrea sa o rezolv!Thanx
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 15:09   #603
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Nu cred ca a negat raspunsul final, a vrut doar sa ne spuna ca explicatia nu e buna pentru ca nu are legatura cu numarul vagonului. De fapt cred ca a vrut sa ne mentioneze ca exista siteul respectiv. Poate e moderat de Demostene si totul e original pe acolo. Nimic copiat
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 15:11   #604
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Raspunsul e clar si Liviu a mentionat in ultima editare ca exista si varianta 1,6,6, astfel aplicandu-se afirmatia cu blondul. Raspunsul e foarte bun si complet.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:18   #605
demostenedotro
Novice
 
demostenedotro
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Originally Posted by Liviu-:
Produsul varstelor e 36. Aflam divizorii lui 36 = 2*2*3*3. Posibilitatile celor 3 varste, fara sa cele care ar schiba varstele copiilor intre ele (pentru ca e irelevant) sunt (2, 3, 6), (2, 2, 9) si (3, 3, 4). In primul caz S=11, in al doilea S=13, iar in al treilea S=10. Sume diferite, profesorul stie numarul vagonului, deci stie ce varianta trebuie sa aleaga. Culoare parului e irelevanta. Am gresit?

LE: Ar mai fi si varianta (1,1,36), desi e cam mare pentru numar de vagon, cat si putin ciudata pentru varsta copiilor, dar sa zicem...

LE2: Ideea cu "cel mare este blond" ar fi fost utila pentru excluderea variantelor in care ar fi fost 2 copii mai mari cu aceeasi varsta (sau toti cu aceeasi varsta), dar nu e cazul.

LE3: Ba e cazul, mai e varianta (1, 6, 6) care e exclusa (explicatia mai sus) si in caz ca vagonul e 13 se merge pe ce am zis mai sus, adica (2,2,9).


Greseala la LE: Aici gandirea e gresita. De ce ai presupune ca 1 1 36 nu e bine ?
Al doilea profesor spune ca aceste date nu sunt suficiente pentru a-si da seama de varsta copiilor. Daca erau 1 1 36 atunci el isi dadea seama.

Greseala la LE2 : Pentru variantele
1 + 6 + 6 = 13
2 + 2 + 9 = 13
te ajuta ca "cel mare e blond" !!!

Greseala la LE3 De ce sa mai presupui ca vagonul e 13 cand ai toate datele ?

@indiferent. Omule, citeste comentariul lui Ciobi pe site-ul "Logica lui Demostene" problema #32 Varstele copiilor. Atunci o sa vezi ca nu e nicio greseala in text.

Cealalta problema o gasiti la categoria Nerezolvate dupa 24h, "Problema timpului".

@Vortex Solutia nu e gresita, dar cum a fost gandita aici da.
demostenedotro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:54   #606
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
[quote=demostenedotro]


@indiferent. Omule, citeste comentariul lui Ciobi pe site-ul "Logica lui Demostene" problema #32 Varstele copiilor. Atunci o sa vezi ca nu e nicio greseala in text.

Am citit raspunsul si e gresita logica ). L-ai tot laudat pe Ciobi al tau si te-ai legat de Liviu al nostru( care intr-adevar nu a fost complet in raspuns daca stam sa o luam strict cum vrei tu) iar eu iti pot demonstra ca voi cu site-ul vostru de logica( cu tot cu Ciobi) sunteti mai slabi decat noi cu site-ul de filme. Daca platesti bineinteles

LE: Am editat mesajul respectiv si am zis ca nu e gresit enuntul. Am stat, am analizat si am ajuns la concluzia ca nu e corecta nici logica lui Ciobi al tau.

Last edited by indiferrent : 31 May 2011 at 18:00.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:01   #607
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by demostenedotro:
Raspunsul nu are legatura cu numarul vagonului. Asa ca solutia e gresita.

Cred ca ar trebui sa mai citesti o data. Solutia e buna.

Originally Posted by demostenedotro:
Greseala la LE3 De ce sa mai presupui ca vagonul e 13 cand ai toate datele ?

1. Cred ca nu stii ce e aia "LE". Inseamna "later edit", adica am modificat mesajul mai tarziu, prin care am adaugat unele lucuri pe parcurs, in timp ce mi-am dat seama de ele.

2. Nu e nicio greseala la LE3. Presupun ca e 13 pentru ca e 13. Chiar daca nu m-a intrebat nimeni eu tot pot sa spun ca e 13, din moment ce e adevarat. Nu-i ca si cum n-as fi raspuns si la ce s-a intrebat. Presupun ca nu-i cazul sa argumentez de ce e 13 pentru ca-i mai mult decat clar.

Originally Posted by demostenedotro:
Solutia nu e gresita, dar cum a fost gandita aici da.

Ce am zis mai sus despre LE. A fost gandita bine...

LE: Raspunsul lui ciobi e bun, e ce am zis si eu doar ca fara editarile de pe parcurs. De fapt am trimis raspuns si acolo pentru ca nu-mi aparea nici un comentariu, probabil o eroare. Si am zis ca daca tot am raspuns aici sa-l scriu si acolo.

LE2: Am aflat noaptea trecuta de site in timp ce-mi storceam creierii la aia cu timpul. Ma indoiesc ca o s-o rezolvam pe aia...

Last edited by Liviu- : 31 May 2011 at 18:18.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:14   #608
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Pai da, dar ai doua variante de 13 si el zice ca isi da seama ca acelea sunt bune pentru ca il ajuta afirmatia cu blondul. Gresit. EL stie ca variantele sunt 13, dar nu stie pe care sa o aleaga si aici il ajuta afirmatia cu blondul. Aici a gresit Ciobi al lui. Profesorul cand spune ca mai are nevoie de ceva pentru a afla raspunsul stie ca variantele sunt 13, dar nu stie pe care sa o aleaga. Apoi vine afirmatia cu blondul care il ajuta sa aleaga varianta in care gemenii sunt mai mici decat al treilea frate. Intrebare pentru Ciobi: De unde stie profesorul ca variantele cu suma13 sunt corecte pentru ca el nu afla asta in urma afirmatiei cu blondul?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:29   #609
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Asa e. ciobi nu a gandit corect cand a presupus ca ar fi doua solutii corecte pe baza a ceea ce i se spune despre blond. La concluzia asta se ajunge in urma faptului ca primele indicii nu ii sunt de ajuns profesorului ca sa rezolve problema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:30   #610
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
LE2: Am aflat noaptea trecuta de site in timp ce-mi storceam creierii la aia cu timpul. Ma indoiesc ca o s-o rezolvam pe aia...[/quote]
Eu am aflat azi de site...Problemele le aveam de la un profesor de logica.Eu m-am apucat de problema si cred ca am facut ceva progrese,desi presupun ca e o smecherie foarte simpla pe acolo pe undeva care imi scapa.O sa incerc pana maine si daca nu reusesc ma dau oficial batut ca sa aiba si demostenedotro motive de satisfactie!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:37   #611
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by Liviu-:
Asa e. ciobi nu a gandit corect cand a presupus ca ar fi doua solutii corecte pe baza a ceea ce i se spune despre blond. La concluzia asta se ajunge in urma faptului ca primele indicii nu ii sunt de ajuns profesorului ca sa rezolve problema.

Corect.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:37   #612
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Vortex:
Eu m-am apucat de problema si cred ca am facut ceva progrese

De cate ori n-am crezut si eu asta in noaptea trecuta. Degeaba.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:40   #613
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Sunt foarte sigur ca e ceva simplu acolo,foarte evident,dar care ca in majoritatea cazurilor scapa ochiului mintii tocmai fiindca e simplu!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 22:30   #614
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
M-am uitat si eu putin la ea, dar tare mi-e frica ca o fi vreo laterala din aia tampita si imi bat capul degeaba, sunt praf la astea. Trebuie sa fie si ceva matematica, dar sigur e si ceva gandire laterala ca nu am de unde sa o iau. Alfabetul nu cred ca are nicio treaba. Din comentariile demostenilor e clar ca T=10, dar nici asa nu am de unde sa o iau. Am mai vazut pe acolo asocieri cu tastatura, dar in cazul asta e laterala clara si eu am stat o ora si n-am putut rezolva amarata aia cu petalele trandafirului. Am incercat sa asociez literele alea cu toate porcariile si sa fac calcule cu toate operatiile, dar nimic. Ma dau batut. Sper sa fie o rezolvare idioata bazata pe gandire laterala ca sa nu-mi para rau
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 22:43   #615
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Liviule, pune si tu ciorna aia aici ca eu n-am nimic si ma simt incoltit.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 23:19   #616
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu stiu daca e buna aia cu T=10. E sustinuta de primele doua combinatii si infirmata de a treia...

Eu am ajuns putin in trecere si pe la codul Morse Am incercat sa desenez un ceas, dar n-a iesit nimic. Mai tarziu am dat de site, vroiam sa stiu ce-i cu problema asta, nu eram sigur daca indiciul cu BJ e bun (ce ziceam mai sus ca infirma faptul ca numarul minutelor s-ar numara de la ora, adica de la prima litera, care presupunem ca ar fi ora, dar cine stie daca e asa...) si am aflat ca desenarea ceasului e inutila si ca tine de matematica. Am incercat si ceva combinatii de cifre, dar n-a iesit nimic. La inceput am incercat sa potrivesc prima litera ca ora intr-o anumita ordine...iesise ceva nu prea corect, dar oarecum potrivit, nu in totalitate pentru ca nu are cum (24 ore, 26 litere). Cred ca mai degraba rezolvarea e legata de numarul pozitiei literelor respective in alfabet, dar cine stie prin ce corelatie s-ar putea ajunge la ora si minut. Si prin ideea asta s-ar putea pierde foarte mult timp pana se ajunge la rezultat, daca se afla asa. Am observat ca numerelor pare din ore (adica ore si minute) le corespunde tot numere pare ca ordine a literelor, valabil si pentru cele impare (de fapt mai toate sunt impare din ce avem noi). Insa cred ca e doar o coincidenta...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 23:41   #617
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Poate T=10 cu alta logica care sa confirme si BJ-ul. Moderatorul zice ca e aproape, dar nu confirma ca logica e corecta. Artistii se chinuie de un an sa o rezolve . Poate vine Sergiu cu o idee de calcul ca el se pricepe la astea si Anaemona cu vreo idee de gandire laterala. Se rezolva matematic, e clar, dar, fiind vorba de litere asociate cu ore, ar trebui luat in calcul doar alfabetul si ceasul ca sa nu fie laterala. Daca rezolvarea sta doar in ceas si in alfabet, nu cred ca dura un an si nu gaseau raspunsul. Cred ca ne complicam cu prea multe calcule si ideea de baza e vreo laterala stupida.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2011, 03:02   #618
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
M-am gindit putin la ea, dar n-am nici o idee deocamdata, adica nimic nu se leaga. O pastrez ca pe ceva care sa ma distreze din cind in cind, sper sa n-o rezolvati prea repede
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2011, 11:22   #619
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Am o propunere poate scrieti problemele cu un font care sa le evidentieze, ca sa fie mai usor de vazut printre celelalte posturi.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2011, 16:05   #620
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da voi ce faceţi aici?
Puneţi probleme cărora nu le ştiţi răspunsurile?

Zic şi eu că e 3:08 şi acuma-s curios cum îmi demonstraţi că n-am dreptate...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells