Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Dec 2013, 22:01   #3461
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
ba eu aveam un tovaras care avea vise umede cu skyline.
cred ca l-a blestemat.
Daca murea inecat la filmari era ceva dubios , asa e aproape logic.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 14:22   #3462
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Imi displac si ma amuza in acelasi timp cliseele din exprimarea acelor jurnalisti lipsiti de simtul ridicolului. Ieri,undeva pe la pranz,dupa ce a debitat pe un ton vesel noutatile despre greva transportatorilor, o stirista sprintara de la Pro Fm a devenit grava introducand prognoza meteo .....”cu o veste ...proasta”.Vestea proasta pentru mine si pentru intreaga natiune era ca gerul se mentine in urmatoarele zile.Si de ce ma rog,e asa proasta vestea asta?Ar fi trebuit sa ma astept la 17 grade Celsius la jumatatea lui decembrie?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 16:26   #3463
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Cei care inventează o nouă engleză de genul: ”I has”, ”I goes”, ”I cares”. Nu știu de unde a început gluma, dar nu se mai oprește.
Ah, și cei care folosesc penal, în loc de penibil.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 20:06   #3464
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Si de ce ma rog,e asa proasta vestea asta?
simplu: asta inseamna mai multi bani pe factura de caldura. deci, pentru multi, chiar e nenorocire...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 20:34   #3465
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by rvn:
simplu: asta inseamna mai multi bani pe factura de caldura. deci, pentru multi, chiar e nenorocire...

Fix la facturile de întreţinere se gândea crainica pentru că Pro FM este un post eminamente socio-economic, corespondentul audio al lui The Money Channel Pur şi simplu era o ştire de umplutură, de genul viscolelor anunţate la tv. de prezentatoare îngrijorate, înveşmântate în rochii estivale foarte decoltate.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 21:20   #3466
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mi-a trecut azi prin fata ochilor un articol pe tema asta & ma enerveaza si pe mine genul asta de atitudine: Cum poti sa spui fara sa clipesti "sunt creativ"? Creativitatea implica indoiala, angoasa, sa te treaca fiorii, nu-mi iese, nu-s multumit, e prost, Doamne in ce porcarie sunt!, mai e de lucrat etc. de n ori pe zi. Treaba grea ca orice nastere.
In schimb cand vad din astia care "sunt creativi" cu zambetul pe buze eu ma enervez. Or fi, dar nu cred ca lucrurile functioneaza asa.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 21:54   #3467
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by marillion:

Fix la facturile de întreţinere se gândea crainica

crainicii nu "se gandesc", doar citesc ce le scriu altii pe ravase. iar in ceea ce priveste vesmintele lor estivale, ar trebui sa fim intelegatori. nu poti prezenta iarna, o emisiune, imbracat in costum de ski, cand iti bate in fata,un reflector care incalzeste ca o centrala nucleara.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 21:59   #3468
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@varu,
creatiile nu sunt sinonime cu operele de arta.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 22:10   #3469
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by rvn:
@varu,
creatiile nu sunt sinonime cu operele de arta.

Ah, nu ma refeream la asta, creatiile vin din multe parti. Chiar si in domeniul meu, oamenii cei mai inteligenti pe care i-am vazut n-aveau timp de revelatii publice din categoria "sunt creativ".
Ma rog, nu e asa de important.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 22:23   #3470
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by rvn:
crainicii nu "se gandesc", doar citesc ce le scriu altii pe ravase. iar in ceea ce priveste vesmintele lor estivale, ar trebui sa fim intelegatori. nu poti prezenta iarna, o emisiune, imbracat in costum de ski, cand iti bate in fata,un reflector care incalzeste ca o centrala nucleara.

1. Cel puţin în sistemul de radio local, de care am habar, ştiriştii citesc ce scriu ei, nu este ca la tv., cu "răvaşe" din prăjiturele chinezeşti;
2. Nu pretind "costume de ski", doar rochii sobre, dar vaporoase, nu vestimentaţii ţipătoare de nuntă sau botez, care, poate, sunt preferate de către unele telespectatoare mai "descuiate" la minte.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 22:51   #3471
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=marillion]
Originally Posted by rvn:
2. Nu pretind "costume de ski", doar rochii sobre, dar vaporoase, nu vestimentaţii ţipătoare de nuntă sau botez, care, poate, sunt preferate de către unele telespectatoare mai "descuiate" la minte.
pai, trebuia sa spui de la inceput asa. dar spune-le asta, celor de la recuzita. apropos de Pro. nu-mi plac deloc "tinutele sobre" si antice ale Andreei Esca, costumele din bucati colorate ale lui Busuioc si,in general, vestimentatia ciudata si nepotrivita, a tuturor prezentatorilor. daca am face un top al celor mai bine imbracati din cei care apar pe sticla, foarte putini reusesc sa fie in pas cu moda si in acelasi timp sa li se si potriveasca stilul, lor si emisiunii pe care o prezinta.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2013, 23:03   #3472
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by varu:
Ma rog, nu e asa de important.
n-o fi important, dar este un subiect interesant de discutie. pur si simplu, unii oameni sunt dintr-o bucata. de regula, ei reusesc din prima, tot! avantajul lor se numeste originalitate...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2013, 20:50   #3473
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Faptul ca se aduna oamenii in strazi sa apere cainii, sa apere Rosia Montana, dar nu se aduna atunci cand parlamentarii voteaza sa fie liberi la furt din buzunarul nostru. E exact ca si cand cineva mi-ar fura banii din buzunar in autobuz, dar eu sunt mai preocupat de poluarea produsa de gazele de esapament.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 09:07   #3474
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Twinsen:
Faptul ca se aduna oamenii in strazi sa apere cainii, sa apere Rosia Montana, dar nu se aduna atunci cand parlamentarii voteaza sa fie liberi la furt din buzunarul nostru. E exact ca si cand cineva mi-ar fura banii din buzunar in autobuz, dar eu sunt mai preocupat de poluarea produsa de gazele de esapament.

Corect.
Pe de alta parte, parlamentarii astia reprezinta vointa poporului, daca 70% din populatie i-a trimis pe niste baieti acolo (nu-i mai iau in calcul pe aia care au votat PPDD ca deja ma enervez mai tare), acum ar fi cam ilogic sa iasa in strada. Nu? Atunci cand ai puterea intr-o asemenea proportie si peste tot, cam poti sa faci ce vrei tu cu parafa de la popor.

Last edited by varu : 12 Dec 2013 at 09:10.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 09:58   #3475
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Din pacate, ai dreptate. Un popor eminamente rural pana de curand, obisnuit cu minciunile, spaga si furtul de pe vremea comunistilor, nu are de ce sa se revolte la asa ceva. De ce sa mai mergi la vot cand toti sunt la fel? Uite, PDL-ul a numit la Curtea Constitutionala o doamna de vreo 40 de ani, care acum va ceda locul pentru ca a fost aleasa judecator la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, o pozitie de mare prestigiu in Europa. Dar sa nu ne temem, USL are inlocuitor: un fost comunist de 73 de ani, vicepresedinte in PRM unde se afisa mereu cu Vadim, aparator a lui Nastase cand era acuzat de coruptie. Deci fratilor, nu iesiti in strada si nu mergeti la vot, ca tot aia e, nu?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 10:34   #3476
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Suntem ca evreii in desert, dar se pare ca ne trebuie mai mult de 40 ani ca sa scapam de vechile pacate . Deja au trecut 24 ani si abia se vad niste luminite pe ici pe colo. Noua generatie nu mai salveaza Romania , ci fiecare-si salveaza singur pielea.
Parlamentarii doar au oficializat ceea ce oricum faceau in mod fatis . O fac acum cu legea in mana .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 10:41   #3477
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci
daca astea cu imunitatea lor, fura acum, pagubesc statul da? nimeni nu are ce sa le faca nu? dar cand li se termina mandatul? nu incepe cercetarea?

apoi ca fapt divers , in pauza meciului de aseara vad cum un parlamentar acuzat de nu stiu ce , prins pe aeroport cand pleca in china... cu bilet doar dus!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 11:02   #3478
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by iiii:
daca astea cu imunitatea lor, fura acum, pagubesc statul da? nimeni nu are ce sa le faca nu? dar cand li se termina mandatul? nu incepe cercetarea?
Nu incepe nici ulterior. Din fericire, se pare ca reactiile SUA si tarilor europene ii forteaza sa dea inapoi. Tocmai a dat o declaratie Antonescu ca a fost "prost informat" si ca ambasadele (si implicit Basescu care sustinea acelasi lucru) au dreptate.

La fel ca vara trecuta, USL s-a mai facut o data de rahat, Cand ai niste tratate si relatii economice esentiale cu democratii occidentale, trebuie sa fii batut in cap sa nu intelegi ca nu poti face abuzuri ca pe vremuri. De remarcat ca daca in locul lui Basescu era un presedinte USL, care ar fi acceptat legea asta, ravagiile erau si mai mari.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 11:10   #3479
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Daniel Barbu a demisionat . Pentru mine omul asta chiar a fost o megadezamagire mai ales ca ii mai si citisem in urma cu vreo 10 ani niste carti de politologie scoase pe la Nemira .
Cred ca Florin Salam s-ar fi comportat mai bine la cultura .
Una e teoria si alta e practica .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2013, 11:22   #3480
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daniel Barbu nu era inainte unul din propagandistii de serviciu la Antena 3? Acum il pot lua inapoi, sa explice poporului ce buna e guvernarea USL.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells