Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2009, 08:32   #21
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
Corect, The Abyss e de-acum douaj' de ani, dar nu desfiinta umanitatea, era doar usor critic, but - in the end - the humanity prevails... Intr-adevar, un film reusit. Ed Harris ar fi meritat o soarta mai buna dpdv cinematografic, la fel si d-na Mastrantonio.
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 09:51   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sunt curioasa acum ce-o sa faca "2012'. Ca si Knowing are un trailer interesant iar faptul ca e facut de producatorii de la Independence Day si The Day After Tomorrow (btw, alt film care desfinteaza intr-o mare parte umanitatea) pentru mine e un mare plus.

Din pacate insa, dupa ce am vazut "Home" (2008) in care problema terminarii resurselor e pusa la modul serios, mi-e si teama sa ma mai uit la filme din astea fataliste. 2012 ar putea fi chiar 2012 (desi conform Home primele efecte sumbre s-ar vedea abia in 2015).

E relativ interesant ca dupa ce am vazut Matrix mi-am zis ca da, intr-o buna zi am putea sfarsi si noi asa, controlati de masini. Acum incep sa am dubii ca ajungem pana la stadiul ala....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 11:48   #23
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
eu inca astept nava aia care sa ma duca in paradis, apropo de finalul din Knowing
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 15:49   #24
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
Originally Posted by Cinemania:
eu inca astept nava aia care sa ma duca in paradis, apropo de finalul din Knowing
dap

"2012" o sa fie show si-atat. Si cu unii care se salveaza, la sfarsit. Ta-daaa!
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 17:25   #25
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by saureign:
Originally Posted by Cinemania:
eu inca astept nava aia care sa ma duca in paradis, apropo de finalul din Knowing
dap

"2012" o sa fie show si-atat. Si cu unii care se salveaza, la sfarsit. Ta-daaa!

hai mai, nu-mi strica entuziasmul....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 21:35   #26
xziros
Novice
 
xziros
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1
Talking

deci chestia aia mare si neagra nu era o nava spatiala, era doar arca lui noe varianta sport, 2locuri, tunata exterior, editie limitata banuiesc din 2009. Iar iepurii ce au aparut la final au reprezentat un fel de mesaj, varianta de la :"sa va inmultiti ca nisipu marii" din vechiul testament a devenit: sa va inmultiti ca iepurii =)


Finalu a fost de benzi desenate, noroC Cu efectele speciale... parerea mea.Defapt in mintea mea existau 2 variante:1.Salva Nicholas Cage planeta (era interesant sa vad cum, abia asteptam)
2.Veneau extraterestrii ( plictisitor ).



Nu a fost un film asa de tare, am vazut filme cu nicholas cage mai bune

Last edited by xziros : 01 Jul 2009 at 21:47.
xziros is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 10:03   #27
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
n-a zis nimeni ca-i un film tare.
Insa demult nu l-am mai vazut pe nepotu' lu' Coppola sa livreze asa bine, si uitasem cum joaca
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2009, 20:52   #28
marius
Novice
 
marius
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 17
Un film interesant, dar pacat ca au introdus extraterestrii intr-un film care prezinta sfarsitul lumii bazat pe un dezastru natural. Trebuiau sa aleaga intre un film de tip "The day after tomorrow" sau unul de tip "War of worlds". Amestecul intre extraterestrii si dezastre naturale nu sunt o combinatie buna dupa parerea mea.
marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2009, 00:21   #29
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by marius:
Un film interesant, dar pacat ca au introdus extraterestrii intr-un film care prezinta sfarsitul lumii bazat pe un dezastru natural. Trebuiau sa aleaga intre un film de tip "The day after tomorrow" sau unul de tip "War of worlds". Amestecul intre extraterestrii si dezastre naturale nu sunt o combinatie buna dupa parerea mea.

i-au bagat pentru ca au reprezentat varianta de happy end cel mai usor de controlat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2009, 16:24   #30
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
Originally Posted by marius:
Amestecul intre extraterestrii si dezastre naturale nu sunt o combinatie buna dupa parerea mea.
...convenabila, adica.
Proyas nu face filme convenabile, ba chiar dimpotriva. E genul "Take it or leave it".
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2009, 11:06   #31
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by marius:
Un film interesant, dar pacat ca au introdus extraterestrii intr-un film care prezinta sfarsitul lumii bazat pe un dezastru natural. Trebuiau sa aleaga intre un film de tip "The day after tomorrow" sau unul de tip "War of worlds". Amestecul intre extraterestrii si dezastre naturale nu sunt o combinatie buna dupa parerea mea.


perfect de acord!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 22:13   #32
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
L-am văzut aseră după cum am mai spus.

Fetiţa mi s-a părut incredibilă. Întotdeauna m-au impresionat cei care pot să joace numai din privire, consider că ea a reuşit acest lucru şi încă prea bine. Coloana sonoră în timpul dezastrelor a fost într-adevăr deosebită, viorile acelea fac diferenţa. Amărăciunea din sufletul lui John, deasemenea bine jucată. Povestea în sine cred că are destule lacune sau îşi pierde din logică. Dacă faptul că ea a scris acele numere, au făcut ca toate aceste dezastre să se întâmple? Totuşi lucrul cel mai covărşitor sunt efectele speciale... astea chiar m-au impresionat, de la început până la sfârşit.

Filmul în general mi s-a părut bun, dar sunt anumite lucruri pe care chiar nu le-am înţeles. Poate mă lămureşte şi pe mine cineva.

Momentul în care John a descoperit semnificaţia numerelor a fost prea simplu. Da, ştiu, ideea e că totul se întâmplă cu un motiv. Iar faptul că el a pus paharul fix pe foaie, în exact acel loc, este unul dintre acele lucruri. Totuşi... noroc cu alcoolul?!

Secvenţa cu prăbuşirea avionului mi s-a părut aproape reuşită. Spun aproape pentru că oricât de bune au fost secvenţele cu oamenii ce iau foc, căderea avionului nu mi-a creat impresia de a fi total realistă. Cam la fel cred şi despre cea cu metroul. Totuşi amândouă impresionante şi au reuşit să îmi dea câţiva fiori pe şira spinării.

Un alt lucru cam sec: atunci când John discută cu fiica Lucindei, Diana. Îi mărturiseşte că a urmărit-o şi că numerele înseamnă dezastre. Orice om s-ar speria, şi el ar fi trebuit să ştie asta. Să zicem că el era deja la stadiul de disperare. Să zicem!

Spre sfârşit ce numere scria băiatul? Dacă erau aceleaşi de ce nu l-a lăsat să termine şi să vadă care erau ultimele coordonate. Iar dacă nu erau aceleaşi... ce semnificaţie aveau?

Moartea Dianei chiar m-a speriat şi mi-a făcut pielea găină. Faptul că după aia a mai trăit trei secunde pentru a lua piatra în mână, din nou fără sens. Şi dacă tot am adus vorbea de pietre, imaginea cu pietrele ridicate deşi ridicolă, superbă.

În cele din urmă, nu am înţeles care era faza cu iepurii. De ce tocmai iepuri? Dacă băiatul devenise vegetarian ce scop mai aveau iepurii? Să se reproducă sau să îi înveţe pe ei să se reproducă?!

Spre sfârşitul filmului am primit o întrebare foarte bună: "De ce ar vrea cineva să o ia de la capăt cu oameni?"... iar continuarea mea a fost, desigur "... şi de ce nu cu delfini?". Nu am răspunsul la niciuna dintre întrebări.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 22:30   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vave, te îndrepti spre a deveni critic de film. You have what it takes, you only need a bit of schooling and mainly practice.
Apropo, pe pariu cä nu stii: în mai, la Timi-short, am tinut douä master-class-uri - unul de criticä, hällant de dramaturgie (care si pe aia vrei s-o-nveti).
Deci se pare cä iar s-a aplicat un vechi precept:
"Când ucenicul e gata sä înceapä, apare si dascälul."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 22:37   #34
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mersi frumos!
Evident că nu am ştiut. Deci mi-s neofit pregătit să ascult... sau să citesc!!!
Totuşi... mă lămureşti cu întrebările?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 22:52   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu. Timpul a trecut, filmul nu era foarte important, a început sä se steargä... Sigur as improviza niste prostii. Mai bine lipsä.
S-o luäm cu începutul. Când vii prin Bucuresti?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 22:58   #36
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu am nici cea mai mică idee. Din păcate nu cred că prea curând. Am fost în mai.
[nu ar trebui să discutăm asta pe privat? ]
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 23:03   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu - deocamdatä...
(Si de ce nu m-ai cäutat în mai? Sä nu se mai repete!)
OK, de tine depinde sä-ti aranjezi programul astfel încât sä devii scenaristä si/sau cronicäreasä.
Cursurile mele pe anul ästa încep în jur (nu "înjur"!) de 15 septembrie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 23:06   #38
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
M-am întâlnit cu însuşi Collins, credeam că ştii de la el.
Şi cum se ţin cursurile tale? De câte ori pe săptămână şi cât ţin?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 23:16   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In weekend (vinerea seara si/sau sâmbäta la începutul dupä-amiezei).
Regie si actorie. Anul ästa voi propune si dramaturgie de film.
Critica de film o dezvolt din cursul de regie (între ele existând oricum o anumitä simbiozä, pânä la un punct.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 23:21   #40
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Ce implică înscrierea?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells