Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jun 2008, 08:51   #821
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Le feu follet, Louis Malle.
Cat de frumoas poate sa fie un film, cat de trist poate sa fie un personaj, cat de frumoase pot fi frantuzoaicele, cat de onest poate fi un scenariu de film care anunta de la inceput sfarsitul filmului (sinuciderea personajului principal) si desi tu crezi ca e doar o falsa pista, filmul chiar sa se sfarseasca asa?

In sfarsit, mi-a placut si mie dupa vreme indelungata (vreo luna) un film, in sensul total. Suspans foarte bine dozat, stai si te intrebi: chiar o sa se sinucida? Ce e cu acel 23 julliet scris pe oglinda? Ce s-a intamplat atunci? De ce eroul nostru s-a despartit de sotia lui? Cum de nu depaseste trauma aceasta?

Nu mai vorbesc despre eleganta peliculei, frumusetea scenografiei, dialogurile esentiale, mustind de valentele vitalitatii (prezenta si lipsa ei totodata)...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2008, 10:42   #822
peevish
Novice
 
peevish
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
memento

interesant si surprinzator
peevish is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2008, 20:51   #823
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
east of eden - elia kazan

am citit recent cartea lui steinbeck. filmul se rezuma la un episod din carte si e relativ ok.

dar james dean e mai mare decat intregul film. are o intensitate uimitoare, iar personajul Cal ii permite sa fiarba acolo in el si sa vezi k il roade ceva din priviri si din gesturi mici si scurte.

Am ramas cu scena in care taica-su ii refuza cadoul si james dean (in loc sa plece cum se intampla si in carte si in scenariu) se indreapta spre el aproape distrus si il imbratiseaza incet totul petrecandu-se intr-un unghi foarte ciudat de filmare pentru ca nici cameramanul nu se astepta sa iasa din cadru.
absolut infioratoare (in sensul cel mai propriu al cuvantului!) scena.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2008, 09:50   #824
kypy4u
Guest
 
kypy4u
 
Join Date: Jun 2008
Location: filmstad
Posts: 4
Sydney White- e o comedie despre o fata care se imprieteneste cu niste tocilari e super misto :w00t: 8)
__________________
love movie
kypy4u is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2008, 15:13   #825
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Shutter ( varianta americana ) - o porcarie de film , mult mai buna chinezaria !
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2008, 23:57   #826
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Am vazut pe TCM in seara asta Misery in regia lui Rob Reiner,film bazat pe cartea lui Stephen King.Kathy Bates isi merita pe deplin premiile castigate pentru rolul facut.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2008, 16:54   #827
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Am vazut The Good, the Bad and the Ugly. foarte misto. insa cine se mai uita la filmele astea... Cred ca a avut mai mult de doua ore, dar nu am vazut timpul trecand. Mi-a placut evident, stilul lui Leone, si genul de western care nu e chiar cel cu care suntem obisnuiti. incepe ca un western traditional, dar apar tot felul de devieri de la linia clasica, iar la un moment dat e de-a dreptul amuzant sa vezi cum doi pistolari dintr-aia "a l'ancienne" din vestul salbatic, in cautare de bani aterizeaza in razboiul civil. :w00t:.
Personajul cel mai ingenios e Uratul, dar si Eastwood e genial: discret, charmant, de nerecunoscut, mai ales acum, dupa ce isi etaleaza peste tot statutul de Regizor. asa da, mai vreau.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2008, 17:12   #828
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
http://nl.youtube.com/watch?v=Pyp34v6Lmcc
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2008, 18:09   #829
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2008, 17:07   #830
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
in sfarsit, am vazut si eu "Parfumul- povestea unei crime", pe HBO.
bineinteles, foarte tare.
ma intreb daca un regizor roman, cu mijloacele de la hollywood, ar avea aceeasi indemanare de a face astfel de filme.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2008, 20:13   #831
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Harvey (1950) cu James Stewart,intr`unul dintre cele mai bune roluri facute.Filmul este o ecranizare dupa o piesa scrisa de Mary Chase,castigatoare a premiului Pulitzer.Un film excelent,despre un om care se simte bine oricum si in prezenta oricui.El le povesteste tuturor despre prietenul lui invizibil,un iepure imens pe nume Harvey.Acest prieten nu este insa si pe placul surorii acestuia care incearca sa il interneze in spitalul de nebuni.

P.S. Filmul este scos in Romania de Euro Entertainment si ca de obicei,subtitrarea este foarte gresita,lipsesc cuvinte,lipsesc litere si multe alte chestii foarte suparatoare.Plus piesa de rezistenta la finalul filmului cand scria doar "SFARS" in loc de "SFARSIT".Tare as vrea sa nu mai fie asa incompetenti oamenii aia care lucreaza acolo.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2008, 16:44   #832
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
They live by night si American Splendor.

Primul e un clasic al noir-ului in regia lui Nicholas Ray. Povestea este tipica, avem niste jefuitori de banci, fosti puscariasi, o poveste de dragoste, fuga, urmarire, ascundere. Cu toate astea e un film frumos. Habar nu am de ce, dar mi=a placut. Daca l-a vazut cineva astept sa-mi impartaseasca ce anume i-a placut din filmul asta.

Al doilea film m-ar fi prins un pic mai mult daca as fi citit revistele de benzi desenate ale lui Pekar, adica daca as fi fost fan al acestui artist. Este deosebit de inteligenta alternarea in acest film a planului real cu cel fictional, a modului in care povestea se tranforma cand in documentar cand in fictiune.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2008, 18:07   #833
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
din pacate nu am vazut filmele pe care le-ai mentionat si nu cred ca iti pot fi alaturi curand fiindca nu am de unde sa le vad. altfel, cu draga inima m-as fi lansat intr-o dezbatere

in schimb, sunt la curent cu filmele mai noi. am vazut de curand un film care se cheama "Lemon tree", realizat de un israelian, Eran Riklis, care a mai facut si "The Syrian Bride". Am inteles ca ar fi luat premiul publicului la Berlin anul trecut. Nu am citit nimic despre el prin presa noastra cu ocazia evenimentului. probabil nu a starnit nici un interes.mie mi s-a parut insa nu lipsit de calitati. o palestinianca face un proces vecinului ei, ministrul israelian al apararii, in urma deciziei acestuia de a-i scoate livada de lamai pe motive de securitate.
subiectul e probabil un pic edulcorat fata de gravitatea conflictului dintre israelieni si palestinieni, iar filmul nu ataca problema din plin, ci tangential. dar uneori, cred ca e bine sa vedem si aspecte dintr-astea mai umane, care nu fac neaparat subiectul stirilor internationale. In acest fel, parca realizam ca in spatele formulei "conflictul-iraeliano-palestinian" exista si oameni, in carne, sentimente si oase, nu numai statistici, cifre, victime si atentate.
Oricum,e un film care te prinde usor. meritul este al regizorului care reuseste sa povesteasca, nu stiu daca cu realism, dar in orice caz cu sinceritate si foarte simplu, o drama aparent minora. Initial m-am temut ca o sa fie avocatul uneia din parti, si nu pot sa spun ca nu o face, dar introduce cateva elemente (personaje, dialoguri, gesturi) care echilibreaza putin balanta.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2008, 18:36   #834
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
American Splendor il poti gasi in ultimul numar din Republik ... daca inca se mai gaseste pe la chioscurile de ziare.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2008, 12:51   #835
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Am vazut cateva filme interesante in ultimul timp, dar imi e atat de lene sa scriu... :sleep: cred ca vara e de vina...
so, pe scurt:

"The Band's Visit", film israelian despre vizita unei fanfare egiptene in Israel: o comedie legera, un film tandru presarat cu situatii absurde (de unde si comicul); evita chestiunile dificile intre arabi si israelieni, dar un bun moment de cinema. de vazut neaparat.

"Waltz with Bashir" teribil, terbil film. subiectul, imaginile foarte greu de digerat. comparat cu Persepolis, dar mult mai sobru. cred ca practica forma perfecta pentru un asa subiect evitand ilustrativismul (documentar, fictiune, animatie, povestit la mai multe persoane I) Cateva momente stangace la inceput (dialoguri banale, putin credibile, desenele urate), pe care le-am dat uitarii pana la sfarsitul filmului. secventa finala, cu imagini reale m-a facut sa realizez ce importanta majora a avut-o alegerea animatiei: mult mai expresiva si permite evitarea cliseelor despre razboiul din LIban atat de cunoscute si de difuzate la tv.

"O' Horten" ultimul film al regizorului norvegian Bent Hamer, cel care a facut excelentul Kitchen Story. De altfel, asta a si fost motivul pentru care m-am dus sa-l vad. Mult mai lent decat KS, un road movie pe jos al unui proaspat pensionar, in cautarea unui nou sens al vietii, pe care nu cred ca il gaseste, in ciuda finalului optimist. de fapt e mai mult fals decat optimist, parca pus acolo sa nu pleci deprimat din sala. extrem de trist, in ciuda unor tuse de umor reusite, dar nesemnificative.

"The Happening"- o superporcarie despre revolta plantelor impotriva omului care polueaza. exploateaza preocuparile foarte la moda de azi, dar teribil de prost jucat, realizat, tot.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2008, 13:28   #836
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
"Stranger than fiction"Dustin Hoffman a spus ca asta a fost rolul lui preferat.
Mi-a placut Emma Thompson si povestea in sine.Interesant cum s-au autoironizat si au schimbat finalul desi scenariul din film si scenariul filmului ar fi cerut o tragedie.Dar sentimentele astea de culpabilitate americane...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2008, 08:45   #837
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
How to marry a millionaire....cu Marilyn Monroe si Lauren Baccal. Si inca o actrita blonda "dumb" buna dar i-am uitat numele...

Film comedios, simplu, dragutz, la care nu te poti abtine sa te uiti condescendent....de altfel, si titlul e condescendent.
Tot ce conteaza in filmul asta e Marilyn si Bacall. Sunt atat de diferite, de opuse si totusi exista o chimie pozitiva intre ele pe ecran. Dar nu ma pot abtine, Marilyn e atat de spectaculoasa in frumusetea ei, in usurinta cu care joaca rolul blondei naive, credule, sensibile, autentic-materialista, copilaroasa, fragila, delicata dar reala....mai ca mi-a venit sa plang, de ce naiba a trebuit sa moara? Nici o actrita nu a fost cum a fost ea si nu a generat rolurile pe care le-a jucat ea si nu s-a straduit atat de mult reusind sa nu transmita nimic din eforturile ei de a perfecta jocul actoricesc....

Cred ca v-ati prins despre ce e filmul si singuri.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2008, 14:32   #838
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
The Darjeeling Limited-- aparte film. ca un vis sau mai degraba ca un 'trip'... cam usurel, insa entartaining, per total bun.

una scena care salveaza tot filmul and more: cei trei frati la sfarsitul calatoriei lor in india, alergand sa prinda trenul si carand dupa ei un munte de bagaje, incet-incet lasa sa le cada bagajele din mana si se urca singuri si fericti -finally! sau cel putin impacati- in tren. Totul intr-un slow-motion si pe o muzica indiana :love: care e una din cele mai frumoase chestii care le-am vazut vreodata intr-un film. In plus, momentul "Don't play with me cause' you play with fire..." sublim moment si el... Mai rar film care sa reuseasca asa bine sa exprime nostalgie/amintiri but without taking itself too seriously.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2008, 21:27   #839
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by illotempore2002:
Shoot 'em up!

Vaaai, ce porcarie de film!
e cu Clive Owen si cu Monica Belluci! Vreti sa vedeti cea mai porasta actrita a tuturor timpurilor, in cea mai lamentabila, execrabila interpretare? Dumnezeule, as fi jucat de o mie de ori mai bine, chiar si cu teama mea de a ma exhiba si de a vorbi in public, i-as fi dat lectii! Monica Beluci in acest film = horror! Dar e atat de evident si de flagrant ca nu inteleg cum nu au observat producatorii, regizorul si toti colegii de pe platou.....

Clive Owen e la 5% din potentialul lui, dar e oricum, decent.
Tot filmul e o porcarie!

1. Nicidecum o porcarie de film, probabil cel mai ganxta 8) film din 2007.

2. Bellucci se descurca foarte bine in Malena, rol de referinta de altfel pentru doamna cu sani ireversibil de frumosi.

2'. Bellucci nu trebuie sa fie actrita ca sa interpreteze bine.

***

In ultimu' timp am vazut filme de Susanne Bier, (nu stiu daca-i cunoscuta sau nu, eu am descoperit-o recent) mai exact "Things We Lost in the Fire" (cu Del Toro at its finest) si "Efter brylluppet" - mi-au placut ambele. Sunt aspecte similare in mai multe din filmele ei (din cate am inteles si/sau observat) gen multe closeup-uri si aproximativ acelasi tipar al intrigii.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 08:59   #840
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
De acord, Shoot'Em Up merge, si merge foarte, foarte bine ... e o bucata grozava de entertainment bine gandit si bine executat! :w00t:

Efter Brylluppet a fost chiar nominalizat de Oscar pentru film strain si mi-au placut foarte mult dialogurile si expresivitatea actorilor, pe langa povestea reusita... dar Things we lost in the fire e prea fortat, prea teatral, iar Halle Berry joaca foarte exagerat .... mi-ar fi placut un film mai aerisit, mai natural ..
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells