Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jul 2012, 18:12   #321
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Stiri TVR:

- Raportul pe Justitie e nefavorabil Romaniei si contine referinte clare la masurile abuzive ale guvernului Ponta

- Euro a atins azi un nou minim istoric.

- Domnul presedinte Antonescu ne explica ca noi suntem suverani.

Multumiri USL pentru rezultatele minunate si asteptam alte reusite. O sugestie ar fi adoptarea modelului de succes Juche.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:07   #322
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Si pe ce sa se bazeze creterea leului postacule ? Pe nimicul facut de PDL in ultimii ani ? Pe banii imprumutati de Bas si ai lui ? Pana nu integrezi tiganii, o cultura ce priveste cersitul ca un mod de a trai, intr-o economie poti sa te uiti la leul ala cat vrei pentru ca numai in jos se va duce. E record azi, a fost record si acum 1 an, o sa fie record si in urmatorii 5 ani, mai ales daca sunt sustinuti la putere niste mafioti si impostori ca PDL. Aia nu au avut nici o idee, nici conceptie sau o idee asupra cum trebuie sa arata Romania in viitor. Niste incompetenti. A fost randul lor, au stat destul scarpinandu-se in fund.

Explicatiilde de suveranitate sunt necesare pentru sclavi ca tine, pentru cei care isi cauta stapani.

Cum trebuia sa iasa raportul de justitie ? Favorabil ? De ce sa iasa favorabil ? Ai trait pana acum in Romania ? Era favorabil pana acum si gata de 2 saptamani e negativ ? Relaxeaza-te un pic. Un raport favorabil ar fi mincinos si ar ridca presiunea de pe conducere, oricare ar fi aia, ceva ce nu e tocmai bine. Presiunea trebuie sa existe atat timp cat in tara asta inca sunt destui gura-casca ca tine care se uita la mafiotii de PDL ca salvatori ai justitiei. Cand nu va mai fi PDL va fi TRL sau JTR, nu conteaza, presiunea trebuie sa existe oricare ar fi conducerea statului. Jocurile politice europene sunt un "dezamagitoare", mai ales cand cei ca tine pun botul doar in cauza politicii interne si a partizanatului pe care il sustii. Faptul ca postacii ca tine stau cu Europenismul in gura este putin enevervant dar in curand va trebui sa va gasiti alti stapani si faptul ca cei care vin sunt sub o presiune externa, pentru ca intern cei ca tine nu pun presiunea decat pe adversari, este un lucru bun.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 17 Jul 2012 at 20:13.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:13   #323
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Si pe ce sa se bazeze creterea leului postacule ?

Hai da-o dracu' de treaba...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:15   #324
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Deci pe ce sa se bazeze cresterea leului ? Cum ar putea creste leul cand oamenii care sunt pusi sa conduca sunt de teapa intelectuala a lui Udrea iar apoi au fost pusi copii lor care pana mai ieri erau consilieri ?

Liviu, tie nu iti place dar Twinsen este postac, asta e realitatea. Nu ai avut de a face cu ei pentru ca esti de aceasi parte a baricadei informatice. Poate "hai las-o dreacu" de treaba trebuia mentionata in legatura cu postul lui Twinsen de mai sus dar nu te-a deranjat. Pe mine m-a deraneaza mesajele propagandistice aruncate pe forum the Twinsen.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 17 Jul 2012 at 20:21.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:16   #325
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
miroase a banare pe topicul asta
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:25   #326
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hai ma, ce dracu'... nu suntem politicieni aici ca sa respingem evidentul. Exista un site al BNR, exista acolo cursul euro de prin 2006 incoace. Cineva cu o minima judecata se uita acolo si vede cat a crescut euro de cand s-a declansat criza asta politica total neprovocata (in sensul ca nu era nevoie de ea, asa cum e greseala neprovocata in tenis).

2 iulie: 4.4496
17 iulie: 4.5651

Asta e rezultatul direct al actiunilor USL. N-au Basescu si PDL nimic de-a face aici. Cauta pana in 2006 si zi-mi daca mai gasesti o asemenea depreciere in cateva luni, nu in doar 2 saptamani.

PS: Maine apare oficial raportul MCV, ceea ce inseamna ca poimaine o sa deprecieze iar serios.

PPS: Nu sunt foarte bine informat aici, e doar din auzite mai mult, dar eu stiam ca raporturile MCV au fost in general bune de cativa ani incoace. Sper sa nu ma insel, daca e asa sa mi se dea peste mana. Ce zice raportul asta nou e total alta mancare de peste.

LE: In anticiparea raspunsului. Discutia cu justitia sa zicem ca-i una subiectiva in tara, fiecare o vede intr-un fel: ca s-a schimbat ceva in ultimii ani, ca nu s-a schimbat, ca-i in bine, ca-i in rau, ca ultimele evenimente sunt sau nu legale. Ok, lasam deoparte astea. Problema e ca se vede in Europa acum si asta se va vedea direct la buzunar. Si iar precizez: printr-o greseala nefortata.

Last edited by Liviu- : 17 Jul 2012 at 20:36.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:34   #327
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
USL activeaza in eter ? Cum nu are Basescu si PDL nimic de a face ? Ei au fost inainte, ei au inflamat si dezinformat pe canale europene si ei se pozeaza cu constitutia in spate ? Liviu ? Ce mama dracu ? Adica faptul ca hotii striga si se dau cu curul de pamant in aceasta lupta politica nu are nimic de a face cu Euro ?

Dar mentinerea prin toate mijloacelor a pedelacilor cand populatia sta sa explodeze nu are nici ea o legatura ? USL-ul s-a trezit asa deodata ? De ce nu a creat aceasta criza PPDD sau UDMR sau UNPR ? Pai in spatele partidelor respective stau mult prea putini romani. Cum crezi ca se termina o astfel de poveste cand PDL-ul sunt dispretuitori, mincinosi, parsivi si propagandisti ? Cum credeai ca se va termina o asemenea mizerie ? Pai in forta pentru ca nu te duci la razboi cu sabia cand ala are o mitraliera.

Sa ne imaginam ca unul de la PSD ar scrie o scriosare in care sa zica cat de rahat e Romania. Ce parere ai avea despre asta ? Crezi ca Twinsen nu are aduce in discutie la fiecare post ?

Si nu ai raspuns, cum crezi ca va creste leul in debandanda lasata de PDL si acum condusa de USL ? Dar poate ai putea sa imi spui cum ar putea creste leul in conditii de austeritate fiscala.

Originally Posted by Liviu-:
Nu sunt foarte bine informat aici, e doar din auzite mai mult, dar eu stiam ca raporturile MCV au fost in general bune de cativa ani incoace. Sper sa nu ma insel, daca e asa sa mi se dea peste mana. Ce zice raportul asta nou e total alta mancare de peste.

Sa zicem ca ar fi fost "bun" pana acum. Ti s-a parut traind in tara asta ca reprezinta ceea ce se intampla aici ?
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 17 Jul 2012 at 20:40.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:45   #328
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Twinsen:
- Raportul pe Justitie e nefavorabil Romaniei si contine referinte clare la masurile abuzive ale guvernului Ponta

Uite justitia lui Basescu:
30 ian 2012
Înalta Curte legitimează furtul Robertei Anastase în Parlament.


Ma pis pe UE si pe organismele lor.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:47   #329
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
USL nu trebuia decat sa astepte pana in toamna. Nu ar fi fost nebunia de acum. Raportul pe justitie ar fi fost favorabil. USL ar fi castigat alegerile. Europa nu ne-ar fi izolat. Dar nu, au fost atat de insetati de putere incat n-au mai putut astepta ceteva luni si iata rezultatul - Romania de azi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:50   #330
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Uite justitia lui Basescu:
30 ian 2012
Înalta Curte legitimează furtul Robertei Anastase în Parlament. Roberta Anastase este neurmarita penal pentr furtul din Parlament.

Ma pis pe UE si pe organismele lor. De mai multe ori.



De ce sa astepte? Nu putea Base sa renunte? La -20 de grade striga lumea pe strazi "Jos Basescu". Mai striga si "Alegeri Anticipate". Nici una, nici alta, n-a vrut Basescu.

Last edited by danonino : 17 Jul 2012 at 20:53.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:51   #331
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by danonino:
Ma pis pe UE si pe organismele lor. De mai multe ori.
Da, asta face si USL. Poporul roman risca sa plateasca inconstienta asta. Dar nu e prea tarziu, votul inca ne apartine, nu a fost dat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:54   #332
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Esti un sclav. Te inchini la UE ca la Dumnezeu. Esti un sclav.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:56   #333
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Twinsen, fac parte din poporul roman si te-as ruga sa nu te substitui tu lui. Multumesc pentru bunele tale intentii dar as vrea sa traiesc fara ele. Danonino are dreptate, fie si doar in a mai deschide ochii astora care se uita in sus la stapani.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:56   #334
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Io am trait in anii '80 cand nu ne inchinam la UE si coada la lapte incepea la 4 dimineata. De atunci prefer capitalismul putred.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 21:00   #335
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Pacat ca nu ai inteles nimic din ei si ai ramas cu aceleasi apucaturi. Si te-as ruga sa nu fi tu stindardul capitalismului, nu esti si nu vei fi niciodata. Esti un simplu cetatean, prost informat cu fobii ale istoriei din care nu inveti nimic, pentru ca nu ai simt critic ci doar de "follower".
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 21:33   #336
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
@ twinsen

scuze dar ai toate calitatile unui extremist.

"Europa nu ne-ar fi izolat"

tu chiar crezi asta ? unde esti izolat in centru civic sau in primaverii ? chiar nu vezi ca lupta in europa e celor mari si e mai presus decat o izolare a unei tari ca roamnia indiferent a cui o fii ea ? poti sa-mi spui ce mare sef de stat se tragea de sireturi cu basescu cand romania "nu era izolata?" sau ai memorie scurta si nu iti mai aduci aminte de momentul penibil cu sarkozy ? ma doare in c... de basescu dar cand sarkozy a facut gestul ala il venea sa il scuip. tu cu cine tii ? chiar nu esti roman ? jubilezi acum ca vin niste "politicieni" care nu au nimic mai presus de basescu, ponta, antonescu sau altii, ci doar isi vad interesul care e sau nu pe intelesul altora ?

romania este izolata numai in mintea unor macovei, superbe domnisoare ca pora, turcesti si cristoi(ala care spunea ca rolul unui jurnalist e sa critice puterea, a criticat pdl-ul cand era la putere de s-a cracanat).

hai da apa la moara, fii si tu raspandac, vorbeste despre integrarea romaniei in europa cand referendumul este despre pensii, salarii si trait mai bine.

repet astia de acum nu sunt mai rasariti dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii dam apa la moara acestui marinar. peste 2 sau 4 ani ii dam si pe astia jos si tot asa la infinit. sa inteleaga ca nu merge sa isi bata joc de noi.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 21:39   #337
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by victor:
@ twinsen

scuze dar ai toate calitatile unui extremist.

Afirmatia asta e cel putin amuzanta in contextul topicului. In rest iti dau oarecare dreptate, toate chestiile astea au caracter ciclic si sunt condamnate in a se repeta la nesfarsit. Se schimba putin decorul, dar restul jocului ramane in mare acelasi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 21:57   #338
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
LE: In anticiparea raspunsului. Discutia cu justitia sa zicem ca-i una subiectiva in tara, fiecare o vede intr-un fel: ca s-a schimbat ceva in ultimii ani, ca nu s-a schimbat, ca-i in bine, ca-i in rau, ca ultimele evenimente sunt sau nu legale. Ok, lasam deoparte astea. Problema e ca se vede in Europa acum si asta se va vedea direct la buzunar. Si iar precizez: printr-o greseala nefortata.

Mda, Romania a abosrbit la greu fonduri europene de cand a intrat, la greu. Cred ca am luat vreo 3 euro de acolo. Suntem tara cu cea mai mica rata de absortie a fondurile europene din istorie. Basescu a avut grija de asta. Ce-i drept, in timpul mandatului sau am intrat in UE, dar tot in timpul mandatului sau am esuat lamentabil, rusinos.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 22:00   #339
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
26 ianuarie
Romania a semnat ACTA

Guvernul era condus de portavocea Boc.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 22:04   #340
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by victor:
@ twinsen

scuze dar ai toate calitatile unui extremist.
Da, daca te uti pe threadul asta, eu am fost extremist. Eu am facut sclavi pe cei din jur. Eu am vorbit de moartea altor forumisti.
Originally Posted by victor:
hai da apa la moara, fii si tu raspandac, vorbeste despre integrarea romaniei in europa cand referendumul este despre pensii, salarii si trait mai bine.
Trait mai bine cum? De unde vin banii?
Originally Posted by victor:
repet astia de acum nu sunt mai rasariti dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii dam apa la moara acestui marinar. peste 2 sau 4 ani ii dam si pe astia jos si tot asa la infinit. sa inteleaga ca nu merge sa isi bata joc de noi.
Oh, deci pentru tine politica insemana sa votezi la infinit contra partidului cu care ai votat data trecuta.
Originally Posted by danonino:
Suntem tara cu cea mai mica rata de absortie a fondurile europene din istorie. Basescu a avut grija de asta.
Stai ca nu pricep, presedintele absoarbe fonduri europene?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells