Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jul 2012, 21:41   #241
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Pai vezi, nu incerca sa te pictezi intr-un revolutionar sau ceva. Daca te-ai fi nascut pe vreamea lui Ceasca probabil erai cel mai mare sustinator al lui. Nu ai cunostinte in ceea ce priveste democratia dar nu te impedica sa tipi ca din gura din sarpe cand te ciupeste Base un pic, pui de comunist. Toti astia care au subordonat institutiile dupa propriul lor plac si la comanda unui cretin ca Base sunt cei din teapa ta, sclavi. Nu-i Base vreun smecher inascut ci doar a profitat de sclavia si prostia ce caracterizeaza aceasta tara iar prostia nu are culoare politica si nici ideologii. Ca dovada ca atunci cand te-am luat la rost pe puncte nu esti capabil sa raspunzi, pentru ca nu stii, pentru ca esti doar o goarna de propaganda, postacule. In astfel de momente mizeria iese la suprafata si se "activeaza" mai toti "independentii" asa ca tine care stau cu democratia in gura ca niste impostori.

http://www.youtube.com/watch?v=3OEQSZaPjNk <-- asta e Basescu si nimic mai mult. Asta e salvatorul tau, pui de comunist.

PS: Ah deci incerci sa joci si jocul individului care are umor. LOL . Amice, nu te-ai nascut cu asa ceva ci doar cu frica si paranoia ca altfel nu puneai botul la tot ce mai scoate propaganda pedelista pe goarna.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 11 Jul 2012 at 21:57.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 22:48   #242
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Redy eu cred că întreci măsura. Dacă vrei să faci campanie ia-te de ce a făcut Băsescu, nu de interlocutorii tăi.
Twinsen nu te mai minți singur ești pro PDL. Și da cred că Merkel a fost informată de Băsescu cu punctul lui de vedere care în opinia lui Ponta e prost. Fix Merkel n-are altceva de făcut decât de interpretat constituția noastră la care și noi avem probleme, dar ea o interpretează bine.

Îmi aduc și eu aminte, de fapt cum puteam să uit cum le-a spus Băsescu la bolnavi că să ia o aspirină că le trece, sau cum a spus că se poate învăța și la lumina lumânării sau cum nu e cazul să învețe copiii că pot reuși și dacă sunt șmecheri. Dar astea au fost în primul mandat.

Altfel ne-au demonstrat și procurorii DNA că sunt penibili. Cel puțin implicarea lui Ponta și stenogramele lui sunt penibile. Pe de altă parte e iarăși penibil să ne spună că au făcut trafic de influență cu USL-iștii când posturile vizate sunt numite de președinte. Că sunt vinovați sau nu, nu știu, dar cum să mai ai încredere în ei?

Dar să ne și distrăm cu Băsescu: http://www.youtube.com/watch?v=ORkWMt5iR6k
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 23:09   #243
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Piua, Redy, piua. De ce te bagi in jocul basistilor? Ai observat ca incearca sa devieze discutia in mod sistematic.

Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege. Presedintele Romaniei e supus votului popular. E democratie, care nu intelege si nu accepta asta, poate sa moara acum, sunt prea prosti si irosesc spatiu si mancare.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 23:41   #244
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by danonino:
Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege.
Asa e. Poporul roman va decide pe 29 iunie. De ce te te agiti ca un pepsi stat prea mult la soare?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 00:40   #245
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Inca o data

Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 09:03   #246
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Repeti ca sa nu uiti?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 10:18   #247
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
L-am vazut aseara pe Ponta mintind cu zambetul pe buze pe liderii europeni ca va respecta decizia Curtii Constitutionale si referendumul va fi validat doar daca participa peste 50% din populatie.

De unde stiu ca mintea? Foarte simplu, la intrebarea ce se va intampla daca Parlamentul nu va da o lege conform hotararii Curtii Constitutionale pana la referendum, a zis ca referendumul nu va fi validatat de Curte. Fals! Ordonanta de guvern data de el care prevede demiterea cu majoritatea celor prezenti la vot e inca in vigoare. Curtea Constitutionala e obligata sa valideze referendumul pe baza acelei ordinante, chiar daca se prezinta doar 1 om la vot.

Cum credeti ca va reactiona intreaga Europa in fata unui premier care calca in picioare statul de drept si apoi indrazneste sa vina cu minciuni sfruntate la ei. Credeti ca va fi ca in Romania, ca "lasa ca merge si asa". O sa fim izolati, n-o sa mai intram in spatiul Schengen, ani de progres o sa se piarda. O sa se stabileasca in schimb relatii apropiate cu Rusia si alte tari "pretene"... Refrendumul aste e extrem de important pentru noi toti, ganditi-va foarte bine!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 11:05   #248
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege. Presedintele Romaniei e supus votului popular. E democratie, care nu intelege si nu accepta asta, poate sa moara acum, sunt prea prosti si irosesc spatiu si mancare.

Asa cum a putut fi ales, asa poate fi si demis: prin votul romanilor.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 11:51   #249
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Twinsen astea-s speculații cu minciuna.

Minciunile adevărate au fost alea din 2008 cu creșterea salariilor la profesori când Băsescu zice că sunt bani și peste câteva luni se răzgândește. Apoi alea din 2010 când zice că nu se taie salariile, iar apoi ne anunță triumfător că decât să ne mai mintă încă 6 luni preferă să taie salariile. (plus pensiile și mai apoi creșterea TVA deoarece CCR-ul i-a spus că nu respectă constituția)
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 12:36   #250
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
sergiu, fiecare poate sa voteze cum vrea. Daca crezi ca as e bine, voteaza pentru demitere.

Un lucru insa nu se poate discuta - respectarea legii. De asta Europa ne critica acum si de asta riscam sa pierdem o gramada de bani si sprijin. Nu pentru ca Basescu a fost suspendat. USL a calcat in picioare legea si principiile statului de drept, iar asta e extrem de grav si asta ne cere toata Europa sa remediem.

Ponta degeaba se duce acolo si zice "da, da, da" si in tara legea e in continuare dispretuita. Aia nu sunt prosti. Sa se anuleze ordonanta de urgenta referitoare la referendum. Curtea Constitutionala sa cerceteze cum a fost destitut avocatul poporului si presedintii camerelor. Daca se dovedeste ca au fost incalcate legile, vinovatii sa sufere consecintele.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 12:40   #251
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Sa nu uitam urmatorul lucru:

Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege. Presedintele Romaniei e supus votului popular. E democratie, care nu intelege si nu accepta asta, poate sa moara acum, sunt prea prosti si irosesc spatiu si mancare.

Asa cum a putut fi ales, asa poate fi si demis: prin votul romanilor.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 12:45   #252
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
@danonino, de 4 ori ai dreptate.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 12:59   #253
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sa nu uitam urmatorul lucru:

Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege. Presedintele Romaniei e supus votului popular. E democratie, care nu intelege si nu accepta asta, poate sa moara acum, sunt prea prosti si irosesc spatiu si mancare.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 13:00   #254
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci....

Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege. Presedintele Romaniei e supus votului popular. E democratie, care nu intelege si nu accepta asta, poate sa moara acum, sunt prea prosti si irosesc spatiu si mancare.


da?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 13:03   #255
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu sunt de părere că Europa e pe noi din cauză că s-au adoptat toate modificările astea foarte rapid și nu vor să dea impresia că nu sunt călare pe situație mai ales după problemele cu Ungaria.

Băsescu și PDL au făcut și ei măgării, poate chiar mai mari, dar pe rând și nu s-au sesizat.

Iar la referendumul ăsta eu îl judec pe Băsescu în absolut nu relativ la ce au făcut alții. Merită să mai rămână? Eu zic că nu. Asta nu înseamnă că la următoarele alegeri parlamentare/prezidențiale voi vota cu Ponta sau Antonescu. Sigur nu voi vota cu ei doi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 18:42   #256
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by sergiuseling:
Redy eu cred că întreci măsura. Dacă vrei să faci campanie ia-te de ce a făcut Băsescu, nu de interlocutorii tăi.

Cred ca m-am luat de ce a facut nea Bas destul pana acum, pe puncte. Basescu si Pedelacii nu stau acolo pentru ca asa s-au nascut ci pentru ca sunt pusi de alde Twinsen. Nici asta nu ar fi problema dar reconfirmarea hotilor se face tot de aceasti teapta de indivizi.

In plus, Twinsen e postac si imi displac postacii pentru ca dezinformeaza si mint mai ceva ca seful lor mult iubit, niste impostori. Indivizi ca Twinsen mentin asemenea lepre la conducere si sunt dezgustatori, atat cei pe care ii sustin cat si cei care o fac, remunerat sau nu. Cu prima ocazie te vor calca pe cap daca le dai putere ascestor specimene cu fete patibulare, ca sa citez un om foarte "apreciat" pe aici. La fel ca si in cazul autorului acelei fraze, sclavia si obedienta sunt bune de criticat dar bune de practicat, acesta este compasul dupa care Romania se misca.

Toleranta ar trebui folosita pentru cei care nu vor sa iti faca un rau si pusa deoparte cand vine vorba de un adevarat atac la democratie inventand praguri peste noapte si folosind toate canalele posibile de dezinformare pentru a face acest lucru. Daca era un alt partid la putere si folosea aceleasi tehnici de dezinformare il si vedeam pe Twinsen cum se dadea cu fundul de pamant ca ne facem de cacat in Europa pentru ca Gigel a zis nu stiu ce parlamentul european, nu ca nu ne face onoare o EBA sau un Gigi Becali. Indivizi fara un compas moral care denunta acest lucru doar ca lumea sa nu se uite la ei sunt josnici si nimeni nu ar trebui sa aiba rabdare cu astfel de persoane. Ei sunt doar reminescente comuniste, monumente de obedienta si impostura, gandaci ai democratiei. Ei supravietuiesc si atat, nu gandesc.

Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by danonino:
Situatia e urmatoarea: Basescu sa fie demis din functia de Presedinte? Da sau nu, poporul roman alege.
Asa e. Poporul roman va decide pe 29 iunie. De ce te te agiti ca un pepsi stat prea mult la soare?
Alegerea este impiedicata si ingreunata in mod voit de sistemul corupt intretinut de Bas al tau. Inca nu ai venit un exemplu cu cu un astfel de prag folosit in Europa moderna de care incerci sa pari a avea ceva in comun. Iti spune eu de pe acum, nu ai nimic in comun. Dar lasa-i pe europeni, ia justifica tu un astfel de prag impus chiar de cei care pana mai ieri conduceau mizeria asta de tara pentru apararea mult iubitului conducator. Ce considerente democratice a a avut la baza o asemenea lege, pe langa multe altele aberante, mai ales cand numarul votantilor din Romania este necunoscut avand in vedere ca recensamantul nu si-a aratat rezultatele. Chiar si asa, nu exista o alta explicatie decat mentinerea la putere a unui sistem corupt prin cei care au fost pusi ca acest lucru sa nu se intample. Ai fi bun de democrat in Coreea de Nord.

Daca rezultatul referendumului, din cauza mizeriei pedeliste, va fi invalidat atunci ne vedem in strada iar daca esti tot asa un erou al democratiei te astept si pe tine sa imi explici cum e aia cu democratia, in persoana si nu sub forma pe care o arati pe forum.

__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 12 Jul 2012 at 19:13.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 21:10   #257
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Twinsen:
sergiu, fiecare poate sa voteze cum vrea. Daca crezi ca as e bine, voteaza pentru demitere.

Un lucru insa nu se poate discuta - respectarea legii. De asta Europa ne critica acum si de asta riscam sa pierdem o gramada de bani si sprijin. Nu pentru ca Basescu a fost suspendat. USL a calcat in picioare legea si principiile statului de drept, iar asta e extrem de grav si asta ne cere toata Europa sa remediem.

Ponta degeaba se duce acolo si zice "da, da, da" si in tara legea e in continuare dispretuita. Aia nu sunt prosti. Sa se anuleze ordonanta de urgenta referitoare la referendum. Curtea Constitutionala sa cerceteze cum a fost destitut avocatul poporului si presedintii camerelor. Daca se dovedeste ca au fost incalcate legile, vinovatii sa sufere consecintele.


Dovedesti ce bine informat esti.
CCR a cercetat cazul avocatului poporului si a fost de accord cu demiterea , la fel si in cazul destituirii presedintilor camerelor.Inteligentule!
Basescu ala pe care il pupi tu a spus cu gura lui : " CCR e o institutie penibila , ce am ajuns toti sa fim condusi de CCR? " . Si inafara de asta , USL nu a incalcat nimic , Basescu a incalcat multe.Daca nu ai habar de ce vorbesti...de ce mai postezi aici amice?Eu nu postam daca nu vedeam ce inteligent esti tu.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 21:28   #258
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu mai acuza pe altii de propaganda si gandeste pentru tine. Ia si citeste motivatiile CCR spalatule pe creier de informatia "buna" pe care o primesti:

http://www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/ro/2012/D0732_12.pdf

http://www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/ro/2012/D0728_12.pdf

http://www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/ro/2012/D0729_12.pdf

CCR sterge pe jos cu USL apropo de ilegalitatile pe care le-au comis si ai tupeul sa zici aberatiile astea. Ne meritam soarta. Sa-i avem pe USL...

LE: Ia si citeste si decizia curtii publicata in MOf (http://www.monitoruloficial.ro/RO/ar...itor--339.html) din 11 iulie (partea I, 473), unde explica ce-i aia fapta grava pentru care scrie in Constitutie ca presedintele poate fi suspendat. Nimic din ce a zis USL nu intra in definitia aia, motiv pentru care CCR, in avizul consultativ, nici nu a vorbit de asa ceva. CCR a respins cerea presedintelui ca inadmisibila pentru ca avizul ei era doar consultativ, iar procedurile parlamentare au fost respectate, desi motivatia corecta nu exista.

In alta ordine de idei, inca o data imi arat respectul pentru Adriana Saftoiu care are tupeul sa recunoasca ca ce face USL-ul acum e un mare abuz. Dar cui din PNL ii mai pasa de ea? Din moment ce a renuntat la functia de deputat atunci cand tot PNL-ul a zis ca-si da demisia in semn de protest. Ea a fost singura care a facut-o si cum nu-i mai poate ajuta in Parlament ii doare undeva de obiectivitatea ei.

Injurati-l pe Basescu, dar macar nu mintiti apropo de acte oficiale.

Last edited by Liviu- : 12 Jul 2012 at 21:51.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 22:51   #259
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cum să șteargă pe jos.

La avocatul poporului scorul a fost 8-1 pentru parlament. Argumentația spunea că Parlamentul decide cine e avocatul poporului, iar a decide altfel ar însemna ca CCR să se substituie parlamentului ceea ce ar fi ilegal. (desigur a fost și o opinie contrară)
La Blaga scorul a fost 6-3
Iar la Anastase a fost 9-0, niciunul n-a mai apărat-o.

Departe de a șterge pe jos. În cel mai rău caz e discutabil dat fiind faptul că nici cei 9 nu s-au putut înțelege decât că demiterea lui Anastase cade exclusiv în atribuțiile camerei din care face parte.

Adriana Săftoiu: fostă purtătoare de cuvânt a lui Băsescu. Orice opinie a ei e din start compromisă dpdv al obiectivității.

Altfel am citit și de la Twinsen și de la ceilaltți destule minciuni. Dar îi scuz cum s-a scuzat și Băsescu: el n-a mințit decât când a fost dezinformat. Așa și ei n-au mințit, doar au fost dezinformați.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2012, 22:52   #260
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mai citeste o data. Oamenii aia nu au zis daca e legal sau nu, ci daca pot judeca cazul sau nu... si nu-l pot judeca.

Uite, iti dau si citatul... stiu ca-i mai greu cu lectura: "În lumina tuturor considerentelor expuse, Curtea constată că Hotărârea Senatului nr.24 din 3 iulie 2012 nu poate fi supusă controlului de constituţionalitate, deoarece, prin obiectul său de reglementare, nu se încadrează în sfera actelor parlamentare asupra căreia Curtea Constituţională se poate pronunţa."

Originally Posted by sergiuseling:
Adriana Săftoiu: fostă purtătoare de cuvânt a lui Băsescu. Orice opinie a ei e din start compromisă dpdv al obiectivității.

Si dupa asta a devenit membru PNL. Scuze, mai incearca. E printre putinele persoane care nu doar mimeaza obiectivitatea.

Last edited by Liviu- : 12 Jul 2012 at 22:58.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells