Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Nov 2009, 10:44   #1
mento
Novice
 
mento
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Cinema nou in Brasov

Cum putem influenta investitorii sa deschida un cinema nou in orasele care nu au deloc cinematografe sau care au doar unul vechi "comunist"?
Eu sunt din Brasov si la capitolul asta suntem praf ca oras. exista un singur cinema comunist care presupun ca din cauza fondurilor ruleaza filme vechi... acum mai nou au rulat cateva filme noi romanesti... dar noutati de genul box-office international nici o sansa... si poate chiar daca le-ar rula nu as putea sa merg intr-un astfel de cinema...
Am trimis un mail primarului si viceprimarului cu speranta ca au mai trimis si altii si poate ei pot incuraja investitorii, dar cred ca au fost prea ocupati si ei cu campaniile electorale... probabil deschiderea unui nou cinema nu ar atrage prea multe voturi...
Eu sunt un pic bulversat de faptul ca in bucuresti sunt in jur de 17 cinematografe... adica... doar in bucuresti e un vad asa mare pentru cinema-uri sau le e frica sa deschida si in alte parti din cauza faptului ca noi (cum ne zic noua bucurestenii... provincia) suntem mai putin civilizati* si preferam sa descarcam filme sa le vedem pe calculator ??? in felul asta neavand succes....
*Poate vi se pare ciudat ca am folosit cuvantul civilizat, dar eu cred ca a fi civilizat inseamna sa fii in primul rand corect (sa respecti niste reguli, legi...
In fine, ce putem face?

Last edited by mento : 29 Dec 2009 at 15:42.
mento is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 13:48   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Admirabilä initiativä, si vä sustin din tot sufletul!
...Din partea mea, doar atât - nu sunt familiarizat cu pârghiile practice în situatii ca asta.
Oricum, de retinut cä acum totul depinde de RENTABILITATE. Dacä nu are convingerea cä-si va scoate banii din încasäri într-un interval rezonabil, nimeni nu va investi într-un cinematograf nou (la Brasov sau oriunde). Poate ar fi mai indicatä o salä polivalentä - sä aducä bani din spectacole si activitäti lucrative (nu dau exemple, din decentä... ), si sä proiecteze filme mai rar, strict în functie de cererea publicului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 14:00   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Am o veste buna si una rea pentru tine. Cea buna este ca reteaua Cinema City va face cinomatograf inclusiv in Brasov, pe langa alte orase - mai mari si mai mici din tara/ mai sarace sau mai bogate (Arad, Tg. Mures, Deva, Satu Mare, Focsani, Botosani, Braila etc).
Vestea rea este ca nu stim in ce an se va intampla asta. 2010? 2011?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 16:14   #4
johnny89
Novice
 
johnny89
 
Join Date: Nov 2009
Location: Suceava
Posts: 24
Send a message via Yahoo to johnny89
In Suceava avem si noi un cinema vechi la care n-am mai fost demult dar trebuia sa fie deschis Cinema city in cadrul Iulius mall in primavara si dupa ce ma tot zbat sa aflu cand se mai deschide aflu ca din cauza crizei au amanat pana la finele lui 2010! .
johnny89 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 14:59   #5
mento
Novice
 
mento
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
A mai fost un cinema nou la noi, dar cred ca a dat faliment in cele din urma... cred eu ca din cauza amplasamentului... era undeva la periferie... si care la randul lui dadea filmele care probabil erau mai ieftine. De exemplu la filmul 300 am asteptat sa il ruleze cam 4 luni dupa ce a rulat in bucuresti... si nu a mai veniti niciodata... l-am vaut pe calculator, nu am avut de ales.
mento is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2009, 15:40   #6
mento
Novice
 
mento
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
S-a deschis Cityplex in Brasov in locul vechiului Go Multiplex (de la eliana)...
Se pare ca cineva mi-a ascultat "rugaciunile".
O sa il inaugurez binenteles cu Avatar.
Daca Gloria ar avea dreptate sa se deschida si Cinema City... atunci Brasovul nu va mai sta prost la capitolul asta.
mento is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2018, 16:38   #7
Phantom_sub
Novice
 
Phantom_sub
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2
Cinema City Râmnicu Vâlcea

S-a inagurat din decembrie anul trecut un nou mall şi odată cu acesta trebuia să se deschidă şi Cinema City, care se află în interiorul. Ni s-a promis marea cu sarea. Mall-ul are multe probleme, ba nu le merge wi fi ul, ba le pică curentul samd Auzisem zvonuri că ar deschide cinematograful- cu 5-6 săli luna asta- dar nimic, niciun anunţ, niciun pâs, mai rău ca la filmarea unui film cu nume secret. Apoi am auzit că de abia după doi ani de la deschiderea mall-ului din Piteşti au deschis şi Cinema City de acolo. Întrebarea mea e, e posibil să nu deschidă nici măcar anul ăsta având în vedere ce probleme are mall ul? Cred că primesc zilnic mesaje pe facebook cei de la shopping city, dar primim acelaşi mesaj: :Se deschide în februarie; în apropierea Paştelui" şi când se aproprie termenul, silentio stampa. Apoi ne dau un mesaj formal şi diplomat: "Uitaţi-vă pe pagina noastră de FB pentru noutăţi."

Last edited by Phantom_sub : 21 Apr 2018 at 16:43.
Phantom_sub is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells