Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2009, 18:08   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai ma, lasa ca-l facem dincolo, scuze pentru lipsa diacriticelor.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 21:16   #2
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Rapandula. Astea se pot gasi usor in DEX.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 21:37   #3
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Mistah J:
Prin urmare, topic de limba română. Cine vrea să participe?

Eu.De cand trebuie sa scriem nicio si de ce ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 21:47   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu trebuie. E o aberatie delirantä. Erau beti când le-a venit. Nu vä luati dupä capul lor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 22:04   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Aberatie sau nu ... asa vad ca este folosit peste tot in presa.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 23:13   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Mistah J:
De când cu noua Gramatică şi noul DEX ale Academiei
Ce Academie???

Originally Posted by Mistah J:
multă lume este din ce în ce mai derutată şi mai nesigură cu privire la corectitudinea anumitor exprimări.
Uite scartz! Multa lume e mai ca dracu'...
Oamenii, ma refer in speta la romani, sunt din ce in ce mai nesiguri cu cam toate trebusoarele tipic romanesti, de la justitie, economie pana la educatie, invatamant sau sanatate. Dar vezi tu, Mistah Jay, E SI NORMAL sa se intample astfel! atunci cand legile si "regulile sistemului" sunt atat de imprastiate, alese alandala, aprobate de-a-n-******, tot schimbate si modificate de cei care ne conduc. E si normal! Vina nu e a noastra! Daca sistemul e de doi lei, nu poti sa emiti aceleasi pretentii ca unei Constitutii Americanesti ori cel putin Switzerlandesti.

Originally Posted by Mistah J:
vom încerca să dezbatem aici
Pun pariu ca nu te vei ocupa de acest topic. Ai inceput tu destule, nu zic proaste, foarte interesante..dar le-ai cam lasat in paragina.

Originally Posted by Mistah J:
Desigur, poţi fi iconoclast şi să susţii (preferabil, cu argumente) propriile reguli/uzanţe, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să le cunoşti pe cele oficiale.
Off Mistah Jay, ai inceput si tu sa intri in ritmul cinemagist...n-am intelss nimic. Dar nu-ti cer explicatii caci sunt sigur ca n-am sa le primesc. Ce-nseamna iconoclast???

Originally Posted by Mistah J:
Cine vrea să participe?
Nu, multumesc! Cam asta dau eu pe gramatica romana mai fluida ca T-1000.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2009, 11:43   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Pe mine ma intereseaza sa stiu ce hotarari se iau legat de limba romana.

Imi e greu sa ma obisnuiesc cu niciun, nicio dar daca stau sa ma gandesc la vreun si vreo, este totusi oarecum logic.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2009, 22:45   #8
han.solo
Junior
 
han.solo
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 33
Eu am adoptat uşor scrierea cu nicio şi niciun. În fond, se pronunţă împreună.

În fine. Altceva mă deranjează.

Văd că în general s-a stabilit scrierea cu "â din a" în loc de "î din i". Eu de exemplu nu scriu cu â (î din a). Şi nu numai eu. Există edituri, chiar unele mari, din România, plus ziare, reviste care nu se conformează hotărîrii, recomandării, din 93 a Academiei, şi care scriu deci cu tot "î din i". Şi, la fel, folosesc sînt în loc de sunt. Părerea mea, sau ... impresia mea este că e mai rapid, şi ca scris de mînă, şi ca viteză citit.

Poate par că vreau să despic firu-n patru, dar nu-i chiar aşa, să ne gîndim la căutarea pe Google de exemplu. Ar fi mai uşor de găsit ceva dacă ar exista un set de reguli clare.
han.solo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2009, 10:46   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by han.solo:
Eu am adoptat uşor scrierea cu nicio şi niciun. În fond, se pronunţă împreună.

În fine. Altceva mă deranjează.

Văd că în general s-a stabilit scrierea cu "â din a" în loc de "î din i". Eu de exemplu nu scriu cu â (î din a). Şi nu numai eu. Există edituri, chiar unele mari, din România, plus ziare, reviste care nu se conformează hotărîrii, recomandării, din 93 a Academiei, şi care scriu deci cu tot "î din i". Şi, la fel, folosesc sînt în loc de sunt. Părerea mea, sau ... impresia mea este că e mai rapid, şi ca scris de mînă, şi ca viteză citit.

Poate par că vreau să despic firu-n patru, dar nu-i chiar aşa, să ne gîndim la căutarea pe Google de exemplu. Ar fi mai uşor de găsit ceva dacă ar exista un set de reguli clare.

schimbarea asta s-a petrecut cand eu eram clasa a doua (sau a treia)...adica acum muuuuuulta vreme. nu stiu de ce inca mai reprezinta o problema.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2009, 23:32   #10
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ce potent a devenit Mistah Jay. Si cat s-a mai linistit! Te pomeni c-o fi dat de vreo muza!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 16:34   #11
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

şters!

Last edited by Dragomara : 18 Nov 2009 at 21:45.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 18:58   #12
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

şters!

Last edited by Dragomara : 18 Nov 2009 at 21:45.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2009, 14:02   #13
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
hello!

Originally Posted by Mistah J:
Mesaj mutat aici de la topicul „Să învăţăm puţină gramatică" de la secţiunea de sugestii şi reclamaţii şterse de Pitbull.

Apreciez faptul că ai încercat să îţi susţii ideea prin argumente, Deleted, însă partea cu numeralele mi s-a părut de umplutură, pe lângă subiect. Aşa cum am mai spus, nu m-am documentat încă în privinţa normării propuse de Academie pentru situaţia în discuţie, iar opinia pe care am enunţat-o în mesajele anterioare se bazează exclusiv pe un simţ al limbii . Ai dreptate în privinţa provenienţei lui de, însă, în virtutea ideii (pe care observ că o menţionezi şi tu) că
Originally Posted by Deleted:
tre’ să fim toleranţi
, consider că şi păstrarea lui de ca variantă normată secundară, datorată uzitării şi insuficient argumentată etimologic, în construcţii precum Substantivul ştiinţă se scrie cu doi de i. sau Sunt cinci de Ion pe lista candidaţilor. ar fi binevenită.
P.S.: Eu aş tinde să mă feresc de termenul regulă într-un context lingvistic. E cam contradictoriu cu statutul de organism viu al limbii. În ceea ce priveşte normarea temporară formulată de Academie, eu ader la termeni precum normă, propunere, recuzare etc.

te rog să reciteşti ce am scris acolo

cred că ai dat o interpretare restrictivă

anyway, m-a interesat mai mult transferul logico-semantic - de aia m-am raportat la categoria denumită "cuantificatori" - or, numeralul, ca parte de vorbire, era doar punctul de plecare, reperul "formal" din structura noastră mentală

adevarata problemă rezidă în tratarea substantivului ca numărabil sau nu (egal valabil şi pentru substantivele nume proprii, şi pentru cele "metalingvistice", cum era acel "i")

de aici încolo, se poate discuta

btw: cu argumente - când poţi justifica "norma", devine mai lesne de însuşit

p.s. m-ar interesa sensul pe care tu îl atribui opoziţiei (?) "normă"/"regulă" (socoteşti durata de aplicabilitate drept "trăsătură distinctivă"?)

Last edited by Deleted : 23 Sep 2009 at 17:11.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2009, 12:12   #14
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Sau " ai grije " . Din cate stiu eu , se spune " ai grija " dar asta cu " i-mi " e chiar tare. Cum sa scrii asa chiar si " nicio " am vazut si in traducerile de la filme . .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2009, 15:37   #15
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Mikala,

Originally Posted by Mikala:
Sau " ai grije " . Din cate stiu eu , se spune " ai grija " dar asta cu " i-mi " e chiar tare. Cum sa scrii asa chiar si " nicio " am vazut si in traducerile de la filme . .

nu-mi place nici mie deloc acest "nicio"

l-am "scuipat" când mi l-au vârât sub nas

între timp, m-am resemnat

chestii-trestii

da' cică-s norma: "niciun", "nicio"
totuşi, încă se mai scriu "nici un" / "nici o" - dar numai în anumite situaţii
aşa, ca să fie foarte complicat şi nefiresc

Last edited by Deleted : 25 Sep 2009 at 15:41.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2009, 16:07   #16
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Sau cum a scris Betti , care cine o fi o fi , a scris " nai " in loc de n-ai , sau Jicnit ca numai asta o sa imi vina in cap toata ziua .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2009, 16:11   #17
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Mikka,

Originally Posted by Mikala:
Sau cum a scris Betti , care cine o fi o fi , a scris " nai " in loc de n-ai , sau Jicnit ca numai asta o sa imi vina in cap toata ziua .

forget it!
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2009, 16:16   #18
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Macar ma mai amuz si eu.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2010, 00:41   #19
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Imi trebuie/trebuiesc doua mere. Eu folosesc trebuie, insa am ausit destul de des si trebuiesc.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 10:32   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Trebuiesc" e incorect. Verbul "a trebui" e impersonal si nu are plural.
De fapt, si formula "îmi trebuie" e gresitä si ilogicä. Merele n-au cum sä "trebuiascä" - si nici altele sau altii. Corect ar fi:
- Trebuie sä am (obtin, primesc, fac rost de, etc.) douä mere.
- Am nevoie de douä mere.
(Unde mai pui cä-n Adeal, prin zona Alba-Hunedoara, se foloseste si comicäria: "Mi-l trebe", "ti-o trebe"!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells