Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Sep 2014, 14:52   #1
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Ce (mai) mancati cand va uitati la filme?

Astazi dau nastere fratiorului mai mic al thread-ului "Arta gatitului". De la chestii preparate in casa la cine stie ce treburi interesante de prin magazine ... astept propuneri si pareri
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 17:26   #2
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
nachos.... e ritual....
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 18:07   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca e un film de arta, nimic. La filme de entertainment, Pringles sau caju.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 19:09   #4
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Daca e film'' de groaza '', imi mananc unghiile
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 23:39   #5
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
Daca e un film de arta, nimic. La filme de entertainment, Pringles sau caju.
nu putea fi ceva normal, banal, comun, ca la toti romanii. Cipsuri, popcorn, alune, etc.

In cazul tau Twinsen trebuia sa fie ceva exotic gen caju, iar banalele scrijele, (cipsuri), sunt Pringles...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2014, 08:53   #6
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by alali:
Originally Posted by Twinsen:
Daca e un film de arta, nimic. La filme de entertainment, Pringles sau caju.
nu putea fi ceva normal, banal, comun, ca la toti romanii. Cipsuri, popcorn, alune, etc.

In cazul tau Twinsen trebuia sa fie ceva exotic gen caju, iar banalele scrijele, (cipsuri), sunt Pringles...

Mie nota de personalitate a lui Twinsen nu mi se pare ca vine deloc din diferenta dintre cipsuri si Pringles (desigur, Pringles-urile sunt cele mai bune cipsuri,de unde si pretul).Ci din aceea ca la filmele de arta nu serveste nimic, in timp ce la amuzamente si relaxare mai rontaie cate ceva.

E si aceasta o maniera de a diferentia Arta de arta .Originala si perfect valabila Un act domestic de pietate in fata creatiei .Deosebirea de stare dintre templu si stadion

Twinsen,daca am exagerat cu interpretarile,pune-ma la punct !
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2014, 11:34   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by alali:
nu putea fi ceva normal, banal, comun, ca la toti romanii. Cipsuri, popcorn, alune, etc.

In cazul tau Twinsen trebuia sa fie ceva exotic gen caju, iar banalele scrijele, (cipsuri), sunt Pringles...
Eh, voiam si eu sa par special. Adevarul e ca mananc seminte de floarea soarelui si scuip intodeauna cojile pe jos cu mandrie nationala. In zilele de salar imi permit si niste seminte de bostan.

@sigalia
Pur si simplu un film de arta necesita atentie ca sa-l inteleg cat mai bine. Ce ma fac daca ma inec cu o coaja de samanta si pierd un indiciu subtil?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2014, 11:47   #8
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Intrebam pentru ca eu si al meu prieten am trecut prin ceva faze :
- popcorn ... facut de el, cu boia dulce.. mmmniamn mniamn, numai si pentru momentul in care il vad pe el la cratita urmeaza sa incercam si alte idei de popcorn, asa ca poate sariti cu ponturi
- cipsuri, cipsuri siii iar cipsuri si Pringles, precum si alte rontaibile
- creveti d-aia cipsuri, de ii faci in tigaie
- creveti d-aia de vin din mare, pe gratar nici nu-i asezi bine pe gratar ca deja te pocneste direct in suflet mirosul lor
- cartofi prajiti cu sos plin de usturoi
- mancare, de care s-a nimerit sa fac, daca ne era si foame pe langa pofta de un film
etc.. probabil o sa ziceti ca sunt cat casa poporului din asa postare )

Ma gandeam sa incerc sa trec la chestii mai evoluate, gen gustari home-made care mai de care mai interesante. Eventual sa incep macar cu niste sosuri yummy pentru niste nachos. Sa nu dau 10-15 lei pe alea de prin mega-image, care sunt pline de ingrediente triste.

Sa nu mai povestesc ca oricum mesele mele se iau in fata laptopului by default. Eventual bag macar un episod din Simpsons sau mai stiu eu ce, daca nu e timp de un film intreg.

In ziua in care am intrebat, speram sa ma inspirati cu vreo idee ca eram all out of ideas
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 24 Sep 2014 at 11:51.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2014, 13:57   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Pur si simplu un film de arta necesita atentie ca sa-l inteleg cat mai bine. Ce ma fac daca ma inec cu o coaja de samanta si pierd un indiciu subtil?
te ineci, nu orbesti.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2014, 01:24   #10
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by copila_satanista:
...Sa nu mai povestesc ca oricum mesele mele se iau in fata laptopului by default. Eventual bag macar un episod din Simpsons sau mai stiu eu ce, daca nu e timp de un film intreg....

Mi-ai luat serialul din gura ca sa spun asa. Eu in ritmul asta am ajuns la The Simpsons la sezonul 24 si nu stiu ce ma voi face cand se va termina si asta foarte curand

Originally Posted by Twinsen:
...
Eh, voiam si eu sa par special. Adevarul e ca mananc seminte de floarea soarelui si scuip intodeauna cojile pe jos cu mandrie nationala. In zilele de salar imi permit si niste seminte de bostan...

Nu spusesem cu niciun fel de intentie rea. Chiar cu simpatie si cu intentia de a complimenta. Dar se pare ca am fost prea artistic si ca tu intr-adevar mancai seminte...
O sa ma feresc de acum sa mai raspund postarilor tale ca vad ca n-ai cu cine.
Numai bine iti doresc...

Originally Posted by sigalia:
...
Mie nota de personalitate a lui Twinsen nu mi se pare ca vine deloc din diferenta dintre cipsuri si Pringles (desigur, Pringles-urile sunt cele mai bune cipsuri,de unde si pretul).Ci din aceea ca la filmele de arta nu serveste nimic, in timp ce la amuzamente si relaxare mai rontaie cate ceva....

idem.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2014, 09:25   #11
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by alali:
Nu spusesem cu niciun fel de intentie rea. Chiar cu simpatie si cu intentia de a complimenta. Dar se pare ca am fost prea artistic si ca tu intr-adevar mancai seminte...
O sa ma feresc de acum sa mai raspund postarilor tale ca vad ca n-ai cu cine.
Pai vezi tu, pe forum nu vezi fata omului si de aia exista smilies. Iar daca la finalul unei propozitii cu mesaj neclar afisezi o fata scarbita, asta nu aduce deloc a compliment. In loc sa te superi, mai bine ai lua asta ca o ocazie sa inveti despre comunicarea online.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2014, 09:47   #12
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Eu sunt abia pe la sezonul 7 apoi am sa revad Metalocalypse, dar nu stiu daca te incanta. In caz ca nu ai vazut cumva deja, iti recomand South Park, Seinfeld... saaau in alta ordine de idei, mai practic Coursera ori documentare in genul celor de pe Discovery, vazute pe Youtube(nu am tv)
Si uite-asa am rasucit treaba de la ce mancam cand ne uitam la filme la la ce ne uitam cand mancam
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2014, 04:07   #13
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
tot dracu ala e nu? Mancam cand ne uitam sau ne uitam cand mancam.
Documentarele ce le recomanzi cad cam greu dupa o masa,sai ma rog, in timpul ei. Simpsonul mergea brici. Cred ca o sa ma orientez spre ce spuneai tu, Family Guy, South Park, Futurama, Beavis and Butthead, chestii din astea care ajuta la digestie. Desi pe majoritatea le-am vazut partial...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 18:28   #14
valy_barbu
Novice
 
valy_barbu
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 5
Daca sunt la cinema popcorn , daca sunt acasa de obicei seminte
valy_barbu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2016, 19:53   #15
H4cK3RuL
Junior
 
H4cK3RuL
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 26
Chipsuri, floricele, alune, covrigei, etc...
H4cK3RuL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells