Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Sep 2011, 20:55   #21
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Mi-am pus si eu intrebarea de ce se plange lumea ca ce vad in filme nu se intampla si in realitate? cand de fapt vrem sa scapam de rutina cotidiana si sa ne cufundam intr-o realitate paralela populata de personaje extraordinare facand lucruri pe care noi nu le-am face in viata de zi cu zi. Tocmai asta e frumusetea filmelor Cred ca problema consta in verosimilitatea actiunii; atata timp cat scenele nu par fortate si curg armonios, pe mine ma pot convinge de orice
In Drive toata actiunea se invarte intr-un cerc restrans de personaje... so what? it's just a movie and a damn enjoyable one. Cat despre dialogul mut dintre cei doi protagonisti nu pot spune decat ca mi-a placut atmosfera creata si se citeau clar cuvintele din ochii lor decat replici de umplutura mai bine o tacere senzuala.

Cu cat trece timpul parca-mi place din ce in ce mai mult filmul asta, poate ajung sa-l consider capodopera desi nu e perfectiunea intruchipata.
Mai astept si alti entuziasti
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2011, 12:48   #22
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Filmul mi se pare genial...

Ma bucur enorm ca n-am urmarit ceva gen "transporter" sau "taxi" ...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2011, 20:07   #23
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
L-am vazut azi si, sincer, am fost tare dezamagit. Nu am gasit nimic de remarcat. Pare un film cu idioti, pentru idioti si spun asta fara sa am intentia de a jigni pe cineva. Totul mi se pare la nivel de grupa pregatitoare...
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2011, 20:14   #24
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sinaxis:
Pare un film cu idioti, pentru idioti si spun asta fara sa am intentia de a jigni pe cineva.

Inevitabil o cam faci... si fara a aduce vreun argument, doar niste afirmatii generale ca asta:

Originally Posted by sinaxis:
Totul mi se pare la nivel de grupa pregatitoare...

Ar fi o idee buna sa treci prin topic putin si apoi sa revii cu o parere ceva mai elaborata. Adica de ce crezi ca e un film cu idioti? De ce e pentru idioti? Ce e la nivel de grupa pregatitoare si de ce?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2011, 19:13   #25
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Liviule mereu ai sa dai de astfel de comentarii. Nu te astepta sa elaboreze acum un comentariu de circa 20 de pagini, curgand din penita stiloului vorbe dulci, ce-ar sugera clasificarea acestui film intr-o categorie a persoanelor tampe. Aceste comentarii nu-si au rostul. Incearca sa-si ingalbeneasca stelutele de la profil pentru a putea acumula "punctele zeilor".

In fine, am luat-o pe aratura. As fi dorit sa adaug ca sunt de aceeasi parere cu "scrierile" anterioar postate de tine. Intr-adevar filmul se bazeaza foarte mult pe relatia creata intre Gosling si don'soara Mulligan, imprimand filmului un ritm destul de lent. Cu toate acestea, finalul este unul foarte bun, iar din punct de vedere vizual si auditiv filmul exceleaza la aceste capitole.

Momentan, Drive, este pe primul loc intr-un clasament propriu, realizat pentru anul 2011.

"Bazaconii nu se spun, se mananca!"
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2011, 13:25   #26
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Nu incerc sa-mi ingalbenesc nici un punct/stea de la profil. Sunt inscris demult pe forum dar am interventii putine desi citesc postarile celorlalti. Poate de asta am si acceptat sa pierd timp pentru a vedea fimul care, din toate pdv, s-a bucurat de o reclama/promovare foarte buna. Postarea a fost una la cald, dupa terminarea filmului, nu pe baza a ceea ce s-a vazut pe ecran ci pe baza a ceea ce a ramas in simtire ca factor predominant. Lentoarea scenariului, a imaginii, a dialogurilor, metoda asta de a privi tamp pe celalat fara a comunica verbal sau chiar si nonverbal/expresiv ceva, puerilul intamplarilor, modul difuz al peronajelor, violenta gratuita a unor cadre etc, m-au determinat sa scriu postul de mai sus care v-a deranjat. Nu cer nimanui sa fie de acord cu parerea mea!
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2011, 17:26   #27
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Atunci, mea culpa!

In fine, revenind la subiect, intr-adevar filmul s-a bucurat de o promovare foarte buna, dar, in opinia mea si a altor persoane, s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Uneori si acele cadre lipsite de dialog, cand cei doi isi arunca priviri pline de sentimente, ajuta la o transpunere a celui care vizioneaza in pielea personajelor.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 02:00   #28
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sinaxis:
Postarea a fost una la cald, dupa terminarea filmului, nu pe baza a ceea ce s-a vazut pe ecran ci pe baza a ceea ce a ramas in simtire ca factor predominant.

Cum adica nu pe baza a ceea ce s-a vazut pe ecran? Tocmai pe baza a ceea ce s-a vazut acolo, ca altfel n-ai cum sa comentezi filmul, ceea ce ai simtit ar trebui sa fie strict legat de ce ai vazut. Postarea a fost una la cald, dar fara un singur argument care sa-ti sustina afirmatiile. Dar sa trecem la ce e mai important.

Originally Posted by sinaxis:
Lentoarea scenariului, a imaginii, a dialogurilor, metoda asta de a privi tamp pe celalat fara a comunica verbal sau chiar si nonverbal/expresiv ceva

Mie tocmai astea mi s-au parut mari plusuri ale filmului. Nu e un film de actiune, e o drama cu anumite nuante de poezie. Nu mi se pare ca scenariul e lent, nu in sensul ca nu se intampla nimic sau ca lucrurile avanseaza greu. E un ritm numai bun, incetinit pentru a se pune accentul pe trairile personajelor, pe relatia celor doi, ca pana la urma despre asta e filmul, in primul rand despre Gosling, nu despre mafie, jafuri, urmariri si alte chestii. Imaginile sunt foarte bine filmate si foarte expresive, cele cu orasul sunt frumoase vizual, iar cele cu personajele exprima foarte bine emotiile lor. Personajele nu se privesc tamp, sau poate te-ai uitat la un cu totul alt film, ei se inteleg din priviri, se vede pe fata lor ca se iubesc, ca se simt perfect unul langa altul fara sa zica niciun cuvant, parca nici ele nu mai inteleg de ce vorbesc cand tot ce trebuie spus se vede pe fata lor. Asta face cu atat mai greu rolul din partea lui Gosling, sa exprime ceva fara sa vorbeasca.

Originally Posted by sinaxis:
puerilul intamplarilor

Elaboreaza, dar te rog sa ai in vedere faptul ca filmul nici nu s-a vrut 100% realist. S-a vrut a i se da un aer de superhero movie amestecat cu un aer de fantastic... si cred ca i-a iesit de minune.

Originally Posted by sinaxis:
modul difuz al peronajelor

Idem.

Originally Posted by sinaxis:
violenta gratuita a unor cadre etc

Nu mi s-a parut deloc gratuita. De fapt eu ti-am raspuns la mai toate intrebarile tale inainte sa scrii mesajul asta, de asta ti-am si zis sa citesti inainte. Daca un personaj e temperamental, daca e violent, daca e chiar putin nebun, eu vreau sa vad lucrul asta, vreau sa-l simt. E ca si cum cineva ar spune in timpul filmului despre sofer: "e nebun". Asa, si? Cu ce ma ajuta pe mine, ca spectator, asta? Simt ca e nebun? Cred ca stiu lucrul asta, cred ca-l simt, dar e fals. Simti cu adevarat lucrul asta abia cand vezi cum ii sparge craniul tipului ala. Violenta e gratuita atunci cand nu foloseste in niciun fel in economia filmului, atunci cand nu imbogateste cu nimic caracterizarea unui personaj, ori aici e chiar opusul. Un caz asemanator e in I saw the devil unde unul dintre cele doua personaje principale e un adevarat psihopat, e raul pur animalic. Cum poti sa iei in serios lucrul asta daca nu il arata ucigand cu sange rece?

Originally Posted by sinaxis:
m-au determinat sa scriu postul de mai sus care v-a deranjat.

A deranjat pentru ca nu a fost argumentat.

Originally Posted by sinaxis:
Nu cer nimanui sa fie de acord cu parerea mea!

Ar fi plictisitor daca toti am avea aceeasi parere. Problema aici e ca tie ti-au displacut exact lucrurile care pentru mine (probabil si pentru ceilalti) au facut filmul asta atat de bun. Ce mai observ e ca te plangi exact de aceleasi lucruri de care se plange mai toata lumea (uita-te la pagina filmului sau pe filelist) doar ca tu stii sa scrii corect. Mi se pare ca nu esti intr-o companie prea selecta, dar asta nu inseamna ca n-ai dreptate pana la urma, doar ca de la cei capabili astept sa-si sustina foarte bine criticile. E si o problema de receptare estetica aici.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 11:50   #29
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Frate Liviu, ai prea multa energie argumentativa pentru rabdarea mea si nu ma simt deloc bine provocandu-ma la argumentarea a ceea ce simt demulte ori dincolo de ratiune sau argument logico descriptiv. Mai si intuim anumite lucruri... Poate am gresit postand... Oricum, dupa vizionarea unui film e de ajuns sa raspunzi la intrebarea: ti-a placut? Daca ti-a placut nu ai pierdut timpul... Argumentarea nu face, in opinia mea, decat a dilua sentimentul predominant. Fata de filmul in cauza, noroc cu topicul asta ca altfel incep sa-l uit, nu mi-a ramas decat o imagine cenusie cu un hol in care doi vecini se uita unul la altul prin ochii unei iubiri fara continut si esenta, trist, tamp...
Daca tie iti place, sincer, ma bucur pentru tine. Intotdeauna arta/manifestarea artistica/creatia poate chiar si kiciul/grotescul/uratul gaseste un raspuns afectiv in sufletul cuiva, candva etc. Doar ca, din perspectiva mea, adevarata arta are menirea de a scoate omul din fiara si nu fiara din om...
Cele bune, Din partea mea topic closed.
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 13:52   #30
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by sinaxis:
Oricum, dupa vizionarea unui film e de ajuns sa raspunzi la intrebarea: ti-a placut? Daca ti-a placut nu ai pierdut timpul... Argumentarea nu face, in opinia mea, decat a dilua sentimentul predominant.

Pentru unii poate e de ajuns, doar că nu prea e interesant de citit păreri de câteva cuvinte. Unii mai vor să știe și de ce ți-a plăcut, care au fost sentimentele sau stările care ți le-a indus filmul în timpul vizionării sau după când te gândești la el.
Pe de altă parte e destul de greu de explicat totul, emoțiile sunt deseori foarte complexe ori intime și ia și timp să ne gândim la ele. Mai sunt și greu de explicat în cuvinte unora care nu știu tot ce e în capul nostru.
Așa că înțeleg de ce nu ai argumenta, doar că trebuie să înțelegi și tu, și ți-o spun fără niciun fel de răutare, că oricât de corectă e, o părere scurtă și neargumentată nu e interesantă.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 15:25   #31
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@sinaxis - In mare ai dreptate, de cele mai multe ori e o chestie de feeling si e mai greu de explicat, dar suntem pe un forum si, dupa cum a punctat si sergiu, ca o parere sa fie oarecum relevanta pentru ceilalti trebuie sa fie mai elaborata, nu doar sa arunce cuvinte aparent intamplator.

Nu sunt de acord cu tine la un lucru, eu zic ca daca discuti un film cu cineva care are o altfel de parere e posibil ca, dar asta depinde de tine, data viitoare sa vezi filmul cu alti ochi, daca vrei sa incerci. E posibil ca data viitoare sa ai o alta abordare, sa urmaresti altceva. Problema cea mai mare e ca o persoana are anumite asteptari inainte de film si chiar in timpul sau, iar filmul e placut sau nu pe masura ce acestea sunt satisfacute. Mai simplist as zice ca filmul are o anumita lungime de unda, iar spectatorul e cel care trebuie sa o caute, nu invers. Noi trebuie sa ne modelam in functie de ce e pe ecran astfel incat sa extragem ce are acesta de oferit. Desigur, unele filme chiar n-au mai nimic de oferit, cam din orice punct de vedere, dar filme ca Drive nu sunt in categoria asta. La fel si The Tree of Life, cu siguranta si Melancholia si cam orice alt film. Asta e un raspuns si pentru Twinsen, pentru criticile vehemente aduse unor filme de-a lungul turneului
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2011, 16:36   #32
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am reusit sa-l vad si eu in sfarsit.Nu stiu exact ce sa cred,mi se pare totusi cam supraestimat pe aici din ce-am citit.Nu zic ca e un film rau dar eu unul,ma asteptam sa fie mai tot filmul in genul primei scene care e ceva mai unicat tinand cont ca e incognito fata de urmaririle cu care ne-a obisnuit Hollywood-ul.
Mi s-a parut ca se chinuie prea mult sa fie "art house" iar lucrul asta a dus la un ritm lent care pe mine nu m-a multumit in special cand venea vorba de putinele scene de actiune in care ma asteptam la ceva mai multa tensiune.Scenele respective sunt violente dar nu vin neaparat cursiv dandu-mi impresia ca sunt prefabricate.Multe scene lungi, fara dialog care taie din elanul filmului exact cand te astepti sa apese pe acceleratie.Refn are un stil foarte elegant care imi aduce aminte de filmele lui Michael Mann,mai exact Collateral si Heat.Una din ele care mi-a placut in mod special a fost cand il omoara pe Nino.
Jocul lui Gosling imi este cunoscut pentru ca e doar o varianta mai temperamentala a rolului din Lars and the real girl iar si ceilalti actori sunt in nota filmului,nimic vrednic de vreun oscar dar decent.Ca poveste nu m-a suprins cu nimic nou ba e chiar previzibila ca desfasurare insa anumite clisee care erau prezente in multe filme de genul au fost evitate sau transformate in bine.
Per total e un film bun insa nu pot sa imi ascund dezamagirea ca nu s-a marit ritmul pe alocuri pentru ca e prea static pentru gustul meu.Cred totusi ca s-a axat prea mult Refn pe felul in care arata filmul in dauna tempo-ului si a furiei lui Driver care mi s-a parut ca a fost tinuta in frau pe alocuri cand trebuia sa-i dea drumul, sa vedem psihopatul din el in toata splendoarea lui.

Nota 7/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 29 Sep 2011 at 23:43.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 01:09   #33
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se pare ca i-a cam placut filmul lui Gorzo: http://www.dilemaveche.ro/sectiune/f...hestiune-forma

@Kriss - Eu ador stilul lent cand e facut cu cap. Timpul e oprit tocmai ca sa se puna mai bine accentul pe anumite lucruri, mai importante decat scenele de actiune, intreceri de masini, jafuri etc.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 01:31   #34
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Si mie imi place stilul lent ,(Lost in translation) insa aici totusi nu mi s-a parut ca s-a potrivit prea bine.Practic, nu e genul de film care sa se desfasoare asa de lent,nu cu povestea asta.Parerea mea e ca un ritm mai antrenant era mai bun cu anumite pauze artsy pe alocuri.Nu prea vad acele lucruri de care zici ca erau mai importante in afara de scenele dintre Driver si Irene in care se intelegeau din priviri si nici atunci nu poti sa insinuezi ca aveau vreo semnificatie extraordinar de profunda.Pana la urma titlul filmului se numeste Drive si nu zic ca ma asteptam la ceva in genul lui Fast and furious sau Transporter dar ma asteptam la ceva mai multa tensiune si cursivitate pentru ca slava cerului,stil are din belsug filmul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 30 Sep 2011 at 01:39.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2011, 02:55   #35
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Tocmai cand imi trecuse "indragosteala" de Gosling, apare Drive-ul si mi se pune, din nou, pata pe el. Dar nu, asta nu inseamna ca nu o sa mai dau dovada de impartialitate.

Inceputul mi-a adus aminte de filmele acelea vechi de actiune de prin anii 90 - vezi ceasul ala vechi prins de volan cand putea sa foloseasca un cronometru sau, mai la indemana, sa se uite la ceasul de la casetofonul auto. Pe parcurs m-am convins ca filmul merge pe acest stil si se poate observa asta in fiecare detaliu.

Recunosc ca nu ma asteptam sa se puna atata accent pe povestea dintre cei doi, poate pentru ca nici nu citisem sinopsis-ul inainte. Dar nu m-a deranjat absolut deloc. Mi-a placut felul in care a avansat relatia lor.

Nu cred ca era nevoie de toata povestea aia cu cursele de masini doar ca sa-i introduca in peisaj pe Nino si pe Bernie.

Mi s-a parut foarte previzibila toata povestea cu sotul tipei: eliberarea din inchisoare, intrarea in bucluc, moartea lui. Asta in conditiile in care, repet, nu am cititi sinopsis-ul inainte.

In momentul in care Irene a aflat adevarul din gura protagonistului si i-a dat o palma, mi-a venit sa inchid calculatorul. Un cliseu des intalnit in filme, acelasi deznodamant. In loc sa-l pupe, ea ii da o palma, auzi!
Continuarea este foarte misto! Cum o saruta el, domne, inainte sa-i rupa capul in doua cu piciorul, la propriu, individului.

Am tot auzit ca sunt scene foarte/prea dure. Nu mi se pare. Cred ca arata atat cat trebuie si muta camera exact in momentul in care ar fi devenit prea dur.

Nu pot sa cred ca fufele din vestiarul lui Cook au stricat scena. Nu-mi vine sa cred ca regizorul a putut aproba asa ceva. Mai bine alegeau niste manechine (papusi). Parea ca se uitau plictisite pe geam. Cum sa nu se vada nici o reactie pe fetele lor?! Dezgust, frica, ceva gen "WTF?!", orice ar fi fost ok, dar nu ce s-a vazut.

Si mie mi s-a parut ca a lipsit o anumita intensitate din anumite momente. Mi-as fi dorit macar in final s-o simt. A fost ok, dar nu m-a facut sa zic "Wow, da, asa da!".

De final ce sa mai zic?! Melodia atribuita acestuia vorbeste de la sine.

Pot sa spun ca am invatat un lucru din filmul asta: scobitorile se pot tine dupa urechi!! Si, cum un lucru duce la altul, am observat ce urechi mici si apropiate de cap are Gosling de poate face asta. Si-o fi facut otoplastie?

Ryan Gosling e perfect in rolul sau. Evidentiaza exact ce trebuie evidentiat si invaluie in mister exact ce trebuie invaluit in mister. Imi pare rau ca unii pot afirma ca este un actor prost. Luati, de exemplu, The Notebook, Blue Valentine si Drive. In fiecare, iubirea fata de o femeie sta la baza povestii, dar acesta reuseste sa individualizeze fiecare personaj, sa-l construiasca pe un fond total diferit si sa aduca trairi complet diferite fiecaruia dintre ele.

Carey Mulligan este foarte buna si ea. Stiam deja ca lucreaza foarte bine cu fata si ca e capabila sa transmita emotii de tot felul intr-un mod natural.

Nu pot sa va explic cat de fericita am fost in momentul in care au omorat-o pe Blanche (Hendricks), haha!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 03:59   #36
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Desavarsit. Un film aproape fara dialog, filmat si editat magistral, cu un Los Angeles filmat incredibil,
Soundtrack deosebit, electro-pop si sintetizator ales atat de bine, incat tot filmul curge fara sa fie nevoie de prea mult plot.
Probabil cel mai frumos film al anului.
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 12:08   #37
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
Originally Posted by Pepper:
Atat coloana sonora cat si fontul si culoarea titlului imi aduc aminte de stilul anilor '80, was it just me? posibil ca regizorul sa fi fost melancolic O singura melodie nu mi-a placut, parca era o piesa de puzzle care nu se potrivea cu nimic; pe fondul ei se urca Nino in masina if you remember ok, prevestea ea ceva dar puteau alege alta care nu suna ca un disc stricat.

Daca intr-adevar regizorukl a incercat sa reproduca, intr-o oarecare masura, spiritul anilor 80, a esuat. Unghiurile de filmare, pozitia camerei nu au nimic din acea perioada. Se pare ca Refn a sarit lectia Tarantino in Death Proof. Doar tentativele de efecte par a fi ramas oarecum la amatorismul optzecilor.


Doua intrebari inca ma macina:
1) De ce driver-ul (Ryan Gosling) si-a tras masca cand l-a ucis pe Nino (Ron Perlman)? Zic, daca vroia sa-l sperie, putea imprumuta masca halloween-iana pe care a purtat-o pustiul la prima vizita in apartamentul Irenei(Carey Mulligan); adica sa-si puna un bostan in loc de cap.
2) Ce cauta Gosling intr-o imitatie (slaba) a low-budget-ului european?
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 12:57   #38
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Slow down cu stilul anilor 80 m-am referit strict la coloana sonora si titlul filmului, alte influente d'ale optzecilor nu vazui; si nu cred ca Refn s-ar cobora la nivelul imitatiilor, pe parcursul timpului el si-a creat propriul stil, diferit de cel al lui Tarantino (ca doar n-o fi el buricul pamantului cu scenele violente).
La intrebarile tale poti raspunde si singur pt ca fiecare spectator intelege filmul in felul lui: tu l-ai perceput pe driver ca pe un idiot, eu il vad ca pe un erou singuratic si inteligent.
Va trebui sa-l intrebi pe Gosling de ce a coborat de pe norisorul lui de aur pt a juca intr-un film atat de "ieftin" si ewww european...
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 13:29   #39
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cand mai tot filmul a fost meticulos,tacut,la locul lui tocmai la sfarsit s-a lasat injunghiat de un mafiot de peste 60 de ani nu prea da bine,sincer.Daca singura amenintare din film e Albert Brooks, e cam jenant dupa parerea mea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 14:23   #40
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Vazui si eu filmul. Ce mi-a placut:
-atmosfera lenta si in multe momente tensionata, coloana sonora si jocul actorilor (mai ales al lui Gosling).
Ce nu mi-a placut:
- chiar daca filmul nu vrea sa fie realist, pur si simplu cateva scene sunt total ilogice; aici ii dau dreptate lui Kriss_Kringle si putin lui danonino (care exagereaza foarte mult in a-l critica asa de tare)
- replici putine si povestea destul de subtire si de multe ori previzibila.

Oricum, este probabil cel mai bun film de anul acesta vazut de mine (dar nu care mi-a placut cel mai mult) si ii dau nota 8 fara nici o retinere.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells