Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Dec 2011, 12:12   #21
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Mi-o justific elegant, prin ce scriu si creez, prin familie, munca si emancipare.

Spre deosebire de tine, care doar injuri pe un forum semiobscur din Romania.

Asa ca, ramai la praf in ochi, ca asta ti-e esenta. Mi-ai dovedit-o prin ultimul post.

Numai bine, am parasit topicul, aici nu se va discuta niciodata despre Oscaruri.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2011, 13:45   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Slavery ended like 150 years ago. Get over it already.
Culmea, e unul din cele mai rasiste filme facute pe tema asta. Ma rog, tema fiind the civil rights movement, dar pe mine ma cam dezgusta albii care se apuca sa faca filme despre marinimia lor in a-i ajuta pe negri. Dar nah, ipocrizie hollywoodiana in cel mai tipic mod.

Last edited by miercuri : 10 Dec 2011 at 13:48.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 17:20   #23
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
La cel mai bun film votez The Help deoarece l-am vazut iar pana nu voi vedea pe restul The Help ramane favoritul meu.
Alte filme care cred ca vor fi nominalizate si pe care le-am vazut sunt: Drive,Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2(nu sunt un fan al seriei dar ultima parte a fost chiar buna si cred ca va primi macar un premiu),The Tree of Life,Jane Eyre(cred ca va fi premiat pentru cel mai bun film strain),Rise of the Planet of the Apes(pentru efecte speciale)si cam atat deocamdata .Mai am de vizionat :The Artist, The Descendants, Moneyball,Young Adult,Hugo,J. Edgar,The Iron Lady.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 17:30   #24
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Jane Eyre la film strain?!?! Daca va fi nominalizat pentru ceva,va fi pentru rolul lui Mia Wasikowska, sau pentru costume.Potter n-are sanse decat la efecte, iar alea nu sunt prea mari.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 17:40   #25
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Probabil va lua Melancholia premiul pentru cel mai bun film strain sau altul pe care nu l-am vazut inca dar eu votez pentru Jane Eyre deoarece mi-a placut mai mult decat Melancholia si este doar parerea mea de pana acum.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 17:47   #26
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Dublu fail pana acum
Intai, Jane Eyre, si acum Melancholia la film strain,ntz ntz ntz..
Trage cu ochiu' aici ca pari cam pierdut la categoria asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 18:02   #27
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Nu am vazut nimic din lista aia dar voi viziona Pina deoarece il am descarcat deja de mai demult si vreau sa mai vad Tropa de Elite 2 si daca voi avea timp si rabdare as dori sa vizionez toata lista ce ai postato si iti multumesc pt lista si vreau sa spun ca sunt doar un cinefil caruia ii plac filmele bune si nu sunt un critic de film sau vreun destept care le stie pe toate si este prima oara cand i-mi dau cu parerea la oscaruri.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 18:16   #28
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu am postat lista ca sa-ti faci o idee cam ce filme se califica la film strain.La Tropa de Elite 2 am deschis si topic,poti sa citesti acolo ca sa-ti faci o idee despre el, dar sa vezi si prima parte in caz de n-ai vazut-o inca.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 18:21   #29
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
O am descarcata deja prima parte si o sa il vizionez si mersi pt ajutor.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2011, 01:58   #30
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._Language_Film
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 14:31   #31
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
La categoria Best Pic meciul e jucat. The Artist castiga prin KO. Pentru simplul motiv ca ii gadila pe oamenii din industrie acolo unde le place mai mult. Cu totii s-au visat macar o data lucrand pe vremurile "de aur" ale Hollywood-ului, si ... mai ales ... toti aspira sa fie considerati: (THE) ARTIST. Which is precisely what they ain't.

Deci da, e un film din categoria: Oglinda oglinzoara tzine-i tzel mai mumos din tzara ?

They love it but I fear it will make me bawl.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 15:21   #32
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Chambord , n-ai tragere la filme silentioase ?
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 15:31   #33
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pana la urma,are premiera in Romania? De gasit n-am gasit nici o data,nici pe imdb,nici pe cinemagia si nici pe google.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2011, 10:46   #34
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Judex, stii ca te pot baga in PM urgent si iti iei o banare si pe clona asta la fel de urgent. Daca dupa ce vii cu a n-spea clona obosita tot nu ai bunul simt sa-ti vezi dracului de treaba si sa comentezi filme nu sa etichetezi alti useri ...

@hells: ba da, chiar imi plac mult. Dar ... ma gandesc la Sunrise, ma uit la ce se prefigureaza a fi The Artist ... si sunt circumspect. E foarte posibil ca dupa ce-l vad sa imi schimb parerea.

Last edited by Chambord : 16 Dec 2011 at 10:49.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2011, 10:59   #35
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Dar nu face Guy Maddin filme din astea de o gramada de ani ??? Se pare ca suntem intr-o criza serioasa de idei in lumea artistica .Toti se intorc spre vechile forme si inearca sa le resusciteze. Rar mai vezi ceva nou cu adevarat .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 00:12   #36
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Eu nu vreau sa imi dau prea mult cu parerea, ca sa-mi asigur laptopul (nu-i asa, Cham? ). The Help va primi nominalizari si la Best Picture si probabil si la acting (Octavia Spencer + Viola, desi Octavia merita mai mult). The Tree of Life tare ma tem ca la categoriile importante va ramane pe dinafara si va matura doar la cele tehnice, mai ales ca au schimbat regulile de votare si The Tree of Life cam pierde din steam. Tinker Taylor Soldier Spy iarasi si-a pierdut din buzz. Globurile cel putin au uitat complet de astea doua. In schimb ma astept la mai multe nominalizari pt Drive. Descendants iar va fi prezent in categoriile importante, Moneyball idem - desi as prefera o nominalizare pt Pitt pentru Copacul Vietii . La acting e clar: Clooney, DiCaprio, Dujardin, Gosling, Pitt si Fassbender...nu stiu care din ei va iesi, s-ar putea ca DiCaprio sa ramana eventually pe dinafara. Ma indoiesc ca Oldman va mai fi nominalizat...nici acum nu i se arata . S-ar putea ca Bardemul de anul asta sa fie Demian Bichir, un actor pe care il am la inima . La actrite nu ma astept la prea mari surprize, o vad pe Meryl castigand din nou si o vad inconjurata de Viola Davis, Charlize Theron, Michelle Williams si eventual Tilda Swinton. In loc de Michelle, Elizabeth Olsen si-ar putea face intrarea.

The Artist cred ca e frontrunner in momentul asta. Ma tem insa sa nu fie doar un film gimmick, un film gol infasurat in hartie stralucitoare si sa se bucure de toata atentia asta doar pe considerentul ca e melancolic. Adica ma gandesc la celelalte filme black and white din anii '20-'30 de ex si ma intreb cum se prezinta Artistul in comparatie cu ele. Nu m-ar surprinde sa castige premiile cele mai importante.

La animatie iar va fi o lupta interesanta intre Rango si Tintin. Rango castiga momentum, deja a luat cateva premii si chiar m-as bucura pentru el, e gorgeous.
Also, permite regulamentul sa fie Serkis nominalizat? Ar merita cu siguranta la Best Supporting.

All in all, Hugo, Drive si Copacul vor primi multe nominalizari la categorii tehnice, overratedul The Help va primi nominalizari la acting, script maybe si chiar si BP si The Artist probabil ca va fi filmul cu cele mai multe nominalizari, urmat de The Descendants.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 16:18   #37
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by buticut:
Eu nu vreau sa imi dau prea mult cu parerea, ca sa-mi asigur laptopul (nu-i asa, Cham? ).

Oh yeah
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 23:14   #38
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Doar ce-am vazut The Ides of March si sincer,Clooney a facut un rol stas.Pe final mai apasa putin pedala dar nu-i de ajuns pentru ca ii ia fata detasat Gosling si ar merita o nominalizare pentru best male.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2011, 10:46   #39
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Dar nu face Guy Maddin filme din astea de o gramada de ani ??? Se pare ca suntem intr-o criza serioasa de idei in lumea artistica .Toti se intorc spre vechile forme si inearca sa le resusciteze. Rar mai vezi ceva nou cu adevarat .

The Next Thing To Be Done in Cinema:

Film alb-negru 3 D !
Eee ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 14:32   #40
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cel mai "aratos" film al anului . A inceput deja sa-si adjudece premii importante, si eu il vad frontrunner de ceva vreme.
http://www.hollywoodreporter.com/rac...rbinski-276489

Pare incerta cursa spre Oscaruri, intr-adevar anul trecut pe vremea asta deja ma pregateam pentru lista de predictii si TKS era marele favorit. De exemplu eu inca n-am nici o idee ce se va intampla in categoria Best Lead la baieti.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 29 Dec 2011 at 14:37.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells