Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Oct 2012, 22:10   #1
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Dormi Trezeste-te 2012 - lung metraj independent




Un film independent romanesc

Irina nu mai poate, nu mai poate in viata ei perfecta, de aceea se si intilneste cu el, un imbecil, un nenorocit, de aceea vrea sa se culce cu el. Sa faca cumva sa fie data afara din viata ei, din sufletul ei.

Un film contemplativ, oniric, visceral.
Un film hiper-minimalist.
Un lung metraj no budget de Stefanescu Andrei

cu
Miriam Rizea
Radu Craciun
Elena Vasilache

imaginea
Sorin Nainer

scenografia
George Pancenco

http://www.facebook.com/DormiTrezesteTe

trailer
http://www.youtube.com/watch?v=LW2SxxGF4aw










Last edited by omulrosu99 : 23 Dec 2012 at 21:40.
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2012, 03:42   #2
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ala h nu e trailer e trilei. fereste-=te n de omul rosu si de omul span. si micsoreaza dracu poza aia. cu 200 de EU iti tai eu un trailer calumea. e ca si gratis.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2012, 21:33   #3
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Proiectie marti 23 octombrie in PANIC! la ora 21:00
2lei intrarea

mai multe informatii pe
http://www.facebook.com/events/211341892331194

omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2012, 21:36   #4
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Originally Posted by djinjis:
ala h nu e trailer e trilei. fereste-=te n de omul rosu si de omul span. si micsoreaza dracu poza aia. cu 200 de EU iti tai eu un trailer calumea. e ca si gratis.

Da-mi si mie te rog un link cu un site al tau, un show reel ceva. Te ocupi de montaj?
Multumesc frumos.
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2012, 21:08   #5
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
omulrosu99, am vazut filmul tau si vreau sa te intreb ceva.
ce te-a indemnat sa faci filmul asta, e o nevoie personala sau crezi ca ai ceva de spus, de impartasit, spectatorilor? in cazul al doilea: ce anume? de ce ar urmari cineva filmul tau, poti sa faci o mica pledoarie?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2012, 11:27   #6
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Originally Posted by Mercutio:
omulrosu99, am vazut filmul tau si vreau sa te intreb ceva.
ce te-a indemnat sa faci filmul asta, e o nevoie personala sau crezi ca ai ceva de spus, de impartasit, spectatorilor? in cazul al doilea: ce anume? de ce ar urmari cineva filmul tau, poti sa faci o mica pledoarie?

Nu prea imi ingadui eu sa transform in discurs ce vreau sa spun. Ce simt ca trebuie sa spun. Pentru ca atunci nu mai e nevoie de film, pot foarte simplu sa scriu pe o hirtie si gata. Filmul este o calatorie speciala. O calatorie foarte intima si pentru mine nu este a gindului cit a emotiei.
Iar emotia nu trebuie sa fie ceva idilic si frumos cit emotia bruta a vietii.
Si mai e o chestie de care am devenit constient de foarte curind, ca imi doresc sa fac film in care exista un triunghi intre ecran si spectator. Spectatoruul uita de el de foarte multe ori cind priveste un film. Eu imi doresc sa il tin prezent in el insusi. Sa stie ca el experimenteaza o lume, o priveste, o contempleaza.
Sint unii oameni, si ma bucur foarte mult ca exista care inteleg acest film instincitv. Pentru ca privesc intr-un anume fel. Habar nu am care dar este un fel special de a privi. O privire emotionala. Iar emotie este in fiecare milimetru.
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2012, 01:20   #7
fain
Novice
 
fain
 
Join Date: Nov 2012
Location: Romania
Posts: 2
Originally Posted by Mercutio:
omulrosu99, am vazut filmul tau si vreau sa te intreb ceva.
ce te-a indemnat sa faci filmul asta, e o nevoie personala sau crezi ca ai ceva de spus, de impartasit, spectatorilor? in cazul al doilea: ce anume? de ce ar urmari cineva filmul tau, poti sa faci o mica pledoarie?

Eu am văzut doar posterul mai sus și am aceleași întrebări. Și încă una pe deasupra: De ce s-ar pișa cineva pe binele altcuiva ? E non-sensic
__________________
DLPV Mag
Scriem despre muzică, film, literatură și comics.
Vorbim din inimă. Nu din a noastră, din a ta.
fain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2012, 03:00   #8
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by omulrosu99:
Filmul este o calatorie speciala. O calatorie foarte intima si pentru mine nu este a gindului cit a emotiei.
Iar emotia nu trebuie sa fie ceva idilic si frumos cit emotia bruta a vietii.
ok, inteleg, dar emotia transmisa spectatorului trebuie sa fie destul de intensa pentru a atrage cat de cat atentia, pentru a fi perceputa. ce ar trebui sa simtim noi in raport cu cele doua personaje ale tale? te lasa indiferent, nu sunt definite indeajuns. trebuie sa avem o idee, o sugestie, un gand (asa cum zici tu) despre aceasta tanara, care priveste in gol si spune vorbe lipsite de sens, pentru a avea o farama de empatie, simpatie sau antipatie fata de ea. gandul este strans legat de emotie. nu cred ca poate fi altfel. emotia bruta a vietii? da, e adevarat, exista ceva, se simte ceva doar purtand camera printr-un peisaj, sau urmarind cu ea niste persone/personaje. dar care e atunci diferenta dintre filmul tau si imaginile redate de o camera de supraveghere? de ce m-as uita la filmul tau si nu la o camera web din piata unirii sau ceva? ar fi mai interesanta aceasta din urma. viata e mai palpitanta acolo. sau, mai mult decat atat, de ce sa nu o contemplam direct de la fata locului?
ori filmul, cred, trebuie sa fie mai mult decat atat.
Originally Posted by omulrosu99:
Si mai e o chestie de care am devenit constient de foarte curind, ca imi doresc sa fac film in care exista un triunghi intre ecran si spectator. Spectatoruul uita de el de foarte multe ori cind priveste un film. Eu imi doresc sa il tin prezent in el insusi. Sa stie ca el experimenteaza o lume, o priveste, o contempleaza.
daca spectatorul e mai mult constient de el insusi, daca gaseste preocupare si confort in launtrul lui, iarasi te intreb, la ce bun filmul tau?
ideea ca el, spectatorul, sa nu uite ca e spectator, vine de la Brecht. insa Brecht n-ar fi facut nici trei parale, ca sa zic asa, ca autor, daca operele lui erau goale de idei. dimpotriva, constituiau si constituie ideologie curata, propaganda chiar.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2012, 21:31   #9
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Iti multumesc mult ca ai vazut golul si lipsa de sens. Incerc cumva sa fiu la limita fiintei, la limita nimicului, insa nu cred ca este posibil. De aceea si aici filmul este plin la refuz, mi-a placut feedbackul unui critic de film care mi-a spus ca este prea plin ca ar fi trebuit sa fie mai ambiguu.

Nu stiu ce sa spun, dar mie imi place fiecare milimetru al filmului. Ce mi se pare fascinant este ca celor care le-a placut filmul au gasit lucrui valoroase in el, cei carora nu le-a placut l-au vazut intr-o lumina proasta din toate punctele de vedere

Aste este o dorinta a mea ca fiecare sa vada ce vrea. Sa vada ce poate vedea
Eu sint unul dintre aia care cred si intr-un film complet negru si fara sunet de 3 ore. Si acela este plin, arhiplin.

Despre Piata Unirii pot spune ca sint filme in acel stil. Si Warhol a facut parca un film de 8 ore in care un om doarme, nu?
Nu cred ca este vorba de discurs si nici de entertainment si nici macar despre frumusete, cit despre sinceritate si de nevoia de a 'fi' in fata altora.
Am descoperit ca nu pot face decit ceea ce sint si ma pasioneaza mult sa sap la radacina copacului.
Nu ai simtit nimic, nu ti-a placut, e normal. Fiecare cu background lui.

Si eu eram de parerea ta probabil, ca filmul este o timpenie si trebuie aruncat la cos. Dar oamenii au spus ca este un film bun si special. Deci fiecare cu instrumentele lui. Si ma bucura mult ca sintem diferiti si fiecare vede ce poate vedea, ce il lasa istoria si viata lui sa vada.

Si eu, ca orice idiot nu pot decit sa fac ce sint. Sau macar sa incerc.

Unde tu vezi defecte, altii vad virtuti. Foarte ciudat, foarte minunat
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2012, 21:34   #10
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Proiectie 28 decembrie

Irina, not liking anything in her life, meets a boy and wants to have sex with him. But he is so strange and distant. She is not sure anymore. What happens with their souls? With their desires? With their lives? How a single event changes life.
A movie about the living silence around us.
About the fight between our fears and desires.



A contemplative, oniric, visceral film.
Hiper-minimalistic.

A no-budget by Stefanescu Andrei
with
Miriam Rizea
Radu Craciun
Elena Vasilache

cinematography
Sorin Nainer

art director
George Pancenco

http://www.facebook.com/DormiTrezesteTe
http://www.youtube.com/watch?v=LW2Sx...ature=youtu.be

28 dec 2012, start @ 19.30, @WHERE, Mircea Vulcanescu 23

Donatiile sunt binevenite.

Stringem fonduri pentru urmatorul nostru proiect Linear A - un alt film de lung metraj no budget care povesteste viata unui cuplu care face muzica noise si traieste experimental. Fara bani, fara nevoi, fara grija zilelor, pina cind intilnesc un mare om de afaceri care incepe sa se joace cu ei cum si ei se joaca cu lumea.

Last edited by omulrosu99 : 26 Dec 2012 at 21:03.
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2013, 13:36   #11
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Am trimis filmul si celor de la Cinemagia si au fost foarte draguti si ne-au pus filmul in baza lor de date

Multumim mult de tot


http://www.cinemagia.ro/filme/dormi-trezeste-te-589128/



mai multe despre proiectele noastre
http://qualiafilm.com
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells