Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2010, 14:00   #1
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
"Eu cand vreau sa fluier, fluier"

L-am vazut in avan-avan-premiera cu ocazia forum meeting - nu ca as fi fost eu invitat ca nu am prea actionat pe acest forum, a fost Tamarainsa
Pot sa spun ca daca ar fi terminat filmul la masina care pleca din puscarie era un film mult mai bun
Scenariul e bun, castingul e bun(nu intelege de ce fata e pusa a doua pe generic tinand cont ca nici macar rol secundar nu este, cu greu poti trece personajul cu cele 3 replici in tot filmul la personaj episodic, dar spuse oricum prost) si americanii ar fi facut rost si de un operator bun, un sunetist bun , ar fi facut filmul, apoi ar fi venit cineva si ar fi aruncat cateva milioane de dolari pe publicitate si ar fi fost un film foarte bun.
Din pacate romanii sunt la stadiul "Vai, am gasit un scenariu bun, hai sa ne bagam picioarele in tot restul si sa filmam pe vhs si sa facem cascadoriile cu vecinul meu de la 4".
N-au filmat pe vhs, au filmat pe un digital dar proiectat la cinema... arata jalnic, iar tremuratul ala din mana e chiar oribil, pentru ca ochiul nu se putea adapta la acest tremurat. Cred ca mi-au trebuit vreo 25 de minute sa ma adaptez si sa uit cat de jalnic e filmat(asta daca filmat inseamna sa vina unul si sa apese pe rec).
Mai puteau fi taiate vreo 20 de minute din film ca popa.
Concluzia mea - s-ar putea sa aibe succes la public. Garantez ca toti puscariasii - fosti sau actuali, sau viitori se vor duce la film, si asta e un public tinta de cateva milioane.
Dar cred ca poate merge si restul publicului la film.

Last edited by rc-st. : 20 Mar 2010 at 14:15.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 14:36   #2
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Tare faza cu puşcăriaşii, însă se pare că i-ai numărat precum Caragiale!!


Totuşi, de unde i se trage titlul, filmului?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 15:01   #3
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Talking

Originally Posted by Dragomara:
Totuşi, de unde i se trage titlul, filmului?!
mi-am pus si eu intrebarea asta acum 30 de minute...

Last edited by Pitbull : 20 Mar 2010 at 19:17.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 17:51   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by rc-st.:
mi-am pus si eu intrebarea asta acum 30 de minute...

Si banuiesc ca ti-ai raspuns, caci e destul de evident ...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 19:53   #5
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Originally Posted by illotempore2002:
Originally Posted by rc-st.:
mi-am pus si eu intrebarea asta acum 30 de minute...

Si banuiesc ca ti-ai raspuns, caci e destul de evident ...
nu e! haha
+ povestea filmului acesta imi aduce aminte de primul film al lui tarantino "reservoir dogs"
a scris scenariul si a luat parca un premiu la el - vreo 30k dolari
si a vrut sa il faca el asa, pe pelicula alb negru , filmat din mana, etc (cam cum e filmul "eu cand vreau sa fluier") si un prieten de-al lui l-a rugat sa nu faca asta ca ii gaseste el producatori si actori, si operatori si sunetisti si fac filmul profesionist
dar tarantino nu a vrut.
dar prietenul asta a insistat si i-a spus sa ii dea 6 luni sa stranga banii, ca oricum el nu incepe filmarea in 6 luni. Tarantino a acceptat in sila si prietenul ala in 6 luni a facut rost de ce a promis, au facut filmul profi si asa a ajuns sa il cunoasca o lume.
in cazul acestui film cu fluieratul , desi nu fluiera nimeni, nu a fost nici un prieten... si chiar daca ar fi fost, cred ca i-ar fi trebuit mai mult de 6 luni sa stranga echipa profi. Chiar si asa... un pic de decupaj regizoral nu ar fi stricat inainte sa inceapa filmarea si poate ar fi luat ursul de aur
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 20:01   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care "Urs de aur"?

Apropo, tu cine/unde erai, cä nu te-am reperat?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 20:52   #7
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
stiu de unde vine titlul de la andreea valean, autoarea piesei de la baza filmului. Valean a facut la un moment dat chestionare cu detinutii din inchisori si cele mai multe dintre "intrebari" erau la modul "mama mea este..." sau "eu cand vreau...", detinutii urmand sa completeze. "eu cand vreau sa fluier, fluier" e unul dintre raspunsurile care au obsedat-o
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 21:08   #8
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bine ca n-ai spus Adina Valean.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 00:49   #9
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
exista o secventa in film care s-ar putea (nu sunt sigur) sa fie cheia titlului.

mama il ia pe fratele mai mic si pleaca dupa discutia aprinsa cu personajul principal de la vorbitor. cadrul urmator surprinde cum mama impreuna cu fratele mai mic ies pe poarta penitenciarului. in acel moment detinutul fluiera dupa ei, sa vina inapoi, sa lamureasca situatia, sa cada de acord ca pustiul nu va urma sa plece in italia, fluieraturiile sale sunt ignorate.

dupa aceste fluieraturi ignnorate urmeaza fluieratura-statement . cea care incepe cu luarea ostaticei si se termina cu scena de la cafea din final .. omul a fluierat pana cand s-a facut auzit. sau asa a crezut el.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 01:55   #10
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hmmmm
Mi se pare mie sau sunt de aceeasi parere cu Floyd.?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 08:30   #11
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Originally Posted by Judex:
Hmmmm
Mi se pare mie sau sunt de aceeasi parere cu Floyd.?
ti se pare, raspunsul este acel chestionar completat cu "Eu cand vreau sa ... fluier, fluier!" numai ca au uitat replica asta in film, au vorbit insa despre pizza, care ma asteptam sa apare in locul cafelei de la secventa inutila de la sfarsit... ceea ce i-ar fi dat o utilitate si o nota de umor... dar nu a fost sa fie
chiar si asa nu imi permit sa comentez acest film deoarece este un film de lung metraj, lucru greu de realizat, si din cate imi amintesc nu era trecut nici un cnc, marele finantator al lui sergio, pe ecran ... asa ca... no comment.
Le-au iesit anumite momente bune, si asta e bine. E absurd sa intreb de ce nu au iesit si alte momente, sau tot filmul tinand cont ca nu stiu cu ce dificultati s-au luptat si ce buget au avut, etc.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:06   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ti-am pus douä întrebäri mai sus - probabil nu le-ai observat, mesajul fiind mic, iar valul celorlalte comentarii, nävalnic...

Apoi:
Din câte-am înteles de la discutie, C.N.C. a contribuit cu bani, la categoria "debut" - 250.000 euros, pare-mi-se...
Secventa cu cafeaua nu e deloc inutilä - dimpotrivä, e pivotul principal pe care se construieste tot finalul; de altfel, la forumeeting s-a discutat si despre asta.
Oricum, azi fac cronica, si o postez. Dacä nu într-o orä, atunci disearä, cä de la 12 am cursuri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:38   #13
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Originally Posted by StefanDo:
stiu de unde vine titlul de la andreea valean, autoarea piesei de la baza filmului. Valean a facut la un moment dat chestionare cu detinutii din inchisori si cele mai multe dintre "intrebari" erau la modul "mama mea este..." sau "eu cand vreau...", detinutii urmand sa completeze. "eu cand vreau sa fluier, fluier" e unul dintre raspunsurile care au obsedat-o
Super! Excelent titlu!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:56   #14
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
rc-st.
Cum se face ca la forumeeting te-ai ascuns la mama naibii si nu ai zis nimic iar acum brusc ai pareri ?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 09:59   #15
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
dragilor

eu m-am referit la o posibila cheie a titlului data spectatorilor printr-o secventa a filmului, nu am negat ca ideea titlului ar putea provieni din raspunsurile la anumite chestionare completate de detinuti.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:08   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by illotempore2002:
rc-st.
Cum se face ca la forumeeting te-ai ascuns la mama naibii si nu ai zis nimic iar acum brusc ai pareri ?
Probabil a stat doar la proiectie, nu si la forumeeting. Mai sus, a fäcut câteva afirmatii care dovedesc necunoasterea unor lucruri discutate acolo.
...Dar, rc-st., te-am întrebat si eu ceva - douä cevauri, ba chiar! Nu-mi räspunzi?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:10   #17
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
e fiu-su Tamarei, bre. zice el insusi. cu aproximatie.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:12   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incercuieste-mi unde, cä mi-e lene sä caut.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:14   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
In prima postare de aici, zice ca nu el a fost invitat, ci Tamarainsa si asa a ajuns si el la forumeeting. Chiar in capu la topicu asta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2010, 10:16   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aha, da, acum e clar.
Atunci, înseamnä cä de-acolo de unde stäteau ei, mai în spate, nu auzeau ce discutam noi cu invitatii.
Bun, rc-st., pe-asta am lämurit-o. Acuma zi care Urs de aur.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells