Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2015, 14:55   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Premii pentru forumisti

10 premii Annie oferite celor mai activi forumişti Cinemagia. Săptămâna aceasta anunţăm numele câştigătorilor!

http://www.cinemagia.ro/stiri/10-pre...nemagia-27405/
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 16:51   #2
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Am revenit cu numele castigatorilor din aceasta saptamana. Premiile oferite de Intercom, constand in 10 catelusi Sandy, merg catre:
Chambord
zeno
bayard
v3nom
bremen1980
iiii
Twinsen
faraimaginatie
alali
mvpsebi
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 22:09   #3
v3nom
Junior
 
v3nom
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 44
Mulţumesc.
v3nom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2015, 09:29   #4
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
danke danke danke
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2015, 10:32   #5
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Mersi , dar o sa dau cadoul mai departe unui user/unei userite care sa se bucure de el , de preferat cineva cu copii sau traind intro copilarie prelungita
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2015, 11:53   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Multumesc Gloria. Simpatic catelusul si i-ar fi placut lui fiica-mea dar numai activa nu se poate numi prezenta mea pe forum lately asa ca for fairness sake il cedez si eu cuiva activ in turneul organizat de Mercutio. Cine il vrea, anuntati-o pe Gloria prin PM.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2015, 22:18   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871


Multumesc pentru mascota si tin sa postez aceasta poza cu fericita cadorisita, pentru ca recunoscu, l-am facut si eu cadou la randul meu, vorba aia: "dar din dar se face... un cinefil", Era si normal sa ii gasesc catelului un prieten pe masura , o viitoare cinefila, asta e sigur, cunoscandu-i tatal care e un colectionar inrait, singurul pe care il cunosc in romania si care are colectia pe bluray EUREKA! MASTER OF CINEMA.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2015, 12:29   #8
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Cu permisiunea ceruta acum, chiar in postare, inchei aici ceea ce am promis acum multe luni si anume sa apreciez cea mai bune postare din tot turneul Iconoclast.
Cel mai interesant post mi s-a parut
Originally Posted by rvn:
ma bucur ca turneul m-a impins de la spate sa vad "Reprise". o incercare timida si esuata prematur, mi-a rapit placerea de a vedea un film deosebit, mult mai devereme decat acum. pana la urma, sunt convinsa ca a meritat asteptarea, fiindca, "Reprise" este genul de film care-ti pune la grea incercare disponibilitatea de a te conecta la stari emotionale complicate, care iti pot accentua (greu de crezut, dar fara sa-ti dai seama, chiar asa e), proprile angoase, propriile neimpliniri, chiar daca ele nu au o legatura propriu-zisa cu cele ale protagonistilor din film. rar am vazut intr-un film atata pesimism, mai ales ca, personajele au o varsta atat de tanara. in ciuda acestui lucru, viata pare sa se fi scurs aproape total din substanta lor, lasand loc unor framantari interioare asemanatoare cu nebunia. cauza: creatia. arta cere sacrificii la care niciodata nu renunta, iar "Reprise" este un exemplu cum nu se poate mai bun in sensul asta. minunat ales locul. o tara nordica, civilizata si prea putin tangibila din punt de vedere cultural, mai ales pentru noi, cei cu spirit latin. de aceea, la prima vedere, filmul pare putin cam incremenit in atmosfera locurilor de bastina ale regizorului (superba, deatfel) si pana nu se desclesteaza gura povestitorului, cand inapoi, cand inainte, marea problema existentiala care-i deprima pe cei doi blonzi, este ascunsa sub mici manifestari nevrotice care par a fi ifosele unor baieti care au stat cu nasul in carti de cand s-au nascut. si poate chiar asa e, din perspectiva unora, pentru care, viata, inseamna sa te lupti cu mizeria si saracia. dar asta este mult prea banal in ciuda faptului ca, intotdeauna, dramele lor impresioneaza pana la lacrimi.
nimic patetic in Reprise si totusi exista foarte mult dramatism. relatiile sentimentale ale lui Erik si Phillip, mai ales acea dintre Kari si Phillip, mult mai intens exploatata, ca etalon, sunt liantul dintre doua lumi, una aflata in sfere mult mai inalte,dar foarte rece, lumea in care cei doi traiesc si creeaza si cealalta, mult mai "pamanteana", mult mai vie si calda, lumea in care cei doi pot iubi, pot simti realitatea senzatiilor erotice atat de vie, de palpabila, asa cum, actul creatiei literare, oricat de multa satisfactie ar fi adus, niciodata nu ar fi putut inlocui nevoia, dorinta de a experimenta relatii de iubire normale, asa cum majoritatea oamenilor le au, in mod atat de firesc, incat toata filozofia vietii se rezuma la asta.
incapacitatea lui Erik si a lui Phillip de a se implica emotional in relatii de iubire, izolarea, starile depresive, sunt atat de bine sustinute interpretativ de cei doi actori, incat, filmul, devine datorita lor, o mica bijuterie a genului. intre ei, Kari, personajul feminin cel mai bine conturat, interpretat la randu-i, cu o expresivitate marcata de blandete interioara si exterioara, de o actrita foarte potrivita si fizic, pentru rol, este un fel de punte intre cele doua personaje masculine. ea este cea care-l rapeste pe Phillip din mrejele creatiei, ii consuma energia, obligandu-l sa dedice relatiei de dragoste, acel spirit creator care l-a scos din anonimat si datorita caruia a avut succes. cele doua iubiri obsesive, incompatibilitatea dintre ele si incapacitatea individului de a putea trai cu ele,ca intr-un dublu mariaj, mi se par ideile de referinta ale filmului, iar asa cum a fost pusa problema lor in "Reprise", a fost cum nu se poate mai bine.
din partea mea, un 4.

Si ca sa imi argumentez alegerea, asa cum am scris la acel moment in raspuns, mi-a schimbat intr-un fel optica asupra filmului. Mi-a oferit un alt unghi din care sa evaluez filmul.

La capitolul cel mai interesant schimb de replici il nominalizez pe Sandu, cu care desi am avut o polemica destul de aprinsa, ne-am limitat doar la postare, film, impresii.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2015, 22:50   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Si ca sa imi argumentez alegerea, asa cum am scris la acel moment in raspuns, mi-a schimbat intr-un fel optica asupra filmului. Mi-a oferit un alt unghi din care sa evaluez filmul.
asta suna extrem de magulitor pentru mine, desi sunt tentata sa cred ca exagerezi.
multumesc, oricum.
nu pot decat sa-ti fac o dedicatie culinara, dar ca sa te "nemeresc', tre' sa fac ceva repetitii inainte.
sarmale cu soia n-am gatit pana acum.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2015, 00:06   #10
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
nu pot decat sa-ti fac o dedicatie culinara, dar ca sa te "nemeresc', tre' sa fac ceva repetitii inainte.
sarmale cu soia n-am gatit pana acum.



Esti mortala,ca de fiecare data
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2015, 00:53   #11
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871

nu mi-am propus sa magulesc pe nimeni. Pur si simplu mi-a placut idea postului. O alta veziune pe care nu am luat-o in considerare la momentul analizei filmului, analiza pe care obisnuiesc sa o fac dupa vizionare. Ca intamplator acolo apare rvn, ce pot sa spun... soarta
Oricum, aprecierea nu e pentru vreo persoana ci pentru idee. Asa ca, propun sa ne calmam .

Cat priveste dedicatia culinara, deabea astept. Dar trebuie sa mentionez, ca sa nu apara discutii, ca sunt extrem de pretentios. Deci sanse mici ca sa ma nimeresti.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2015, 01:49   #12
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Personal nu vad nici un motiv pentru ca aprecierile la persoana sa fie prohibite.
Ideile apartin unor oameni. Si cand sunt frumoase si ne cuceresc e firesc sa empatizam cu autorul lor ,fie si doar pentru ca a stiut sa le expuna cu expresivitate.Lucru care de altfel mie mi se intampla mai intotdeauna.

In ceea ce ma priveste,votul meu va merge la un user pentru prestatia lui per total in turneu,respectiv pentru modul in care comentariile lui s-au legat intr-un stil unitar cu anumite calitati: originalitate,argumentatie,replica si etica,umor,coloratura,bla-bla.
In cazul meu – “cel mai bun comentator “ este un rezultat “de ansamblu” ,nu o decizie determinata doar pe baza unei reprezentatii punctuale,oricat de spectaculoasa ar fi ea.Dar este doar punctul meu de vedere,la fel de valid mi se pare oricare altul,complet diferit.

La alali mi-a placut faptul ca si-a argumentat votul.Cred ca asta ar putea fi partea cea mai interesanta si chiar distractiva, ca fiecare sa-si justifice printr-un cuvant, doua preferinta.
Ramane la alegerea lui Mercutio daca publica acum textele sau dupa ce timpul va face imposibil orice prejudiciu la imaginea persoanelor implicate
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2015, 13:09   #13
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cred ca fiecare dintre noi avem afinitati si preferinte. eu, de pilda, am apreciat mai multe persoane si nu neaparat pentru calitatea comentariilor, cat pentru disponibilitatea de a participa, pentru deschidere, pentru efortul de a-si rapi din timpul liber o bucatica, doar pentru a revedea un film cunoscut. asadar, acord votul meu atmosferei (chiar daca a lancezit pe final) si lui Mercutio pentru initiativa.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells