Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Feb 2003, 20:00   #1
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Godfather (Naºul)

Am deschis acest topic intru amintirea vremurilor mai bune si impins de recenta difuzare a filmului la televizor. Urmeaza si continuarile.

M-am gandit foarte bine unde sa pun topicul. La "Pe ecrane" sau "Film in general". SI televozorul este, totusi, un ecran! Insa, "Nasul" nu este doar un film. Este o tema de inspiratie, o realizare la care se raporteaza o multime de filme (fie ele de gen, parodii sau orice alt fel de filme - de exemplu "You've got M@il").

"Nasul" e un film minunat (desi nu chiar de top) de la primul cadru, care intra in scena nuntii, care arata valorile din societatea mafiotilor (cinstea, dreptatea, respectul s.a.m.d.) pana la minunata scena finala - copiata sau reprodusa de cate ori - in care viata lui Michael Corleone se inchide dupa usa biroului tatalui sau.

Si povestea va continua.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2003, 22:31   #2
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
De acord...

Sunt un fan al seriei (le am pe toate pe cd).

Cea mai slabuta mi s-a parut a treia, se pare ca Don Coppola era intr-o pana de inspiratie, dar .. in fine...Pacino e Pacino...si Andy Garcia chiar bunut..
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 05:40   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi-a placut cel mai mult aceasta prima parte...pe departe cea mai uimitoare din serie. Totusi, nici partea a treia nu mi s-a parut proasta.

Pe langa temele fundamentale pe care le trateaza filmul, vreau sa spun ca rareori ai ocazia sa vezi si astfel de mari actori...Marlo Brando este pur si simplu genial si nimeni nu s-a ridicat la nivelul sau in nici unul dintre filmele din serie. Pacino era la inceput, dar si-a dovedit clar valoarea. Apropo, stiati ca daca nu ar fi murit Puzo, ar fi facut si un al patrulea film?
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 00:39   #4
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
bizar

hmm...cum adica nu e de top?!
nu stiu de unde, dar ramasesem cu ideea ca ar fi intr-un top zece al tuturor timpurilor.
de fapt acum ca am si cercetat, am aflat ca este chiar primul. cel putin in top 250 imdb cu voturile vizitatorilor online, cu un numar de peste 68 000...are nota 9 (din 10)
imi aduc aminte acum de vremurile in care si mihai viteazul avea 8 din 10...acum vred ca are 6 si ceva...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 05:31   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E pe locul 3 la AFI la best films of all time. Pe 1 e Citizen Kane is pe 2 e Casablanca.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 09:55   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Remarca cu nu e de top se referea mai mult la trilogia per ansamblu. Ca partea a doua si a treia ar intra intr-un top, sunt de acord, dar nu este neaparat si parerea mea. In topul revistei "Sight & Sound", "Nasul" este pe locul 4, dupa "Citizen Kane", "Vertigo" si "La Regle du Jeu". Trebuie sa deschidem un topic despre clasamente celebre.

Totusi, mie mi se pare ca exista mai multe filme mai bune decat acesta (including "Blow-Up", "Luminile Orasului" si "2001: Odiseea Spatiala"), iar pe topul IMDb.com eu nu ma prea bazez ("Lord of the Rings" pe patru?). Oricum, "Nasul" intra in orice TOP 20 pe care l-as putea face vreodata. Sper sa fiti de acord.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 13:05   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu da...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2003, 16:56   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Intr-adevar, filmul e pur si simplu genial. Cred ca nu are nici o importanta pe ce loc e in nu-stiu-care-top. Important e ca poti vedea 3 ore de arta cinematografica. Aproape perfecta.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 05:06   #9
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
eram cat pe ce sa deschid subiect la clasic, cand am gasit asta. poate-l mutati la clasic, unde i-ar fi locul.

l-am revazut a nustiucata oara ieri si azi. nu pot decat sa am o reactie umorala: G-E-N-I-A-L.

ati remarcat scena aia de inceput in care brando isi mangaie pisoiul din brate, in timp ce-l asculta pe bonasera... ce actor...

scena mea preferata, cand mike face propunerea sa-l impuste pe solozzo si pe mckluskey, iar sonny ii zice lui mike (copy & paste de pe imdb): "Hey, whataya gonna do, nice college boy, eh? Didn't want to get mixed up in the Family business, huh? Now you wanna gun down a police captain. Why? Because he slapped ya in the face a little bit? Hah? What do you think this is the Army, where you shoot 'em a mile away? You've gotta get up close like this and bada-bing. you blow their brains all over your nice Ivy League suit. C'mere... You're taking this very personal. Tom, this is bussiness, and this man is taking it very personal."

personaje favorite: sonny & tom hagen. clemenza's cool too. actorul care-l joaca pe tom, mi se pare mie sau in alte filme e cam sters?
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2005, 15:06   #10
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
De acord. Mutat la clasic.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2005, 12:05   #11
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Filmul e un adevarat "Classic" iar Pacino un adevarat actor . Pacat ca nu s-au ecranizat mai multe din cartile lui Mario Puzo, am vazut Ultimul don si inca cateva dar ar mai fi...
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 14:46   #12
TheReaper
Novice
 
TheReaper
 
Join Date: Dec 2005
Location: Bucuresti
Posts: 3
nashul

The Godfather - capodopera... no comment
TheReaper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2006, 21:05   #13
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: nashul

Originally Posted by TheReaper:
no comment
That's too bad... Asteptam comentarii...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2006, 22:40   #14
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Este un film de top fara discutie.In primul rand filmul in sine apoi actorii(Al Pacino, Robert de Niro, Marlon Brando) care joaca exceptzional.Cea mai tare scena din toata trilogie mi se apare aceea de la sfarshitul primei partzi cand
Michael este la botez jurand ca nu va omora, ca va fi baiat bun(apropo in aceasta scena Pacino joak de miliarde-chiar joaca fenomenal,efectiv nu mai am cuvinte) iar oamenii lui omoara capii familiilor adverse.Geniala faza.Filmul este cu adevarat o capodopera.


P.S.:Ce are daca LORD OF THE RINGS E PE LOCUL 4.A fost o bucata buna pe 3.Banuiesc ca o sa sariti in capul meu dar pt mine aceasta trilogie ar merita sa fie pe primul loc :oops:
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 19:18   #15
gugushtiuc
Novice
 
gugushtiuc
 
Join Date: Mar 2006
Location: galati
Posts: 5
nasul... capodopera care m-a lasat fara cuvinte. nu cred ca mai au rost comentariile pentru ca sunt de prisos.
cred ca l-am vazut shi revazut de n ori insa nu ma pot satura chiar daca nu este number one in topul meu... iar al pacino e magistral, o adevarata lectie de actorie pentru oricare nou-venit aspirant la rolul de mare actor.
__________________
Maybe in another life... I could find you there
gugushtiuc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2006, 13:43   #16
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.gata, recunosc :lol: am pretins atata timp ca e filmul meu cu mafioti preferat, dar acum nu mai pot minti...am adormit in draci la el, desi am incercat sa il vad de 5 ori!!!!!!!!!!!ce pana mea, filmul asta m-a lesinat mai abitir decat o lopata-n cap.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2006, 13:35   #17
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Originally Posted by gugushtiuc:
... iar al pacino e magistral, o adevarata lectie de actorie pentru oricare nou-venit aspirant la rolul de mare actor.

Si Pacino e magistral,dar ce sa mai zic de Brando!Scena in care familiile se intalnesc,si The Don tine discursul,e urmata de aplauze din partea celorlalti mafioti.Eu insa is convins ca alea sunt aplauzele actorilor mediocri in fata Maestrului.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2006, 23:18   #18
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by europe_east:
ati remarcat scena aia de inceput in care brando isi mangaie pisoiul din brate, in timp ce-l asculta pe bonasera... ce actor...

Actually, pisoiul era mai mult un truc de-al lui Brando. Mare actor, da, dar nu putea sa-si tina minte replciile si si le nota pe cartonase. Pisoiul e ca sa existe o justificare pentru privirea lui catre un punct fix.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 15:18   #19
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Filmele in care joaca batranul Al Pacino imi sunt jalnice si deloc cu stil sau gen artistic.Nasul.......... :sick: :sick: :sick: :sick: .
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2006, 15:42   #20
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
:o ... blasfemie!!!
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells