Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2014, 18:57   #21
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Well, am vazut jumatate. E un film decent, problema pe care am avut-o e ca atat caracterizarile cat si povestea sunt foarte simpliste. Cam la nivelul unui film de actiune din zilele noastre si nu sunt deloc amator de filme de actiune. Am nevoie de mult mai mult ca sa imi pese de un personaj decat faptul ca are un catel simpatic, o iubita si pare cumsecade. Tehnic vorbind arata remarcabil pentru vremea cand a fost facut si actorii fac o treaba foarte buna de asemenea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 00:32   #22
ionutzoo7
Novice
 
ionutzoo7
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 22
As putea sa particip maine seara.
ionutzoo7 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 14:23   #23
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
ionutzoo7, iti recomand Friend
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 19:16   #24
ionutzoo7
Novice
 
ionutzoo7
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 22
In seara asta nu mai pot sa-l vad.Dar il voi vedea maine.La schimb ofer Donnie Darko .
http://www.imdb.com/title/tt0246578/

Daca l-ai vazut mizez pe Wilbur wants to kill himself.

http://www.imdb.com/title/tt0329767/
ionutzoo7 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 19:35   #25
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Donnie Darko l-am vazut, evident, chiar ma intreb ce s-o intamplat cu Richard Kelly dup-aia de o facut doar filme mult mai slabe.

Fac rost de Wilbur si ma uit azi daca am timp, sau maine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 19:59   #26
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Personajul central, tanara Lisa e in centrul acestui vartej eterogen, asa ca e foarte greu de sustinut ca om real. Solutia cea mai draga scenaristilor in astfel de situatii e sa zica ca personajul e nebun, ceea ce le da frau liber sa faca ce vor din el. In cazul de fata avem o pseudo-"tulburare histrionica de personalitate" ceea ce in film se traduce intr-o fata cu simtaminte morale puternice, dar simultan rea si sexy. Prima parte pentru a crea gadila emotiile audientei, a doua parte pentru a-i gadila alte zone. Anna Paquin face un rol reusit scotand cam se se poate din scenariul asta.
descrierea pe care ai facut-o personajului principal, suna un pic cam dura. observatiile tale sunt corecte, atat cele referitoare la film, pe ansamblu, cat si cele despre protagonista.
mi-a placut si personajul, si actrita, desi, parca Anna mi-a dat impresia, pe alocuri, ca diferenta de varsta intre ea si cea a Lisei, este vizibil clara. cred ca fizionomia ei nu este prea potrivita pentru a interpreta un asemenea rol. pe de alta parte, a intrat destul de bine in pielea adolescentei, reusind faca din instabilitatea emotionala, ceva fermecator.
dincolo de tot ce-ai spus despre ea, Lisa are o dorinta arzatoare de a se maturiza si face tot posibilul sa arate celor din jur, ca poate fi tratata ca un adult, de la egal la egal. dar, asta-i doar fatada.
sta de vorba cu profesorul de matematica, picior peste picior si schimba replici seducator-inteligente, lucru pe care-l face, de fapt, cu toti profesorii. pe mama sa o pune la punct aproape de fiecare data. astea sunt manifestari ale unei personalitati puternice si independente. in realitate, Lisa este total lipsita de experienta vietii, manifestarile ei de copil sunt numai in intimitate.
nu putem avea pretentia de vedea consecventa in actiuni, la un asemenea personaj, pentru ca, pur si simplu, este la varsta cand se loveste cu capul de pereti.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 20:07   #27
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by varu:
Propun "Pixote".
http://mubi.com/films/pixote-the-law-of-the-weakest

Twinsen, daca l-ai vazut, propun altceva. Daca nu l-ai vazut, asta ramane propunerea mea.
varule, daca vrei, putem face schimb de propuneri. ce spui?

Asta seara in niciun caz, sorry.
O lasam pe una din serile urmatoare, o sa-mi anunt disponibilitatea aici.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2014, 23:13   #28
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Wilbur wants to kill himself - 5/10

Dintodeauna mi s-a parut ca nordicii fac filme comerciale bune, pentru ca pun in ele si cate ceva suflet si adevar. Wilbur wants to kill himself are un scenariu destul de previzibil, dar functioneaza datorita personajelor de care ajungi sa te atasezi. Faptul ca are si un simt al umorului negru, ajuta mult sa disipe senzatia de dulcegarie care sufoca alte filme de genul asta. Sigur, in momentul in care incepi sa te intrebi de ce s-a indragostit Alice de Harbour, sau cum de Wilbur s-a transformat peste noapte dintr-un sinucigas in barbatul perfect, lucrurile incep sa mai scartaie, dar na...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2014, 00:14   #29
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
nu putem avea pretentia de vedea consecventa in actiuni, la un asemenea personaj, pentru ca, pur si simplu, este la varsta cand se loveste cu capul de pereti.
Nu e vorba de consecventa in actiuni, ci de realism. Care e sacrificat fara probleme pentru a incita audienta si a crea dramatism fortat. Un exemplu evident e scena ridicola a dezvirginarii, cate tinere ar face-o in modul ala? Lisa e un plot device, nu un om. Lonergan o invarte ca pe butoane - ba o arata tipand in clasa ca sirienii sunt precum "Ku Klux Klan"-ul si trebuie exterminati, ba o arata plina de compasiune fata de altii.

Si nu e vorba doar de Lisa, lipsa de realism e peste tot. Toate discutiile, "intelectuale" sau nu, fie ca implica tineri sau adulti, trebuie purtate doar cu urlete si jigniri. Ramon e prezentat ca un barbat de lume, inteligent si rafinat, dar care vezi Doamne, se indragosteste lulea de maica-sa, care era o proasta egoista. Si evident fiind singurul personaj cumsecade din tot filmul, e omorat ca sa nu se piarda ocazia pentru inca un pic de drama. Sau ce companie de autobuze ar insista sa tina angajat un sofer care a avut deja multiple accidente, a omorat o persoana, i-a costat deja sute de mii de dolari si reprezinta un risc de imagine urias?

In esenta orice poate crea emotie si dramatism e stors cu efort pana la ultima picatura. And to hell with anything else.

Last edited by Twinsen : 06 Jan 2014 at 00:22.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2014, 18:04   #30
ionutzoo7
Novice
 
ionutzoo7
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 22
Friend - mi-a placut 8/10

Nu ma consider un fan al filmelor asiatice,cred ca de la Oldboy(pe care l-am vazut acum cativa ani) n-am mai vazut nici unul.Totusi au un stil aparte,care poate parea ciudat pentru cineva obisnuit doar cu filmele americane.Friend e un film bun,care mi-a placut.In prima parte ne-au fost prezentati toti,dar in urmatoarele s-a pus accentul pe cei doi gangsteri,iar tipul amuzant a cam fost dat la o parte parca.As mai fi vrut sa vad o reintalnire intre tipul destept si cantareata de la Rainbow,dupa intoarcerea acestuia din America.Ar mai fi putut dezvolta putin relatia dintre cei doi.Finalul nu m-a surprins,ma asteptam sa o pateasca gangsterul care nu voia sa lucreze la pompe funebre(explic asa pt ca nu pot retine numele koreene).Una peste alta,a fost un film pe care mi-a facut placere sa-l urmaresc.Daca nu facea Twinsen recomandarea asta nu dadeam niciodata peste filmul asta
ionutzoo7 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 20:38   #31
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by rvn:
nu putem avea pretentia de vedea consecventa in actiuni, la un asemenea personaj, pentru ca, pur si simplu, este la varsta cand se loveste cu capul de pereti.
Nu e vorba de consecventa in actiuni, ci de realism. Care e sacrificat fara probleme pentru a incita audienta si a crea dramatism fortat. Un exemplu evident e scena ridicola a dezvirginarii, cate tinere ar face-o in modul ala? Lisa e un plot device, nu un om. Lonergan o invarte ca pe butoane - ba o arata tipand in clasa ca sirienii sunt precum "Ku Klux Klan"-ul si trebuie exterminati, ba o arata plina de compasiune fata de altii.

In esenta orice poate crea emotie si dramatism e stors cu efort pana la ultima picatura. And to hell with anything else.
cum zici tu, nu te contrazic. dar realismul, ar fi stricat tot farmecul in cazul asta. invartitul pe butoane al Lisei, are un scop sau mai multe. unul ar melanjul acela de probleme sociale reale, altul ar fi, dupa parerea mea (pur personala), ca Lonergan a vrut un personaj deosebit, iesit din comun, folosindu-se tocmai de reactiile hilar-ciudate pe care le are. si nu numai Lisa este asa. mi se pare ca toate familia sa, in frunte cu maica-sa.dar, cum spuneam, Lisa este la varsta cand unele dintre aceste manifestari, sunt cumva justificabile. adica, mai simplu spus, nu o vad decat ca pe o fata desteapta, dar care n-are toata tigla pe casa. si vrea sa para mai matura decat e. dovada: convorbirile ca de la adult la adult, cu tatal ei si cu profesorii. apoi, chiar si scena aceasta de care aminteai, cu fratele lui Culkin, da, sunt de acord ca este putin probabil ca o fata sa recurga la asa ceva, insa,mare ti-e gradina ta, doamne! pe mine m-a amuzat, dincolo de jena.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2014, 00:33   #32
nesss
Novice
 
nesss
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5
The Great Gatsby -2013 http://www.cinemagia.ro/filme/the-great-gatsby-32648/
nesss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2014, 18:48   #33
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe-aici se mai fac inscrieri la randevuuri?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2014, 20:20   #34
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
deocamdată stau pe tușă cuz i'm not in the mood for artsy stuff
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 11:24   #35
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
un film de seara : cautati : In my sleep 2009 ..un thriller de nota 10
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells