Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2009, 14:13   #1381
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Dragomara:
Ich bin die Andere (2006) Cealaltă femeie http://www.imdb.com/title/tt0484434/

o variantă modernă a complexului lui Oedip în versiune feminină. un film despre Dragoste cu "d" mare. un film ce abundă în citate, în care până şi poliţiştii marocani care şi-au făcut stagiul în Germania citează din Schopenhauer.

scenariul excepţional nu poate fi pus în umbră de jocul, pe alocuri rigid, al actorilor. fiind vorba transpunera unei legende antice îi scuz şi dramatismul un pic prea evident şi exotismul forţat. oricum mi-a plăcut mesajul pe care-l trimite Carolin lui Robert, aflat pe patul de spital, asta după ce-l trecuse la propriu, prin foc: "acum am învăţat să te iubesc"!

în două cuvinte: de văzut!
Eu am fost usor dezamagit. Fraulein Margarethe pare ca si-a canalizat toate resursele in materie de lucrul cu actorii pe relatia cu Katja Reimann, a carei compozitie eclipseaza absolut tot. E drept ca si rolul e ofertant, dar pare ca personajele celelalte sunt neglijate inca din scriitura, ceea ce mi se pare absurd, asa ca o invinuiesc tot pe Fraulein pentru inconsistenta lor. Ca si pentru neglijenta de care da dovada in materie de atentie acordata actorilor care le interpreteaza. Sa ai in distributie un Armin Mueller-Stahl si sa-l reduci la stadiul de vodevilist natang mi se pare cel putin lipsa de profesionalism, ca sa nu spun vorbe mari precum maiestrie regizorala. Baiatul ala, August Diehl, este si ales nepotrivit pentru rolul Fabry, il si interpreteaza ca un aspirant la admiterea in vreo trupa de teatru undeva prin bazinul Ruhr, ca asta i-ar placea lui sa faca dupa ce iese din sut. Fermecatoarele Bernadette Heerwagen si Barbara Auer compenseaza prin prezenta subtirimea constructiei actoricesti, inconsistenta care nu este neaparat vina lor cat mai ales a aceleiasi Fraulein Margarethe. Cateva secvente sunt interesante si binisor realizate, dar, in integralitatea sa, filmul pare o ciorba lunga din care alegi cateva bucatele de carne ceva mai bine fierte. Sunt momente in care anumite replici, tonul fals pe care sunt ele rostite, dau impresia ca provin dintr-un film nicolaescian. Un vorbitor de limba germana, mai ales, se pisa pe el de ras la modul categoric auzind unele dialoguri. Sa mai spun ca nici imaginea =- departamentul care de multe ori mai scoate cate un film din... necaz - mi s-a parut stangace? N-are sens. In concluzie, nicht gut fur mich.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 18:09   #1382
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

@ judex - nu ştiu germana. tb să recunosc că am făcut eforturi serioase de-a sta trează la ora aia târzie din noapte. regret amarnic că nu am putut reţine nici măcar o parte din replici, drept urmare mi-am propus să-l mai văd încă o dată. cum nu am nicio treabă cu critica de film, şi prima chestie care mă interesează la o peliculă e mesajul, trebuie să recunosc că de data asta am fost pe deplin satisfăcută. personal cred că este o mare realizare faptul că mesajul penetrează indiferent de regie şi actori. din umilul meu punct de vedere ăsta e şi rolul filmului.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 18:14   #1383
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hm... Mesajul ala trebuie transmis si el intr-o forma, corecta macar.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 10:34   #1384
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by bremen1980:
''Samuraiul '' de J.P.Melville aseara la ..................DDTV.

ajung sa regret ca operatorul meu de cablu a scos ddtv din grila!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 18:59   #1385
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Fool's Gold, cu Matthew McConaughey si Kate Hudson, acum cateva minute pe HBO. Nice, entertaining.



Isn't she yummy?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 00:33   #1386
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bai am vazut acum pe HBO o comedie absolut cretina dar la care am ras in draci, Strange Wilderness. Daca le-aveti cu dementele si porcoseniile si faceti abstractie de neverosimilul care bantuie la tot pasul in asemenea filme, v-o recomand. Un exemplu. Se duce unul sa se pise in padure langa un cuib de pasare cu pui in el. In timp ce asta ii alinta verbal, apare pasarea - un soi de curcan salbatic - si se-nfige cu ciocul in mataranga aluia. Asta o ia urland la goana si intra pe poarta spitalului cu chilotii-n vine si cu pasarea atasata corespunzator. Ca sa-i relaxeze gatul pasarii, doctorul pune o bunaciune de asistenta sa i-l frece longitudinal. Evident, pacientul are o erectie...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 19:47   #1387
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Antichrist - http://www.imdb.com/title/tt0870984/

pe cât câştigă-n tensiune, pe atât pierde din coerenţă filmul ăsta. probabil că trebuie să-l mai văd de vreo câteva ori până să-i aflu tâlcul. ceea ce ştiu sigur e faptul că nu mi-a displăcut.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 10:28   #1388
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Beautiful (2009) http://www.imdb.com/title/tt1170391/
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 11:19   #1389
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Originally Posted by Judex:
Fool's Gold, cu Matthew McConaughey si Kate Hudson, acum cateva minute pe HBO. Nice, entertaining.



Isn't she yummy?

Cam asa l-as descrie si eu. Nice amd entertaining. E bun pentru distractie.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 13:07   #1390
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Second Coming (2009) - http://www.imdb.com/title/tt0932672/

altă pierdere de timp
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 13:44   #1391
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Transformers (2007) - http://www.imdb.com/title/tt0418279/

"Before time began, there was the Cube." Asta e singura mea problemă, the Cube? La naiba, nu puteau găsi şi ei o sferă, dacă era o sferă aş fi înţeles, dar un cub? Cam ciudat, dar în rest totul a fost în regulă, nu mă aşteptam să văd altceva în afară de acţiune şi multe efecte speciale. A fost şi un pic amuzant pe la începutul filmului, iar pe la mijloc şi la sfârşit a avut câteva momente de dramă, ai putea zice că a fost un film complet.
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 18:15   #1392
glorybox
Novice
 
glorybox
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2
Mystic River (2003) cu Seann Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon
glorybox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2009, 14:18   #1393
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

G-Force (2009) - http://www.imdb.com/title/tt0436339/
porcuşorii de Guinea sunt cool, preferatul meu e Darwin, restul e deja vu.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2009, 14:34   #1394
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Dragomara:
G-Force (2009) - http://www.imdb.com/title/tt0436339/
porcuşorii de Guinea sunt cool, preferatul meu e Darwin, restul e deja vu.

Urmează să mă duc şi eu să îl văd.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2009, 20:15   #1395
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Analyze This (1999) (Cu naşu' la psihiatru) - http://www.imdb.com/title/tt0122933/

Great Catherine (1968) (Ecaterina cea Mare) - http://us.vdc.imdb.com/title/tt0063034/
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 13:47   #1396
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
To Kill a Mockingbird (1962)
regia: Robert Mulligan
cu: Gregory Peck

Am incercat sa vad acest film acum cativa ani dar am renuntat dupa vreo jumatate de ora pt ca premisele oferite raportat la marja de timp nu mi se pareau satisfacatoare. Am revenit acum, in cuplu, si n-am regretat deloc. E o poveste autobiografica sustinuta de efigia unui Gregory Peck turned "silent hero" si de o gasca de copii care dau echilibru unui subiect kinda-dark. Un family-film tomnatic si captivant in morala si tragismul lui.

nota: 9 / 10 (foarte bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 13:56   #1397
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Aoleo si io m-am chinuit acu juma de an sa vaz filmul si am renuntzat udpa vreo 30 minute.....deci inteleg ca tre sa-l vad in combinatzie cu sexul opus
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2009, 14:01   #1398
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
yeah, make that combination tight.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 15:40   #1399
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
The Brown Bunny - O pierdere de vreme, un film ingrozitor de plictisitor. Poate iesea altceva, daca Vincent Gallo nu se incumeta sa faca totul de capul sau. L-am urmarit doar pentru ca statea de mult timp in calculatorul meu, dar si datorita controverselor care s-au format in jurul filmului. Roger Erbert e baiat destept, n-a zis el degeaba ca e cel mai prost film din istoria festivalului de la Cannes. La fel si userii IMDB, privind rating-ul
Sympathy for Mr.Vengeance - Foarte bun; secventa finala de exceptie. Dau zilele astea jos si ultima parte a trilogiei, si ar trebui sa bag din nou si "Oldboy", pe care l-am vazut cam acum 2 ani.
Funeral Parade of Roses - Cu desavarsire, o capodopera a cinematografiei asiatice si o influenta asupra "Portocalei mecanice" lui Kubrick. Nota 10 pentru imagine, din punct de verde vizual e rupere filmul. Ar trebui sa aruncati si voi un ochi asupra productiei lui Toshio Matsumoto, din 1969.
Vizontele - O comedie turceasca foarte ok. Mi-a placut.
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 22:05   #1400
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
....Un film superb !

District 9 : CAPODOPERA !
enjoy it !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells