Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jan 2011, 16:14   #21
myram
Novice
 
myram
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
inca o lista

Zece filme tot vor ajunge la cinema, din cele 15-20 posibile.

http://filmreporter.ro/filmele-roman...ra-la-loverboy
myram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 11:02   #22
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
Copilăria lui Icar - Alexandru Iordăchescu
Naşa -Virgil Nicolaescu
Tanti - Şerban Marinescu
Ursul- Dan Chişu
Principii de viaţă- Constantin Popescu
Tatăl-Fantomă- Lucian Georgescu
Loverboy- Cătălin Mitulescu
Din dragoste cu cele mai bune intenţii- Adrian Sitaru
Undeva în Palilula- Silviu Purcărete
Ceva bun de la viaţă- Dan Piţa
Radu Jude - Film pentru prieteni
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2011, 10:34   #23
sallyuk
Novice
 
sallyuk
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 5
Talking

abia astept! sper sa fie la inaltimea asteptarilor!
sallyuk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 12:13   #24
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
alergie

Sufar de boala hollywood si de fapt fac alergie la filmele romanesti, dupa incercari nereusite de a ma vindeca , demult cu " Hotel de lux " cand am jurat sa nu ma mai las pacalit si de la ultima incercare de a ma trata cu " 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile " esuata . Va intreb daca exista vre-un doctor p-aici pentru boala mea si, tinand cont ca am mai avut doua iesiri in decor cu "Ensemble, c'est tout " si "Frequently Asked Questions About Time Travel " pe care le consider foarte foarte bune, recunosc nu asa de geniale ca" Avatar " si "The Invention of Lying " dar totusi foarte bune, desi habar n-am cum le considerati , catalogati : independente, de festival, mi-au placut foarte mult , un doctor spuneam, pe care sa-l intreb daca ma mai pot vindeca , daca mai am vre-o sansa sa imi placa si ceva romanesc ? Il tot vad pe Florin Serban ca se tot da peste cap sa ne aduca in cinema
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 23:58   #25
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Ensemble, c'est tout e atât de „la întâmplare” că n-am ce să spun despre el.

Am văzut Umilință și sigur nu e pentru tine, e mult prea deprimant și cu multe înjurături, dar în curând apare Bună, ce faci? și chiar pare a fi ceva ce ar fi putut fi făcut și la Hollywood.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 08:53   #26
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Originally Posted by sergiuseling:
Ensemble, c'est tout e atât de „la întâmplare” că n-am ce să spun despre el.

Am văzut Umilință și sigur nu e pentru tine, e mult prea deprimant și cu multe înjurături, dar în curând apare Bună, ce faci? și chiar pare a fi ceva ce ar fi putut fi făcut și la Hollywood.

Nu pricep, TKS sparge toate topurile şi este premiat de-a valma, de multe ori chiar în "contra curentului", în timp ce "Ensemble, c'est tout" ajunge la gunoi...? Că şi aici avem un bâlbâit (pe Philibert). Dacă subiectul ăsta tot a împărţit lumea în două - suporteri şi detractori...sunt câteva mostre reprezentative şi pe Cinemagia - de ce n-am încerca să deschidem un topic special, "Filme cu bâlbâiţi", cine ştie ce surprize vom avea...Poate ne vom da seama, în sfârşit, că subiectul nu e atât de nou şi "genial" pe cât pare la prima vedere. First beliefs might be totally deceiving, right?

Acum, pe bune, filmul nu e so terrible pe cât laşi să se înţeleagă...OK, nu e cel mai original scenariu, ba dimpotrivă (I've seen it around at least a couple of times), dar nici cel mai prost. Şi, cel mai important, filmul nu-şi propune nicio clipă să fie altceva decât, de fapt, este...adică o comedioară uşoară de situaţie. Dar, merită văzut cel puţin pentru a vedea dacă lui Agnes Godard (semnează imaginea) îi "iese" treaba ori ba. Să nu uităm că tipa a făcut ucenicie prin anii '80 la şcoala lui Wenders, Losey, Greenaway sau Resnais. După 1990, a devenit colaboratoarea permanentă a lui Claire Denis. N-aş arunca la gunoi nici rolul pe care îl face Laurent Stocker, chiar dacă Tautou nu m-a impresionat în mod deosebit.

Şi, nu în ultimul rând, n-aş rămâne indiferent nici faţă de coloana sonoră, din care acel "La bicyclette" al tripletei Barouh-Lai-Montand face toţi banii. Cel puţin pentru mine...
__________________
"Comedy is tragedy plus time".
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 18:27   #27
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Sincer nu vreau să te contrazic, nici TKS nu e nu știu ce în viziunea mea. Niște povestioare frumușele cu o mică lecție, dar nimic memorabil.
Am văzut și eu filmul când a fost la cinema acum vreo 2 ani să fi fost și nu m-a dat pe spate în niciun fel, ba chiar am cam uitat tot din el, doar amintiri vagi. Și practic asta vroiam să spun că din atâtea filme non-hollywoodiene a ales tocmai unul șters, generic și din propria experiență total nememorabil de parcă l-ar fi luat la întâmplare.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 08:04   #28
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Vorbiti si pe limba mea , imi sparg capul sa-nteleg de la ce vine abrevierea TKS !
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 08:07   #29
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Originally Posted by Domolul:
Vorbiti si pe limba mea , imi sparg capul sa-nteleg de la ce vine abrevierea TKS !

The King's Speech=TKS.
Mai facem şi noi "salturi mortale" peste substantive şi verbe şi ne parigorisim doar cu acronimele...
__________________
"Comedy is tragedy plus time".

Last edited by Dl.cinematic : 02 Mar 2011 at 08:22.
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells