Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Sep 2011, 19:04   #1
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Erau prea mari și nu le-am văzut

Filme mari(obligatorii ) despre care stii dar pe care nu le-ai vazut din diverse motive : n -ai avut chef /timp ,nu te-a lasat mama ,casiera de la cinema n-a crezut ca ai 18 ani , crampele te-au scos afara din sala , s-a prajit procesorul in timp ce le descarcai de pe net , prietena ta devenise ''jucausa '' in timpul filmului ,s.a.

Incep cu ''Trainspotting '' pe care l-am ratat pina astazi de 'nspe mii de ori .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 19:59   #2
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Fight Club -am vazut ba o scena, ba alta, ba a disparut din laptop si mi-a fost lene sa il descarc iar. cum necum, mi-a scapat
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 20:13   #3
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Niciun film al lui Tarkovski.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 21:55   #4
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
To Kill a Mockingbird

Il am de foarte multa vreme pe laptop,din pacate inca n-am reusit sa-l vizionez...
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 22:26   #5
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Il Buono, il brutto, il cattivo si Per qualche dollaro in piu. Nu sunt un fan al genului western, in special al aceluia de pe la inceputurile sale. Am apreciat, in schimb, un The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford sau Dances with Wolves. O sa le incerc si pe cele doua, totusi, candva.


Sunt singurul care, citind titlul topicului, s-a gandit la țâțe?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 22:33   #6
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Fiecare cu ce-i lipseste!!

De cand tot zic sa vad The Green Mile... Sper sa-l vad pana mor!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 08:05   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
It's a Wonderful Life. I guess I'll see it when life will be wonderful...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 11:08   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Terminator
Star Wars
LOTR
Alien-urile
Schindler's List
The King's Speech
True Grit
The Usual Suspects
Leon
American History X
Lawrence of Arabia
Once Upon a Time in America/The West
Cinema Paradiso
Ladri di Biciclette
Amores Perros
Spartacus (Kubrick)
Inland Empire (Lynch)
Dune (Lynch)
nimic de Sam Peckinpah
The Kingdom si Breaking the Waves (von Trier)
Brzezyna
The French Connection
... si-nca vreo cateva...

Originally Posted by Windom:
It's a Wonderful Life. I guess I'll see it when life will be wonderful...


Originally Posted by varu:
Niciun film al lui Tarkovski.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 14:52   #9
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Mai ai un pic si adaugi toate filmele ce depasesc 120 de minute !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 15:09   #10
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Federico:
The King's Speech
True Grit
Dune (Lynch)
The Kingdom

Astea nu mi se par a fi filme prea mari sau obligatorii.
Mai adaug si eu Psycho (1960) si Spirited Away.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 17:23   #11
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
The Good, the Bad and the Ugly (l-am vazut cand eram mic, dar nu stiam ca o capodopera si oricum nu l-am inteles eu cum trebuie)
Once Upon a Time in the West
It's a Wonderful Life
Psycho
To Kill a Mockingbird
he Elephant Man
Gandhi

si altele...

nimic de Bergman, Tarkovskiy, Fellini, Chaplin, iar de Hitchcock am vazut doar Rear Window si mai sunt alti regizori geniali carora nu le-am vazut nici un film

As avea mult de recuperat, dar mai astept sa mai cresc pentru a intelege cu adevarat aceste capodopere (ma refer la filmele regizorilor enumerati)
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 18:01   #12
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by Federico:
The King's Speech
True Grit
Dune (Lynch)
The Kingdom

Astea nu mi se par a fi filme prea mari sau obligatorii.
eh, cat de cat acolo, nu ma gandeam sa absolutizez. de fapt dpmdv nu exista film obligatoriu de vazut. "the kingdom" l-ai vazut? ala a lu' lars? si nu ti-a placut? eu auzisem ca-i printre cele mai tari chestii ale sale. "dune" e important (pt mine) numai prin semnatura pe care-o poarta. alealalte doua-s importante relativ la sezonul in care au aparut. eraru printre cele mai vehiculate si reputate nume.

Originally Posted by Medicate:
Mai ai un pic si adaugi toate filmele ce depasesc 120 de minute !

Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! I love this kid.
Cate filme ai vazut la viata ta? Mai sunt miliarde de titluri mari ce depasesc doua ore si pe care le-am vazut. Cand stateam eu cu ochii lipiti de ecrane fara intrerupere la "Fanny si Alexander" (5 ore) sau la "La Belle Noiseuse" (4 ore) tie ti se parea lung un Woody Allen... No offense.

Originally Posted by crin3l:

As avea mult de recuperat, dar mai astept sa mai cresc pentru a intelege cu adevarat aceste capodopere (ma refer la filmele regizorilor enumerati)

Ha! Ha! Ha! Ha! Fii serios. Nu-i nimic de inteles. Daca ai buletinul scos e de-ajuns.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 18:03   #13
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Ah, da. Nici eu n-am vazut The Elephant Man si nici nu cred ca o sa ma pot uita la el..E prea trist
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 18:20   #14
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Federico:
eh, cat de cat acolo, nu ma gandeam sa absolutizez. de fapt dpmdv nu exista film obligatoriu de vazut. "the kingdom" l-ai vazut? ala a lu' lars? si nu ti-a placut? eu auzisem ca-i printre cele mai tari chestii ale sale. "dune" e important (pt mine) numai prin semnatura pe care-o poarta. alealalte doua-s importante relativ la sezonul in care au aparut. eraru printre cele mai vehiculate si reputate nume.

Da, aceeasi parere o am si eu, legat de filmele obligatorii, dar mergeam pe ideea lui bremen.
Cat despre The Kingdom, am gresit eu, ma gandeam la altul. Miniseria nu am vazut-o.

Quote:
"La Belle Noiseuse" (4 ore)

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 19:10   #15
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
"the kingdom" l-ai vazut? ala a lu' lars? si nu ti-a placut? eu auzisem ca-i printre cele mai tari chestii ale sale.

L-am vazut eu. E bizar si interesant, destul de atipic, doar ca nu-i terminat din pacate si te lasa cu buza umflata chiar cand ar trebui sa inceapa finalul.

Eu am vazut o varianta de 3 ore la Fanny and Alexander. Exista si o varianta netaiata, de 5 ore?

Interesant ca ati zis de La Belle Noiseuse, tocmai l-am terminat

Originally Posted by crin3l:
As avea mult de recuperat, dar mai astept sa mai cresc pentru a intelege cu adevarat aceste capodopere (ma refer la filmele regizorilor enumerati)

Le vei putea revedea si mai tarziu daca e nevoie si cred ca de multe ori e recomandat, chiar daca le-ai inteles. Nu e neaparat ceva de inteles, de cele mai multe ori as zice ca e de vizionat cu o minte deschisa in caz ca nu prea ai vazut filme de genul lor si esti mai obisnuit cu ce se face la Hollywood.

Legat de tema topicului, as vrea sa vad, si tot aman de ceva timp, L'Eclisse si La Notte de la Antonioni, Nuvecento, Last Tango in Paris si The Last Emperor ale lui Bertolucci si multe altele de la regizori italieni sau francezi foarte apreciati. De la Tarr am inceput Satantango recent si trebuie sa-l termin.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 22:32   #16
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
Interesant ca ati zis de La Belle Noiseuse, tocmai l-am terminat
Yikes. Creepy coincindence.
Quote:
Eu am vazut o varianta de 3 ore la Fanny and Alexander. Exista si o varianta netaiata, de 5 ore?
Este. Eu am vazut-o direct p-asta, si regret oleaca fiindca acum sigur nu mai pot sa mai vad versiunea oficiala ca sigur n-o sa-mi placa, o sa simt ca lipseste ceva.
Quote:
De la Tarr am inceput Satantango recent si trebuie sa-l termin.
Stiu ca-i super lung dar tot suna ciudat sa vorbesti asa de el. Parca ar fi o carte.
In cate reprize vrei sa il vezi?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2011, 22:51   #17
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
Stiu ca-i super lung dar tot suna ciudat sa vorbesti asa de el. Parca ar fi o carte.
In cate reprize vrei sa il vezi?

De-as putea l-as vedea dintr-o data, dar nu prea am avut cum in perioada asta. Mai bine il incepeam alta data ca-mi place ce-am vazut pana acum. Initial credeam ca e pe episoade, dar se pare ca m-am inselat, nu prea merge sa fie intrerupt asa ca nu exclud sa-l reiau de la inceput atunci cand imi fac timp si pentru restul. O fi lung si lent, dar e foarte frumos, hipnotizant chiar.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2011, 00:29   #18
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
[quote=Federico][quote=omudindulap]
Originally Posted by Federico:

Originally Posted by crin3l:

As avea mult de recuperat, dar mai astept sa mai cresc pentru a intelege cu adevarat aceste capodopere (ma refer la filmele regizorilor enumerati)

Ha! Ha! Ha! Ha! Fii serios. Nu-i nimic de inteles. Daca ai buletinul scos e de-ajuns.
Sper sa nu fie nici un fel de ironie aici. Pur si simplu am auzit ca sunt niste regizori care fac filme foarte profunde si imi trebuie pregatire psihica si sufleteasca pentru ele.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2011, 00:45   #19
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by crin3l:
Pur si simplu am auzit ca sunt niste regizori care fac filme foarte profunde si imi trebuie pregatire psihica si sufleteasca pentru ele.
Nu, in general iti trebuie insomnie. O buna parte din filmele alea "foarte profunde" te vindeca rapid.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2011, 09:00   #20
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Bunuel şi Mikhalkov
Bunuel pentru că îl am de ceva vreme şi îmi cam ocupă spaţiul, plus că am văzut Viridiana şi mi-a plăcut foarte mult şi Mikhalkov pentru că m-a cucerit de la prima "întâlnire".
Ah şi Cassavetes pe care nu l-am văzut calumea până acum dar merită o atenţie deosebită.

Cât despre filme "izolate" vreau demult să văd To kill a Mockingbird şi Psycho. Dar nu ştiu zău dacă o să le vină rândul vreodată.

Originally Posted by crin3l:
Pur si simplu am auzit ca sunt niste regizori care fac filme foarte profunde si imi trebuie pregatire psihica si sufleteasca pentru ele.

mda. La început toată lumea e speriată dar odată ce te uiţi la ele, vei constata că nu sunt atât de "grele" precum se spune. De undeva tot trebuie să începi, so go go go...

Nu ai nevoie de nicio pregătire de niciun fel. Sunt doar filme. Dacă nu le-ai înţeles, cauţi despre ele, citeşti, eventual te mai uiţi încă o dată la ele. Pentru că e o reală plăcere să le revizionezi. Desigur, nu toate sunt capodopere, dar poţi vedea aproape în fiecare colţ al forumului ce se merită şi ce nu.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells