Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2015, 17:06   #3781
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Ma bucura sa gasesc si articole mai putin emotionale si radicale privind ce s-a intamplat la Charlie Hebdo:

"There is already an enormous pressure [...] to defend Charlie Hebdo as a forceful exponent of ‘Western values,’ [...] Now, I think there’s a critical difference between solidarity with the journalists who were attacked, refusing to concede anything to the idea that journalists are somehow legitimate targets, and solidarity with what is frankly a racist publication. I will leave it up to the reader to decide whether or not they believe Charlie Hebdo is a racist publication—what I want to stress is that when one identifies as Charlie Hebdo one needs to take into consideration what most drives one’s identification."

http://www.salon.com/2015/01/11/the_..._with_baggage/
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2015, 20:17   #3782
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Încă n-am purtat ciorapi de bambus .Am văzut prin magazine ciorapi de/din bambus şi sunt curios ce ştiu ei să facă . Te transformă în asiatic sau incep să-ţi crească degetele de la picioare ?
Grele întrebări care mă bântuie în miezul iernii .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2015, 21:58   #3783
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
.Am văzut prin magazine ciorapi de/din bambus şi sunt curios ce ştiu ei să facă . Te transformă în asiatic sau incep să-ţi crească degetele de la picioare ?
daca s-ar gasi si chiloti, cu siguranta, toti barbatii care poarta 45, vor avea si propriul harem.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2015, 16:14   #3784
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Mercutio:
legat de gen, n-ai decat sa eviti revistele care se ocupa de asta.
legat de cealalta chestiune, ti se pare corect ca o revista, care scrie despre, caricaturizeaza pe isus, pe papa, pe presedintele republicii, diferite scandaluri legate de personalitati religioase, politice, din toate domeniile, etc., sa nu publice caricaturi cu mahomed?
ce inseamna o publicatie buna, corecta, impartiala, care apare intr-o democratie?
ca scrie (caricaturizeaza) cu aceiasi masura despre toti, toate. e ca si cum ai sustine ca un ziar nu trebuie sa publice articole despre mafie, coruptie, grupuri de interese, ca acestia s-ar putea sa vina sa-i asasineze pe jurnalisti. un jurnalist, corect din punct de vedere etic, isi face meseria pana la capat. asta au facut cei de la hebdo charlie. nu aveau cum sa-i discrimineze pozitiv pe musulmani, cu integristii lor cu tot.

E cam târziu să răspund acestui post, dar o fac pentru că mi se pare de departe cel mai bun legat de subiectul în cauză.

Sunt 3 drepturi primordiale. Dreptul la viață, dreptul la proprietate și dreptul la libertate/liberă exprimare. Astea îmi garantează mie ca cetățean al unui stat democratic că pot să ies pe stradă fără să mă uit mereu în stânga și în dreapta, că pot să stau în casa mea fără să intre nu știu ce nebun peste mine în timp ce-mi beau cafeaua și că pot să spun ce vreau fără să mă cenzureze nimeni. Apoi urmează alte drepturi, dreptul la viață privată, dreptul la propria demnitate, dreptul la educație etc. Nu pot să limitez un drept primordial de dragul unui drept mai mic. Prefer ca stat să am cazuri de încălcare a dreptului la propria demnitate, decât să am un stat în care presei îi e frică să deschidă gura de teama unor atentate. Este foarte grav ce s-a întâmplat în Franța și mi se pare aiurea să discutăm într-un caz de terorism despre provocare. Nu există așa ceva. Nu există provocare în cazuri de crimă. Nu poți să spui că e vinovat X, pentru că m-a înjurat de mamă, de aia l-am împușcat. Dacă omul modern a învățat să mânănce cu furculița, se presupune că a învățat câte ceva și despre autocontrol. Printre altele, dreptul la libera exprimare e unul din motivele pentru care nimeni nu ne blochează posturile pe acest site. Nici măcar atunci când sunt injurioase. E un drept fără care nu îmi imaginez traiul în secoul XXI.

Statul Francez și teroriștii sunt singurii responsabili aici. Teroriștii că au încălcat acele drepturi, iar Statul Francez că n-a reușit să le garanteze, mai ales că s-au primit niște amenințări în prealabil. Caricatura și pamfletul se bucură de foarte multă libertate, atât în domeniul presei cât și în domeniul aristic. Și e normal să se întâmple asta.

Last edited by robertsandu : 25 Jan 2015 at 16:47.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 11:35   #3785
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by bremen1980:
.Am văzut prin magazine ciorapi de/din bambus şi sunt curios ce ştiu ei să facă . Te transformă în asiatic sau incep să-ţi crească degetele de la picioare ?
daca s-ar gasi si chiloti, cu siguranta, toti barbatii care poarta 45, vor avea si propriul harem.

Ce reclama ar avea asemenea produse ??? : Boxerii de bambus - transforma orice caricatura de barbat ,intrun ''terorist ''in pat !
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 11:42   #3786
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Ce reclama ar avea asemenea produse ???
excelenta problema de meditatie interioara, necesita multa imaginatie creatoare, numai asa cum femeile o pot avea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 12:18   #3787
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ratacind printre bambusi , mi-am regasit latura feminina .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 14:11   #3788
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
modelul feminin pare a fi recomandat pe post de centura de castitate...
chiloti-din-fibre-de-bambus-pentru-femei.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 14:39   #3789
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
si astia toti tre sa ii porti de-odata?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 15:13   #3790
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
si astia toti tre sa ii porti de-odata?
nu pare atat de dificil, totusi. in plus, prezinta un avantaj: lasa loc imaginatiei sa zburde. mi se pare un model chiar reusit.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2015, 19:31   #3791
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Doar 17 milioane m-au despartit de tipa asta . N-au vrut parintii sa mi-o dea in rate .
Si ce piele alba are !!! Am ramas cu buzele umflate in prag de Sf .Valerica
Astept sa ma creasca si sa le mai scada alor batrini pretentiile financiare . Sper sa n-o buseasca altii pana atunci . Nu-mi ramane decat sa ma rezum la serenade si sa sper :

https://www.youtube.com/watch?v=SXJn5E_l8Hc


http://www.emag.ro/tableta-samsung-g.../pd/DH91CBBBM/

Last edited by bremen1980 : 13 Feb 2015 at 19:35.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2015, 16:33   #3792
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
http://adevarul.ro/cultura/carti/lov...2bb/index.html

ce plm
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2015, 08:53   #3793
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Dupa cum spunea o prietena: in curand va iesi un timbru si pentru scolarizare.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2015, 09:38   #3794
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
aniela, sa nu te mire nimic in tara asta de rahat!
o sa apara taxa pe orice /
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2015, 17:59   #3795
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
cand mi-am facut pasaportul, imi amintesc ca era o lista de taxe de platit. Prima era taxa de pasaport de 30 roni. Urma timbru de cativa roni si o taxa la banca de 80 roni. Iar diferenta de la suma stransa pana la 300 si ceva de roni, nici nu au mai avut bunul simt sa o numeasca in vreun fel. Au fost atat de nesimtiti incat au scris simplu: ALTE TAXE. Toate cele cu nume erau de 120 de roni. Iar alte taxe de 200 si ceva de roni. Adica dublu.

pana aici s-a ajuns... alte taxe.
Asa ca, in curand, veti plati doar taxe! Ce mai conteaza pentru ce?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2015, 20:07   #3796
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
30 roni.
32.5
mea culpa. m-a lasat memoria. daca tot sunt in miezul problemei am scotocit printre hartoage si rectific: 315.000 care s-a transformat la denominarea din 2005 in 32.

Last edited by rvn : 19 Feb 2015 at 14:56.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2015, 22:04   #3797
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
cand l-am facut eu, acu 4 ani, la ghiseu era afisat opisul cu actele si taxele necesare. Iar acolo asa scria: Alte taxe. Nu era costul pasaportului.Oricum, o aberatie pretul de 2 milioane ...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2015, 11:37   #3798
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
revene,
fix taxele alea le-am platit si eu cand mi-am facut pasaportul.
care e valabil pe 4 ani jumatate ( asta alta tiganie).
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2015, 12:36   #3799
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
valabil pe 4 ani jumatate
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2015, 14:38   #3800
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu stiam ceva de 5. ma rog...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells