Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Feb 2012, 00:59   #181
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Nu stiu daca a mai observat cineva chestia asta... dar m-a pus asa pe ganduri.

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

2010: Christoph Waltz
2011: Christian Bale
2012: Christopher Plummer ?

Asta e semn de la Heath Ledger
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 20:40   #182
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Și uite că ajungem în linie dreaptă.Cei 29-30 de experți de la gold derby și-au dat cu părerea. Am pus cu bold cea mai selectată opțiune și numărul de experți care cred că așa ceva se va întâmpla:

Film The Artist 30
Regizor Michel Hazanavicius 30
Actor Jean Dujardin 18 George Clooney 12
Actriță Viola Davis 25 Meryl Streep 5
Actor în rol secundar Cristopher Plummer 30
Actriță în rol secundar Octavia Spencer 30
Scenariu original Midnight in Paris 26 The Artist 2
Scenariu adaptat The Descendants 27 Moneyball 2
Animație Rango 28
Film într-o altă limbă decât engleza A Separation 29
Documentar Paradise Lost 3 14 Pina 7 Undefeated - 6
Decoruri Hugo 27
Imagine The Tree of Life 19 The Artist 6 Hugo 4
Costume The Artist 15 Hugo 4 Jane Eyre 4 Anonymous 2 W.E. 2
Montaj The Artist 22 Hugo 5
Machiaj The Iron Lady 17 Harry Potter 7.2 9 Albert Noobs 2
Coloană sonoră The Artist 26
Melodie originală Man or Muppet 26 Real in Rio 2
Montaj de sunet Hugo 19 War Horse 4 The Girl with the Dragon Tattoo 3 Transformers 2
Sunet Hugo 24 War Horse 2 Transformers 2
Efecte Speciale Rise of the Planet of the Apes 23 Hugo 4

Restul nu prea cred c-ar conta, de exemplu acum 2 ani n-am nimerit niciun scurtmetraj și tot am fost pe 1. Anul trecut am nimerit 1 din 3 și tot pe 1 am fost. Diferența nu se face aici unde e mai mult un dat cu banul, dar dacă tot și-au dat și ăia cu părerea voi pune cam ce spun ei, poate schimb 1 că nu
Animație Fantastic Flying Books... 23
The Tsunami and the Cherry Blossom 13
The Shore 13

Deci să ne înțelegem dacă ies cei cu bold e normal, nu e nicio surpriză dacă iese Viola Davis sau Jean Dujardin. Nu vă treziți după spunând că ce vizionari ați fost. Să vă văd că preziceți pe dos ca să vă dați mari.
Eu zic că ce spun experții e bun în proporție de 80-90%, eventual cu 2-3 modificări unde vă trebuie să apară și departajarea. În general în categoriile unde nici ei nu se prea înțeleg.
Pe moment ce aș paria ca surprize ar fi The Artist la scenariu, asta ca risc major. (la cât de mult ass kissing hollywoodian e în film nu m-ar surprinde să dea premiul de scenariu unui film fără dialog).
Apoi într-un mod mai puțin riscant la documentar nu prea e clară treaba și cred că aș merge pe Undefeated. La fel și la costume merită un risc pe Hugo.
Și cam atât., în rest cu experții înainte. Nu am pus încă predicțiile, dar 90% astea vor fi. 10% mă gândesc să schimb la sunet și montaj de sunet în War Horse și poate schimb mâine după ce mă uit la War Horse.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 21:36   #183
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nu m-ar mira deloc sa ia Artistul scenariul, pentru ca cei care se voteaza se gandesc in felul urmator: Ok, am bifat Artistul la Regie si Film...pai atunci de ce sa nu-i dau si scenariul? Ca doar fara scenariu nu avem film. Nu are prea multe dialoguri si acele title cards contin replici putin cam cheesy, ce sa mai zic ca uneori replicile de pe title cards nu se sincronizeaza cu ce spun ei, dar un scenariu nu consista doar din replici, ci contureaza povestea. Nu m-as bucura sa il ia Artistul, dar e foarte probabil. Daca nu ar fi Woody pe acolo, as miza pe el. Problema e ca ei il adora pe Woody, desi poate s-au saturat tot sa il premieze si el sa nu mearga deloc la ceremonii. Poate se gandesc ca nu are rost sa ii dea vreun Oscar, ca oricum nu ii pasa. Totusi, 3 Oscaruri in aceeasi noapte pentru Hazanavicius...cam too much. Cea mai placuta surpriza ar fi ca A Separation sa fie noul Hable con Ella si sa fie cel mai recent film not in English care ia Oscarul pentru scenariu. Mi-as dori sa il ia el. Daca A Separation ia scenariul, o sa fiu fericita .

Pe Dujardin il am la favoriti de multa vreme, inca de cand pe aici se vehicula numele lui George. Surpriza pentru mine ar fi sa NU il ia Dujardin. Cat despre Viola - Meryl, Meryl il are pe Weinstein in spate, dar nu cred ca va fi de ajuns.

I'll be very pissed daca Artistul ia cinematography in locul Copacului si ii fura Oscarul lui Lubezki, care si asa a fost furat in repetate randuri.

Am fost vizionara cu Rango, l-am dat drept castigator inca dinainte de nominalizari, stiam ca nu va fi nimic de Tintin, pentru ca Academia e anti-motion capture .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 22:04   #184
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Woody Allen n-a mai luat de 25 de ani nimic și n-a luat decât pentru 2 filme până atunci. Așa că argumentul cu săturatul să-l tot premieze n-are bază.

Cât despre animații toată lumea prezicea Rango. Cert e că s-au cam făcut de rușine cu categoria asta și la modul cel mai serios cred că ar trebui să o desființeze. Anii trecuți animațiile erau capabile să ia nominalizări la scenariu, la muzică, la melodie și chiar la cel mai bun film. Așa că dacă chiar sunt bune pot lua premii. Dar anul ăsta e o selecție rușinoasă și chiar nu m-aș mira să o desființeze.

Dujardin - Clooney e strâns 18-12, se poate întâmpla orice, dar parcă are francezul un mic avantaj. N-aș paria împotriva lui chiar dacă prestația actoricească mi s-a părut ridicolă. Da, știu că personajul trebuia să fie ridicol, dar spre deosebire de OSS 117 când i-a ieșit, acum a fost doar deplorabil.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2012, 22:28   #185
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Still, la cate nominalizari a primit de-a lungul anilor, dar si acum, e clar ca le place de el. Dujardin ridicol? Never! Tocmai asta e meritul lui, ca incanta, emotioneaza, intristeaza si amuza fara sa scoata vreun sunet. Sa fii star al filmelor mute nu inseamna doar 'mugging'. Dimpotriva, e chiar mai mare provocarea, fiindca nu mai ai sprijinul unui dialog inteligent cu care sa impresionezi publicul, ci trebuie sa te folosesti de carisma si de expresivitatea de care dispui.

Macar in privinta lui Jean nu trebuie sa ne facem griji ca o sa se urce pe scaune . Mda, poate ca o sa vina iar cu foaia, citind ce are de zis, but he's a charmer.

Cat despre Rango, forumistii nostri mizau pe Tintin . Mie cea mai ridicola categorie mi se pare Best Song. Ultima data cand au premiat o melodie intr-adevar buna a fost in 2007. De atunci - pas. Macar de i-ar fi lasat acum pe Muppets sa faca un numar muzical, ca la doua melodii, numerele nu o sa ia mult timp. S-au limitat insa doar la a-i lasa sa prezinte o categorie. Ma astept la un borefest. Si cu multitudinea de reclame, asteptarea o sa para si mai lunga. Vorbind de nominalizari aiurea, ce sa mai zic de documentare, unde doua pe care le vedeam drept castigatoare (I mean, le dadeam sanse egale de victorie, eram intre cele doua) nici macar nu au primit nominalizare .

Interesant ca 4 din cele 10 filme nominalizate pentru Scenarii nu au primit nominalizare BP. In schimb, anul trecut din 10 filme nominalizate pentru Scenarii, doar unul singur nu a avut o nominalizare Best Pic (Another Year). S-ar putea sa fie surprize si la Adapted Screenplay si sa il ia Moneyball intr-un mod miraculos sau chiar Hugo. In cazul lui Moneyball, e singura lui sansa sa nu plece acasa cu mana goala, in timp ce The Descendants are sanse si la montaj. Scenariul pt The Descendants a luat cam tot ce se putea lua, dar asa a fost si acum doi ani cu Up in the Air, care a pierdut in favoarea lui Precious, care pana la Oscaruri nu castigase niciun premiu pt scenariu. Pacat de Moneyball, daca nu lua Sorkin atat de recent Oscarul, era acum front runner, pentru ca dintre toti nominalizatii, materialul lui era cel mai greu de adaptat pentru marele ecran. Yeah, si Payne are unul, dar avand in vedere faptul ca le-a placut The Descendants mai mult decat Moneyball, probabil ca nu il vor lasa fara vreun Oscar. John Logan insa ar merita si el.

Hugo ar putea face surpriza si la efecte vizuale, ca si asa cei care voteaza nu prea au habar de efecte and shit si voteaza filmul care li s-a parut 'cel mai dragut'. Pentru ca te uiti pe ballot si zici...ii dau vreo 6 Oscaruri lui The Artist. Dar stai, ca mi-a placut foarte mult si Hugo. Sa-i dau doua Oscaruri? Trei? Cam putin. Asa nu o sa-i justific cele 11 nominalizari. Hai 4, de ce sa nu ii dau si Visual Effects, ca e gorgeous?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Feb 2012 at 22:38.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 13:05   #186
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Alegerile celor de la RT
Apropo,se mai uita cineva in direct maine?Eu le-am vazut pe ultimele 2 editii pe HBO dar anul asta parca nu ma mai tenteaza,plus ca am o problema cu culcatul tarziu pe care incerc s-o remediez.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 13:53   #187
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu cred ca o sa ma uit si de data asta, nu atat de mult pentru ca ar fi interesant (singurul premiu la care tin oarecum e cel de imagine pt ToL), ci pentru ca oricum stau treaz la orele alea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 14:06   #188
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
O sa ma uit in sfarsit la ToL in seara asta.Dupa cateva faze pe sarite la imagine arata fantastic!
O sa ma mai gandesc daca ma uit la Oscaruri,eventual daca o sa se stranga mai multa lume de pe forum ca data trecuta poate,poate ma bag si eu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 17:49   #189
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
O sa se stranga lumea daca au unde ... cum cinemagia nu are un live chat ne trebuie un loc de intalnire .. ori o camera de chat ca anul trecut ori o conferinta skype / google+
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2012, 20:31   #190
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Am văzut și Calul de luptă și nu m-a impresionat sonor așa de mult. Așa că voi merge pe Hugo la ambele categorii de sunet. Nu m-ar mira să câștige în schimb la coloană sonoră, dar cum toți votează Artistul acolo n-o să prezic eu împotriva curentului.

La scenariu original încep să am mari bătăi de cap. Toți par să meargă cu Allen, dar Allen e tipul căruia nu-i place de academie și găsesc problematică alegerea lui de către o asociație de care nu-i place.
Dar ieri am văzut că Artistul a pierdut scenariu la premiile francezilor, deși englezii l-au premiat. Și chiar am văzut filmul care l-a bătut și chiar nu e deloc memorabil. Nici Artistul nu cred că e prea memorabil ori original. la urma urmei e o înșiruire de secvențe de prin alte filme puse cap la cap. Dacă ar exista o a treia posibiliate aia aș merge pe aia. Dar nu prea pare să existe.

Nici Dujardin n-a luat premiul la el acasă, chiar dacă, la fel, britanicii i l-au dat. Parcă aș vrea să schimb în Clooney, deși și Pitt are șanse.
Sigur nu și din punctul de vedere al lui Mark Wahlberg care pare să dețină câștigătorii: http://www.huffingtonpost.co.uk/2012...n_1299178.html
Oare chiar îi știe sau ne joacă o festă?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 01:32   #191
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by BenPC:
O sa se stranga lumea daca au unde ... cum cinemagia nu are un live chat ne trebuie un loc de intalnire .. ori o camera de chat ca anul trecut ori o conferinta skype / google+

O camera de chat ar fi ok, eu oricum o sa stau sa vad premiile in direct ca de obicei. Data trecuta am propus si eu o conferinta Skype, dar pana la urma n-a iesit nimic.

Pana una alta...
Quote:
Here is the the 84th Oscar telecast line-up. All times are PST:
5:30pm: Show starts, Billy Crystal’s opening number.
5:40: 1st award – Cinematography.
5:43: Art Direction.
5:52: Costume Design.
5:54: Makeup.
6:03: Foreign Language Film.
6:07: Supporting Actress.
6:20: Editing.
6:23: Sound Editing
6:26: Sound Mixing.
6:33: Cirque du Soleil
6:37: Documentary Feature.
6:41: Animated Feature.
6:49: Visual Effects.
6:53: Supporting Actor.
7:04: Score.
7:08: Song (expect a possible Muppet surprise here).
7:17: Adapted Screenplay.
7:20: Original Screenplay.
7:31: Live Action Short.
7:34: Documentary Short.
7:37: Animated Short.
7:44: Direction.
7:58: In Memoriam.
8:07: Best Actor.
8:15: Best Actress.
8:27: Best Picture.
</p>

Please pretty please sa ia ToL primul Oscar. Daca il ia The Artist, e clar ca o sa fie sweep
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 26 Feb 2012 at 02:36.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 10:08   #192
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
E o tampenie chestia asta cu Artistul. E un film mediocru, nici pe departe nu merita premiile primite.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 10:23   #193
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu zic ca nu e mediocru. E facut cu dragoste pentru cinema asa ca ce vrei mai mult?
App, va cam agitati cu toate calculele si statisticile astea. Votati ce va lasa inima acolo sa votati ca sa fie bucuria si mai mare daca castigati.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 19:22   #194
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Am reusit sa le vad si eu pe toate din categoriile principale, mai putin The Artist, din pacate, pe care apuc sa-l vad abia maine.

Deocamdata am o oarecare nedumerire la Best Editing, din experienta profesionala, nu inteleg cum a fost nominalizat The Descendats (proaspat vazut) in defavoarea Tree of Life.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 19:36   #195
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by buticut:
eu oricum o sa stau sa vad premiile in direct ca de obicei.

pe ce site urmaresti?
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 19:52   #196
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Lecart:
Deocamdata am o oarecare nedumerire la Best Editing, din experienta profesionala, nu inteleg cum a fost nominalizat The Descendats (proaspat vazut) in defavoarea Tree of Life.

The Descendants e sigur printre primele 3 filme la categoria asta. Chiar a luat premiul breslei editorilor americani pentru cel mai bun montaj într-un film dramatic, iar Tree of Life n-a fost nici măcar nominalizat acolo.
Așa că dacă printr-un miracol Tree of Life ar fi fost nominalizat un alt film ar fi fost eliminat. În niciun caz The Descendants.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 20:26   #197
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by charles:
Originally Posted by buticut:
eu oricum o sa stau sa vad premiile in direct ca de obicei.

pe ce site urmaresti?

O sa vad gala la tv, pe HBO. Se poate insa viziona HBO si pe http://www.cool-tv.ro/. Trebuie sa iti instalezi un plug-in Sopcast si Vlc si sa deschizi pagina cu Internet Explorer. Programul are o mica intarziere fata de tv.

La editing cea mai mare bucurie pt mine ar fi sa ia TGWTDT, dar ma indoiesc. The Descendants, in ciuda premiului, nu are prea multe sanse acolo.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 20:32   #198
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by sergiuseling:
Originally Posted by Lecart:
Deocamdata am o oarecare nedumerire la Best Editing, din experienta profesionala, nu inteleg cum a fost nominalizat The Descendats (proaspat vazut) in defavoarea Tree of Life.

The Descendants e sigur printre primele 3 filme la categoria asta. Chiar a luat premiul breslei editorilor americani pentru cel mai bun montaj într-un film dramatic, iar Tree of Life n-a fost nici măcar nominalizat acolo.
Așa că dacă printr-un miracol Tree of Life ar fi fost nominalizat un alt film ar fi fost eliminat. În niciun caz The Descendants.



Am dat ca punct de comparatie The Descendants pentru ca l-am vazut acum cateva ore, il am proaspat in minte - si mi s-a parut un montaj corect, onest, tacut - si-atat. Nu stiu ce se-ntampla in The Artist, insa.

In Tree of Life ai montaj creativ, de atmosfera, in primul rand, si sunt acolo cateva cut-uri care m-au atins in mod deosebit. E eclipsat de imagine, intr-adevar - motiv pentru care montajul e mult mai merituos, iar editorul are responsabilitate considerabil mai mare, participa la film.

E vorba de montajul dictat de decupajul scenariului (ex: The Descendants) vs. montajul constructiv, care da forma si fond, iar in unele cazuri 'rastoarna' viziunea initiala a regizorului intr-un produs finit de calibru mai mare (ex: Tree of Life).
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 20:38   #199
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Facem o camera de chat si anul asta?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 20:44   #200
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by BenPC:
O sa se stranga lumea daca au unde ... cum cinemagia nu are un live chat ne trebuie un loc de intalnire .. ori o camera de chat ca anul trecut ori o conferinta skype / google+

O camera de chat ar fi ok, eu oricum o sa stau sa vad premiile in direct ca de obicei. Data trecuta am propus si eu o conferinta Skype, dar pana la urma n-a iesit nimic.

Done... the chat is live
Intrati pe link , introduceti username-ul dorit si la parola puneti: cinemagia ... si pe urma click pe "join chat"

Last edited by BenPC : 26 Feb 2012 at 21:00.
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells