Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Aug 2010, 21:24   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Salt"


"Salt" - O varză călită...
...cu mult salt and pepper

Nu degeaba foloseşte Syd Field filmele cu Bourne ca material didactic. Vestita trilogie este un exemplu concludent de blockbustere pă felie, aşa cum trebuie să fie (şi cum e unul dintr-o mie). Evident, Field le analizează din punct de vedere dramaturgic, ceea ce e cât se poate de firesc, din moment ce scenariul este coloana vertebrală a unui film - realitate pe care pot eluda numai atunci când eşti sau foarte mare (şi te cheamă Fellini), sau foarte mic (şi le debitezi studenţilor inepţii cum că scenariul e doar "o listă cu ce ai de filmat"). Este şi motivul pentru care "Salt" (al cărui final larg deschis promite un şir de sequels cât o zi de post - deşi, ce-i drept, proiectele încă nici nu s-au aşternut pe IMDb, semn că amicii nu-s tocmai convinşi că merită, şi aşteaptă şi ei pulsul boxofficial) a şi-a compromis din start şansa de a fi un nou... adică, o nouă Bourne. (Ipoteza de a fi "un nou" o abandonase când le-a venit ideea s-o ia pe Angelina, iar personajul iniţial, Edwin, s-a transformat în Evelyn.)
Toţi se-ndeasă să spună cum întorceau pe nerăsuflate paginile scenariului, şi nici nu e de mirare, căci e un thriller de super-acţiune cum rar ţi-e dat să vezi, scris meseriaş... şi gândit pe făraş. Te şi miri cum a fost în stare Kurt Wimmer (autor a încă unsprezece scenarii ajunse pe ecran, printre care "Sphere", "Equilibrum", "Street Kings" sau "Law Abiding Citizen"), să lase să-i treacă pe sub nas o temă atât de grasă - situaţia spionilor "în conservare" (implantaţi pe termen foarte lung în câte o ţară străină, pentru a-şi aştepta imprevizibila activare). Cum spunea Lorenzo di Bonaventura, producătorul filmului, "ideea că cineva poate minţi timp de decenii (...) sugerează un univers uman misterios şi fascinant". Iar Liev Schreiber, documentându-se pentru rolul pe care urma să-l interpreteze (deloc rău, oricum mai acătării decât în "X-Men Origins: Wolverine" sau "Scream"-uri; merită să ni-l amintim din "The Machurian Candidate", "The Painted Veil" sau "Love In the Time of Cholera"), a aflat despre asemenea agenţi sub acoperire care ajunseseră "să se confunde cu noile lor identităţi", devenind "confuzi în legătură cu apartenenţa lor", astfel încât a trebuit "să fie «resetaţi» după retragerea din misiune."
Pe de altă parte, în lumea spionajului şi a contrainformaţiilor americane circulă o legendă (de mulţi luată în serios) despre o anume "Ziua X", în care ar fi vorba ca ruşii să pună în aplicare un plan subversiv copt încă din adâncurile epocii sovietice, activându-şi sincronizat toţi agenţii în conservare spre a declanşa prăbuşirea S.U.A. - eventual, prin provocarea unui război nuclear în avalanşă, după modelul din "Dr. Strangelove". E de ajuns şi un sfert de creier ca să-ţi imaginezi rezultatul filmic al unei premise atât de generoase, dezvoltată cum se cuvine - şi să înţelegi de ce "Salt" o ratează atât de lamentabil.
S-o luăm de la interior spre exterior. Închipuiţi-vă ce interesantă ar fi fost aprofundarea stării de schizo-paranoia a eroinei, într-o asemenea situaţie - şi, în conjuncţie cu ea, ce-ar fi însemnat deplierea în evantai a unei asemenea "Zi X": un adevărat film-catastrofă al diversiunilor produse pe tot teritoriul naţional, ba chiar şi în străinătate, aparent scăpate de sub control, de fapt perfect coordonte, împingând America ireversibil pe panta unui dezastru cu reprecusiuni mondiale. Nu numai că ar fi rezultat într-un spectacol filmic extraordinar - dar, printr-o tratare inteligentă, ar fi putut şi să comunice un pachet întreg de sensuri majore ale vulnerabilităţilor societăţii contemporane, cu caracterul ei interconectat definitoriu (cum genial făcuse, acum aproape o jumătate de secol, capodopera kubrickiană citată mai sus - culmea, deşi folosea un arsenal de mijloace incomparabil mai limitate şi laconice; dar, de - asta înseamnă "less is more"...!). Ca să nu mai vorbim de conţinutul psihologic al dramei prin care trecea protagonista (cel puţin ea!)...
Nu veţi găsi în "Salt", din toate astea, aproape nimic - doar nişte abordări tangente la nivel de enunţ schematic, şi atât. Evelyne Salt e complet inumană (nu ca persoană, ceea ce ar fi putut să fie foarte bine, ci ca personaj, ceea ce e foarte rău - drept pentru care nici Angelina, săraca, nu prea are ce să facă pe partea actoriei, decât să împartă-n stânga şi-n dreapta pumni, picioare şi explozii, iar când are şi ea răgaz să răsufle puţin, cască ochii cât farfuriile şi cam atât). Nu e decât o invincibilă şi neverosimilă maşină de făcut prăpăd - care, culmea ridicolului, a comis o singură greşeală: s-a îndrăgostit de bărba-su (adică uite, frate, că tanti are totuşi şi sentimenturi!), şi de-aici toată dandanaua. În plus, ditamai Ziua X din planurile mârşavilor imperialisto-naţionalisto-kaghebişti-fesebişti-ruşi-forever atârnă fix de-un asasinat, care el singur ar trebui să dea drumul la robinetul cu haos. E drept că Salt nu e singura agentă conservată din plot - mai apare unul, şi să nu plângeţi dacă nu vă spun cine e, că oricum o să-l ghiciţi cam pe la jumătatea filmului, când vă va veni obligatoriu ideea că s-ar putea ca ăla bunu' să fie ăla rău' şi viceversa. Iar partea cea mai frumoasă e că întreaga aripă infiltrată a conspiraţiei, care-ar fi trebuit să împânzească şi Nordul, şi Sudul, şi Alaska, şi Honolulul, călare pe poziţii, gata de acţiune, constă în câţiva haidamaci ruznaci chitiţi într-o barjă ruginită de pe East River, unde stau şi-aşteaptă să vină cineva şi să-i extermine dintr-o suflare - ceea ce... Nu, nici acum nu vă spun, vă las s-o ghiciţi singuri şi pe-asta.
Toate motivaţiile sunt varză: tot episodul de la-nceput, cu Orlov (un Daniel Olbrychski de nerecunoscut, în sens rău: cameo voit percutant, în fond de un schematism scârbos, doar ca să ia şi el ceva verişori - că de, e greu cu criza...), e o autocomplicare imposibil de cretină, fără alt rol decât acela de a fabrica un demaraj misterios-împăienjenit; asemenea uciderea complet gratuită a soţului eroinei, numai ca s-o facă să zică-n sinea ei lăuntrică "pân-aici!" şi să sară-n barca ălor buni (aproape la propriu, că treaba se petrecea pe barja aia rablagită); şi multe altele - îmbârligături inutile, cu personaje care fac ce vrea muşchii lui Wimmer, numai ca să creăm complicaţii când nu ne ducea mintea la complexităţi.
Culmea, deşi gândit cu curu', scenariul nu e scris tocmai cu picioarele. Puerila şi complet neveridica poveste e aşezată bine în structura dramaturgică, paradigma funcţionează corect la nivel de tehnică a meseriei, iar prima treime a filmului chiar te ţine cu sufletul la gură. Abia pe la Mid-Point (atentatul din catedrală), începi să zici "hai-mai-dă-o-n-mă-sa...!" - după care tinzi tot mai mult chiar să-i bagi în mă-sa cu mânuţa-ţi proprie, că singura avalanşă care se produce nu e a diversiunilor şi a subversiunilor de neoprit, ci a ridicolului irezistibil. Că Wimmer a auzit şi el de lumea agenţilor la conservă, a infiltrărilor şi a jocurilor duble, e lăudabil; că a scris totul după ureche şi după mintea lui, fără o documentare cât de cât serioasă, e de mai mare ruşinica; sau, mai ştii, şi-o fi luat şi el nişte consilieri de la C.I.A. şi, vorba lui Traian Brad, "le-o dat banii şi iei s-or dus..."
Din fericire, cel care în mare parte drege coada la ibric e Phillip Noyce, un veritabil profesionist al genului (douăzeci şi şapte de filme în treizeci şi şapte de ani, inclusiv "Patriot Games", "Sliver", "Clear and Present Danger", "The Bone Collector", etc.), care ştie să mulgă la maximum chiar şi cel mai bovin storyline. Filmul e povestit alert şi sigur, cu ajutorul unor mizanscene realmente ingenioase, capabile să te fac să crezi, măcar pe moment, toate năstruşniciile, inclusiv interminabilele ţopăieli ale Angelinei Jolie de pe pod pe camion şi de-acolo pe autocisternă şi pe microbuz, pe lift, din elicopter în apă, din apă-n barjă, din barjă-n nu-ştiu-ce, şi să nu uităm nici Salt-urile-n zigzag din pervaz-în-pervaz, copiate după Sergiu Nicolaescu în "Un comisar acuză". E decupat bine, filmat meseriaş, montat alert, iar dacă inadvertenţele şi lipsurile de racord abundă, e numai fiindcă s-au grăbit, nu de altceva. Merită să citiţi lista de goofs de pe IMDb - eu mă rezum doar să punctez că pe tot parcursul filmului vedem iar vestitul clişeu al cafturilor cu câte patru agenţi super-antrenaţi cărora eroina le dă şuturi în glezne de ăia leşină pe loc şi leşinaţi rămân.
A, da - şi-n viaţa mea n-am văzut un Preşedinte S.U.A. şi un Preşedinte al Rusiei mai nesăraţi. Până şi Harrison Ford, în "Air Force One" era mai bun - ce-i drept, şi ăla fusese un action-thriller cum se cade, nu o varză călită-n taberele de instructaj ale K.G.B.-ului, căruia nu i s-a mai adăugat decât salt and pepper (că substanţă, nexam).
Şi să nu uităm nici gafele de traducere (ah, şi voiam să mă uit cine-a comis-o - Cîrcea, Puţiciu sau Ciubotaru...?), dintre care citez doar trei, da' bune:
"Bullshit" cic-ar însemna "rahat"; pe tot parcursul filmului.
"Gymnasium", cică "Şcoală cu gimnaziu"; deşi se vedea clar că era o sală de sport.
Pe tartorul coreean cică-l cheamă "Kim Jong al II-lea" (şi se aude clar cum actorul zice: "Kim Jong Il"!). A tradus mecanic de pe hârtii şi a crezut că "Il" e de fapt doi roman.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
5 august, 2010, h. 19:30-21:31
Bucureşti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:01   #2
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ma bucur ca la inceputul cronicutei ai inserat discutia noastra de dupa film...Nu cred ca tre' sa fim rautaciosi. Eu nu mai am nicio asteptare de la filmele cu ploturi de genul asta. Imi pare rau de el pt. ca imi place stilul lui Kurt Wimmer ( in general, ma refer), dar trebuie luat ca atare.
Oricum, inca o cronica la inaltine, maestre!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:02   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, nu exagera... O cronica oarecare despre un film oarecare.
O asteptäm si pe a ta, Discipole!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:09   #4
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu stiu de ce dar dupa ce am citit prima jumatate a cronicii parca nu imi mai doream sa vizionez filmul atat de mult... chiar aveam de gand azi sa fac cumva rost de el sau macar atata sa fac sa ma duc la cinema... din pacate mi-a pierit pofta... si din cate am inteles eu din cronica asta... parca filmul e facut dupa niste tipare care au mai fost atinse de prea multe ori...

in fine... ajungem la ultima parte a cronicii, in care desigur ca vazand ca totusi esti prea dur, te-ai hotarat sa bagi niste "aspecte pozitive"... bravos... m-ai coplesit... dar nu indeajuns incat sa imi revina pofta de a-l mai vedea... si totusi! VESTE BUNA: si de ciuda o sa ma uit la el...

nu zic... cronica nu e atat dura... (ai altele si mai si)... e savuroasa si placuta la ochi... mai ales prin incercarea de a ne face sa ne ducem totusi la filmul asta... dar parca m-as fi asteptat la altceva...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:13   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dragonfly_drk:
in fine... ajungem la ultima parte a cronicii, in care desigur ca vazand ca totusi esti prea dur, te-ai hotarat sa bagi niste "aspecte pozitive"... bravos... m-ai coplesit... dar nu indeajuns incat sa imi revina pofta de a-l mai vedea... si totusi! VESTE BUNA: si de ciuda o sa ma uit la el...
Nu, a fost tocmai invers: în prima parte, mi-a pläcut, îl savuram ca pe un film de actiune cinstit. Dar, cum spuneam, de pe la jumätate a început s-o ia pe aräturä...
In cronicä le-am pus în ordinea asta, fiindcä în principiu e cea logicä: începi cu scenariul (care aici e prost), apoi ajungi la mijloacele de realizare (regie, imagine, etc), care sunt mai bune.
Altfel, da: meritä sä-l vezi ca pe un popcorn-brainless fun.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:19   #6
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Pitbull:
Nu, a fost tocmai invers: în prima parte, mi-a pläcut, îl savuram ca pe un film de actiune cinstit. Dar, cum spuneam, de pe la jumätate a început s-o ia pe aräturä...

stiu!!!
Originally Posted by Pitbull:
In cronicä le-am pus în ordinea asta, fiindcä în principiu e cea logicä: începi cu scenariul (care aici e prost), apoi ajungi la mijloacele de realizare (regie, imagine, etc), care sunt mai bune.
Altfel, da: meritä sä-l vezi ca pe un popcorn-brainless fun.

stiu!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:23   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Normal cä stii...

Hai, sä revenim on-topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 22:55   #8
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
hmm ... suna a genul de film pe care poti sa-l vezi lejer intre doua reprize cu desene animate, mai ales tinand cont ca vei fi in acelasi 'state of mind" pe toata durata vizionarii
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 00:50   #9
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
eh, si chiar de ciuda l-am vizionat...

cu placere si admiratie, poate chiar si cu emotie pot sa spun ca Pitbull a avut dreptate... as avea multe de spus despre filmul asta... dar le las pe cand o sa il vada mai multa lume... nu vreau sa se spuna dupaia ca "dau filmu de gol"... oricum, merita vazut... si nu pentru ca e foarte artistic ci pentru a putea dezbate la sfarsit cate aberatii se mai pot inventa in filme...(auzi acolo faza, doamna Salt pe autostrada... fuge... nimic neobisnuit pana cand reuseste sa lase o motocicleta in viteza fara "sofer", in timp ce sare pe ea si o calareste de numa... in timp ce motocicleta inca mergea... hai mai oameni buni, ma lasati cu exagerari deastea ca nici varumi-o de 10 ani nu le mai inghite... si multe alte aberatii pe care "vă las sa le ghiciţi singuri..." (citandu-l frumos si cuminte pe Pit). ) ) cat despre prestatia Angelinei... face de rusine "Lara Croft" si "Mr & Ms Smith"... pacat de ea...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 06 Aug 2010 at 00:57.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:15   #10
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Nu ca "Lara Croft" sau "Smiths" ar fi fost roluri mai bine. Tipa joaca dragut aici. Rolul ei capital e ala din "Girl, Interrupted" si notabile ar mai fi in "Gia", "Changeling", "The Good Sheperd" sau "Playing By The Heart".
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 14:43   #11
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Diseara la 22:30 am sa vad si eu smecheria asta de Salt

Am impresia ca au gandit Bourne ca fiind un biped cu vagin si-au crezut ca pot face o diferenta...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2010, 14:59   #12
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Disciple:
Nu ca "Lara Croft" sau "Smiths" ar fi fost roluri mai bine. Tipa joaca dragut aici. Rolul ei capital e ala din "Girl, Interrupted" si notabile ar mai fi in "Gia", "Changeling", "The Good Sheperd" sau "Playing By The Heart".

unde joaca dragut?... il citez pe Pit?... ok il citez. uite ce spune: " drept pentru care nici Angelina, săraca, nu prea are ce să facă pe partea actoriei, decât să împartă-n stânga şi-n dreapta pumni, picioare şi explozii, iar când are şi ea răgaz să răsufle puţin, cască ochii cât farfuriile şi cam atât). Nu e decât o invincibilă şi neverosimilă maşină de făcut prăpăd - care, culmea ridicolului, a comis o singură greşeală: s-a îndrăgostit de bărba-su (adică uite, frate, că tanti are totuşi şi sentimenturi!), şi de-aici toată dandanaua."

si sunt total de acord cu el. nu e vina ei ca a iesit prost toata treaba. ca in fond a demonstrat ca e o actrita buna. si totusi, pfff... a dat-o in bara rau de tot.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2010, 17:44   #13
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
http://www.youtube.com/watch?v=AQggo3AfP30

Atat

Si chiar inainte de a-l vedea...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2010, 19:52   #14
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Cîrcea a tradus (lamurire adresata lui Pitbull).

Bai, mie mi-a placut. Nu m-a plictisit deloc. Se putea, clar, aborda altfel si mai plin de continut, dar la marginea entertainingului savurat din ridicolul nostim (care din pacate nu-l egaleaza pe cel din Shoot' Em Up, fim cu adevarat ganxta ) in opinia mea, livreaza. Pacat ca n-au bagat mai multe exagerari, mi s-a parut chiar sarac la acrobatii, astea sareaza filmul cum trebuie. Aviz celor care in nu s-au prins ca e inutil sa subliniezi in re-re-repetate randuri "fazele imposibile" din filmele de actiune, cu precadere inversunatii plictisitori de pe imdb, actiunea inseamna cladiri, sarituri, motoare, bum-bum, nu plimbari cu barca pe lacul cu nuferi.

E intors pe toate partile, dar te tine atent, pacat ca pe final e circ.

Si ce-a gresit "Angelina, saraca"? Si-a vazut de treaba ei, e pe rol, acolo.

Cum spuneam, mie mi-a placut, insa vorbind obiectiv, merita mers la el (vorba prietenei mele) macar pentru niste nachos.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2010, 21:04   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mersi, moncher! Mersi, moncher!
(George Calboreanu; cine stie DE UNDE e citatul, va primi un premiu Cinemagia!)
...Altfel, Lecartule, ai perfectä dreptate: genul ästa de filme träieste prin autoironie. Cum se iau prea în serios, cum picä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2010, 10:47   #16
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
L-am vazut si mi-a placut. E un spy action solid, destul de bun. Nici nu e greu cand etalonul in gen e James Bond. Ca tot ziceti ca exagereaza, cred ca trebuie totusi sa-l puneti in perspectiva. Nu e o revelatie, nu e auto-ironic, nici nu se ia in serios exagerat. E ok, respecta regulile, si functioneaza. O vezi pe Angelina kicking ass.
Despre ce ii reproseaza Pit & co., am cateva explicatii punctuale.
  • Kim Jong al ii-lea, e intentionat. La fel a fost si Matveyev in loc de Medveev. Nu stiu care sunt ratiunile, dar asta e.
  • Motivatia lui Orlov e nu doar posibila, ci chiar probabila. E de ajuns sa arunci un ochi in Republica Moldova sa intelegi ce fel de mostri se pot naste din propaganda sovietica. Era un sondaj recent in Rusia, majoritatea regretau URSS-ul, si il considerau pe Stalin erou national. Natie de frustrati. Si nici macar nu e ceva nou, au mai fost destule filme cu acelasi stereotip (justificat) al rusului nostalgic dupa vremurile glorioase ale URSS-ului.
  • Uciderea sotului a fost scena mea favorita in film. Poate motivatia aici intr-adevar e subreda, dar mi-a placut sadismul actului in sine, precum si stoicismul eroinei.
  • Salt e invincibila, la fel ca Bond, sau ca Bourne, pentru ca e un agent antrenat, cu multa experienta, ca asa-i genul, ala bun, e the best of the best.
  • Aia cu motocicleta, mi s-a parut ca au aratat cum i-a prins aluia mana pe frana, de asta l-a oprit. Nu stiu daca o fi posibil, dar, ma rog, avand in vedere ca Salt e the best of the best, si ca asta e genul, pe moment, tehnica asta e satisfacatoare, nu te scoate din actiune.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2010, 10:57   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dragä, SE AUDE CLAR VOCEA ACTORULUI: "Kim Jong Il" (adicä "il") zice, nu "Kim Jong Two" sau "the Second".
N-ai înteles ce-am vrut sä zic cu Orlov. Nu motivatia lui de fond am criticat-o, ci pe cea a modului cum a procedat - toatä acea complicatie inutilä, cu predarea, divulgarea, evadarea, doar ca filmul sä înceapä îmbârligat. De ce n-a activat-o pe Cenkova (nu "Cenkov", cum îi zic toti papagalii de americani din film) pur si simplu? De ce toatä acrobatia aia rocamboleascä si färä rost?
Sotul nu e omorât sadic, ci cinic. Un glont si gata.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2010, 11:00   #18
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mie mi-a placut faza cu "joystick"-ul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2010, 11:10   #19
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
La Orlov, because simple is bad. Lui Orlov ii placeau lucrurile complicate. Era un fel de Nolan. Chiar nu stiu, nu m-am gandit la asta.
Sadismul era fata de eroina. Fata de sot, ai dreptate, a fost cinic.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2010, 12:48   #20
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Un film prost. Rasturnarile de situatie /extrem de multe/ sunt total nemotivate si nu fac decat sa complice inutil filmul si se te aduca in fata unui scenariu total lipsit de logica.
Sfarsitul filmului arata ca va exista o continuare, lucru deloc imbucurator.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells