Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jan 2006, 09:58   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Luni dimineata

un film minunat.
ca o sonata pt toamna & clavecin.
dar, vai!, citi il vor intelege, citi - aprecia?
traim in romania, deci scepticismul e de rigoare...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 20:31   #2
Anicet
Junior
 
Anicet
 
Join Date: Jan 2005
Location: Constanta
Posts: 60
Brokeback Mountain ?
Anicet is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 21:21   #3
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Alex Leo Serban:
traim in romania, deci scepticismul e de rigoare...
Sunt putin trist ca aud si de la ALS chestia gen "traim in Romania, asta este, ne resemnam, ce sa facem, viatta merge inainte".Presupun ca imi va trece.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2006, 21:32   #4
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by st3fan:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
traim in romania, deci scepticismul e de rigoare...
Sunt putin trist ca aud si de la ALS chestia gen "traim in Romania, asta este, ne resemnam, ce sa facem, viatta merge inainte".Presupun ca imi va trece.

dada, d-l als pare a se plange aci de calitatea compatriotilor sai vazatori de filme... are ceva din atitudinea luceafarului . nemuritor si rece, ish' exprima distanta si, in acelasi timp, puterea de a intelege ca nu toata lumea poate gusta filmul Lundi matin, in CJ de vinerea viitoare la Victoria, ca doar traim in romania...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 11:08   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dar se mai indoieste cineva de asta?! i mean - sorry, da credeam k spun o mare banalitate... :?
cinema-ul merge prost mai peste tot, da k la noi, la nimenea.
si atunci ce-ar trebui sa fac, sa ma bucur? sa ma fac k ploua?
cu atit mai mult un film precum "lundi matin" are - cred - sanse f. mici, cu cit este un "bijou discret"... for the happy few...
imi cer scuze daca am fost disdainful & stuff, ma refeream - evident - la grosso modo publico, nicidecum la cinefilii puri & duri (si rari!) de pe cinemagia...
PS salutari din clermont ferrand, unde este si un scurt romanesc: "pretul inocentei" de gianina grigoras; rings a bell?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 11:18   #6
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
"pretul inocentei" de gianina grigoras; rings a bell?
Da , e fata aia care a multumit din inima toata facultatea :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 14:54   #7
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Mala

Poate aflam si cum e filmul ?
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 15:20   #8
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Vezi p'acolo http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...asc&star t=25
Ei sunt mai in masura sa-ti spuna.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2006, 16:48   #9
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
mersi frumos; 2004 e "pre-istorie" pt mine..

enlightening thou.

atunci poate aflam cum e fursecurli la c-f anu' asta
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 09:39   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
exact ce avea nevoie topicu asta: de revenirea dlui guru airlight & a glumelor lui nesarate... :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 11:07   #11
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Haaaideti dl Serban, demonstrati ca puteti fi si sociabil; ca sincer, s'tem satui de nejustificata dvs tzafna...

Eu chiar speram naiv la niste relatari de la Clairmont-Ferrand.

Si e "exact de ce avea".. , ca sa va intorc o rigoare gramaticala prost plasata..
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2006, 17:05   #12
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Da, bun filmul, dar la un moment dat aveam impresia ca sunt la un film de jacques tati...
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 09:52   #13
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... which is not such a bad thing after all, is it?

nu, adevaru e ca mecanismul de producere a gagurilor este tatiesc, dar atmosfera e iosseliniana; incearca sa vezi si "la chasse aux papillons" (1992, my favorite :love: ) si "les favoris de la lune" (1984)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 16:38   #14
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
E un film frumos, intr-adevar; micile gaguri( ritualul matinal al tigarilor, preotul care spioneaza femei goale si nu se sfieste sa bea in biserica, aplauzele auditoriului inexistent etc), numeroase, se integreaza perfect.
Mi-a placut seninatatea cu care este descrisa viata personajelor, calmul lor, faptul ca niste hotarari importante sunt luate ca din senin, fara prea multa bataie de cap, fara crize existentiale.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2006, 20:23   #15
lizza
Novice
 
lizza
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2
Send a message via Yahoo to lizza
superb film. de mult nu mai vazusem un film bun...desi recunosc ca nu ma uit prea des la filme :oops:
lizza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 16:31   #16
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Da, cu adevarat un film frumos, subapreciat din pacate.
Un inceput de film romanesc (decoruri, actori, miscarea camerei, daca nu as fi stiut ca e "Lundi Matin" serios ca as fi zis ca e un film mioritic), care zugraveste foarte inteligent viata simpla de la tara, precum si viata intr-o fabrica.Spectatorul are destul timp sa observe frumusetea incadraturilor, frumusete regasite in simplitate, nimic complicat sau fartsy.Cateva secvente memorabile (de exemplu batranul care nu se putea desprinde de trecut), cateva glumite care nu au cum sa nu te faca sa zambesti.Si multe subtilitati, una dintre ele nu imi da pace totusi...DE CE toti fumau??? Vincent fuma si cand lucra la fabrica, si cand a evadat din acea lume robotica, plecand prin lume.Fumau si in fabrica pe ascuns.(Memorabil cadrul cand prietenul lui Vincent din Venetia intra in fabrica si isi arunca tigara, in timp ce protagonistul ramane la porti si isi continua tigara).Fumau peste tot.Acest lucru ii lega, viciul acesta este metafora pentru faptul ca oriunde si oricand, in orice situatie , oamenii sunt legati de ceva?Sau ca nu conteaza daca esti liber sau nu, exista un ceva de care nu se poate scapa niciodata.ALS, Bogie, help.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 17:24   #17
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
bai eu am vazut filmul asta, undeva la institutul francez parca, acum vreo doi ani. mi-am amintit de el in momentul in care l-a descris st3fan mai sus.

imi aduc vag aminte - ce stiu ca am apreciat, dincolo de poetica imaginii, e relativizarea inteligenta a notiunii de timp, lucru frumos si dificil de facut.

genul de film in care atmosfera este povestea, ceea ce o face fondanta pentru unii, indigesta pentru altii, oricum teribil de frantuzeasca.

si parca si muzica foarte buna, foarte eficienta.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 18:08   #18
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Da da da, dar cum e cu tigarile? :lol:
Poate ca se sugereaza faptul ca omul are tendinta de a face ceea ce e interzis...(facand legatura cu acele semne imense de "no smoking").Cum e, cum e?
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 18:10   #19
lizza
Novice
 
lizza
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2
Send a message via Yahoo to lizza
de ce toti fumau? eu am inteles k e simbolic si scenele sunt filmate la fel ..so "fumul" e acelasi peste tot. in incercarea de asi schimba viata poate vincent a realizat ca oriunde te duci e la fel si conteaza cum stii sa apreciezi lucrurile si vorba prietenului din venetia "spiritul" parerea mea :? acum astept si eu raspunsuri mai geniale
lizza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2006, 18:38   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
"de ce fumeaza toti?"
si lizza, si st3fan dau raspunsuri plauzibile...
dar trebuie stiut ca, la iosseliani, nu exista "simboluri-standard", nu sintem intr-un cinema strict codificat decit la nivelul formal; in rest, exista totala libertate a spectatorului de a interpreta cum vrea elementele filmului... (as putea sa va spun ca si "monsieur otar" fumeaza - dar stiu ca nu e relevant! ) in plus, in toate filmele lui se bea (se pileshte, plutot!) la greu; treaba asta poate fi luata ca un "manierism", un "tic regizoral", dar - cunoscindu-l pe autor - stiu ca nu este altceva decit un ingredient pur personal, 100% iosselinian: asa cum scorsese scoate pistoalele & tarantino scoate dialogurile, otar iosseliani scoate sticlele & paharele cu vin
asta tine si de temperamentul gruzin.
este limpede, insa, ca - in "lundi matin" - fumatul trimite (in prima instanta, si tinind cont si de contextul in care se fumeaza) la evadarea din inchisoarea cotidiana: o rutina care o evacueaza pe alta.
interesant mi se pare altceva: ce ramine dupa ce ai fumat o tigara... adica chishtocul; el mi se pare un "simbol" mai savuros al "evadarii" din contingent - tocmai pt ca fumul se duce, dar chishtocul ramine; si gestul feroviarului aceluia care matura chishtoacele dupa plecarea trenului, intorcindu-se pleoshtit, cu matura-n berna, dupa ce si-a terminat treaba, mi se pare ca spune tone despre un anumit automatism contemporan - pe care iosseliani il surprinde in ce are mai derizoriu &
mai paradoxal: dupa plecarea trenului, in urma, ramin zeci de evadari, de vise, fantasme & "fumuri" strivite...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells