Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2014, 20:08   #4581
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi varu, m-ai facut extrem de curioasa, adica eram dinainte, m-am tot intreba cum poate fi scrisa cartea sa poata sa-ti redea vizual in minte ceea ce face filmul. Am cintit vreo 2 review-uri facute de oameni care citisera cartea si nu au fost dezamagiti de film, ba chiar li s-au clarificat niste lucruri, un exemplu si aici spoileresc ca Alise e negresa.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2014, 12:44   #4582
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
“Partir” (2009)

Un film nu despre iubire,ci tocmai despre absenta ei.

Schema e clasica : o femeie careia sotul ii asigura securitate si confort material,incearca sa iasa din criza varstei mijlocii ,mai intai revenind la profesia abandonata din ratiuni lesne de inteles,apoi lansandu-se intr-o legatura pasionala cu un imigrant spaniol care o ajuta sa-si amenajeje un cabinet in curtea casei.Ea isi pierde de dragul lui : mintile ,copiii,casa si in cele din urma,si demnitatea.
Un adulter banal devine insa,in acest context,hartie de turnesol pentru cateva realitati :
Atasamentul exclusivist si intens pentru o alta persoana,care pulverizeaza si videaza existenta,nu este,cum cred oamenii uneori,o dovada de iubire pura.Este evadarea dintr-un spatiu claustrofob,prin agatarea disperata de un obiect al pasiunii.Cel care inspira pasiunea este doar un pretext fizic in care inghesuim dorinte si aspiratii neimplinite.Suzanne e singura in acest demers pseudo-amoros,dovada derapajul total in care intra si finalitatea lui dramatica.
In plan paralel,sotul potent financiar se confrunta cu incapacitatea de a intelege ce i se intampla si incearca sa stavileasca evenimentele prin forta.Violenta cu care reactioneaza ,este de fapt o expresie a neputintei.
Filmul loveste direct si précis si in iluzia ca formele exterioare de status social sunt expresia reala a implinirii ,dar asta deja este un cliseu ,nimic surprinzator asadar.
O poveste interesanta,fara nici un reziduu obositor in ea.Kristin Scott Thomas,impecabila in rol.Regie feminina desigur,pentru un film care radiografiaza psihicul feminin.

Un film la care,barbatii se vor indigna ,iar femeile vor empatiza intens cu eroina .

Last edited by sigalia : 14 Jan 2014 at 12:53.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2014, 01:02   #4583
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, de ceva timp am tot vrut sa scriu ca mai mult mi-a placut cum ai scris tu despre film, decit filmul

L'enquete corse - un film delicios de comic. Genul de comedie la care n-am cum sa-i rezist, umor teribil in dialoguri, in situatii. E putin cliseic, si ce daca?

Un exemplu de dialog.

Un detectiv il cauta pe un mafiot local (Jean Reno la mare inaltime) si toata lumea e muta cind i se pomeneste numele, Ange Leoni.
Intr-un bar detectivul intreaba:
- Unde l-as putea gasi pe Ange Leoni?
Barmanul raspunde:
- Sintem doar de 5 generatii aici, nu putem cunoaste pe toata lumea

Apoi detectivul intreaba:
- Dar toaletele unde sint?
Pauza totala. Si nici nu se mai pomeneste de ele pentru vreo 30 de minute in care evident actiunea filmului evolueza si e din ce in ce mai antrenanta. Iar intr-o zi, un tip mai grasut, in mijlocul strazii, vine la detectiv si-i spune:
- Eram in bar cind ai intrebat de toalete. Noi nu prea intram in vorba cu strainii dar o sa-mi calc pe inima si-ti spun ca sint... (si-i da explicatii).

Absolut delicios filmul.

Dar parca lumea ori nu mai stie sa rida ori nu mai intelege umorul in ziua de azi, filmul are 5 si ceva pe IMDB cind o mizerie imensa pe care am vazut-o de curind, categorisita extrem de comica, Simple men, are peste 7. Nu neg ca are un fel de umor negru filmul, dar e o mizerie cu un scenariu scris la repezeala, dialoguri de handicapati. Filmele cu Harold si Kumar sint de zeci de ori mai comice.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2014, 19:23   #4584
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by anaemona:
sigalia, de ceva timp am tot vrut sa scriu ca mai mult mi-a placut cum ai scris tu despre film, decit filmul

anaemona,multumesc
Suntem aici ,scriem si ne citim pentru a afla unii de la altii relatia unica,personala si misterioasa a fiecaruia cu filmul.
Tocmai de aceea pe mine ma intereseaza opiniile diferite de ale mele,nu vad nici un afront in maniera de a intelege,interpreta si eticheta un film altfel decat o fac eu.

Ultimul film vizionat a fost – “Bin-jip”.
La sfarsit m-am simtit ca in copilarie ,cand ma dadeam in lanturi la balci: senzatia de zbor si adrenalina aferenta se amestecau intr-o stare deopotriva epuizanta si euforizanta.Am terminat vizionarea adica,complet ametita.M-am mai dezmeticit lecturand sectiunea “Pareri”,ocazie cu care cei care se exprima pe-acolo ( ca de altfel si pe aici !),sa afle ca (in general ) o fac cu folos.
Eu una le sunt recunoscatoare.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2014, 23:57   #4585
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
bun

filmul vazut este Carrie.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2014, 23:52   #4586
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
"Oechul" (2005)


Zapada in aprilie :titlul ,ca si intrega poveste, este o metafora pentru “amestecul”,alternanta,coexistenta,curgerea permanenta a contrariilor unul in celalalt.Precum in natura ,asa si in noi.Expresia perfecta a filozofiei yin-yang in formula artistica .

Protagonistii povestii,un barbat si o femeie, se cunosc la spitalul unde sunt adusi partenerii lor de viata,dupa ce masina in care se aflau amandoi este implicata intr-un grav accident .Socul initial este urmat de descoperirea ca victimele se aflau intr-o relatie amoroasa si durerea se amesteca cu revolta,dezamagirea si tristetea.In incercarea de a face fata sentimentului pustietor de tradare , sotia si sotul inselati se apropie si se indragostesc unul de celalalt si din parteneri umiliti se transforma intr-un El si o Ea.Este un fel de spune ca in timp ce o parte din noi moare,o alta renaste,ca si in cele mai traumatizante situatii,sau poate tocmai din ele,sufletul evadeaza sfidand gravitatia ,datoriile care controleaza existenta si conventiile .O meditatie asupra naturii si legitimitatii sentimentelor in cadrul casatoriei si in afara ei si asupra granitei dintre constrangere si libertate.

Moarte si viata,durere si bucurie,stingere si inflacarare, supunere si eliberare,daruire si renuntare – in esenta despre asta spune filmul acesta diafan ,vaporos si imponderabil, facut din putine cuvinte si fara intamplari,redus aproape in totalitate la senzatii si stari.Una din cele mai poetice definitii ale iubirii din cate am vazut e realizata aici din doar patru intrebari :Cand esti fericit ?/Ce facem astazi?/Care e anotimpul tau preferat? Daca ne-am fi intalnit in alt context ce am fi ajuns?
Ce incantare !

Last edited by sigalia : 19 Feb 2014 at 00:09.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2014, 11:56   #4587
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Taxi Driver by Michel Gondry

http://www.youtube.com/watch?v=jccW-xudoD8
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2014, 15:29   #4588
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
In my sleep!!!
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2014, 23:23   #4589
smartapp
Novice
 
smartapp
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 6
The Devil's Advocate (1997) - IMDb
smartapp is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2014, 21:04   #4590
infectedrain
Junior
 
infectedrain
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 71
The seventh seal.
infectedrain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2014, 19:59   #4591
IGGI
Novice
 
IGGI
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
..

Snowpiercer‬ (2013) http://www.imdb.com/title/tt1706620/?ref_=nv_sr_1
IGGI is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2014, 23:36   #4592
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
The Hobbit: Desolation of Smaug - rezistat 30/150 minute

In esenta un film de actiune in care ma asteptam sa apara si Van Damme sa le bage pumnu' in gura orcilor. Doar ca trilogia asta e mult mai enervanta apentru ca face harcea-parcea o carte excelenta. Primul film l-am vazut vrand-nevrand pana la capat ca eram la cinema cu altii, asa ca aveam asteptari foarte scazute pentru al doilea. Culmea, chiar si asa a reusit sa ma dezamageasca.

Ca tot suntem in zi de Paste, Imi imaginez evangheliile adaptate de Peter Jackson. Inceputul ar fi cu un chef in care Isus transforma apa in vin pentru ca era baiat de comitet. Apoi am avea doua ore de exorcizari dramatice in care Isus si apostoli se lupta cu hoarde demonice. Intercalat cate un moment de respiro in care isus devasteaza mesele schimbatorilor de bani din templu - doar bancile sunt antipatice. La final Isus s-ar lupta cu Necuratu' insusi si, invingand bineinteles, ar tine un discurs dramatic in care ar spune ca desi BInele a invins, Raul nu dispare niciodata (insert trailer for next movie...). Initial ar fi si o scena cu Isus pe cruce, dar fiind un moment prea socant pentru copii, ar fi taiata, adaptarea obtinand astfel cu succes "Rating: Audienta Generala"...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2014, 00:16   #4593
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imaginatia ta, atinge cote apocaliptice. pe de alta parte, daca nu ne-am imagina, nu am avea motiv sa obtinem ceea ne dorim de la filme si de la...viata.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2014, 00:47   #4594
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ar fi bine sa fie imaginatie... Dar daca citesti Hobbitul si apoi vezi filmul, e mai degraba realitate N-a ramas mai nimic din spiritul si caldura originalului.

De altfel nici nu e nevoie sa citesti cartea, filmul in sine e pur si simplu prost.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2014, 11:14   #4595
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Thumbs up

Alexis Zorbas Un film extraordinar. L-am revazut aseara si am ras la fel de mult ca prima data . Ce mai poti spune in fata unei asemenea povesti fermecatoare...iar Anthony Quinn si Alan Bates intruchiparea unor grei ai cinematografiei internationale.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2014, 12:14   #4596
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Story of Us...O comedie romantica excelenta, cu un scenariu ce te pune pe ganduri in legatura cu persoana iubita, un film in care cei doi actori isi intra excelent in pielea personajelor, un film ce merita vazut...
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2014, 14:22   #4597
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Eye...Filmul este destul de bunicel,la fel si sunetele care te fac sa tresari la fazele de groaza.Merita un 9,deoarece Jessica joaca spre surprinderea mea bine.Povestea este super,originala iar la sfarsit suspans si un accidesnt ce da un plus filmului.Merita vazut.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2014, 14:25   #4598
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Clearing...Are o popveste interesanta si doi mari actori in rolurile principale,Robert Redford, Willem Dafoe.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2014, 14:33   #4599
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Encounters of the Third Kind...Acest film ramane favoritul personal dintre filmele lui Steven Spielberg. Sunt cateva momente in film care ma impresioneaza si imi surescita imaginatia cum putine filme au facut-o, Fara discutie o capodopera SF...

Last edited by nick-azh : 22 Apr 2014 at 14:58.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2014, 14:46   #4600
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
One Day...Un film foarte frumos,cu povestea este destul de originala si foarte romantica.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells