Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Sep 2011, 22:50   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by v0ltz:
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by v0ltz:
House of Wax (2005)
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006)

Contrarecomandare: astea de mai sus no fucking way, mai bine alea vechi

Texas Chainsaw Massacre (2003) mai merge.
Mie mi-a placut House of Wax chiar foarte mult pentru ca este ceva nou si original. Am vazut ca multi au ceva cu Paris Hilton , oricum nu apare mult in film...
Cat despre Texas Massacre este mult mai bun cel din 2006, cu Jordana Brewster, mult mai interesant in opinia mea.

Daca stau bine si ma gandesc, intr-adevar, House of Vax-ul asta nou are si ceva original: teava (parca) din capu' lu' Paris Hilton.

Ce e nou si original in flmul asta ? E doar o incercare de remake devenit nimic altceva decat popcorn gore si sexos. Asta s-a si intentionat, desigur.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:01   #22
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Cristina, spune-mi, te rog, un singur actor din House of Wax, varianta din 2005, care a "fost la inaltime". Mie mi s-au parut execrabili toti. Chiar nu-mi pot da seama la cine te referi.

Efectele speciale mi s-au parut si ele foarte proaste, sincer. Ai vazut cum arata Paris Hilton moarta? Sau Jared Padalecki dupa ce, chipurile, turnasera ceara peste el?

Jared Padalecki era dragut el, asa. Zambea natural, parea destul de speriat, dar, totusi..de aici pana la a fi la inaltime..Mai bine sa ramana la Supernatural, ca-i sade bine acolo.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 23 Sep 2011 at 23:04.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:05   #23
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by v0ltz:
Mie mi-a placut House of Wax chiar foarte mult pentru ca este ceva nou si original.

N-oi fi eu vreun cunoscator in genul horror, dar nu stiu cat de original poate fi House of wax din moment ce e un remake al unui film cu exact acelasi nume. The irony...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 23:05   #24
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Brian Van Holt mi-a placut cum a jucat.Nu mai retin dar din cate imi amintesc scena cu casa care se topea la final a fost destul de bine realizata.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2011, 06:08   #25
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by Cinemania:
Daca stau bine si ma gandesc, intr-adevar, House of Vax-ul asta nou are si ceva original: teava (parca) din capu' lu' Paris Hilton.

Teava, teava. Singurul lucru bun din film. Oricum, daca stau sa ma gendesc nici clasicul cu Vincent Price nu e cine stie ce. N-am prea vazut eu horroare din perioada aia, dar parca aveau mai mult suspans. House of Wax n-a avut. Probabil ca daca nu juca Vincent Price ramanea uitat prin cine stie ce arhive.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2011, 13:21   #26
v0ltz
Novice
 
v0ltz
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 18
Originally Posted by Cinemania:
Daca stau bine si ma gandesc, intr-adevar, House of Vax-ul asta nou are si ceva original: teava (parca) din capu' lu' Paris Hilton.

Ce e nou si original in flmul asta ? E doar o incercare de remake devenit nimic altceva decat popcorn gore si sexos. Asta s-a si intentionat, desigur.
Nu m-am referit in special la remake cand am spus nou si original, ci la film, fie ca e cel din '53, fie cel din 2005, ideea in sine mi-a placut foarte mult. Cat despre efecte speciale, fara sa fi vazut cel din '53, ma gandesc ca nu pot fi mai bune decat in remake, sunt totusi 50 de ani de evolutie cinematografica.
v0ltz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 09:50   #27
PetSound
Junior
 
PetSound
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 35
De fapt si filmul din 53' cu Vincent Price este un remake al unui film si mai vechi, numit Mystery of the Wax Musem din 1933 cu Lionel Atwill. E un film foarte interesant, in culoare, spre deosebire de cele mai multe filme ale vremii.
PetSound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 12:38   #28
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Thanks PetSound, chiar nu am stiut. O sa-l caut si o sa-l urmaresc
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2011, 17:56   #29
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
The Descent

The hills have eyes ( ala nou )

astea 2 sunt deosebit de brutale
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 14:30   #30
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Originally Posted by cristi88:
The Descent

The hills have eyes ( ala nou )

astea 2 sunt deosebit de brutale
Nu uita de originalele ale lui Wes Craven. Or fi ele slabe dar sunt clasice.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 20:25   #31
PetSound
Junior
 
PetSound
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 35
The Descent a meritat doar pentru final si pentru decorurile folosite, insa conceptul este destul de neoriginal iar unele dintre actrite au fost destul de enervante si nu faceau altceva decat sa astepte pana sa fie ucise. Dar in final, filmul este destul de reusit si continuarea este si ea destul de interesanta.
PetSound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 20:31   #32
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by PetSound:
The Descent a meritat doar pentru final si pentru decorurile folosite, insa conceptul este destul de neoriginal iar unele dintre actrite au fost destul de enervante si nu faceau altceva decat sa astepte pana sa fie ucise. Dar in final, filmul este destul de reusit si continuarea este si ea destul de interesanta.
Bla-Bla.Te contrazic deoarece The Descent a fost unul dintre cele mai bune filme horror din ultimii ani.Concept "neoriginal"? Pe cine a copiat? Actritele erau enervante? Dar cum trebuiau sa fie? Ca Ripley din Aliens?
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2011, 20:50   #33
PetSound
Junior
 
PetSound
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 35
Un grup de oameni blocati intr-un loc din care nu pot iesi si din care nimeni nu-i poate salva, in timp ce sunt vanati de monstrii. Seamana destul de mult cu Alien sau cu The Thing (nu ma refer doar la versiunea din 1989 cu Kurt Russel ci si la cea din 1951) Inafara de doua sau trei personaje, restul semanau cu adolescentii din filmele Friday the 13th sau Halloween si dupa cum am spus, asteptau sa fie omorate. Dar am zis ca mi-a placut filmul si continuarea, mai ales ideea cu pestera, insa filmele nu sunt perfecte.
PetSound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2011, 12:58   #34
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Este un cliseu vechi. N-ai ca s-ai faci.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2011, 19:53   #35
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Eeee...Petsound, ai fost un pic prea critic !
The Descent a fost unul dintre filmele horror ce a reusit sa ma tina lipit de...pat (nu l-am prins la cinema) pe parcursul celor 2 ore. Am incremenit bine de tot la cateva faze, iar ideea mi s-a parut "evolutionista". Practic ne-a prezentat ideea de adaptabilitate la orice conditie de mediu. Omul este slab, in general, din punct de vedere psihic, dar fizic, putem depasi orice bariera impusa de Mother Nature.
Nu conteaza ca erau urati, nu stiau sa citeasca sau sa scrie, atat timp cat puteau trai in medii fara pic de lumina si cu putin oxigen si puteau cioparti orice vietate. Long live the Caveman !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2011, 20:37   #36
PetSound
Junior
 
PetSound
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 35
Cred ca multi au inteles ca nu mi-a placut deloc filmul. Dupa cum am mai zis mi-a placut foarte mult dar am spus si ceea ce nu mi-a placut, si aici m-am refereit ca cateva dintre personaje. Cel mai mult mi-a placut suspansul si setting-ul si senzatia de claustrofobie si panica pe care ti-o ofera. As fi preferat insa sa se concentreze mai mult pe psihicul personajelor (scenele de vis de exemplu) si mai putin pe uciderea creaturilor (aici a inceput sa arate ca un film de actiune cu zombie). Ar fi fost mai interesant sa avem mai putine personaje (si sa scapam de efectul Friday sau Nightmanre) sa ne concentram mai mult pe psihologia sau istoria lor sau istoria creaturilor si sa nu fie doar un film gen Tomb Rider cu monstrii. Este un horror bun, dar nu cel mai bun al deceniului, asa cum a fost numit de unii.
PetSound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2011, 18:59   #37
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Niste ghene...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2011, 14:49   #38
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
The Collector (2009).
Si anul asta apare si continuarea : The Collection.

Last edited by margott : 15 Feb 2012 at 18:32.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2015, 15:01   #39
Theodor2011
Junior
 
Theodor2011
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 36
Originally Posted by NightChild:
Recomnadati-mi si mie va rog cateva horror-uri cu criminali in serie gen: Halloween, Friday 13th, A Nightmare on Elm Street, Chucky, Psycho, Saw, Scream...

PS: Cele mentionate mai sus le-am vazut deja.



Hatchet (prima parte din 2006) cu Victor Crowley
Theodor2011 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells