Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2011, 20:50   #1321
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by danonino:
Am ajuns sa avem telefoane mobile care inlocuiesc calculatoare, McDonalds si aruncatoare de flacari. Am presupus ca omul e rational, ratiunea a dictat aparitia acestor lucruri?
Sa o luam cu inceputul...tu te rupi foarte usor de trecut si orgoliul tau nemarginit te impinge sa crezi ca dorinta de dominatie(prezenta la toate animlalele precum: ursi,lei,cimpanzei si exemple pot continua)asupra comunitatii a dus la McDonalds ? Recunosc ca din dorinta de dominatie(anume razboiul) a dus la modernizarea medicinei dar in rest decat efecte negative.Pentru ca a existat persoane care au facut legatura intre neuroni(intre informatii) a dus la lucruri existente in prezent. Ca fiecare suntem mai dotati sau mai putin dotati intelectuali si nu putem face legatura intre informatii,ce alti fac usor,nu cred ca mai e vina noastra. Te rog uitate spre cer si intreabate ce a adus "Ratiunea" si ce a adus "Dorinta de dominatie,orgoliul si alte lucruri enuntate de tine mai sus".
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:01   #1322
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Si pana la urma conteaza daca El exista sau nu ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:05   #1323
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by Cinemania:
Si pana la urma conteaza daca El exista sau nu ?
Cred ca e o intrebare la care cel putin secolul asta nu isi va gasi raspunsul.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:06   #1324
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Si atunci ce rost are cealalta intrebare ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:18   #1325
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by danonino:


Daca ratiunea definea omul, atunci nimic din lucrurile astea nu s-ar fi intamplat.
Omul a cautat sa aiba cat mai mult, sa controleze cat mai mult. Nu s-a oprit la cat are nevoie. Girafele nu mananca mai multe frunze decat are nevoie, leii nu omoara mai mult decat mananca. Nu confunda dominarea cu instinctul de conservare. Orice animal are o zona de comfort, nu si-o extinde mai mult decat este nevoie.
Aici intervine capacitatea de a te controla care tot acolo la etaj are apartament. Alta tema.... nu vreau sa aprofundez.
Dar cand nu mai are apa,ce face bietul animal sta si isi respecta zona de comfort?
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:24   #1326
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
suntem mai dotati sau mai putin dotati intelectuali si nu putem face legatura intre informatii,ce alti fac usor,nu cred ca mai e vina noastra. Te rog uitate spre cer si intreabate ce a adus "Ratiunea" si ce a adus "Dorinta de dominatie,orgoliul si alte lucruri enuntate de tine mai sus".

Daca ratiunea definea omul, atunci nimic din lucrurile astea nu s-ar fi intamplat.
Omul a cautat sa aiba cat mai mult, sa controleze cat mai mult. Nu s-a oprit la cat are nevoie. Girafele nu mananca mai multe frunze decat are nevoie, leii nu omoara mai mult decat mananca. Nu confunda dominarea cu instinctul de conservare. Orice animal are o zona de comfort, nu si-o extinde mai mult decat este nevoie.[/quote]

lacomia este primitiva.si girafele si lei sunt dotati cu ele,ca insticte, asa cum suntem si noi,oamenii.atata doar,ca la noi,lacomia e sofisticata la fel cum este si nevoia de confort.si ale au devenit asa,tot datorita evolutiei.instinct de convervare dus pana la extrem.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:30   #1327
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by Cinemania:
Si atunci ce rost are cealalta intrebare ?
Intr-o lume in care relgia a devenit o moda, fiecare mergand dupa cum bate vantul ,sunt putini care mai cred, cel putin cei din generatia mea nu cred ca mai respecta vreo divinitate.

P.s. Are rost doar ca formularea este prea "veche" sa zic asa.

Last edited by Pupaila : 23 Jun 2011 at 21:32.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:38   #1328
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Pupaila:
Intr-o lume in care relgia a devenit o moda,
poate doar prilej de fanfaronada.
spiritele descatusate nasc tot felul de manifestari bizare duse pana la ridicolul absolut.
dau un exemplu simpluublicitatea facuta sarbatorii bobotezei. pe mine ma ingretoseaza profund.o apa jegoasa,din reteaua de apa potabila a fiecarui oras, pregatita in sticle din plastic pline de tot felul de microbi. de ce-at fi apa asta buna pentru a vindeca ceva? s-a inventat elixirul magic? uite, eu nu stiam!
ahhh...si ce le place unora sa se dea in spectacol cu ocazia asta! si fetele bisericesti dar si politicienii,ca pana la urma,religia a fost dintotdeauna forma de dominare a puterii. si nu una oarecare. istoria a dovedit.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:39   #1329
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:41   #1330
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Cinemania:
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
exact.una chiar de lux.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:45   #1331
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by Cinemania:
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
Exista legaturi peste legaturi,dar ma tem ca sunt prost documentat(momentan) si ma retin in a face vreun fel de afirmatii.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:45   #1332
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pupaila:
Originally Posted by Cinemania:
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
Exista legaturi peste legaturi,dar ma tem ca sunt prost documentat(momentan) si ma retin in a face vreun fel de afirmatii.

Uita-te in jur.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:48   #1333
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Pupaila:
Originally Posted by Cinemania:
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
Exista legaturi peste legaturi,dar ma tem ca sunt prost documentat(momentan) si ma retin in a face vreun fel de afirmatii.

Uita-te in jur.
Pot sa spun ca am trait putin si am vazut multe,dar refuz sa cred ca unele chiar se intampla(momentan).
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 08:24   #1334
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Pupaila:
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Pupaila:
Originally Posted by Cinemania:
ce treaba au religiile cu institutiile ? prostitutia ?
Exista legaturi peste legaturi,dar ma tem ca sunt prost documentat(momentan) si ma retin in a face vreun fel de afirmatii.

Uita-te in jur.
Pot sa spun ca am trait putin si am vazut multe,dar refuz sa cred ca unele chiar se intampla(momentan).

pot sa spun ca am trait jumatate de viata si am vazut si indurat destule.nu refuz sa cred nimic din ceea ce se intampla cu adevarat.de fapt, credinta in ceva e propovaduita cu un scop.scopul scuza mijloacele.e o metoda finuta,ce-i drept,de a manipula mintile oamenilor.
imi vin in minte acum,predicatorii.ahhh,ce spectacol de teatru ofera ei! si ce public care poate sa discearna!
religia este cel mai periculos si abil instrument de manipulare a ratiunii.cine stie sa-l foloseasca si este constient de puterea ei,isi atinge cele mai meschine scopuri.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 10:11   #1335
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
si in acelasi timp cred ca a fost conceputa initial ca un instrument de insuflare de princii morale maselor mediocre.

spre exemplu - 3 metode de a-i spune unui copil sa nu bage degetele in priza :
- Nu baga degetele in priza! (foarte probabil fix asta va face mai devreme sau mai tarziu)
- Nu baga degetele in priza pentru ca altfel vei fi pedepsit (analog religiei, copilul nu intelege cu adevarat motivele interdictiei dar frica il tine deoparte si ii salveaza viata)
- Nu baga degetele in priza pentru ca te vei curenta si vei muri (analog celor care gandesc rational motivele propriilor decizii)
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 17:38   #1336
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
da,exact.
nu faceti aia, aia sau ailalta ca Dumnezeu e sus si vede.
pedeapsa divina a fost,este si va fi intotdeauna metoda prin care il faci pe omul care crede in divinatate sa se teama,sa asculte si mai ales sa-i fie mintea la cheremul celui care ameninta cu pedeapsa, ca reprezentant al acelei autoritati divine.
frica de Dumnezeu e ceva cu care ne nastem? o dobandim la botez? nu.ea se insufla.depinde daca noi o receptam ca atare, fara sa ne gandim daca e rau sau bine, sau incercam s-o rationam. omul e o fiinta pamanteana.prezenta lui in lantul trofic nu este intamplatoare.poate fi explicata stiintific.eu cred mai mult in varianta asta, a dovezilor stiintifice,decat a povestilor nemuritoare.bine,au si acelea farmecul lor.legendele sunt create in jurul unor lucruri obscure si de neexplicat si mai ales,de neinteles de catre cei care n-au cultura.fanatismul religios si miturile create in jurul lui sunt dovada ca multe dintre povestile biblice au gasit adepti carora nivelul de perceptie si ratiunea,nu le-a permis sa inteleaga mai mult.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2011, 23:34   #1337
miere
Novice
 
miere
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 17
@ te contrazic! credinta nu este un scop. Credinta inseamna nadejde iar nadejdea nu se vede.Este asa cum nadajduiesc 2 indragostiti se iubesc reciproc. Niciunul nu poate vedea dragostea si dorul fata de persoana pentru ca el este ascuns in suflet in schimb putem sa credem datorita nadejdii si a faptelor

"scopul scuza mijloacele" - asta nu este dragoste deci nu este vorba despre credinta. Nu amestecam credinta cu scopul.
miere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 00:22   #1338
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by copila_satanista:
si in acelasi timp cred ca a fost conceputa initial ca un instrument de insuflare de princii morale maselor mediocre.

spre exemplu - 3 metode de a-i spune unui copil sa nu bage degetele in priza :
- Nu baga degetele in priza! (foarte probabil fix asta va face mai devreme sau mai tarziu)
- Nu baga degetele in priza pentru ca altfel vei fi pedepsit (analog religiei, copilul nu intelege cu adevarat motivele interdictiei dar frica il tine deoparte si ii salveaza viata)
- Nu baga degetele in priza pentru ca te vei curenta si vei muri (analog celor care gandesc rational motivele propriilor decizii)

Cate razboaie s-au purtat din cauza religiei...
Oamenii vor sa stie ca sunt absolviti de faptele rusinoase pe care le-au savarsit.E usor sa ceri iertare de la preot care-ti zice ca Dumnezeu te iarta dar e greu sa te ierti pe tine insuti si sa iti duci viata dupa regulile tale si nu cele dintr-o carte.Asta cere disciplina si rationament,lucruri de care multi nu dispun pentru ca sunt slabi psihic.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 08:43   #1339
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=Kriss_Kringle]
Originally Posted by copila_satanista:
Oamenii vor sa stie ca sunt absolviti de faptele rusinoase pe care le-au savarsit.E usor sa ceri iertare de la preot care-ti zice ca Dumnezeu te iarta dar e greu sa te ierti pe tine insuti si sa iti duci viata dupa regulile tale si nu cele dintr-o carte.Asta cere disciplina si rationament,lucruri de care multi nu dispun pentru ca sunt slabi psihic.

spovedania usureaza sufletul?e o iluzie,dupa parerea mea.da,ne este mult mai usor sa ne amagim ca Dumnezeu ne iarta "pacatele". in felul acesta,pacatuim mereu.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 09:08   #1340
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cate razboaie s-au purtat din cauza religiei...
Oamenii vor sa stie ca sunt absolviti de faptele rusinoase pe care le-au savarsit.E usor sa ceri iertare de la preot care-ti zice ca Dumnezeu te iarta dar e greu sa te ierti pe tine insuti si sa iti duci viata dupa regulile tale si nu cele dintr-o carte.Asta cere disciplina si rationament,lucruri de care multi nu dispun pentru ca sunt slabi psihic.
Majoritatea razboaielor "religioase" au avut loc din cauza intereselor politice ale respectivelor state. Cum poate da cineva vina pe crestinism sau pe islam pentru razboaie cand in textele sacre ale acestor religii se promoveaza pacea, iubirea si intelegerea? Problema apare atunci cand, precum spunea si un user mai sus, un grup de elite isi da seama ca religia este un instrument de manipulare a maselor, iar atata vreme cat majoritatea nici macar nu se obosesc sa citeasca Biblia, Torah sau Coranul, acestia devin prada usoara. Sa nu mai spun ca in trecut oamenii nici macar nu aveau acces la o Biblie tradusa, iar daca papa le zicea oamenilor ca Dumnezeu vrea ca ei sa lupte, atunci luptau.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells