Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Oct 2014, 20:21   #4641
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by copila_satanista:
Her (2013) - Un SF care te pune un pic pe ganduri si expune destul de reusit ideea iubirii intre un om si un sistem de operare. A avut si cateva faze la care eram "whaaaat??". I-am dat credit pentru ca am vazut ca e apreciat, dar eu ma tot gandeam initial ca poate va fi ceva drama romantico-siropoasa pe un fond SF. Este totusi mai mult de atat si prezinta niste teorii si situatii interesante.

N-am vazut (inca) filmul ,dar suna asa nastrusnic chestia cu indragosteala de un sistem de operare.Mi-ai amintit insa de o postare care mi-a placut cu legatura la subiect.

http://www.rosuvertical.com/kate-bush-o-vizionara/
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2014, 23:36   #4642
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Haa, interesant am searchuit nitel si am gasit si asta: https://www.youtube.com/watch?v=ciNLy1A7-AU Bine, fiind si un pic fana sf-uri, stiu prea bine ca s-au facut predictii si mai vechi de atat, foarte interesante, care acum devin realitate. Adica melodia de mai sus nu este un fenomen chiar unic. Doar un mic exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=OIRZebE8O84 (si cu asta imi termin off-topicul)
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 16 Oct 2014 at 23:48.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 14:22   #4643
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
A Million Ways To Die In The West (2014) - sau cum sa-ti bati joc de un cast agreabil, dupa aproape doua ore de umor iesit direct din buda lui Seth MacFarlane. Pacat. Cred ca lucrurile ar fi fost mai interesante, nu neaparat amuzante, daca s-ar fi gândit sa puna accentul pe villain-ul de Liam Neeson si relatia cu nevasta-sa.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2014, 19:44   #4644
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Equalizer ...Un film exceptional,Denzel Washington dovedeste iarasi , ca este un actor foarte bun iar astfel de roluri i se potrivesc perfect. Denzel in forma de zile mari.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 08:41   #4645
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
There Was a Crooked Man(1970)

Farmecul, inteligenta si succesul in cariera nu-l impiedica pe Paris Pitman, Jr. sa primeasca drept cadou o pedeapsa de 10 ani de inchisoare undeva in desertul Arizona. Bazandu-se pe o avere de 500.000 de USD ascunsa undeva departe si pe usurinta cu care isi manipuleaza colegii de ''facultate'' si nu numai, Pitman Jr se gandeste ca va scapa mult mai devreme de necazuri..
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2015, 12:47   #4646
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Under the skin '' -il bag la categoria filme -pufuleti . Iti plac , ii devorezi , dar nu ramai in burta cu nimic . Stil , figuri si foarte putine calorii . Asa mi se mai intampla cand il citesc pe Nabokov - ii citesc vreo carte , imi place si dupa cateva zilei s-a dus totul din mintea mea .
6/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2015, 11:37   #4647
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
La isla minima - 2014 - un thriller spaniol solid care chiar rezista bine pana la sfarsit . Nu e nimic revolutionar in acest film , dar reteta pe care-o urmeaza ii face bine .
Crime , rapiri , torturi , o Spanie inca nevidecata de dictatura franchista, doi colegi detetectivi cu metode diferite , localnici indaratnici - toate pe o insula spaniola in 1980 .
8/10



https://www.youtube.com/watch?v=qcuhjjOG3Uw
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2015, 21:43   #4648
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Norte, the End Of History -regizat de Lav Diaz -2013 - film filipinez de 4 ore si 10 minute ??? Se sparie gandul , dar mai ales posteriorul care trebuie sa stea nemiscat atata timp . Si totusi ..... din cele 250 minute doar cateva gaini ( si capre )care se plimbau in slow motion m-au exasperat .
In rest ,m-am lasat dus de povestile care treptat se leaga si dau la sfarsit un film care ramane cu tine mult timp.
Un student dezabuzat ajunge un criminal , dar de platit plateste un amarat care pare sa atraga toate ghinioanele posibile . Filmul are ceva din ''Crima si pedeapsa'' , dar aici mantuirea nu mai pare posibila . Pesimism injectat lent cu doar cateva mici doze de bine .
Un rol mare pentru Sid Lucero , studentul criminal . Cred ca dupa filmul asta a avut nevoie de o sedinta de exorcizare - prea multi demoni mocneau in el .
Ii dadeam filmului 9 , dar caprele alea s-au fatait cam mult prin unele cadre - 8,5 /10


https://www.youtube.com/watch?v=h_ouAyOMiRY
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2015, 15:57   #4649
alex_gabor
Novice
 
alex_gabor
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 3
Warm Bodies (2013) 7.5/10

De obicei filmele cu zombie au aceasi baza: Zombie lenti sau zombie mai atletici. De data aceasta pot spune ca ma surprins placut acest gen de comedie cu accent pozitiv asupra lor. E primul film in care vad un zombie bun.. Poate unii dintre voi cred ca e ceva copilaresc, dar mie personal chiar mi-a placut.
alex_gabor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2015, 23:58   #4650
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
"Juana la Loca " (2001)

Ioana de Castilia,nascuta in 1479 - a avut unul din cele mai stranii si misterioase destine regale.
Casatoria ei,in1496,cu Filip cel Frumos,duce de Burgundia, realizata din interes strategic,viza limitarea puterii franceze aflata in expansiune si a fost considerata una din cele mai reusite aliante politice ale vremii. Un fapt banal in epoca,pe care insa protagonistii vor grefa vieti personale pline de intensitate si suferinta.

De la inceput, Ioana si Filip se indragostesc nebuneste unul de celalalt – iar aceasta imixtiune a pasionalului intr-un cuplu destinat sa functioneze primordial din ratiuni de stat constituie ceva cu adevarat neobisnuit.Nenumaratele aventuri ale lui Filip cu alte femei o aduc insa pe sotia sa in culmea unor crize de gelozie isterica, imposibil de controlat.Daca adaugam la ele nonconformismul religios de care a dat dovada inca de copila,inconstienta cu care isi neglijeaza rolul public in favoarea vietii private, avem deja de a face cu o personalitate care se opune rigorilor vremii, cu un comportament considerat anormal si deviant pentru statusul sau.

Moartea singurului ei frate si apoi a mamei fac din consoarta lui Filip ce Frumos mostenitoarea tronului Spaniei, postura care ii va pecetlui in mod tragic de aici inainte destinul: tatal si sotul mult iubit comploteaza in a o inlatura de pe scena politica,lucru lesne de realizat avand in vedere labilitatea ei emotionala si atitudinea impotriva uzantelor.
In anul 1509,dupa moartea subita a lui Filip, este inchisa definitiv din ordinul tatalui in castelul Tordesillas ,masura mentinuta ulterior si de cel mai mare dintre fiii ei,celebrul Carol Quintul,dupa ce obtine coroana.
In captivitatea lugruba - regina inlaturata dezvolta un atasament psihotic pentru sotul raposat si viata ei se degradeaza progresiv.Crizele depresive se indesesc si presupusa boala mentala devine reala.
Cercetarile efectuate in timp asupra destinului ei au aruncat treptat o lumina umana in acest caz, pe buna dreptate controversat : Ioana de Castilia a fost deopotriva o regina anihilata si o femeie sacrificata mai intai de de ambitiile tatalui,apoi de de cele ale fiului sau,intre care s-a interpus un intermezzo amoros obsesiv pentru un sot deloc dispus sa-i inteleaga si sa-i accepte firea tumultoasa si nenconventionala.

Din pacate,filmul lui Vicente Aranda nu reuseste sa exploateze acest scenariu istoric generos si nici sa puna in valoare fatetele multiple, contradictorii si fascinante ale unei regine subminate de propria feminitate si sensibilitate.
Ramane de mentionat ca asa prost si ieftin croite,biografii ca aceasta pot starni in spectatorul obisnuit curiozitatea sa merga mai departe spre alte surse de documentare ,si nu neaparat cinematografice.Pentru amatorii de istorie si povesti, un film acceptabil totusi la vizionare

Last edited by sigalia : 24 Apr 2015 at 00:21.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2015, 20:36   #4651
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''La Gueule ouverte '' -1974 - regizat de Maurice Pialat . O drama de familie pe care criticii au comparat-o cu filmul lui Bergman ''Strigate si soapte '' , comparatie valabila pana la un punct daca ne gandim la tema ambelor filme : agonia unei femei pe patul de moarte si modul cum traiesc cei dragi aceasta drama .Stilurile sunt totusi diferite - Pialat nu contruieste precum Bergman un cadru foarte sofisticat , ci se multumeste cu lucrul direct , natural . Nici urma de morala , de invataminte demne de urmat . Muribunda lui nu-si pune lucrurile in randuila , nu-si ia la revedere de la viata in mod solemn , lipsesc si flash-back-uri care sa ne-o dezvaluie sa ne-o apropie de suflet . Biata femeie s-a imbolnavit si e pe moarte . Discursul ei se rezuma doar la cateva horcaituri si frantruri de cuvinte .
In jurul ei se afla cei dragi care o iubesc , dar care au si alte probleme , ba chiar se cam plictisesc pe langa ea . Baiatul femeii , un tanar de vreo 30 ani se imparte intre ingrijirea mamei , relatii sexuale cu diversele femei pe care le agata , si casnicia cu o nevasta pe care-o iubeste .
Sotul femeii este si el un mare afemeiat , facand naveta intre amanta si nevasta bolnava + cateva tineretele pe care le inghesuie pe unde poate . Asta nu-l impiedica sa-si iubesca nevasta si sa-i regrete sincer moartea .
O'' familie model '', dar asta nu-l face pe Pialat sa devina moralizator . Nu , el doar ne arata oamenii cum sunt , cu rele , dar si cu bune .

8/10


P.S. - orice asemanare intre actorul din imagine (Philippe Léotard) si Gigi Becali este intamplatoare . Nu auzise Gigi la 16 ani de Pialat .









Last edited by bremen1980 : 23 May 2015 at 20:39.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2015, 13:56   #4652
Mr.Halloween
Junior
 
Mr.Halloween
 
Join Date: May 2015
Posts: 69
El Orfanato(2007)

L-am vazut in sfarsit, dupa atatea recenzii bune si note mari.Poate ca aveam eu asteptari prea mari dar filmul nu m-a impresionat atat de mult pe cat ma asteptam.In mare parte e drama, nu Horror sau Thriller.I-am dat nota 6/10.
Mr.Halloween is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2015, 18:41   #4653
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
De aici mai ciugulesc ceva informatii despre filme mai ciudatele .
Un blog bunicel care-si updateaza aproape zilnic oferta :

http://worldscinema.org/
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2015, 22:29   #4654
Theodor2011
Junior
 
Theodor2011
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 36
Lonely Are the Brave
Theodor2011 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2015, 17:17   #4655
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Meru - Un documentar despre escaladarea muntelui Meru din Himalaya pe un traseu extrem de dificil care nu a mai fost completat de nimeni. Mi-a placut mult autenticitatea, data de faptul ca regizorul e chiar unul din cei trei alpinisti, cat si ritmul care nu te lasa sa te plictisesti, dar nici nu cauta actiunea cu orice pret. Asa cum era de asteptat, are si multe imagini frumoase montane.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2015, 18:40   #4656
Shadow_Master
Junior
 
Shadow_Master
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 40
Kill Bill Vol. 1 (2003). Mi se pare ca nota de pe IMDb este un pic cam mare, dar filmul e destul de bun.
Shadow_Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2015, 22:54   #4657
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
LEVIATHAN-2014
sunt convinsa ca multi au vazut inaintea mea, filmul lui Zviagintsev, de aceea, recomandarea de a-l viziona este un pic desueta, dar, chiar si asa, Leviathan este un film care se poate revedea oricand, fara a pierde prea mult din intensitatea povestii, fiindca cineastul rus (unul dintre preferatii mei), are un har extraordinar de a conduce spectatorul pe firul dramatic, spre deznodamantul tragic, fara a folosi nici un moment artificii de imagine care sa oboseasca ci, din contra, in ciuda caracterului static in abordare, incita datorita gradarii starii conflictuale in care sunt implicate personajele, intr-un decor natural inspirat ales, pentru locurile de filmare.
violenta fizica, excesul de alcool, adulterul, viata conjugala grea, lipsita de perspectiva vreunui strop de fericire,nedreptatea infaptuita de justitie, coruptia clasei politice aflate la putere si folosirea bisericii ca mijloc de manipulare, abuzurile politiei,ironizarea nostalgiei dupa comunism, toate acestea, sunt ingredientele unui film excelent, care depaseste cu mult, granitele unei simple drame familiale.aparent, implicarea emotionala a personajelor este principalul atu al filmului, dar ea este doar aceea care mentine atentia si amplifica caracterul dramatic al unui film,care, tinteste clar, mult mai in profunzime, spre noua viata sociala, politica, religioasa, a cetateanului rus de rand...
Untitled11.jpg
Untitled12.jpg
Untitled13.jpg
Untitled14.jpg
Untitled15.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2015, 07:15   #4658
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Unnatural (2015) un horror plin de clise su previzibil cam de nota 5.5 cu Sherlin Fenn , dar care e pe locul 3 in topul meu pe 2015 , de departe cel mai prost an pentru mine pana acum din istoria cinematografiei.E drept ca am vazut doar 12 productii din 2015
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2015, 18:46   #4659
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Lista celor de la Indiewire cu cele mai proaste filme din 2015

http://blogs.indiewire.com/theplayli...0151209?page=1

1. “Entourage”
2. “United Passions”
3. “The Green Inferno”
4. “No Escape”
5. “Scouts Guide to the Zombie Apocalypse"
6. ”Mortdecai"
7. ”Pan"
8. ”Unfinished Business"
9. “Home Sweet Hell”
10. “American Ultra”
11. ”Vice"
12. “Ted 2”
13. “Kingsman: The Secret Service”
14. ”Victor Frankenstein"
15. ”Stonewall"
16. “Monsters: Dark Continent”
17. “The Cobbler”
18. “Rock The Kasbah”
19. “Burnt”
20. ”Fantastic Four"



Urmeaza apoi cateva filme care au dezamagit , dar din care poti sa mai ciugulesti ceva :

Taken 3 , Youth , Electric Slide ,Lost River ,Get Hard . Chappie , Irrational Man , s.a.

Din primele 20 n-am vazut nimic . M-am uitat la Chappie ( bunicel daca ai pana-n 14 ani, la fel si Tomorrowland ) , la Lost River care mi-a placut si la Irrational Man , slabut fara a fi vreo duda .

Last edited by bremen1980 : 11 Dec 2015 at 18:48.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2015, 19:37   #4660
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Din primele 20 n-am vazut nimic .
exact asta gandeam si eu, in timp ce-ti frunzaream lista. oricum, titlurile suna extrafantastic. sunt convinsa ca unii, nu altceva mai bun de facut, decat sa reinventeze cuvinte.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells