Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Jan 2010, 20:24   #1
ciobotaru
Novice
 
ciobotaru
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 16
Titanic Vs Avatar

avatar a depsit titanicul , in cea ce priveste incasarile , parerea mea este ca titanicul este un film mai bun , dar asta e doar parerea mea , insa ce cred eu este ca trebuie sa cautam un top al numarul de bilete vandute intre titanic si avatar ca sa vedem care este intr-adevar liderul
ciobotaru is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 20:34   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Liderul cui? Calitatea unui film nu se masoara nici in bani castigati si nici in numarul de bilete vandute.

http://www.cinemagia.ro/stiri/avatar...durilor-14582/

Aici este un comentariu al unui user legat de bilete, dar e vorba doar de SUA:

"Am citit un articol conform caruia in SUA, desi 'Avatar' va depasi incasarile de 600 mil. $ ale 'Titanic'-ului, sunt doar aproape 70 de milioane de bilete vandute pt. 'Avatar', in timp ce 'Titanic' a avut peste 125 de milioane de bilete vandute in urma cu 12 ani, plus ca pretul mediu din 1998 al unui bilet era de 4,70 $, iar acum este de 7,50 $."


Mai interesant mi se pare ce e scris la sfarsitul articolului:

"Cu toate acestea, şi aici poate fi vorba de inflaţie: după o formulă de calcul a departamentului de statistică din SUA, încasările Titanic-ului din 1997 ar putea fi echivalate cu minim 2,5 miliarde - pe baza ratei inflaţiei. Pe locul întâi continuă să fie Pe aripile vântului, ale cărui încasări de 400 de milioane în 1939 echivalează cu 6 miliarde de dolari actuali, în schimb, Avatar detronează pe Titanic, ajungând la 1,288 miliarde de dolari."

Atunci poate Pe aripele vantului e liderul ala de care vorbesti?
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 20:44   #3
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Post

Intradevar, valoarea unui film este data in mare parte si de vanzarea biletelor. Insa, avand in vedere faptul ca aceste doua filme sunt despartite de 12 ani, tin sa precizes faptul ca cel putin in Romania, Cinematografia a evoluat foarte mult in decursul acestor ani (aparitia unor cinema-uri, diferente de orar, plus inflatia dolarului, etc) care ar defavoriza in mod categoric Titanicul. In concluzie, e cam greu sa faci o comparatie corecta intre Titanic si Avatar tinand cont de vanzarea biletelor.

Last edited by SoX : 25 Jan 2010 at 20:46.
SoX is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 20:55   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by SoX:
Intradevar, valoarea unui film este data in mare parte si de vanzarea biletelor.

Exact ce am zis si eu!
Liviu- is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 21:10   #5
piratuX
Novice
 
piratuX
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Thumbs up Avatar Cel Mai Bun!!!!

Normal ca e greu sa faci o diferenta intre Titanic si Avatar in ce priveste vanzarea biletelor.Daca Avatar prindea viata la vremea cand Titanic aparuse, cand internetul deabia se nastea in S.U.A, avea incasari triple fata de Titanic.Doar acest argument poate sa dovedeasca ca in secolul pirateriei cand toata lumea putea sa il obtina downloadand-ul de pe net cum se face cu orice film au preferat sa mearga sa il vada in cinematografe, multi de nerabdare iar altii considerand ca isi merita fiecare banut.

Chiar si eu care nu am mai fost la cinematograf de ani de zile si sunt adeptul internetului , am mers anul asta la cinematograf la 2 filme:2012 si Avatar.Primul dezamagindu-ma enorm.

Sper ca acest film sa traga un semnal de alarma regizorilor si producatorilor de filme care se plang ca nu isi vand filmele din cauza pirateriei, sa inceapa sa realizeze ca se poate cu adevarat sa aduci lumea in salile de cinema.Stima si respect acestui regizor caruia i-as mai dorii inca zece mii de vieti:James Cameron.

Eu unul vreau sa si cumpar filmul in original cand apare.Am o colectie cu filme ce si-au meritat banii printre care si Titanic.

Oricum ori cat am dezbate problema James Cameron a luat banii pe amandoua filmele: Titanic si Avatar.
piratuX is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 21:19   #6
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Titanicul e mai bun ca Avatarul. Parerea mea.
shadowofnight is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 22:01   #7
ciobotaru
Novice
 
ciobotaru
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 16
pe aripile vantului 400 de milioane în 1939 , asta chiar nu stiam , e incredibil , echivalează cu 6 miliarde de dolari , nu pot sa cred , inseamna ca liderul este chiar el : PE ARIPILE VANTULUI filmul din 1939 , normal ca nu putem judeca un film dupa bani sau bilete vandute dar totusi e ceva uimitor in asta , sa vezi cum unele filme indreapta mii de oameni catre salile de cinema si aduna miliarde pe tot globul , te face sa gandesti oarecum , ce a atras atat de mult la ele , sunt intr-adevar foarte bune dar nu sunt singurele filme bune din istoria cinematografului , ce sa fie acel ceva care a atras atat de mult la filmele astea ?
ciobotaru is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 22:06   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mai puneti la socoteala ca pe vremea lui "Gone With The Wind" poulatia globului nu era nici jumatate din cat e azi...
Federico is offline   sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 22:26   #9
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by ciobotaru:
pe aripile vantului 400 de milioane în 1939 , asta chiar nu stiam , e incredibil , echivalează cu 6 miliarde de dolari.

De fapt e vorba de 3,9 milioane de dolari in `39.Suma de 400 de milioane reprezinta incasarile filmului de la data aparitiei pana prin anii 2000.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 13:11   #10
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Originally Posted by redmen:
Originally Posted by ciobotaru:
pe aripile vantului 400 de milioane în 1939 , asta chiar nu stiam , e incredibil , echivalează cu 6 miliarde de dolari.

De fapt e vorba de 3,9 milioane de dolari in `39.Suma de 400 de milioane reprezinta incasarile filmului de la data aparitiei pana prin anii 2000.

3,9 este bugetul , a obtinut peste 198 de mil. in US din mai multe relansari si reeditari , iar cei 400 de mil. sunt la nivel mondial , ultima oara relansat a fost in 1998.
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 14:52   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai si eu ce am zis ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 15:08   #12
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Le-ai incurcat , 3,9 este bugetul filmului, nu incasarile din acea vreme , la premierea oficiala din '39 a avut incasari de 20 de mil.
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 17:22   #13
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Era evident ca la buget ma referisem,de`aia nici nu am mai scris.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 21:07   #14
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Defapt tu nu la aia te-ai referit , insa fie cum spui tu. 8-|
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 22:02   #15
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ok .. daca stii tu mai bine.Sa fii atent sa ma corectezi de acum cand mai gresesc da ? Merci.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 22:19   #16
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Nu am vrut sa fac pe desteptul , daca asta crezi , doar te'am corectat , se pare ca este greu sa ne acceptam greseala , tipic romanesc ... doamne.
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 22:45   #17
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Smile

In vremurile astea grele in care demisiile curg garla, aveti noroc de ciobotaru ca va da de lucru.
SoX is offline   sendpm.gif
Old 27 Jan 2010, 11:38   #18
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Wonka:
Nu am vrut sa fac pe desteptul , daca asta crezi , doar te'am corectat , se pare ca este greu sa ne acceptam greseala , tipic romanesc ... doamne.

Stiu ca nu asta ai incercat,dar singura mea greseala e ca nu am scris ca 3.9 milioane era bugetul.Am crezut ca userul dinaintea mea la bugetul filmului se referise.My bad.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 09:36   #19
Mili13
Novice
 
Mili13
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 6
nu va mai certati,ca oricum,Pe aripile vantului a fost ,este si va fi,un film pe care oricine l-ar revedea cu placere de N ori .Eu de cate ori am ocazia nu zic nu. Avatar l-as mai revedea cred o data. Iar Titanic ....NEVER . N u vreau sa supar pe nimeni,sunt doar parerile unui profan ,nu am pretentii de mare cinefil ,cunoscator sau critic ,vorbesc pur si simplu ca simplu spectator.
Mili13 is offline   sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 19:49   #20
Carla40
Novice
 
Carla40
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1
avatar

îmi spui te rog cum să i-au subtitrarea la Avatar
Carla40 is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells