Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Apr 2012, 01:05   #61
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cam asta e problema celor de la Marvel,au tendinta sa ignore calitatea in favoarea cantitatii,lucru pe care l-am mai spus in trecut.

Nu stiu daca te refereai doar la actiune/efecte, dar acelasi lucru parca e valabil si cand incearca sa introduca cat mai multe personaje de astea importante in universul lor. Practic trebuie sa-i arate pe toti in mod egal deci mai orice fel de character development iese din discutie de la inceput. La Avengers am dubii mari ca o sa fie ceva memorabil, parca mai degraba are sanse Spiderman,cu toate ca Avengers e oarecum un element de noutate pt marele ecran in timp ce Spiderman chiar o ia de la capat cu povestea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 01:24   #62
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ma refeream in general la aducerea pe ecran a cat mai multor personaje doar de dragul prezentei.
Avengers trebuia intr-un final sa se faca dupa tie-in-urile din Iron man,Hulk si Thor.
Tine minte ca si in Dark Knight au fost multe personaje si uite cum a iesit.Desigur,nu se pot compara cele doua dar Whedon pe langa faptul ca e regizor mai scrie si scenarii de benzi desenate,deci stie foarte bine universul Marvel si prin urmare probabil ca va face in asa fel incat toti sa-si spuna cuvantul in film.
Spider-man cred ca avea nevoie s-o ia de la capat pentru ca trilogia lui Raimi era prea campy,Tobey Maguire a fost distribuit aiurea iar scenariile destul de subtiri.Cat de slab sa fii ca scenarist incat in toate cele 3 filme sa pui personajul negativ s-o rapeasca pe Mary Jane?
Singurul lucru care nu-mi convine la reboot-ul asta e Lizard,nu mi se pare real deloc si seamana prea mult cu Killer Croc.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2012, 18:15   #63
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
The Avengers deliver!

Din cronica lui Levy(unul din criticii mei favoriti):
End result is a highly enjoyable and quite entertaining ensemble-driven epic, whose greatest merit is maintaining an effective balance between the individual heroes (and their stories) and a tale in which they function as a group motivated by collective goal.

Ti-am zis eu,Liviu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 20 Apr 2012 at 18:19.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2012, 15:55   #64
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Piesa de rezistenta pentru mine ramane Dark Knight Rises in materie de filme cu supereroi.Sper sa fie adevarate zvonurile legate de Imax si la noi in Constanta ca sa nu-mi mai bat capul sa vin la Bucuresti.Alti bani,alta distractie...

Si "The Avengers" are potential, si o spun datorita lui Joss Whedon, care e un scenarist foarte bun. Are o imaginatie foarte buna, de fapt, majoritatea care au scris pentru Pixar, sunt talentati. El insa are un record pozitiv in ceea ce priveste filmele bune, pentru mine nu ar fi o surpriza ca "The Avengers" sa fie cel mai bun film cu super-eroi al acestui an.

Eu l-a "The Amazing Spider-Man" am dubii mari, mi se pare ca Sony face filme cu super-eroi numai de dragul de a le face si a scoate cat mai multi bani, Alvin Sargent - scenarist, nici el nu mai tine minte decat nu a mai scris ceva bun, ce imaginatie sa mai aiba la 80 de ani, mi se pare mai ok sa aduci un scenarist cu idei moderne, nu un mos care asculta tot ce-i spun producatorii Sony, ca pana acum l-au tinut pe Raimi in ate. Pe urma, Marc Webb, practic un pariu al Sony, un regizor care cu acest film intra intr-o lume noua, pe care n-a mai explorat-o pana acum. Bine, insa aici se poate spune ca si Fincher a fost regizor de videoclipuri muzicale. Mie mi se pare absolut clar ca Sony se baga prea mult in productii, iar acest lucru strica, mi-e greu sa cred ca prima trilogie a ajuns in halul ala datorita lui Raimi.

Last edited by JohnnyAddams : 21 Apr 2012 at 16:02.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2012, 05:56   #65
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
News from CinemaCon

Se pare ca formatul 48 frames al lui The Hobbit i-a cam ametit pe spectatori, iar umorul din DS a fost descris de alte articole ca fiind twisted, fresh, quirky and NOT obvious, filmul fiind o combinatie de stiluri ale lui Tim, regasindu-se elemente din Sweeney Todd, Edward Scissorhands, Beetlejuice si chiar si Big Fish (http://www.cinepremiere.com.mx/node/24303).

http://www.deadline.com/2012/04/dark...iew-cinemacon/
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 Apr 2012 at 05:59.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2012, 10:15   #66
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Ok,let's keep it Cannes.

1).Amour (Michael Haneke)
2).Like Someone In Love (Abbas Kiarostami)
3).Mud (Jeff Nichols)
4).You Haven't Seen Anything Yet (Alain Resnais)
5).Me And You (Bernardo Bertolucci)
6).Reality (Matteo Garrone)
7).Der Mull Im Garten Eden (Fatih Akin)
8).Antiviral (Brandon Cronenberg)
9).Killing Them Softly (Andrew Dominik) / Moonrise Kingdom (Wes Anderson)
10).No (Pablo Larrain) / Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas) / Paradises (Ulrich Seidl)
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2012, 10:56   #67
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by buticut:
filmul fiind o combinatie de stiluri ale lui Tim, regasindu-se elemente din Sweeney Todd, Edward Scissorhands, Beetlejuice si chiar si Big Fish (http://www.cinepremiere.com.mx/node/24303).

Asta e mai linistitor, parea a fi mai mult o comedie de familie, eu asteptandu-ma la un film intunecat in genul Sweeney Todd, Sleepy Hollow.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2012, 11:31   #68
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^
Toti cei care l-au vazut in avans spun ca e mai degraba un film cu accente comice decat o comedie si ca WB nu il promoveaza cum trebuie, trailerele fiind misleading. In principiu, partea fish-out-of-water e mai amuzanta, dar asta nu ma deranjeaza, pentru ca si asa glumele functioneaza. O sa aiba putin din toate. Prima si ultima parte vor fi clar full drama.

This doesn't smell like comedy to me



Menacing Barnabas is menacing
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 Apr 2012 at 11:33.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2012, 12:05   #69
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Review: Ridley Scott's 'Prometheus' Is A Gorgeous, Fascinating Muddle Of Ideas That Can't Stick The Landing

http://blogs.indiewire.com/theplayli...nding-20120530

Oooupsey !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2012, 01:00   #70
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Chambord:
Review: Ridley Scott's 'Prometheus' Is A Gorgeous, Fascinating Muddle Of Ideas That Can't Stick The Landing

http://blogs.indiewire.com/theplayli...nding-20120530

Oooupsey !
Am citat si noi un review din 100.

Eu zic sa asteptam filmul si sa ne dam cu parerea dupa. Momentan marea majoritate adora filmul. Cei care s-au plans de rezultat au fost cei care au avut asteptari mult prea mari si care s-au asteptat la un prequel pentru Alien.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells