Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Oct 2007, 08:17   #141
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
Originally Posted by herbert:
California Dreamin nu e chiar comedie. intra, asa, putin in gara comediei, dar nu e...
e un film tonic, cu membrul in erectie...
pai cam asa e si Dr. Strangelove. o comedie serioasa.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2007, 16:11   #142
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Pai pe imdb fiecare film este inclus la mai multe sectiuni. De exemplu California este considerat comedie SI drama, pe cand 432 "doar" drama.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2007, 17:19   #143
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ati vazut comentariile de pe IMDB? este unul, nu foarte interesant in sine, da ma intriga pentru faptul ca zice ca este genul de film pe care vestul il asteapta de la tarile balcanice. hai sa il posez aici ca sa nu va mai trimit dupa el :

"Lousy movie, completely. This is exactly what people in the West expect to see as a picture of the Balkans and Eastern Europe, a stereotype. I am sorry to hear that the director died in a car accident, but that doesn't make this movie more valuable. I also understand why it got Cannes award - it seems to give an insight into Romanian society today, but I believe this is not a real picture. Whenever foreign reporters come to Balkans, they make and later publish photos of bizarre, ugly, poverty marks, and no one picks what is valuable in that particular culture. That is precisely what this Romanian movie does: look how many bizarre and corrupted characters we have in our country, our girls are easy for US dollars, everything is dirty and cheap. And when it comes to plot and other dramatic qualities of this movie, it is nothing but confused - the motivation for the provincial railway station manager to stop and hold the train for days is totally vague, and when possible causes for his behavior appear, we still don't know for certain which one is the real one: does he want a bribe? no. is he doing it because he hates Americans? maybe, but not certain. does he want to sabotage Nato and prevent people in Serbia from more suffering? maybe, but not certain. is he disappointed in life and simply cynical? maybe, not certain again. we don't get a real answer. many other important things are also badly motivated in the story and vague.

Milos, Belgrade, Serbia"

ce parere aveti despre imaginea asta. eu nu ma gandisem ca poate fi vazut si asa.
am avut sentimentul ca sunt unele filme facute pentru occidentali, (spre exemplu "Viata celorlalti" cel est-german cu oscarul, nu mai stiu titlul original), dar nu mi s-a parut a fi cazul lui CD.
stau si ma intreb daca nu cumva am fost prea entuziasta de la prima vizionare si mi-am pierdut simtul critic (pe care credeam ca il am)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2007, 19:36   #144
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by klein:
"Lousy movie, completely. This is exactly what people in the West expect to see as a picture of the Balkans and Eastern Europe, a stereotype. I am sorry to hear that the director died in a car accident, but that doesn't make this movie more valuable. I also understand why it got Cannes award - it seems to give an insight into Romanian society today, but I believe this is not a real picture. Whenever foreign reporters come to Balkans, they make and later publish photos of bizarre, ugly, poverty marks, and no one picks what is valuable in that particular culture. That is precisely what this Romanian movie does: look how many bizarre and corrupted characters we have in our country, our girls are easy for US dollars, everything is dirty and cheap. And when it comes to plot and other dramatic qualities of this movie, it is nothing but confused - the motivation for the provincial railway station manager to stop and hold the train for days is totally vague, and when possible causes for his behavior appear, we still don't know for certain which one is the real one: does he want a bribe? no. is he doing it because he hates Americans? maybe, but not certain. does he want to sabotage Nato and prevent people in Serbia from more suffering? maybe, but not certain. is he disappointed in life and simply cynical? maybe, not certain again. we don't get a real answer. many other important things are also badly motivated in the story and vague.

Milos, Belgrade, Serbia"

11/10 Excelent comentariu exact la fel l-am vazut si eu si am si spus-o p-aici.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2007, 20:00   #145
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
stau si ma intreb daca nu cumva am fost prea entuziasta de la prima vizionare si mi-am pierdut simtul critic
Very familiar feeling, pour moi aussi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 22:43   #146
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by vladvaidianu, deschizând accidental un topic nou,:
Nu vreau sa il contrazic pe Milos dar am auzit si opinii diferite. Multe similare cu ce s-a scris mai sus. Cam toate incep cu un: "It was OK but..." si vad un zambet politicos care dupa inca 10 min se transforma in: "it is too silly, it is too long, too many plots, where the hell that ending came from?"...dar nu cred ca pot fi luate ca opinie generala iar o parere generala nu prea poate exista pt ca filmul nu va fi distribuit ca SM3.
Ce vrea vestul de la noi? Nici macar vag nu pot sa stiu. Nu prea vrea nimic probabil.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 23:20   #147
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by vladvaidianu:
Ce vrea vestul de la noi? Nici macar vag nu pot sa stiu. Nu prea vrea nimic probabil.
Forumul scris de vechea garda trebuie citit cu atentie. Era un topic cu filmele din est care trata "problema balcanica", acolo sunt luate in discutie multe aspecte, parca europe_east e initiatoarea subiectului.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 23:36   #148
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
se mai stie ceva dspr ucigasul lui Nemescu?
ar fi nasol sa scape si creatura asta care facea curse prin Bucuresti...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 23:58   #149
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by herbert:
se mai stie ceva dspr ucigasul lui Nemescu?
ar fi nasol sa scape si creatura asta care facea curse prin Bucuresti...
Mai mult ca sigur e in Anglia, a fost retinut si apoi cercetat in libertate. In plus e cetatean britanic, nu va pati nimic, asa cum nu a patit nimic nici asasinul lui Teo Peter. Eu cred ca majoritatea romanilor habar nu au in ce tara traiesc.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2007, 00:05   #150
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Carmine Galante:
Eu cred ca majoritatea romanilor habar nu au in ce tara traiesc.

Avand in vedere contextul, se poate spune ca majoritatea romanilor habar n-au in ce tara mor.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 20:11   #151
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by herbert:
se mai stie ceva dspr ucigasul lui Nemescu?
ar fi nasol sa scape si creatura asta care facea curse prin Bucuresti...
7 ani
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 22:24   #152
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Nu-i face, procesul poate fi taraganat la nesfarsit. Se tireaza.

"Imran a fost arestat preventiv, insa cercetarile au continuat apoi in libertate.

Decizia de astazi a magistratilor poate fi atacata cu recurs.


__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 22:34   #153
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
da, va face, probabil, cativa ani de inchisoare, apoi va fi liber.
dar va ramane ucigas tot restul vietii.
uneori ucigasii, chinuiti de remuscari, se sinucid...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 00:09   #154
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
esti prea poetic...
pe unii ii doare-n basca pentru tot restul vietii...

(asta daca isi mai amintesc)
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 00:47   #155
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu sunt deloc poetic. vreau sa incarc povestea cu o sinucidere. acuma - depinde de om. s-ar putea sa fie asa cum il descrii tu.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 06:18   #156
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Nu-i face, procesul poate fi taraganat la nesfarsit. Se tireaza.

"Imran a fost arestat preventiv, insa cercetarile au continuat apoi in libertate.

Decizia de astazi a magistratilor poate fi atacata cu recurs.



sa mai amintesc k nume aka carmine galante scria - cind a iesit 'california...' p ecrane - k e un film d kkt?? :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2007, 07:26   #157
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
California dreamin' a fost, este si va ramane pentru mine un film de MARE c acat, dar asta nu ma impiedica sa imi para rau ca un baiat tanar si colegul sau au murit intr-un accident stupid provocat de o beizadea care venea beat de la Bamboo.
Si da, arabetele nu o sa faca inchisoare, pun pariu.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 22:15   #158
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
De foarte mult timp mi-am dorit sa vad acest film, cumparat odata cu un ziar, dar nu am apucat. In seara asta, am gasit in fine acest timp. Imi pare rau ca nu l-am vazut pina acum si ca nu i-am facut in acest fel reclama meritata, pentru ca este, categoric si fara drept de apel, CEL MAI BUN FILM ROMANESC pe care l-am vazut in viata mea.
Niciodata nu am crezut ca am sa ma pot uita la un film de doua ore jumate cu o gara prafuita, scris si regizat de niste romani, si nu numai ca nu am sa ma plictisesc, dar o sa-mi placa enorm fiecare secunda.
Am citit cronica lui pitbull si, da, e foarte buna, dar pe mine nu m-au deranjat nici un gram nici micile inadvertente, neglijente sau scapari, pentru are si este atit de mult incit nimic din toate astea nu mai conteaza.
Indraznesc chiar sa afirm ca e cel mai bun si mai profund scenariu al unui film romanesc, are atitea straturi cite nu stie nici caranfil sa faca, mai ales la nivelul asta de adincime si de intelegere a lumii noastre. Sigur, se poate spune ca scenariul a fost scris in trei - de cristian nemescu, tudor voican si romania insasi.
Pur si simplu m-a bulversat - de ce nu au urlat criticii si presa ca e chiar atit de extraordinar, sa stiu si eu? S-a pus accentul pe povestea tragica, dar nu si pe faptul ca realmente am pierdut cel mai talentat regizor pe care l-am avut vreodata.
Imi pare foarte rau ca acest om, care a stiut ca nimeni altul sa arate micile chestii definitorii pentru noi (dar nu cum fac multi care vor sa aiba succes rapid afara, prezentindu-ne ba ca "raiul gainilor", ba ca "babe comuniste", pe noi facind misto de noi si incriminindu-ne nonstop, spre deliciul vesticilor, pentru ca sintem si avem o tara de rahat) reusind sa le transforme insesizabil in momente de duiosie pura cum eu nu am mai vazut in filmul romanesc, nu mai este. Dar cred ca trebuie sa multumim pentru faptul ca a fost. Si sa-i dam filmul la tv, cel putin o data pe an, ca sa ne vedem in cea mai buna si adevarata oglinda in care ne-am vazut vreodata.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 22:24   #159
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by rocky:
dar nu si pe faptul ca realmente am pierdut cel mai talentat regizor pe care l-am avut vreodata.
Welcome back Roakii! E perfect adevarat ceea ce ai spus si iti dau intru totul dreptate. Pe mine m-a lasat cu gura cascata Mihai si Cristina si Marilena de la P7, de California ce sa mai zic?...Scenariul e beton, pe mine m-a nemultumit regia, prea derutanta, cadre trepidante, dar poate din cauza ca l-am vazut piratat, in cinema (provincie) n-am auzit de el. Merita premiul pentru Cel Mai Bun Scenariu votat de publicul Cinemagia.
--------
Off: nu stiu de ce ti-ai sters in toamna toate mesajele si ai zburat asa...cum ai venit; pot spune ca esti un cinefil ce gandeste destul de aproape de mine, poate ne-'om cunoaste mai ok.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 04:26   #160
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822

Europarlamentarul PSD critica In Parlamentul European un film pe care nu l-a vazut
Ioan Mircea Pascu ne-a facut de ras la Bruxelles


Joi, 21 Februarie 2008

» Europarlamentarul a spus la Bruxelles ca filmul lui Cristian Nemescu e obscen si violent si ca nu merita sa fie prezentat in festivalul de film organizat de PE.

» De fapt, PE n-a agreat "Restul de tacere" de Nae Caranfil, iar a doua propunere a Centrului Roman de Informare de la Bruxelles a fost "California Dreamin‘".

» Ioan Mircea Pascu e de parere ca filmul ar putea afecta relatiile Romania - SUA, desi recunoaste ca a vazut doar trailerul.

"«California Dreamin‘» este antiteza dialogului intercultural", a declarat ieri pentru "Romania libera" Ioan Mircea Pascu, europarlamentarul PSD care s-a opus recent la Bruxelles ca filmul lui Cristian Nemescu sa fie prezentat in cadrul festivalului organizat cu prilejul Anului Dialogului Intercultural. Ioan Mircea Pascu nu a vazut "California Dreamin‘", dar a vazut trailerul si s-a interesat la "multe persoane", formandu-si opinia ca filmul premiat la Cannes cu Premiul sectiunii "Un Certain Regard" nu are "virtutile" necesare dialogului intercultural, fiind "pigmentat cu limbaj obscen, scene de sex si violenta explicite, caz singular in cadrul festivalului", dupa cum se spune in comunicatul dat publicitatii de catre ofiterul de presa al delegatiei PSD in Parlamentul Europei. Intrebat daca a vazut sau are idee de filmele straine selectionate, Ioan Mircea Pascu a spus vag ca da si a dat exemplul unuia in care o fata si un baiat de culturi diferite se intalnesc. Asta se intampla si in "California Dreamin‘"! In comunicat se mai scrie ca pelicula lui Cristian Nemescu "a fost impusa" de functionarii PE, "bagata pe gat" Romaniei, Ioan Mircea Pascu fiind de parere ca filmul nu pica bine in contextul tensiunilor din Kosovo, prezentarea acestuia putand afecta legaturile Romaniei cu SUA. In comunicat se mai spune ca filmul "relateaza un caz imaginar al unui transport american prin Romania, oprit de autoritatile locale, care se termina printr-un… razboi civil". Ieri, afland probabil intre timp ca Tudor Voican si Cristian Nemescu au scris scenariul inspirandu-se dintr-o intamplare reala petrecuta in 1999, intr-un sat din Baragan, europarlamentarul s-a corectat partial spunand ca "nu e un film documentar". La fel, el si-a corectat partial si pozitia pe care o arborase in plenul Parlamentului. "Nu e vorba de film ca atare, ci de procedeu", a declarat europarlamentarul pentru "Rl", adaugand ca i se pare normal ca, daca Parlamentul European respinge un film romanesc, tot Romania sa vina cu urmatoarea propunere. "Daca ramane pana la urma asta, n-am nimic impotriva", a mai spus Ioan Mircea Pascu.
Ce nu stie Ioan Mircea Pascu este ca tot Romania propusese "California Dreamin‘ (nesfarsit)". Andrei Bogdan Tarnea, care conduce Centrul Roman de Informare de la Bruxelles (institutia care a facut propunerea de film si care face parte din E.U.N.I.C., retea ce colaboreaza cu PE la organizarea festivalului), ne-a spus ieri ca anul trecut echipa sa a ales dintr-o lista interna – din care faceau parte "Restul e tacere", "California Dreamin‘", "O vara de neuitat" si inca un titlu mai vechi pe care nu si-l aminteste.

Insa dupa ce a primit propunerile de la toate cele 27 de state, Parlamentul European a revenit cu o scrisoare prin care anunta patru dintre state, printre care si Romania, ca filmul ales de romani, "Restul e tacere", nu ar fi potrivit pentru tematica festivalului, dorindu-se filme pe teme contemporane. Urmatorul pe lista era "California Dreamin‘", deci Centrul Roman de Informare de la Bruxelles l-a propus pe acesta, despre care Andrei Bogdan Tarnea spune ca e "la fel de exceptional" ca "Restul e tacere". Spre deosebire de europarlamentarul Ioan Mircea Pascu, pentru care luarea de pozitie a fost exprimarea unei mandrii nationale prost intelese ("Daca acum tacem, maine-poimaine se intampla alta chestie si mai grava"), pentru Andrei Bogdan Tarnea ambele filme sunt valoroase si merita promovate.

Festivalul de film organizat cu ocazia Anului Dialogului Intercultural a inceput deja, pe 13 februarie, prin prezentarea filmului sloven "Express, Express", realizat de Igor Stek. Este povestea unui tanar care dupa moartea tatalui sau se urca in tren si pleaca intr-o calatorie care ii va permite sa cunoasca oameni noi si sa depaseasca suferinta.
Printre filmele care vor mai fi prezentate se numara si "Kebab Connection" de Anno Saul, realizat dupa scenariul lui Fatih Akin, in care mai multe destine ale unor personaje se influenteaza pe axa Turcia-Germania. Cristian Nemescu a fost decorat post-mortem de presedintele Romaniei in cadrul unei ceremonii care a avut loc dupa Festivalul de la Cannes, anul trecut, la care a fost decorat si Cristian Mungiu. "Ma bucura succesul obtinut si va felicit ca ati avut puterea sa treceti peste birocratia care nu v-a recunoscut la dvs. acasa", a spus atunci presedintele Basescu.

http://www.romanialibera.ro/a118387/...bruxelles.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells